لایه-برداری-پوست-با-ماسک-خانگی

لایه برداری پوست با ماسک خانگی

 • چگونه در خانه لایه برداری کنیم ؟
 • لایه برداری چیست ؟
 • مزایا انجام لایه برداری چیست ؟
 • انواع لایه بردار خانگی

اگر مي ­خواهيد پوستي صاف و بی ­نقص داشته باشيد اما هزینه ها و استفاده از مواد ­شيميايي شما را خسته کرده است؛ بهترين گزينه پيشنهادي براي شما لایه برداری با ماسک خانگی است زيرا اين ماسك ­ها علاوه بر آن كه لايه برداري پوست را بر عهده دارند، باعث مي­ شوند تا با كمترين هزينه ،پوستي با طراوت ، شاداب و درخشان داشته باشيد. مشاورین آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان در مقاله لایه برداری پوست با ماسک خانگی ، به طور کامل برایتان شرح داده است.

لایه برداری پوست چیست ؟

امروزه رسيدگي به پوست جز كارهاي روزمره هر فردي شده است و دلیل آن از دست دادن کلاژن زیادی می­ باشد. زمانی­ که پوست صورت خشك مي­ شود، بيش از حد در معرض نور خورشيد قرار مي­ گيرد، عرق زيادي مي­ كند و زخم و تاول هايي روي آن ايجاد مي شود كلاژن از دست مي­ دهد. شما مي توانيد با تهيه ماسك هاي خانگي، صورت خود را لايه برداري كنيد و سلول­ هاي مرده را از روي صورت خود پاكسازي كنيد تا منجر به افزايش كلاژن سازي پوست شود.

لايه برداري با روش هاي مختلفي انجام مي­ شود اما اگر مي­ خواهيد در خانه و با ماسك ­هاي خانگي اين كار را انجام دهيد ابتدا صورت خود را با صابون و آب بشوييد، با يك حوله سطح پوست را خشك كنيد ،پس از آن كه ماسك را اعمال كرديد و شستشو دادید حتما از يك مرطوب­ كننده استفاده كنيد.

استفاده از ماسک خانگی

از مزاياي اين روش در دسترس بودن مواد اوليه آن­ ها مي باشد؛ به طوري كه موادشان در هر خانه اي يافت مي ­شود. درست است كه درمان­ هاي خانگي به زمان طولاني تري نياز دارند تا روند بهبودي را تکمیل کنند اما این اطمینان را به شما می دهند كه پوستتان نه تنها درمان مي ­شود بلكه دچار هيچ عارضه دیگری نخواهید شد.

 • اگر پس از انجام لایه­ برداری، مشاهده كرديد پوستتان قرمز و پوسته پوسته شده است لايه ­برداري را متوقف كنيد و تا زماني كه پوست احيا نشده است از تکرار مجدد آن پرهیز کنید.
 • اگر پس از بهبودي دوباره لایه برداری با ماسک خانگی را شروع کردید، حتما زمان بين دو لايه برداري را افزايش دهيد.

چه کسی و چه وقت باید از لایه بردار استفاده کند؟

لایه برداری با ماسک خانگی به دليل سريع و آسان بودن، انجامش بسيار مورد توجه همگان قرار گرفته است. اما بايد اين كار را به طور اصولي انجام داد؛ اين­گونه كه ابتدا بايد نوع پوست خود را شناخته و متناسب با آن دفعات را افزايش يا كاهش داد.

پوست خشك و حساس

اگر داراي پوستی خشك و حساسي هستید، بايد آگاهي كاملی از موادي كه مي­ خواهید روي سطح پوست بزنید داشته باشید؛ زيرا اگر مواد متناسب با پوست شما نباشند باعث خشكي بيشتر آن مي­ شود. اين­گونه بدون لايه برداري فيزيكي نيز مي­ توانید پوست را پاكسازي كنید. اگر براي اولين بار است كه مي­ خواهید اين عمل را انجام دهید بهتر است ماهی یکبار آن را تکرار کنید و چنانچه دچار مشكلی نشدید، حداكثر هفته ­ای دو بار روي پوست صورت­تان اعمال نمایید.

پوست چرب

افرادي كه داراي پوست چربي هستند بايد محصولاتي را که حاوي اسيد ساليسيك مي ­باشند را جايگزين روغن ها كنند. اين دسته از افراد براي آن كه بتوانند پوست خود را پاكسازي كنند بايد لايه­ برداري فيزيكي را روي پوست صورت اعمال كنند . اين لايه ­برداري متناسب با پوست بايد حداكثر هفته ­اي ٣ بار صورت گيرد.

دوره های مرتبط : دوره آموزش پاکسازی پوست به صورت خصوصی و عمومی

 

پوست تركيبي

افرادي كه داراي پوست خشك و چرب مي­ باشند بسيار خوش ­اقبال هستند زيرا مي­ توانند به هر روش دلخواهي كه مي­ خواهند لايه برداري را انجام دهند و اگر پوستشان با محصول سازگاری داشت می­ توانند حداكثر هفته ­اي ٣ بار آن را انجام دهند.

به اين نكته نيز توجه كنيد كه حتما از تركيباتي مانند اسيد مندليك استفاده شود زيرا چربي اضافه پوست را از بين مي­برد.

پوست بالغ

افرادي كه داراي پوست بالغ هستند بايد از تركيباتي كه حاوي آلفا هيدروكسي اسيد مي­باشند، استفاده كنند، اینگونه افراد بايد حداكثر ٢ بار در هفته اين عمل را انجام دهند.

*پوست بالغ پوست هایی گفته می شوند که دارای چین و چروک هستند.

جشنواره ویژه نوروز هنرآموزان
فرصت استثنایی
هنرجویان عزیزی که تا تاریخ
1399.12.28
رزرو کلاس های خود را برای سال 1400 انجام دهند
می توانند با هزینه سال 1399 در کلاس ها شرکت کنند.
دوره های تخفیفی

فوايد لايه برداري پوست

زماني­ كه احساس می­ کنید پوستتان دچار چین و چروک و یا بی­ حال و کدر شده است و شادابي قبل را ندارد؛ با انجام لایه برداری همه مشكلات را مي­ توانید حل كنید. لایه ­برداری باعث می ­شود:

 • سلول هاي­ مرده از سطح پوست جدا شوند، در نتیجه باعث تميزتر شدن پوست خواهد شد.
 • موجب از بين رفتن تمامي جوش­ ها و لكه­ هاي پوستي مي­ شود، در نتیجه رنگ پوست را يكنواخت خواهد کرد.
 • باعث نرم­ تر و لطيف ­تر شدن پوست صورت مي­ شود.
 • باعث افزايش گردش خون مي­ شود، در نتیجه پوست را جوان­تر از حالت قبل نشان داده و باعث زيباتر شدن ظاهر فرد مي­ شود.
 • لايه­ برداري پوست صورت باعث مي ­شود كه محصولات بهداشتي بيشتر در عمق پوست نفوذ كنند و اثرگذاری بیشتری داشته باشند.
 • اسكراب با از بين بردن چربي اضافه صورت مانع از جوش زدن پوست مي­ شود.
 • يكي ديگر از مزاياي لايه برداري پوست اين است كه مي­ توان ثمره ي آن را بلافاصله پس از انجام مشاهده كرد.
 • لایه ­برداری به صورتی است که هم در كوتاه ­مدت و هم بلند مدت داراي ويژگي ­­هاي متفاوت مي ­باشد.

ماسک خانگی صورت

نكاتي درباره استفاده از ماسك­ هاي لايه بردار:

 • اگر كسي براي اولين بار مي خواهد از يك محصول جديد براي لايه­ برداري پوست خود استفاده كند بايد آن را به مدت ٣ روز روي قسمتي از پوست صورت خود امتحان كند. چنانچه پوست دچار التهاب نشود آن عمل را انجام دهد.
 • لايه­ برداري را بايد ٢ ساعت قبل از خواب انجام و صبح با آب شستشو داد، زيرا اگر در طول ­روز استفاده شود در معرض نور خورشيد قرار گرفته و احتمال التهاب و عارضه را افزايش مي­ دهد.
 • لايه ­بردارها بعد از يك ماه اثرات خود را روي جوش ­ها و لك­ ها مي­گذارند؛ بنابراین بعد از چند روز توقع از بین رفتن آن­ ها را نداشته باشيد؛ با این وجود؛ براي چين و چروك بعد از ٣ ماه اثر مي گذارند که نبايد عمل لايه برداری را تكرار كرد زيرا باعث ايجاد مشكل مي­ شود.
 • به هيچ عنوان پس از حذف موهاي زائد از اسكراب استفاده نكنيد زيرا در آن زمان پوست بسيار حساس ­تر از زمان­ هاي ديگر مي­ باشد.
 • پس از اتمام كار حتما از ضدآفتاب استفاده كنيد.

زمان مناسب لایه برداری صورت

 • همانطور كه گفته شد، لايه­ برداري سلول­ هاي مرده را از روي پوست جدا مي­ كند اما انجام بيش از اندازه آن باعث بروز عوارضي مي شود كه به پوست آسيب مي ­رساند. بسياري از افراد خيال مي­ كنند لايه ­برداري هفتگي براي پوست كافي است كه البته فكر اشتباهي هم نمي­ باشد، به گفته بسياري از متخصصان، اگر پوستتان تحمل دارد حداكثر هفته اي ٣ بار آن را تكرار كنيد.
 • به اين نكته نيز توجه كنيد كه همه­ ي عوامل تاثير­گذار در انتخاب لايه­ بردارها بستگي به نوع پوست فرد دارد؛ براي مثال اگر پوست شما در اوايل روز بي­ حال است بهتر است صبح عمل لايه ­برداري را انجام دهيد و يا اگر آرايش زيادي مي­ كنيد بهتر است لايه ­برداري را در شب انجام دهيد.
 • افرادی که پوست چربی دارند، به دليل آن كه غدد چربي فعاليت بيشتري دارند و لايه ضخيمي از سلول هاي مرده روي پوست قرار مي­ گيرد؛ بايد هفته ­اي ٢ الي ٣ بار اين عمل را تكرار كنند.
 • افرادی که پوست­ هاي تركيبي دارند، اگر پوست­شان سازگاری با محصول داشت، بايد هفته ­اي ٢ الي ٣ بار لايه ­برداري را انجام دهند.
 • افرادی که پوستی بالغ دارند، بايد هفته اي ٢ بار اين عمل را امتحان كنند.
 • با این حال، براي پوست­ هاي معمولي هيچ محدوديتي وجود ندارد و بايد با هفته اي ٢ بار شروع كرد، اگر پوست با محصول سازگار بود، استفاده خود را به هفته اي ٣ بار افزايش دهند.
 • اسكراب يا همان لايه ­برداري پوست نبايد به صورت روزانه انجام شود و نكته ديگر آن كه هر زمان پوستتان دچار مشكلي شد دفعات آن را كاهش داده تا بهبود يابد.

انواع لایه برداری با ماسک خانگی

انواع لایه برداری خانگی

روغن زيتون خالص و شكر قهوه اي

مواد لازم:

 • چند قطره روغن زيتون خالص
 • 3 قاشق غذاخوري شكر قهوه اي

طرز تهيه:

ابتدا قبل از هر كاري پوست صورت خود را با محصولات بهداشتي به خوبي پاكسازي كنيد تا آلودگي روي سطح آن باقي نماند ، پس از آن شكر قهوه ­اي را با چند قطره روغن زيتون خالص به خوبي مخلوط كنيد تا تركيب يك دستي حاصل شود؛ سپس مواد را به صورت دايره وار روي صورت خود بماليد، اين كار بايد ٣ تا ٥ دقيقه ادامه دهيد و پس از آن به مدت ١٥ دقيقه صبر كنيد، در نهایت پوست خود را با آب گرم بشوييد و با يك حوله نرم خشك كنيد.

 • اين ماسك به دليل داشتن شكر همانند يك اسكراب عمل مي­ كند و مي­ تواند منافذ پوست صورتتان را باز كند؛ همچنين اين تركيب حاوي روغن زيتون است كه يك آبرسان و نرم كننده قوي براي پوست مي­ باشد. با اين خصوصيات ماسك روغن زيتون و شكر قهوه اي براي افرادي كه داراي پوست خشك و حساسي هستند، مناسب خواهد بود.

عسل

مواد لازم:

 • چند قاشق غذاخوري عسل ( به اندازه سطح پوست صورتتان)

طرز تهيه:

قبل از انجام هر كاري بايد صورت خود را پاكسازي كنيد، پس از آن توسط يك قلم مو، عسل را روي سطح پوست خود اعمال کنید و به مدت ٢٠ دقيقه صبر كنيد؛ پس از گذشت اين زمان صورت خود را بشوييد و با يك حوله نرم خشك كنيد.

 • عسل به دليل داشتن آنزيم ­هاي مختلف، پوست را نرم می کند همچنین زخم­ ها و جوش ­ها را با سرعت بيشتري التيام مي بخشد. اين ماسك به دليل خاصيت رطوبت ­رساني، به تنهايي براي هر پوستي مناسب مي ­باشد و مي تواند نواقص پوست را بهبود بخشد.

کیوی

یکی دیگر از روش های لایه برداری با ماسک خانگی استفاده از کیوی است . این میوه به دلیل داشتن ويتامين C در بهبود خراش­ های پوستی و پیشگیری از آسيب ­هاي وارد شده آفتاب نيز نقش مهمي دارد.اين ميوه با خاصيت بازيابي سلول ها باعث جوانسازي پوست مي­ شود. كيوي حتي مي­ تواند چربي اضافه پوست را از بين برده و مانع از جوش­ زدن شود.

مواد لازم:

 • يك عدد كيوي رسيده

طرز تهيه:

ابتدا پوست کیوی را کنده و آن را به خوبي له كنيد، سپس روي پوست صورتتان اعمال کنید، ممكن است در ابتدا دچار خارش شويد؛ نگران نباشيد بعد از چند دقيقه از بين رفته و به پوست آسيبي نمي ­رساند. ١٠ دقيقه صبر كنيد و در آخر با آب ولرم شستشو دهید.

 • اين ماسك داراي هيچ نوع محدوديتي نیست و براي هر نوع پوستي مناسب مي­ باشد.

خیار عسل آووکادو برای لایه برداری صورت

جو دوسر ، ماست و خيار

مواد لازم:

 • ماست به مقدار لازم
 • يك عدد خيار
 • ٢ قاشق غذاخوري جو دوسر

طرز تهيه:

در مرحله اول بايد صورت خود را پاكسازي كنيد. خيار را با ٢ قاشق غذاخوري ماست در مخلوط كن ريخته و كاملا ترکیب كنيد، پس از آن ٢ قاشق غذاخوري جو دوسر را به آن اضافه كرده تا حالت خميري شكل به خود بگيرد. ماسك را به مدت ١٥ دقيقه بر روي صورت و گردن خود بگذارید و سپس با آب ولرم بشویید.

 • ماست داراي اسيد لاكتيك است كه براي پاكسازي و بستن منافذ پوست بسيار مفيد است. خيار نیز آبرسانی قوي می­ باشد . جو دوسر نیز داراي فيبر بوده كه در روشن ­سازي، از بین رفتن خشکی و خارش پوست بسيار موثر است.

اين ماسك براي افرادي كه دچار آفتاب سوختگي شده­ اند بسيار مفيد است.

آووكادو، بلغور جو دوسر

مواد لازم:

 • يك عدد آووكادو
 • 2 قاشق غذاخوري عسل
 • یک چهارم فنجان بلغور جودوسر

طرز تهيه:

ابتدا بايد صورت خود را به طور كامل پاكسازي كنيد. يك آووكادو را پوست كنده و با ٢ قاشق غذاخوري عسل و یک­ چهارم فنجان بلغور جودوسر مخلوط كنيد. تركيب به دست آمده را به صورت يك لايه متوسط روي پوستتان قرار دهيد. ١٥ دقيقه صبر كنيد، در نهایت صورتتان را بشوييد و از يك نرم ­كننده استفاده كنيد.

 • آووكادو داراي آنتي اكسيدان مي ­باشد كه از پيري زودرس پوست جلوگيري مي ­كند؛ همچنین به دليل داشتن ويتامين B ،E و پتاسيم همانند يك مرطوب كننده عمل مي ­كند. اين ماسك به قدري در جوان سازي پوست موثر است كه از آن به عنوان تركيب ضد چروك ياد مي­ شود.

اين نوع ماسك باعث هيدراته شدن پوست شده و براي پوست هاي خشك و حساس مناسب مي­ باشد.

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!
اشتراک گذاری
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments