امکان برگزاری کلاس‌های آموزش آرایشگری در روزهای تعطیل نیز وجود دارد.
لوگوی آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

ميكروپيگمنتيشن چيست؟

میکروپیگمنتیشن
فهرست مطالب مقاله

ميكروپيگمنتيشن چيست؟

حتماً تا به حال از خانم های زیادی نام میکروپیگمنتیشن را شنیده اید، اما به نظر شما تعریف میکروپیگمنتیشن چیست؟

میکروپیگمنتیشن یکی از روش های رایج و معمول برای آقایان و خانم ها محسوب می شود که یک نوع آرایش دائمی یا موقتی را روی صورت آنها ایجاد می کند.

میکروپیگمنتیشن

معمولاً رایج ترین کاربرد میکروپیگمنتیشن برای ابرو است که نه تنها ظاهر آنها را زیبا می کند، بلکه قرینه سازی ابرو باعث می شود تا دیگر اجزای صورت هم زیبا به نظر برسد.تکنیک های مورد استفاده در میکروپیگمنتیشن شبیه به تکنیک‌ های تاتو عمل می‌ کند،‌ البته تفاوت‌هایی هم با یکدیگر دارند.

جالب است بدانید که این روش فقط برای ابرو نیست،‌ خانم ها و آقایان می توانند از میکروپیگمنتیشن برای زیبایی شکل ابرو، خط رویش مو، چشم، سر و قسمت‌ های دیگر استفاده کنند‌.میکروپیگمنتیشن یعنی قرار دادن پیگمنت یا رنگدانه در حد فاصل لایه بیرونی و لایه زیرین پوست.

میکروپیگمنتیشن یکی از درمان هایی است که تا چند سال ماندگاری دارد. پس اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که از ظاهر ابروهای خود راضی نیستید و دیگر قسمت‌ های صورت شما به گونه ای هستند که اعتماد به نفستان را کاهش می دهند،می توانید به دنبال این روش بروید و خودتان را زیباتر از قبل کنید.

جالب است بدانید افرادی که ریزش مو دارند یا به اصطلاح دچار کچلی شده‌ اند، می‌ توانند از میکروپیگمنتیشن هم استفاده کنند و دوباره ظاهر زیبای خود را برگردانند.

ميكروپيگمنتيشن چگونه انجام مي شود؟

در این روش رنگ های معدنی ضد حساسیت را از طریق سوزن های ریز و باریک وارد پوست می کنند. این رنگ های معدنی وارد لایه دوم پوست شده و باعث می‌ شوند که لب ها، چشم‌ ها یا ابروهای شما با ظرافت تمام، ظاهر زیباتری پیدا کنند و جلوه‌ ای خاص به خودشان بگیرند‌.

البته همه اینها در صورتی اتفاق می‌ افتد که به فردی مراجعه کنید که به اندازه کافی تجربه و مهارت دارد. از طرفی هم از دستگاه با کیفیتی استفاده کند.فردی که میکروپیگمنتیشن انجام می‌دهد، حتما باید دستکش به دست کرده باشد تا از احتمال انتقال هرگونه باکتری و میکروب جلوگیری شود.

همانطور که گفتیم میکروپیگمنتیشن مخصوص قسمت های مختلف صورت است که یکی از پرکاربردترین آنها میکروپیگمنتیشن چشم است. میکروپیگمنتیشن با تاتوی آرایشی تفاوت زیادی دارد که مهم ترین تفاوت آنها این است که پیگمنت با جوهر تاتو کاملا متفاوت است و نمی توان آنها را در یک دسته قرار داد. معمولاً تاتو روش و کار تهاجمی تر است اما در میکروپیگمنتیشن این گونه نیست.

شما می توانید بعد از میکروپیگمنتیشن خیلی راحت به منزل برگردید. انجام این کار برای چشم حدوداً ۲۰ الی ۳۰ دقیقه به طول می انجامد. اگر هم نگران درد بعد از این پروسه هستید، باید بدانید که در قسمت‌ های مختلف متفاوت است.

بعضی از افراد نیز درد بسیار کمی را تجربه می کنند اما به طور کلی قبل از انجام کار از کرم های بی حس کننده روی صورت استفاده می کنند تا میزان درد به حداقل برسد و فرد در طول انجام این کار اذیت نشود.

بعد از ميكروپيگمنتيشن چه اتفاقي براي پوست مي افتد؟

افرادی که میکروپیگمنتیشن انجام می دهند، ممکن است بعد از انجام کار مقدار کمی التهاب یا ورم را در ناحیه مورد نظر تجربه کنند. متخصصی که این عمل را برای شما انجام می دهد، حتماً به شما پیشنهاد می کند که چند وقت یکبار با فواصل زمانی مشخص از کمپرس یخ استفاده کنید.

از طرفی ممکن است پزشک متخصص پوست برای شما دارو ها و پمادهای خاصی را هم تجویز کند. این پمادها به شدت در کاهش ورم و التهاب صورت موثر عمل می‌ کنند.

افرادی که میکروپیگمنتیشن چشم انجام می‌ دهند، ممکن است با ریزش زیاد اشک چشم خود مواجه شوند. معمولاً همه افراد این وضعیت را تجربه می‌ کنند، به همین دلیل توصیه می شود که تنهایی به کلینیک زیبایی مراجعه نکنید تا هنگام برگشت به منزل شخص دیگری شما را همراهی کند و خودتان به دلیل آبریزش چشم رانندگی نکنید.

میکروپیگمنتیشن یا آرایش دائم کاربرد گسترده ای در آرایش صورت از جمله ابرو، خط مو ، لب و چشم دارد و به دلیل راحتی آن مورد توجه بانوان قرار گرفته است.با توجه به علاقه بانوان به داشتن ظاهری زیبا در تمام طول روز، میکروپیگمنتیشن طرفداران زیادی دارد. علاقه مندان برای یادگیری می توانند دوره های آموزشی میکروپیگمنتیشن را بگذرانند.

متخصص همچنین ضدعفونی کننده های خاصی را برای شما تجویز می کند تا با استفاده از آن بتوانید نواحی اطراف چشم را تمیز کنید و احتمال عفونت، التهاب، ورم و آبریزش چشم را بکاهید.

معمولاً متخصصان میکروپیگمنتیشن توصیه می‌ کنند که بعد از انجام این کار هرگز در برابر نور مستقیم آفتاب نایستید.از مواد غذایی مثل پروکسید هم جدا خودداری کنید، زیرا فرآیند تثبیت رنگ بعد از مصرف این مواد دچار مشکل خواهد شد.اگر روز بعد از انجام میکروپیگمنتیشن از خواب بیدار شدید و خودتان را در آینه دیدید،وحشت کردید، نگران نباشید.

رنگ ها بعد از میکروپیگمنتیشن پررنگ‌ تر و اغراق کننده تر به نظر می رسند و بسیار تیره هستند و همین ممکن است شما را ناامید کند اما بعد از چند هفته رنگ ها دوباره کمرنگ می شوند و به رنگ طبیعی و مورد نظر شما تغییر پیدا خواهند کرد.

همچنین ممکن است بعضی از افراد بعد از انجام این پروسه به تب، حساسیت، ضایعه پوستی، ورم، سوزش زیاد و مشکلات دیگر مبتلا شوند که پزشک می‌ تواند راهکارهای خوبی برای آن ها در نظر بگیرد.

ميكروپيگمنتيشن براي چه كساني مناسب است؟

جالب است بدانید که علاوه بر خانم ها، آقایان هم از میکروپیگمنتیشن استفاده می‌ کنند. به طور کلی این روش برای افرادی مناسب است که می‌ خواهند در ظاهر خود تغییراتی را ایجاد کنند.

به عنوان مثال در خط رویش مو، ابرو، لب و ظاهر خود تغییراتی را به وجود بیاورند. همچنین کسانی که به مواد آرایشی سنتی حساسیت دارند و به دلیل ذیق وقت نمی‌ توانند آرایش کنند، می‌ توانند این روش را به کار بگیرند‌.
بعضی از افراد هم هستند که به دلیل آسیب های جسمی و محدودیت فیزیکی که دارند، در نتیجه آرایش کردن برای آنها سخت است.

افراد عینکی که از لنز استفاده می کنند یا چشم های حساسی دارند، و نمی توانند آرایش کنند، هم می‌ توانند از میکروپیگمنتیشن کمک بگیرند‌.

البته میکروپیگمنتیشن فقط برای زیبایی استفاده نمی شود، بلکه گاهی اوقات اهداف درمانی و پزشکی هم دارد که به آن درماپیگمنتیشن می گویند.

در درماپیگمنتیشن هر گونه زخم، جای زخم، جوش، مشکلات لب، مشکلات هاله پستان برای افرادی که شیمی درمانی می کنند را برطرف کرده و همچنین بازسازی پستان را انجام می دهند.

مراقبت هاي بعد از ميكروپيگمنتيشن

 • نکته ای که باید بدانید این است که بعضی از افراد برای رسیدن به نتیجه دلخواه نباید به یک جلسه اکتفا کنند و حتماً باید دو یا چند جلسه بیشتر میکروپیگمنتیشن انجام دهند.
 • بنابراین متخصص می تواند تعیین کند که شما به چند جلسه نیاز دارید. از طرفی مراقبت های بعد از میکروپیگمنتیشن در نتیجه مورد علاقه انتظار شما بسیار موثر هستند. پس باید آن ها را جدی بگیرید.
 • همانطور که گفتیم در این روش رنگ ها بعد از گذشت زمان کمرنگ‌ تر می‌ شود، اما اگر می خواهید ظاهر این رنگ ها را در طولانی مدت حفظ کنید و مجبور به آرایش در مدت زمان کوتاه نباشید، باید جلسات ترمیمی انجام دهید.
 • در جلسات ترمیمی دوباره رنگ را روی این ناحیه اعمال می‌ کنند، تا ظاهر زیبای میکروپیگمنتیشن دوباره تازه شود‌.
 • اگر روش ها و جلسات ترمیمی را دنبال نکنید، یعنی از میکروپیگمنتیشن موقتی استفاده کرده اید و این رنگ ها کاملا کمرنگ می شود؛ البته که به طور کامل از بین نمی‌ رود اما دیگر زیبایی قبلی را نخواهند داشت.
 • برای اینکه بخواهید رنگ ها را به طور دائمی از بین ببرید، می توانید از لیزر استفاده کنید که به طور کامل میکروپیگمنتیشن را از بین برده و به اصطلاح ریمو می‌ کند.

 چه کسانی بهتر است ميكروپيگمنتيشن انجام دهند؟

همانطور که گفتیم بسیاری از افراد به دلایل مختلف و مشکلات متفاوت می توانند از میکروپیگمنتیشن استفاده کنند. اگر شرایط زیر را دارید، احتمالاً برای انجام این روش گزینه خوبی هستید:

 • حساسیت به لوازم آرایش و احساس نیاز برای آرایش روزانه
 • نداشتن وقت کافی برای آرایش کردن به دلیل مشغله زیاد
 • داشتن لب های باریک، بی رنگ یا رنگ پریده
 • داشتن لب هایی که ظاهر مشخصی ندارند و می خواهید آن ها را بیشتر از قبل نشان دهید‌
 • عدم تقارن در اجزای صورت‌
 • داشتن پوست بسیار چرب که معمولاً آرایش روی آن زیاد دوام نمی آورد و به راحتی خراب می شود‌
 • هرگونه ناتوانی فیزیکی که قبلا هم به آن اشاره کردیم و مانع استفاده از لوازم آرایش می شود

زمان ترميم و ريكاوري ميكروپيگمنتيشن چه موقع است؟

این دوره ها خیلی طولانی نیستند. در روزهای اول ممکن است ابروها یا ناحیه ای که میکروپیگمنتیشن روی آنها انجام شده است، تیره تر از حالت طبیعی به نظر برسد اما همان‌طور که گفتیم به مرور زمان، با لایه برداری های مختلف، رنگ این ناحیه ملایم، روشن و طبیعی می‌شود.

به همین دلیل است که تاکید می‌ کنند جلسه دوم یا جلسه ترمیمی را حتما انجام دهید که برای اصلاح رنگ و ظاهر زیباتر کار بسیار اهمیت دارد. افرادی که پوست حساس دارند، ممکن است بعد از انجام میکروپیگمنتیشن ورم یا التهاب و مقداری هم کبودی را در این ناحیه احساس کنند؛ البته این اتفاق اصلاً نگران کننده نیست. آن ها می‌ توانند زندگی عادی خود را در پیش بگیرند و به راحتی به کارهای روزانه خود برسند.

خطرات احتمالي و عوارض ميكروپيگمنتيشن چيست؟

هر روش زیبایی و درمانی می‌ تواند عوارضی را هم با خودش همراه داشته باشد و میکروپیگمنتیشن هم از این قاعده مستثنا نیست.

از آنجایی که این روش شبیه به روش تاتو عمل می‌ کند، و یک روش تهاجمی محسوب می‌ شود، به همین دلیل ممکن است بعضی از افراد عوارض و ناراحتی هایی را بعد از انجام آن تجربه کنند.

عوامل مختلفی روی ایجاد عوارض جانبی و ناراحتی بعد از میکروپیگمنتیشن تاثیرگذار هستند. مثلاً این که شما چقدر تحمل درد دارید یا تجربه و تخصص و مهارت کسی که این کار را برای شما انجام داده، چقدر بوده، که می تواند روی تجربه عوارض جانبی موثر باشد.

قطعاً بی حس کننده های موضعی می‌ توانند شرایط را برای شما بهبود ببخشند. عوارض جانبی دیگری مثل ورم و التهاب و قرمزی پوست هم در بعضی از افراد ایجاد خواهد شد، که معمولا دوام زیادی ندارد و بعد از چند روز خود به خود بهبود پیدا می‌ کند.

در نتیجه پوست شما سریعا می‌ تواند بعد از چند روز خودش را بازیابی کند و به حالت نرمال و طبیعی برگردد. برخی از عوارض احتمالی عبارتند از:

آلرژی

معمولا بعضی از افراد به آرایش های نیمه دائمی یا موقت واکنش آلرژیک نشان می دهند که البته در این شرایط این اتفاق در موارد بسیار نادری رخ می‌ دهد‌.

اما اگر هم نسبت به این مسئله نگران هستید؛ می‌ توانید روی قسمتی از بدن که در معرض دید دیگران نیست، مقدار کمی تست را انجام دهید تا ببینید پوستتان به این مسئله حساسیت دارد یا خیر. البته وظیفه متخصص میکروپیگمنتیشن این است که حتماً تست حساسیت پوست را از شما بگیرد.

زخم و خونریزی

از آنجایی که ابزار مخصوص میکروپیگمنتیشن سوزن های ریز هستند که همگی به یک قلم چسبیده‌ اند، این قلم تقریباً به شکل عمیق وارد پوست می شود. به همین دلیل احتمال زخم، خونریزی، و پخش شدن رنگدانه ها و یا آسیب دیدگی هم وجود دارد.

البته این که پوست شما زخم شود و جای آن باقی بماند یا به جای زخم، پوست شما دچار لک شود، در موارد بسیار نادری اتفاق می افتد اما در هر صورت ممکن است در صورت درست انجام نشدن میکروپیگمنتیشن این اتفاق بیفتد اما مطمئن باشید که اگر این فرایند درست انجام شود، و وسایل مورد استفاده با کیفیت باشند، و از قبل خوب استریل و ضدعفونی شوند، این روش خطر عوارض جانبی حادی نخواهد داشت.

برای اینکه ابتلا به عفونت احتمال کمتری داشته باشد، بهتر است که بعد از انجام میکروپیگمنتیشن، هرگز این ناحیه را لمس نکنید و با آن ور نروید.

چه كساني نبايد ميكروپيگمنتيشن انجام دهند؟

بعضی از افراد هستند که نباید به سمت این روش زیبایی بروند. به طور کلی افرادی که سلامت عمومی بدن آن ها مشکل خاصی ندارد و هیچ مشکل یا بیماری پوستی یا عفونتی ندارند، می‌ توانند میکروپیگمنتیشن را انجام دهند

 • خانم های باردار و شیرده نباید این کار را انجام دهند و باید تا پایان بارداری و شیردهی صبر کنند.
 • افراد مبتلا به دیابت که انسولین تزریق می‌ کنند.
 • افراد مبتلا به بیماری های قلبی هم نباید میکروپیگمنتیشن انجام دهند.
 • اگر شما هم در مورد شرایط فعلی بدن خود، و انواع بیماری ها در شک و تردید هستید، بهتر است که ریسک نکنید و تا چکاپ کامل پزشکی به سمت انجام این کار نروید.
 • افرادی هم که مستعد ایجاد کلوئید یا ایجاد گوشت اضافه بعد از زخم یا جراحت هستند، بهتر است که میکروپیگمنتیشن انجام ندهند، زیرا ممکن است ایجاد زخم بعد از میکروپیگمنتیشن باعث ایجاد گوشت اضافه در بدن آن ها شود.
 • پس حتما این موارد را از قبل به پزشک خود اطلاع رسانی کنید.

انواع ميكروپيگمنتيشن

ميكروپيگمنتيشن ابرو

میکروپیگمنتیشن-ابرو

ابرو تاثیر بسیار زیادی در زیبایی افراد دارد. بعضی از افراد اظهار دارند ابرو مانند قابی است که کل صورت را در بر می گیرد. پس اگر بتوانید ابروهای خود را به شکلی زیبا در بیاورید، قطعاً چهره زیباتری خواهید داشت.

چشم های خود را بالاتر می برید و در نتیجه ظاهر شما جوان تر و شاداب تر جلوه می کند. به همین دلیل افرادی که ابروی خالی و کم پشت دارند، می‌ توانند از روش میکروپیگمنتیشن استفاده کنند.

بعضی از افراد هم ممکن است به کچلی دچار باشند یا به طور کل ابرو نداشته باشند که با میکروپیگمنتیشن می توان از پایه، یک ابروی جدید برای آنها ایجاد کرد.

ميكروپيگمنتيشن لب

میکروپیگمنتیشن-خط-لب

در میکروپیگمنتیشن لب از روش هایی استفاده می‌ کنند که لب برجسته تر و پرتر نشان داده شود. البته رنگ هایی هم روی لب ها اعمال می‌ کنند.

اگر افراد لب باریک و رنگ پریده و کم رنگی داشته باشند، می‌ توانند از این روش استفاده کنند تا لب های خود را زیباتر جلوه دهند.

برخی از افراد هم هستند که بعد از حادثه یا تصادف و هر مشکل دیگری فرم اصلی و زیبای لب خود را از دست داده اند که با میکروپیگمنتیشن می‌ توانند این وضعیت را بهبود ببخشند.

ميكروپيگمنتيشن خط چشم

میکروپیگمنتیشن-خط-چشم

قطعاً خط چشم تاثیر بسیار زیادی در جذابیت ظاهری افراد دارد‌. در نتیجه میکروپیگمنتیشن خط چشم می‌ تواند ظاهر جذابی را روی خط رویش موها ایجاد کند و کمک کند تا چشم های شما عمق بیشتری پیدا کنند.

البته رنگ و ضخامتی که برای خط چشم استفاده می شود، بستگی به سلیقه خودتان دارد و می‌ توانید آن را تغییر دهید. معمولاً در این روش از خط چشم سایه دار هم استفاده می‌ کنند، که نیازمند تکنیک‌ های پیشرفته است.

البته باید خیلی خوب فکر هایتان را بکنید، زیرا اگر پشیمان شدید، هیچ راهی برای پاک کردن میکروپیگمنتیشن به غیر از لیزر وجود ندارد.

ميكروپيگمنتيشن سر

میکروپیگمنتیشن-سر

میکروپیگمنتیشن سر نام های متفاوتی دارد که یکی از مشهورترین آن ها اسکالپ سر می باشد. این روش برای افرادی مناسب است که دچار کچلی یا طاسی مو هستند.

در نتیجه قسمت های خالی سر را با پیگمنت یا رنگدانه پر می کنند تا کم پشتی موها مشخص نباشد. در آقایان معمولاً رنگدانه ها به صورت نقطه ای اعمال می‌ شود که شبیه مو به نظر می‌ رسد اما در خانم ها از تکنیک های شبیه سازی مو در قسمت های کم پشت استفاده می‌ کنند.

کاربرد میکرو پیگمنتیشن در آرایش چیست؟

همانطور که گفتیم میکروپیگمنتیشن کاربردهای بسیار وسیعی دارد. در نتیجه شما می توانید در حوزه های آرایشی مختلف از آن ها استفاده کنید که معمولاً کاربردهای آرایشی آن شامل موارد زیر است:

 • بهبود و زیباسازی ظاهر پلک
 • از بین بردن هرگونه نقص در ابرو یا اضافه و جایگزین کردن ابرو
 • زیبایی خط لب و رژ لب، مخصوصاً برای افرادی که از ظاهر لب های خود رضایت ندارند
 • انجام آرایش های موقت و دائم برای چشم
 • انجام بن مژه یا کشیدن خط چشم دائمی
 • قرینه سازی ابرو ها و از بین بردن هرگونه ناهنجاری مویرگی خوش‌خیم
 • برطرف کردن قسمت های خالی و بی مو در ابرو یا سر که به دلیل زخم یا بیماری موی خود را از دست داده‌ اند
 • زیباتر کردن چشم و ابرو
 • تقویت مژه مخصوص افرادی که مژه های کم پشت دارند
 • زیبایی ظاهر پلک
 • زیبایی خط لب
 • ایجاد خط چشم دائمی
 • پرپشت نشان دادن ابرو
 • قرینه سازی ابرو ها
 • سایه چشم که به آن هاشور مژه یا هاشور خط چشم می گویند
 • هاشور رژ لب که باعث قرینه شدن و حجیم تر نشان دادن لب ها می شود
 • از بین بردن هرگونه جای زخم یا بخیه
 • این روش برای افرادی که مشکل ماه گرفتگی دارند، کاربرد بسیار زیادی دارد .

كاربرد ميكروپيگمنتيشن در پزشکی

همان‌طور که گفتیم میکروپیگمنتیشن در پزشکی هم کاربردهای زیادی دارد و افراد می‌ توانند در موارد مختلفی از آن استفاده کنند. البته باید به متخصص و کسی که دوره پزشکی را سپری کرده است مراجعه کنند.

البته این درمان قیمت بالاتری دارد اما می‌ تواند نتیجه خوبی را به جای بگذارد. کاربرد میکروپیگمنتیشن در حوزه درمانی و پزشکی شامل موارد زیر است:

 • از بین بردن لک و پیس یا همان ویتیلیگو
 • برطرف کردن جای زخم، سوختگی، جراحی، تصادف و هر آسیب دیگری
 • هاشور سر که باعث تحریک پیاز مو می‌ شود و رشد موی سر را افزایش می دهد.
 • ترمیم هاله سینه بعد از جراحی
 • نشانه گذاری در رادیوتراپی
 • ترمیم لب شکری

تفاوت ميكروپيگمنتيشن با تاتو در چيست؟

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، میکروپیگمنتیشن با تاتو شباهت‌ های زیادی دارند اما در کنار آن تفاوت های مهمی هم وجود دارد:

 • اول از همه اینکه تاتو تهاجمی تر از میکروپیگمنتیشن عمل می کند. در نتیجه احتمال حساسیت بالاتری دارد.
 • از طرفی در میکروپیگمنتیشن، رنگی که استفاده می کنند، شبیه به رشته‌ های مو است و آن را در جهت رویش موهای ابرو روی پوست قرار می دهند و ابروی شما دیگر یک کادر خیلی پررنگ روی صورتتان نیست. و در کل می توان گفت که میکروپیگمنتیشن ظاهر طبیعی تری نسبت به تاتو دارد.
 • در روش میکروپیگمنتیشن تارهای مویی که برای ابرو استفاده می کنند، را با استفاده از سوزن های مویی خیلی نازک داخل ابرو می‌ کشند. این تارها اصلاً پررنگ و زننده نیستند و رنگ‌ های کاملاً طبیعی دارند.
 • میکروپیگمنتیشن برعکس تاتو هیچ درد و خونریزی ندارد. و به طور کل راحت تر و بدون دردسر تر است.
 • برخی از افرادی که تاتو انجام داده‌ اند، دچار مشکلات بهداشتی و ایمنی هم شده‌ اند و به همین دلیل نگرانی ها در مورد تاتو بیشتر است، زیرا اگر فردی که این کار را انجام می دهد به اندازه کافی نتواند اصول بهداشتی را رعایت کند، ممکن است بیماری های خطرناکی از این طریق انتقال پیدا کند، مثل اچ آی وی، هپاتیت و غیره. اما در میکروپیگمنتیشن احتمال زخم، خونریزی و التهاب بسیار پایین است.
 • پکیجی که برای میکروپیگمنتیشن استفاده می شود، معمولاً یکبار مصرف و دارای رنگ‌ های از قبل تست شده است. در نتیجه نگرانی خاصی برای رعایت ایمنی و بهداشت وجود ندارد؛ حتی میکروپیگمنتیشن به یک روش زیباسازی بدون درد هم معروف است.

فوايد ميكروپيگمنتيشن چیست؟

دائمی بودن

چه چیزی بهتر از این که شما یک آرایش دائمی روی صورت خود داشته باشید و از زیبایی آن لذت ببرید. یعنی بدانید که در مدت زمان طولانی نیاز به استفاده از لوازم آرایش نیست و مجبور نیستید که هر روز وقت خود را صرف انجام این کار کنید.

زیرا همیشه زیبایی روی صورت شما آماده است و می توانید هر روز صبح با ابروها، لب ها و چشم های زیبا از خواب بیدارشوید. در نتیجه می توانید از این وقت خود برای انجام اقدامات زیبایی و مراقبتی دیگر استفاده کنید.
بعضی از افراد معمولاً یک قسمت از صورت خود را میکروپیگمنتیشن می‌ کنند، اما از آنجایی که به شدت از نتیجه آن رضایت دارند، به سراغ میکروپیگمنتیشن لب یا خط چشم می روند تا آرایش دائمی را در نقاط بیشتری از صورت خود داشته باشند.

زیبایی ظاهری

قطعاً زیبایی ظاهری جزء بزرگترین مزیت یک آرایش محسوب می‌ شود، زیرا هدف اصلی انجام این روش، ایجاد زیبایی در ظاهر شماست. بعضی از افراد هستند که هیچ اشکال خاصی در صورتشان وجود ندارد اما زمانی که میکروپیگمنتیشن می کنند، باز هم تغییرات زیادی روی صورتشان ایجاد می شوند و چند درجه زیباتر از قبل جلوه می کنند.

این روش مخصوصاً برای افرادی که ابرو ندارند، بسیار عالی عمل کرده و تغییر  بسیار زیادی را در چهره آنها به وجود می آورد.افرادی هم که به دلیل سوختگی، جراحی، آسیب دیدگی یا تصادف بخشی از ابروی خود را از دست داده اند، می توانند با این روش دوباره زیبایی ابروهای خود را برگردانند.

معايب ميكروپيگمنتيشن چیست؟

میکروپیگمنتیشن هم مانند هر درمان زیبایی دیگری معایب خودش را نیز دارد که در این قسمت آنها را به شما معرفی می کنیم:

احتمال عفونت

همانطور که گفتیم اگر وسایل و تجهیزات انجام کار میکروپیگمنتیشن کاملاً ضدعفونی، استریل و بهداشتی باشند، هیچ ترسی برای انتقال عفونت وجود ندارد، زیرا اکثر این لوازم یکبار مصرف هستند اما به طور کلی اگر سوزن‌ ها استریل نشده باشند، احتمال انتقال عفونت و بیماری هایی مثل هپاتیت وجود دارد.
از طرفی اگر افراد به فرد متخصص در کلینیک معتبر، تمیز و بهداشتی مراجعه نکنند، خودشان هم مراقبت های قبل و بعد را به خوبی انجام ندهند، خطر عفونت وجود خواهد داشت.

البته نباید نگران باشید، زیرا اکثرا در روزهای اول بعد از انجام این کار سوزش و التهاب و ورم را احساس می کنند که کاملاً طبیعی است. اما اگر علائم شدیدتر بود یا احساس کردید ترشحات غیرطبیعی در این ناحیه وجود دارد، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

احتمال گرانولوم

ممکن است بعد از انجام میکروپیگمنتیشن جوانه های گوشتی روی پوست ایجاد شود. بعضی از آنها تومور ایجاد می‌ کنند که به آن گرانولوم گفته می‌ شود.

گرانولوم یک نوع التهاب است که به دلیل فعالیت سیستم ایمنی بدن در برابر رنگدانه ها یا پیگمنت ها ایجاد می گردد که البته احتمال آن در میکروپیگمنتیشن بسیار کم است.

ایجاد جای زخم

بعضی از افراد به دلایل سیستماتیکی و ژنتیکی، پوستی دارند که به راحتی جای زخم روی آنها باقی می‌ ماند و خیلی دیر از بین می رود یا در صورت انجام درمان های تهاجمی مثل میکروپیگمنتیشن، احتمال ایجاد گوشت اضافه روی پوستشان وجود دارد یا پوستشان لک می‌ شود.

این هم می‌ تواند یکی از معایب میکروپیگمنتیشن محسوب شود. پس اگر قبلا مشکلاتی مثل زخم، گوشت اضافه، لک و غیره را روی صورت خود مشاهده کرده بودید، بهتر است که دست نگه دارید و با پزشک متخصص در این باره مشورت کنید.

آلرژی

همانطور که گفتیم آلرژی هم می‌ تواند یکی از معایب میکروپیگمنتیشن باشد. البته در موارد کمی اتفاق می‌ افتد اما از آنجایی که نمی‌ توان همه رنگدانه های مصنوعی و پیگمنت ها را از بین برد، در نتیجه ممکن است فرد در طولانی مدت به آلرژی مبتلا باقی بماند‌.

از طرفی اگر هم پشیمان شوید و بخواهید میکروپیگمنتیشن را برای از بین بردن آلرژی پاکسازی کنید، باید از روش های سخت و زمانبری مثل لیزر استفاده کنید که شرایط دردناکی را ایجاد می‌ کنند. همچنین باید هزینه زیادی را صرف کنید.

دائمی بودن

دائمی بودن یکی از مزایای میکروپیگمنتیشن محسوب می‌ شود اما اگر بخواهید از زاویه دیگری به این موضوع نگاه کنید، شاید یکی از معایب آن هم باشد، زیرا اگر از نتیجه کار راضی نباشید، دیگر نمی‌ توانید کاری انجام دهید؛ مگر اینکه به شرایط سخت لیزر راضی شوید و بخواهید آن را از بین ببرید. پس از قبل باید  فکر کنید و یک فرد متبحر در یک آرایشگاه معتبر را پیدا کنید تا از نتیجه کار راضی باشید.

آشنايي با دستگاه ميكروپيگمنتيشن

دستگاه-میکروپیگمنتیشن

همانطور که گفتیم کیفیت دستگاه در میکروپیگمنتیشن مانند هر کار دیگری که با دستگاه انجام می شود، اهمیت زیادی دارد. آرگونومیک دستگاه و راحتی کار با آن، همچنین طراحی مناسب، وزن کم و لرزش بسیار کم و حداقلی باعث می شود که نتیجه کار بهتری را تجربه کنید.

دستگاه های میکروپیگمنتیشن برای میزان سرعت و عمق نفوذ سوزن داخل پوست را می توان تنظیم کرد تا کار شما با ظرافت کامل و حداکثری انجام شود. البته بیشتر این دستگاه ها قابلیت تنظیم دقیق سرعت را ندارند.اگر هم داشته باشند، تاثیر زیادی روی نتیجه کار ندارند.
تنظیم عمق نفوذ این دستگاه ها هم خیلی با کیفیت نیست و ممکن است عملکرد نهایی را تحت تأثیر قرار دهد.

نكات قبل از انجام ميكروپيگمنتيشن

میکروپیگمنتیشن معمولاً نتایج خوبی را به جا می گذارد اما لازمه اینکه شما از نتیجه کار راضی باشید، این است که خودتان هم همکاری کنید و نکاتی را مد نظر قرار داده و آن ها را رعایت کنید.

اگر چه این نکات کوچک به نظر می‌ رسند اما اهمیت زیادی در نتیجه کار شما دارند که در این قسمت نکات قبل از انجام میکروپیگمنتیشن را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • اول از همه باید اطمینان حاصل کنید که هیچ نوع بیماری ندارید و کاملاً سالم هستید تا بعد از انجام کار مشکل خاصی برای بدنتان ایجاد نشود.
 • دوم اینکه باید ذهنیت خود را آماده کنید و به دنبال یک زیبایی غیر معقول نباشید، زیرا فقط قرار است یک قسمت از صورت خود را زیباتر کنید. پس بیش از حد توقع خود را بالا نبرید.
 • اگر در گذشته نسبت به بعضی از مواد بی حسی؛ آلرژی و واکنش نشان داده اید، حتما به متخصص این موضوع را اطلاع رسانی کنید.
 • اگر هر گونه دارو یا مکملی مصرف می کنید که چه با تجویز پزشکی و چه بدون تجویز پزشکی است؛ حتماً باید این موضوع را به فرد مورد نظر و پزشک خود اطلاع رسانی کنید.

چه كساني ميكروپيگمنيشن را انجام مي دهند؟

میکروپیگمنتیشن فقط یک پروسه زیبایی و کمی هم درمانی است اما کسانی هم که سابقه پزشکی ندارند و مدرک پزشکی نگرفتند، نمی توانند آن را یاد بگیرند و در دوره های تخصصی شرکت کنند.

بعد از اینکه مهارت لازم را به دست آوردند، به انجام این کار بپردازند اما فراموش نکنید میکروپیگمنتیشنی که هدف ایجاد زیبایی روی صورت فرد را دارد، با میکروپیگمنتیشنی که اهداف پزشکی که مثلاً قرار است هاله پستان را ترمیم کند متفاوت است.

یعنی فردی که قرار است از میکروپیگمنتیشن یک هدف پزشکی و درمانی را دنبال کند، حتما باید این کار را تحت نظر پزشک انجام دهد؛ البته پزشکی که در این‌ باره سال ها تجربه، سابقه و اطلاعات کافی دارد.

پس اگر می‌ خواهید میکروپیگمنتیشن انجام دهید، حتما باید به فردی مراجعه کنید که در کلینیک و آرایشگاه مطمئن کار کند. خود این فرد باید مهارت لازم، مدارک و مجوزهای رسمی و معتبر را داشته باشد.

همچنین می توانید نمونه کارهای قبلی او را ببینید تا ببینید از نوع کار او راضی هستید یا خیر یا از افرادی که میکروپیگمنتیشن انجام داده اند، سوال کنید.

همچنین می توانید سوالات زیر را از فرد مورد نظر بپرسید:

 • اینکه میزان سابقه کار آن ها چقدر است؟
 • تا به حال چند مشتری را میکروپیگمنتیشن کرده اند؟
 • از چه ابزار و روش‌ های جدیدی استفاده می‌ کنند؟
 • آیا میکروپیگمنتیشن را در سطح حرفه ای و پیشرفته انجام می دهند یا ترجیح می دهند در همان سطح پایه و ابتدایی باقی بمانند؟
 • آیا تخصص و مدرک خاصی در میکروپیگمنتیشن دارند؟
 • همچنین باید از آنها بخواهید که در مورد نوع روش های رعایت بهداشت و ایمنی کلینیک توضیح دهند و اینکه چه اصولی را رعایت می‌ کنند.
 • در مورد برند ابزار و وسایلی که مورد استفاده قرار می دهند و بهداشت سوزن ها نیز از آنها سوال کنید.
 • فرم دلخواهی را که می خواهید به فرد مورد نظر نشان دهید و نظر او را بپرسید. بهتر است که به چند تکنسین مراجعه کنید و نظرات آنها را جویا شوید.
 • همین صحبت کردن ها باعث می شود که بتوانید به میزان تجربه افراد و سواد و آگاهی آنها در این زمینه بیشتر پی ببرید.
 • اگر قبل از انجام میکروپیگمنتیشن جلسات مشاوره انجام دهید، می‌ توانید به راحتی این سوالات را بپرسید.

تفاوت ميكروپيگمنتيشن و ميكروبليدينگ ابرو در چيست؟

میکروپیگمنتیشن با میکروبلیدینگ ابرو شباهت های بسیار زیادی دارند اما تفاوت های ریزی هم در بین این دو روش مشاهده می شود. به عنوان مثال تکنیک و ابزاری که در این دو روش استفاده می‌ کنند، متفاوت است.برای اینکه با تفاوت میکروپیگمنتیشن و میکروبیلدینگ آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

تکنیک و ابزار

در میکروبلیدینگ ابزار و تکنیک های متفاوتی نسبت به میکروپیگمنتیشن استفاده می‌ شود. معمولاً در میکروبلیدینگ متخصصان ابزارها و لوازم را به صورت دستی استفاده می کنند و بهترین فرم ابرو را با توجه به چهره فرد ایجاد می کنند.

با استفاده از قلم های مخصوص و تیغ دار، خط های باریک و دقیقی در روش میکروبلیدینگ شبیه به تار ابرو روی صورت فرد ایجاد می شوند و پیگمنت و رنگدانه را داخل آن قرار می‌ دهند تا شکلی شبیه به شکل طبیعی ابرو ایجاد شود.

از آنجایی که در این روش پوست را خراش می دهند و رنگ را وارد آن می کنند، در نتیجه شبیه به تار ابروی واقعی به نظر می‌ رسد و این نتیجه کاملاً طبیعی است.

سوزن ها و تکنیک هایی که در میکروبلیدینگ استفاده می شود، در مقایسه با میکروپیگمنتیشن ظریف تر و دقیق تر کار می کند. نتیجه کار طبیعی تر خواهد بود، و خطای کمتری هم روی ابرو ایجاد می شود. به همین دلیل بسیاری از افراد میکروبلیدینگ را انتخاب می‌ کنند.
اما در میکروپیگمنتیشن ظاهر کار شبیه به یک نوع سایه انداختن است و هیچ تار باریکی از مو روی ابرو ایجاد نمی شود‌. بلکه یک سایه ابروی نیمه دائم یا موقت را روی ابرو ایجاد می‌ کنند.

به همین دلیل شاید میکروبلیدینگ طبیعی تر از میکروپیگمنتیشن باشد. از طرفی در میکروپیگمنتیشن از ابزارهای دیجیتالی استفاده می کنند که رنگ را زیر لایه بیرونی پوست تزریق می کند و این کار از طریق سوزن های بسیار باریکی انجام می گردد.

مدت زمان اجرا و ترمیم

میکروبلیدینگ را معمولا در طول دو جلسه انجام می‌ دهند. در جلسه اول شکل و حالت ابروی شما را متناسب با چهره و طبق رضایت تان تعیین می کنند.

فرم کلی ابرو که مشخص شد، جلسه دوم را به انجام ترمیم و اصلاح صورت می‌ پردازند‌. جلسه اول که مخصوص تعیین فرم ابرو است، حدوداً ۲ ساعت به طول می انجامد اما جلسه دوم که کار شروع می شود، معمولاً کوتاه تر است.

اما میکروپیگمنتیشن کمی طولانی تر است و در عوض نتیجه نهایی آن نسبتاً دائمی است و ماندگاری بالاتری دارد.
التهاباتی که از سوزن های میکروبلیدینگ روی پوست ایجاد می شود، حدودا ممکن است برای ترمیم به ۱۰ روز زمان نیاز داشته باشد، اما در طول این ده روز هیچ گونه قرمزی و التهاب روی پوست باقی نمی ماند.
رنگ های تیره هم در میکروبلیدینگ در چند روز اول کم‌کم روشن می‌ شوند؛ البته مانند میکروپیگمنتیشن باز هم ممکن است خیلی زیبا به نظر نرسند اما بعد از چند روز وضعیت بهتر می‌ شود، زیرا آن ها  زمانی که در جای خود تثبیت می شوند، روشن تر می شوند و به رنگ‌ های طبیعی ابرو نزدیک تر می گردند.

آيا ميكروپيگمنتيشن درد هم دارد؟

تجربه نشان می‌ دهد که میکروپیگمنتیشن درد غیر قابل تحملی ندارد اما بعضی از افراد به شدت از هرگونه درد می‌ ترسند. بنابراین توصیه می‌ شود که این افراد از بی حس کننده های موضعی یا گاهی اوقات مسدود کردن عصب آن ناحیه خاص استفاده کنند.

هزينه ميكروپيگمنتيشن چقدر است؟

هزینه میکروپیگمنتیشن مانند انجام هر کار زیبایی دیگری وابسته به منطقه‌ ای است که کار در آن صورت می‌ گیرد. پس کلینیک و یا سالن آرایشی که انتخاب می‌ کنید، به شدت در تعیین قیمت میکروپیگمنتیشن موثر خواهد بود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
اشتراک گذاری
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
لوگوی آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان
نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.