لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

ارگونومی صورت

ارگونومی صورت
فهرست مطالب مقاله
  • منظور از ارگونومی صورت چیست ؟
  • چگونه صورت دایره ای شکل را تشخیص دهیم؟
  • شکل صورت خود را چگونه پیدا کنیم ؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که وقتی وارد جمعی می‌شوید، بگویند: “امروز زیباتر شده‌ای” ، “این لباس خیلی بهت میاد” یا اینکه ” با این مدل مو جوان‌تر به نظر می‌رسی” علت تمامی این صحبت‌ها چیزی نیست جز همنشینی مناسب اجزا با ارگونومی چهره. در این مقاله موضوع بسیار مهم ارگونومی صورت را مورد بررسی قرار می دهیم. به صورت کلی نیاز می باشد هر کسی با ارگونومی صورت خود آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند آرایشی زیبا را برای خود رقم بزند. و این شناخت اولین قدم برای آموزش خود آرایی و آموزش آرایشگری می باشد.

شناخت ارگونومی صورت

تمامی انسان‌ها از یکسری اجزا یکسان آفریده شد‌ه‌اند. اجزا صورت همگی ما یکسان است . همه دارای بینی، لب، چشم، چانه، فک، گونه و … هستیم ولی با این وجود در شکل ظاهری این اجزا تفاوت‌های زیادی میبینیم. مثلا بعضی افراد دارای قدی بلند و برخی قدکوتاه هستند.

بعضی دارای استخوان بندی ریزتر و برخی درشت استخوان‌ترند. و همین تفاوت‌ها باعث می‌شود که بعضی انسان‌ها زیباتر به نظر بیایند. ریشه تمامی این تفاوت‌ها ژنتیک است. فرم ظاهری و چهره از جمله مواردی‌ست که با توجه به ژنتیک خانوادگی و موقعیت جغرافیایی تغییر می‌کند.

گریم صورت

ارگونومی صورت چیست و چه کمکی به ما می‌کند؟

ارگونومی دانش به کار بردن اطلاعات علمی موجود درباره انسان است. ارگونومی این علم را به شما می‌دهد که محدودیت‌ها و ظرفیت‌های جسم خود را بشناسید و محیط و شرایط خود را با توجه به این شرایط به نحو احسن تغییر دهید.

ارگونومی صورت هم علمی‌ست که باعث می‌شود شما فرم چهره خود را بشناسید، تک‌تک اجزا را بررسی کنید و با استفاده از هنر گریم، نواقص را به کمترین حد برسانید. آرایش و گریم این نیست که چهره خود را نقاشی کنید و تغییر رنگ بدهید بلکه این است که با استفاده از حقه‌های این هنر، ظاهر خود را بی نقص‌تر و جذاب‌تر به نظر آورید.

برای شناخت ارگونومی صورت خود احتیاج است که با انواع فرم صورت آشنا شوید. با شناختن این فرم، می‌توانید با استفاده از گریم‌های ساده که در قسمت‌های آتی به شما می‌گوییم، به سادگی در مجالس بدرخشید.

ارگونومی صورت

ارگونومی صورت بیضی شکل

خوش فرم‌ترین نوع صورت برای گریم و .. فرم صورت بیضی شکل است. در صورت بیضی شکل، طول صورت، یک و نیم برابر عرض آن است. در این حالت عرض پیشانی و استخوان فک با هم برابر هستند. در این وضعیت چشم‌ها در 1/3 بالایی صورت قرار دارند. بینی در میانه صورت و لب در ناحیه سوم صورت قرار دارد. گیجگاه، گونه و فک فاقد زاویه اند و چهره همچون چهرۀ گرد از لطافت برخوردار است صورت‌های بیضی به نسبت صورت‌های دایره کمی کشیده‌تر است و فاصله بین بینی و لب و چشم کمی بیشتر است.

[ghaleb][img][textlink][/textlink] [/ghaleb]
این نوع صورت‌ها به صورت‌های کلاسیک هم معروفند. چهرۀ اکثر افراد نژاد سفید پوست به این فرم است. با توجه به این فرم صورت، گریم چهره راحت‌تر از باقی فرم‌ها است و همین سهولت در گریم باعث می‌شود که گریم در این فرم چهره‌ها دارای تنوع بیشتری باشد.

ارگونامی صورت بیضی

ارگونومی صورت صورت دایره ای

صورت دایره ای شکل زاویه ندارد، طول و عرض چهره گرد تقریباً با هم برابرند و گونه ها از نرمی و انحناء برخور دارند. صورت دایره ای هیچ نوع شکستگی و زاویه‌ای ندارد. برای زاویه‌سازی و فرم‌دهی به صورت باید از گریم استفاده‌ کرد.

فرم صورت افراد گندمگون معمولا به این شکل است. در این فرم صورت، تمامی اجزا در فاصله‌های متناسب در وسط صورت متمرکز است و فرو رفتگی استخوان گونه ، استخوان فک، زاویه‌ شقیقه‌ها بسیار نامحسوس است.

ارگونامی صورت دایره

ارگونومی چهره مستطیل (کشیده)

این فرم چهره ، به صورتی است که دارای چند زاویه است، شکستگی دارد . و استخوان‌های فک از کناره صورت مشخص است. در این فرم صورت، کشیدگی صورت کاملا محسوس است و فاصله عرض پیشانی، عرض استخوان فک و همچنین عرض استخوان گونه‌ها باهم برابر است.

ارگونامی صورت کشیده

ارگونومی چهره مربع

این افراد دارای پیشانی پهن و فک‌های زاویه‌دار دارند (در این فرم صورت‌ هم فاصله عرض استخوان فک و گونه‌ها با عرض پیشانی برابر است. در صورت‌های مربع شکل تمامی گوشه‌های صورت دارای فرم یک شکل و یک اندازه است و همین تقارن و برابری در تمامی اجزا باعث می‌شود تا فرم صورت به شکل مربه نمایش داده شود. صورت‌های مربع شکل، در قسمت‌ استخوان‌های فک، دارای تیزی و زاویه محسوسی هستند.

ارگونامی صورت مربع

ارگونومی صورت چهره قلبی شکل (مثلث)

افرادی که دارای فرم صورت قلبی هستند، دارای پیشانی پهن، گونه‌هایی پهن و چانه‌ای لاغر هستند. به صورتی که اگر شما این شکل هندسی را در کنار صورت این افراد تصور کنید متوجه نسبت‌بندی آن می‌شوید. کشیدگی چونه و عرض آن به صورتی است که می‌توان آن را شبیه یک مثلث وارونه در نظر گرفت.

ارگونامی صورت مثلث

ارگونومی صورت الماس شکل (لوزی)

این فرم صورت دارای عرض پیشانی متناسب، استخوان گونه پهن و زاویه‌دار و همچنین چانه و فکی باریک دارند. ترند محبوب این روزها در میان مردم، صورت‌هایی با فرم الماسی است . به صورتی که خانم‌ها تمایل دارند استخوان‌های گونه آن‌ها برجستگی بیشتری داشته باشد.

ارگونامی صورت لوزی

روش پیدا کردن نوع فرم ارگونومی صورت خود

حالا با تمامی فرم‌ها آشنا شدید ولی آیا می‌دانید فرم صورت شما به شکل است؟

برای شناخت بهتر فرم چهره خودتون می‌تونید از روش زیر استفاده کنید: جلوی آیینه بایستید و کاملا به چهره‌ خودتون، زاویه‌های فک و صورت خودتون نگاه کنید. به شکستگی‌های صورت، انحنای صورت، فرم چانه، اندازه پیشانی و …
شما می‌توانید با استفاده از یک خط‌کش طول صورت خود را اندازه‌گیری کنید، عدد را بر 3 تقسیم کنید، سپس باز هم با استفاده از خط کش از چانه تا زیر سوراخ‌های بینی خود را اندازه بگیرید.
اگر عدد دومی از عدد اول که اندازه گرفتید، بیشتر بود، به این معناست که صورت شما کشیده است.
اگر عدد آخر از عدد اول کمتر باشد به این معناست که صورت شما گرد است.
اگر هم این دو عدد با هم مساوی شوند، صورت شما بیضی است.

 

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
چگونه پنکک بزنیم
آموزش گریم و میکاپ
چگونه پنکک بزنیم؟

مراحل زدن پنکک روی پوست پنکک می‌تواند به محو کردن نقص‌های پوست شما کمک کند و پوست را بی عیب و نقص نشان دهد. پنکک

چگونه از کانسیلر استفاده کنیم؟
آموزش گریم و میکاپ
چگونه از کانسیلر استفاده کنیم؟

کانسیلر چیست؟ این سوالی است که شاید برای شما هم پیش آمده است. کانسیلر، شبیه یک پاک کننده جادویی در آرایش عمل می‌کند و باعث

کرم پودر پوست زیتونی
آموزش گریم و میکاپ
کرم پودر طبیعی برای پوست زیتونی

کرم پودر طبیعی برای پوست من کدام است؟ معیار انتخاب کرم پودر چیست؟ چه بازه رنگ هایی از کرم پودر وجود دارد؟ پس از کرم

اشتراک گذاری
Notify of
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments

سلام ببخشید با لوازم گریم مثل کانتور و کانسیلر فقط نقاط صورت طبق حالت و فرم چهره خودمون رو میتونیم آرایش کنیم یا این ابزار قابلیت تغییر فرم چهره رو هم دارن ؟؟
مثلا میتونن صورت بیضی رو به قلبی تبدیل کنن؟؟؟

با سلام. بله در گریم های سینمایی یا گریم عروس از این ابزار برای تغییر فرم چهره یا حتی سایز دماغ ، ایجاد گونه ، پنهان کردن چاقی یا پیری صورت می توان استفاده کرد

وقت بخیر
ببخشید آیا شما مدل کوتاهی خاصی برای فرم صورت قلبی میتونید بهم معرفی کنید ؟؟؟
ممنون

انواع بسیار متفاوتی برای فرم صورت قلبی جهت کوتاهی مو وجود دارد که میتوانید در دوره آموزش کوتاهی مو بیشتر با آن ها اشنا شوید

آیا کانتور صورت برای همه ارگونومی ها یکسان هست یا برای هر چهره فرق میکنه؟

خیر ، کانتورینگ و هایلایت صورت بایستی متناسب با فرم چهره و ارگونومی صورت انجام شود. حتی در گریم و میکاپ ، سایز و فرم بینی و غبغب ، فرم گونه و لپ ، فرم چشم و ابرو همه در نحوه کانتورینگ تاثیر گذار خواهند بود

ببخشید دوره ای واسه آموزش این ها هست؟

آموزش انواع ارگونومی صورت و آموزش گریم صورت و نحوه آرایش متناسب با چهره های مختلف در دوره آموزش گریم و میکاپ در آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان تدریس می شود.

نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.