امکان برگزاری کلاس‌های آموزش آرایشگری در روزهای تعطیل نیز وجود دارد.

شناخت لوازم آرایش تقلبی

شناخت لوازم آرایش تقلبی
فهرست مطالب مقاله
  • چگونه لوازم آرایش تقلبی را باید تشخیص دهیم؟
  • در خرید پاک کننده های آرایشی به چه چیزی باید توجه کنیم؟
  • سایه چشم تقلبی چه ضرر هایی دارد؟
  • چرا نباید لوازم آرایشی ضد آب استفاده کنیم؟

بسیاری از لوازم آرایش مورد نیاز به‌صورت قاچاق وارد كشور می‌شود . مصرف‌كننده نمی‌تواند در مورد سلامت آن‌ها اطمینان حاصل كند، چون روی آن‌ها نظارتی وجود ندارد و به همین دلیل احتمال آلودگی‌ها و ابتلا به بیماری‌‌ها از طریق لوازم آرایش تقلبی به ‌خصوص در ایران بسیار زیاد است. در مقاله “شناخت لوازم آرایش تقلبی” تمام راه های موجود را بررسی کرده ایم.

دوره های آموزش پاکسازی پوست ،  آموزش آرایش و پیرایش و دیگر دوره های تخصصی در آموزشگاه آرایشگری زنانه هنر آموزان برگزار می شود.

شناخت لوازم آرایش تقلبی

به‌طور كلی در فرهنگ ایرانی‌ها، اعراب و ترك‌ها استفاده از لوازم آرایش بیشتر از كشورهای غربی مورد توجه قرار می‌گرفته است . این روند تا به امروز ادامه پیدا كرده و حتی بسیار بیشتر هم شده است اما این استفاده بیش‌ از‌حد مشكلات فراوانی را ایجاد می‌كند. تمام لوازم آرایشی از سلامت کیفیت برخوردار نیستند بنابراین شناخت لوازم آرایش تقلبی از سوی مصرف کنندگان امری واجب است.

شاید دانستن هر كدام از این خطرات و شناخت لوازم آرایش تقلبی باعث شود كه هنگام انتخاب لوازم آرایش كمی بیشتر دقت كرده و نیز برای حفظ سلامت خود هم كه شده كمتر از اینگونه لوازم استفاده كنید.

شناخت لوازم آرایش تقلبی

كـدام پاك‌كننده را نخرید؟

فراموش نكنید بهتر استیك پاك‌كننده آرایش خوب تهیه كنید. زیرا خرج‌كردن پول بیشتر به نفع سلامت پوست‌تان خواهد بود. مارك‌های معروف تجاری لوازم آرایش، به‌طور معمول پاك‌كننده‌های خوبی نیز به بازار عرضه می‌كنند.

برای پاك كردن آرایش چشم از مواد پاك‌كننده آرایش كه ویژه چشم است، استفاده كنید. چشمان شما بسیار حساس هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

آرایش صورت شما مانند كرم پودر و رژ لب به‌راحتی به وسیله پاك‌كننده‌های آرایشی كه پایه آبی دارند، از روی پوست‌تان پاك می‌شوند، ولی آرایش چشم مثل سرمه، ریمل و خط چشم نیاز به مواد پاك‌كننده قوی‌تری دارند. این مواد پاك‌كننده باید پایه روغنی داشته باشند تا این مواد آرایشی سمج را از چشمان شما پاك كنند.

برای پاکسازی پوست و پاك كردن آرایش یك تكه پنبه یا پد پنبه‌ای را به مواد پاك‌كننده آغشته كنید و روی پوست صورت، اطراف چشم و گردن خود بكشید. درصورتی كه با این روش، آرایش شما پاك نشد چند نقطه از ماده پاك‌كننده را در چند جای صورت‌تان بگذارید، سپس بایك گلوله پنبه مرطوب آن را در تمام صورت‌تان پخش كنید با این روش حتی مواد آرایشی نفوذ كرده به منافذ پوست‌تان نیز خارج می‌شوند.

شناخت لوازم آرایش تقلبی

لوازم آرایش الكل‌دار نخرید

پاك كننده‌هایی را كه در آن الكل به كار رفته است، خریداری نكنید. این پاك كننده‌ها گرچه باعث می‌شوند در سطح پوست‌تان احساس تازگی كنید ولی در طولانی‌مدت موجب خشكی پوست شما می‌شوند.

همچنین كسانی كه پوست حساسی دارند باید هنگام خرید پاك كننده‌ها دقت بیشتری به خرج دهند. می‌توانید نمونه این محصولات را روی پوست بازوی‌تان امتحان كنید و اگر به آن حساسیت نداشتید، آن را خریداری كنید.

[ghaleb][img][textlink][/textlink] [/ghaleb]

مشكلاتی كه سایه چشـم ایجاد می‌كند

مصرف انواع سایه‌های رنگی، به‌ویژه انواع ضدآب آن‌ها می‌تواند علاوه ‌بر قرمزی، تورم و خارش، فرد را دچار خشكی و پوسته‌ریزی و تغییر رنگ بارز در ناحیه اطراف چشم كند. البته آسیب به لایه‌های محافظ پوست می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد عفونت‌های میكروبی و قارچی نیز باشد و این واكنش به‌ویژه در فصول گرم تشدید می‌شود.

متاسفانه استفاده از لنزهای رنگی و مژه‌های مصنوعی به ‌ویژه با روش كاشت مصنوعی نیز زمینه را برای بروز انواع واكنش‌های پوستی و حتی ریزش مژه‌های فرد و عفونت داخلی و اطراف چشم فراهم می‌كند و اگر همزمان از خط چشم و ریمل هم استفاده شود، این واكنش‌ها تشدید خواهند شد.

برخی از سایه‌ها به‌ دلیل وجود مواد رنگی یا معطر در آن‌ها، بعد از قرار گرفتن فرد در معرض اشعه آفتاب، لك‌های پوستی ایجاد می‌كنند. این لك‌ها و چروك زودرس و خشكی ایجادشده در ناحیه اطراف چشم، می‌تواند نمای ناخوشایندی به‌وجود آورد.

كدام محصول آرایشی بدون عوارض است؟

یك فرآورده آرایشی مرغوب باید غیرحساسیت‌زا (هیپوآلرژیك)، غیركومدوژن (یعنی موجب دانه‌های سرسیاه پوستی نشود) و غیرآكنه‌زا (یعنی باعث جوش صورت نشود) باشد.

به عبارت دیگر این فرآورده‌ها باید حداقل حساسیت‌زایی را داشته باشند؛ منافذ پوست را نبندند و موجب پیدایش جوش در چهره نشوند. استفاده از محصولات آرایشی خوشبو چندان توصیه نمی‌شود چون اغلب مواد آرایشی تقلبی در زیرزمین‌ها و با مواداولیه بسیار نامرغوب تولید می‌شوند.

گاه بوی این مواداولیه آن‌قدر نامطبوع است كه سازندگان مجبور می‌شوند برای پوشاندن و مخفی كردن آن از عطرها و مواد بودار مختلف در فرآورده‌های آرایشی استفاده كنند تا خوشایند مصرف‌كننده شود.

شناخت لوازم آرایش تقلبی

چگونه به شناخت لوازم آرایش تقلبی برسیم؟

محصولات قانونی كه لیبل وزارت بهداشت را دارند، میزان سرب موجود در آن‌ها كمتر از میزان مجاز است و به هیچ‌وجه خطرناك نیستند.

البته این قضیه در مورد آرسنیك هم مصداق دارد كه میزانش نباید بیشتر از 10PPM باشد ولی به‌طور كلی سرب به هیچ‌وجه خاصیت ایجاد سرطان پوست را ندارد.و فقط به‌دلیل این‌كه ممكن است در محصولاتی مثل رژ لب كه خورده و جذب دستگاه گوارش می‌شوند، ایجاد مسمومیت كند.

با این اوصاف و با توجه به مصرف فراگیر لوازم آرایشی در ایران، متخصصان داخلی عقیده دارند، آنچه در مصرف لوازم آرایشی اهمیت بیشتر دارد، استفاده از محصولات استانداردی است كه مجوز وزارت بهداشت را دارند، با این استدلال استفاده از مارك‌های معروف همچنان بهتر از استفاده از مارك‌های بی‌نام و نشان است.

لوازم آرایش ضد‌آب نخرید

سایه‌های كم‌رنگ، پودری و مات كمتر حساسیت‌زا هستند. به‌طور كلی استفاده از محصولات آرایشی محلول در آب كمتر از مواد آرایشی غیرقابل شست‌وشو ایجاد حساسیت و آسیب پوستی می‌كنند.

زیرا برای پاك كردن خط چشم‌ها و ریمل‌های واترپروف (غیرقابل شست‌وشو با آب) نیاز به حلال‌هایی است كه به‌خودی خود می‌توانند موجب حساسیت و آسیب به پوست شوند. بهیاد داشته باشید، سایر مواد حساسیت‌زا و آزاردهنده نیز می‌توانند از طریق انگشتان با ناحیه اطراف چشم تماس پیدا كنند. بنابراین شناخت لوازم آرایش تقلبی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
اشتراک گذاری
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments