کرونا و آرایش

ارتباط کرونا و آرایش-2020

  • شیوع ویروس کرونا
  • مدت زمان ماندگاری ویروس کرونا روی لوازم آرایشی
  • چگونه لوازم آرایشی خود را ضدعفونی کنیم؟
  • مراحل ضد عفونی کردن براش های آرایشی
  • آیا رفتن به آرایشگاه در دوران کرونا خطری ندارد؟

ویروس کرونا و تاثیر آن در زندگی ما چیزی نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد. با وجود اینکه در این دوران همه ما موظف به استفاده از ماسک هستیم.  اما با این حال بانوان عزیز می توانند چشم های خود را آرایش کنند.
ما در این مقاله برای شما نکات ایمنی مراقبت و نگهداری از لوازم آرایشی و چگونگی ضدعفونی کردن آن ها را آورده دهیم تا در راستای جلوگیری از شیوع این بیماری قدمی برداشته باشیم.

شیوع ویروس کرونا

در دورانی به سر می­ بریم که کرونا ویروس در سراسر دنیا شیوع پیدا کرده و وضعیت سراسر جهان متاثر از شیوع این ویروس است. تا به امروز (27 مارس 2020) یعنی زمان نگارش این مقاله، میزان شیوع این بیماری بسیار زیاد بوده است.

دستورالعمل های زیادی برای پیشگیری از این بیماری معرفی شده اند که رعایت آنها برای حفظ سلامت ضروری است. اما ارتباط کرونا با آرایش چگونه خواهد بود؟! در این زمان باید مراقب چه چیزهایی بود؟

در آمریکا بیش از 94 هزار نفر به این بیماری مبتلا شده اند و 1400 نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند. این آمار برای کشورهای دیگر متفاوت است و آمار آن را می توان در شکل زیر مشاهده کرد.

آمار کرونا

باید توجه کنید که برای جلوگیری از انتشار ویروس در آینده، همچنان باید همه مردم در خانه خود قرنطینه باشند و از حضور در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد اجتناب کنند. شستن دست ها و تمیز کردن لوازم شخصی یکی از اصلی ترین اولویت های سپری کردن این دوران است. اما بسیاری از افراد فقط به تمیز کردن لوازم منزل و گوشی همراه خود اهمیت می دهند. در حالیکه تمیز کردن لوازم شخصی مثل محصولات آرایشی بسیار حائز اهمیت است. اما واقعا چرا؟

کرونا و آرایش

ویروس کرونا روی لوازم آرایش؟!

ویروس کرونا می تواند تا چند روز روی سطوح زنده بماند که این سطوح، لوازم آرایشی را نیز شامل می شوند. طبق گزارش مراکز سلامت در دنیا و اطلاعات جمع آوری شده، ویروس کرونا می تواند تا ۴ ساعت روی مس، یک روز روی مقوا و کاغذ بیش از سه روز روی پلاستیک و استیل های ضد زنگ زنده بماند.

این مدت زمان معمولا بر اثر دما و رطوبت تغییر می کند. از آنجایی که لوازم آرایشی، پالت های سایه، پودرها و حتی براش ها از این مواد ساخته شده اند، پس بهترین کار این است که آنها را تمیز کنید تا از شیوع عفونت جلوگیری کنید. براش های آرایشی از مواد مختلفی ساخته شده‌اند بنابراین تمیز کردن و نگه داشتن آنها بسیار مهم و حائز اهمیت است.

البته هنوز مشخص نیست که آیا این ویروس به خودی خود می تواند روی لوازم‌ آرایشی زنده بماند یا خیر. طبق نظر ویروس شناسان و دانشمندان، هنوز میزان مقاومت ویروس کرونا روی محصولات آرایشی مشخص نشده است. اما در هر حال به مردم توصیه می کنند در صورتی که لوازم آرایش آنها با ویروس برخورد داشته، دیگر از آن استفاده نکنند تا سلامت و جان خود را حفظ کنند.

دکتر راسموسن همچنین اعلام کرده است که این ویروس روی همه مواد به اندازه یکسان زنده باقی نمی‌ ماند. مثلاً لوازم آرایشی که حاوی الکل زیادی هستند، قادر به غیرفعال کردن ویروس هستند اما مواد آرایشی با الکل کمتر، خطر ابتلای بیشتری به این ویروس را دارند.

کرونا و آرایش

برای مقابله با ویروس کرونا چه کنیم؟

توجه کنید که این امکان وجود دارد که ویروس کرونا درتماس با لوازم آرایشی قرارگرفته باشد. پیشنهاد می کنیم حتما موارد زیر را در نظر بگیرید.

ضد عفونی کردن قلم موهای آرایشی

اکنون بهترین زمان برای سر و سامان بخشیدن به قلمموهای آرایشی است. البته در حالت عادی نیز میکاپ آرتیست ها نیز پیشنهاد می کنند که براش های خود را یکبار در هفته بشویید. در طول زمان قرنطینه و شیوع ویروس باید هر چند روز یک بار این کار را انجام دهید.

حتی بسیاری از متخصصان میکاپ پیشنهاد می‌ کنند که یک روز درمیان براش یا همان قلمموهای خود را شستشو دهید. به یاد داشته باشید که قلمموهای شما با این کار تمیز می‌ مانند.

اما نکته دیگر، تمیز بودن دستان شما است. بنابراین هرگز شستن دستانتان را فراموش نکنید؛ مخصوصا قبل از زمانی که قصد آرایش کردن دارید.

برای ضد عفونی کردن قلمموها آنها را کمی به روغن زیتون آغشته کنید، سپس در ظرف حاوی آبو صابون قرار دهید. اگر بعد از استفاده از محصولات آرایشی با علائم ویروس کرونا روبرو شدید، حتماً آن وسیله را دور بیندازید.

کرونا و آرایش

ضد عفونی کردن لوازم آرایشی

توجه داشته باشید علاوه بر قلمموها باید لوازم میکاپ خود را نیز ضدعفونی کنید. محصولات پودری راحت تر تمیز می شوند زیرا ویروس را پراکنده نخواهند کرد. محصولات مایع و کرم مانند، بیشتر مستعد انتشار ویروس هستند. اسپری الکل ۷۰ درصد را روی این محصولات بزنید تا باکتری های سطح کشته شوند. این اسپری ها از طرفی به پوست آسیب نمی رسانند، از طرف دیگر مانع از نفوذ ویروس از روی سطح لوازم آرایشی به داخل آنها می شوند.

توجه داشته باشید که استفاده از محصولات آرایشی که مستقیماً به پوست شما برخورد می کنند، مثل برق لب، رژ لب، خط چشم و غیره خطر کمتری دارند. پیشنهاد می شود پوست صورت خود را روزانه چندین مرتبه شستشو دهید و در ادامه آن لازم است تا پاکسازی پوست به صورت دوره ای انجام شود.

جشنواره ویژه نوروز هنرآموزان
فرصت استثنایی
هنرجویان عزیزی که تا تاریخ
1399.12.28
رزرو کلاس های خود را برای سال 1400 انجام دهند
می توانند با هزینه سال 1399 در کلاس ها شرکت کنند.
دوره های تخفیفی

توجه داشته باشید هر محصولی که هنگام ابتلا به ویروس کرونا صورت شما را لمس کند، قطعاً ناقل خواهد شد. پس برای امنیت بیشتر هرگونه علائم را بعد از استفاده از این محصولات در خودتان جدی بگیرید.

اگر احساس کردید که محصولی مشکوک به آلودگی به ویروس است، حتما آن را دور بیندازید.

در این دوران باید سعی کنید که از یک سری لوازم آرایش خاص و محدود استفاده کنید و همه محصولات خود را آلوده نکنید.

توجه کنید که حتما با استفاده از اسپری الکل و پنبه سطوح روی جعبه های محصولات آرایشی خود را ضد عفونی کنید.

کرونا و آرایش

تاریخ انقضای محصولات را چک کنید

باید تاریخ انقضای محصولات را به صورت جداگانه بررسی کنید. پس نمی توان گفت که اگر محصول آرایشی تمیز شده باشد، پس کاملاً استفاده از آن بدون خطر است. محصولات آرایشی منقضی شده به اندازه محصولات عفونی و ویروسی مضر هستند.

تاریخ انقضا مهم ترین چیزی است که در لوازم آرایش باید به آن دقت کنید. اگر احساس کردید که برچسب روی محصولات تقلبی می باشد، از خرید آن خودداری کنید. اعداد روی برچسب ها نشان می دهد که چند سال تا پایان عمر این ماده آرایشی باقی مانده است. اگر نمی توانید عدد روی آن را بخوانید، هرگز ریسک نکنید و محصول آرایشی را دور بیندازید.

به آرایشگاه برویم!؟

متاسفانه بسیاری از میکاپ آرتیست ها بهداشت مناسب و صحیح را برای مشتریان خود رعایت نمی‌کنند. مثلا آنها از یک برق لب یا رژ برای چند مشتری استفاده می ‌کنند، چراکه برایشان ارزان ‌تر تمام می‌ شود. پس پیشنهاد می شود تا حد امکان در این ایام از حضور در سالن های آرایشی پرهیز کنید. اگر هم به ناچار در این محل ها حضور پیدا کردید حتما سعی کنید از لوازم آرایشی مخصوص به خودتان، استفاده کنید.

اکنون بهترین زمان برای میکاپ آرتیست ها است که مهارت های جدید بهداشتی را فرا گرفته و به دیگران نیز یاد دهند.

خود شما که در قرنطینه هستید، باید تمرین کنید که چگونه عادت های رعایت بیشتر بهداشت را در خودتان نهادینه کنید.

اگر میکاپ آرتیست هستید و از نبود مشتری کلافه شده اید، حداقل باید استانداردهای بهداشتی را برای صورت خودتان رعایت کنید و به فکر سلامتی خود نیز باشید.

کلام آخر

پس چنین روزهایی بهترین زمان برای تغییر روتین ها و عادت های ما هستند تا در آینده بتوانیم در سلامت کامل باشیم و عادات سالم را در خود نهادینه کنیم.


منبع مقاله: insider.com

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!
اشتراک گذاری
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments