لوگوی آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

انواع جوش صورت و دلایل آن‌ها

انواع جوش صورت و درمان آن
فهرست مطالب مقاله

جوش صورت را می‌توان یک زائده پوستی دانست که به دلیل تجمع چربی‌ها ، مواد زائد و آلودگی‌های پوستی روی صورت رخ می دهد. در نتیجه در یک نقطه ایجاد شده و منافذ پوست شما را در آن محل به طور کامل می‌بندد. در مقاله “انواع جوش صورت و درمان آن” به طور کامل انواع جوش صورت و روش های پیشگری از آن را برایتان شرح داده ایم. بدون شک با شرکت در کلاس های آموزش پاکسازی پوست ، آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان ماهسان به صورت اصولی آموزش ببینید و حتی در خانه اینکار را برای خود و دیگران نیز انجام دهید.

دلایل جوش زدن صورت چیست ؟

جوش زدن علت‌های مختلفی دارد که در این مقاله به برخی از دلایل آن اشاره خواهیم کرد:
سن
یکی از شایع ترین علل جوش زدن، سن افراد است. اگر دقت کرده باشید، می‌بینید که نوجوان‌ها محال است دوره بلوغ خود را بدون جوش سپری کنند و علت آن هم ازدیاد غددی به نام غدد سبابه می‌باشد که در این سن در بدن فرد افزایش می‌یابد و این غدد سموم زیادی را تولید می‌کنند که در نهایت به صورت جوش روی پوست ظاهر می‌شوند.
نوع پوست
همانطور که گفتیم، جوش‌ها تجمعی از چربی‌ها و مواد آلوده هستند. پس می‌توان گفت که پوست‌های چرب مستعد جوش زدن هستند زیرا هم چربی بیشتری دارند و هم آلودگی‌های بیشتری را به خود جذب می‌کنند.
آلودگی و میکروب
زمانی که فرد به هر دلیلی پوست خود را در معرض آلودگی و میکروب قرار دهد، احتمال ظاهر شدن جوش در پوست او افزایش پیدا می‌کنند و این علت در بین خانم‌ها رایج است، به خصوص خانم هایی که بیش از حد آرایش می‌کنند و اعتقادی به پاکسازی پوست ندارند. این کار باعث می‌شود که مواد حاصل از آرایش‌های قدیمی به صورت عمقی در پوست فرد نفوذ کنند، در نتیجه در اثر تجمع آن‌ها به صورت جوش بیرون بزنند.
هورمون‌ها
هورمون‌ها در صورت عدم تعادل می‌توانند جوش‌ها را به وجود بیاورند. مثلا افزایش هورمون تستوترون بیش از حد می‌تواند عاملی برای جوش زدن باشد. در صورتی که هورمون استروژن از جوش زدن در خانم‌ها جلوگیری می‌کند و می‌توان این هورمون را برای درمان جوش‌ها به کار برد.
آب و هوا
آب و هوا یکی دیگر از عوامل موثر در جوش زدن است که معمولا این اتفاق در آب و هوای مرطوب بیشتر رخ می‌دهد زیرا پوست آلودگی‌های بیشتری را به خود جذب می‌کند، در نتیجه آن‌ها را به صورت جوش بیرون می‌ریزد.

داروها
برخی از داروها نیز هستند که در جوش‌های صورت موثرند. مثلا داروهای ضد تشنج، افسردگی و یا ویتامین‌ها که در صورت استفاده بیش از حد می‌توانند عاملی برای جوش زدن صورت باشند.
غذاها
نمی توان تاثیر غذاهای مختلف را در جوش زدن تقسیم بندی کرد. هر غذایی می‌تواند عامل این موضوع باشد و مهم این است که بدن شما به کدام یک واکنش نشان می‌دهد. بعضی از افراد با خوردن سس‌ها و ادویه‌ها جوش می‌زنند و بعضی دیگر با خوردن لبنیات، با این زائده‌ها روبرو می‌شوند.
سیگار
سیگار کشیدن نیز یکی دیگر از عوامل جوش زدن می‌باشد. سیگار باعث می‌شود که پوست شما دچار کمبود اکسیژن شود و در نتیجه قدرت تنفس ندارد و منافذ آن بسته می‌شود و از طرفی چربی‌های زائد در آن تجمع می‌کنند و در نهایت جوش را به وجود می‌آورند.
عوامل عصبی
واکنش‌های روانی و درگیرهای ذهنی نیز می‌تواند عامل هر مشکلی از جمله جوش‌ها باشد و بعضی از جوش‌ها فقط یک دلیل دارند که آن هم استرس می‌باشد.

علت جوش در نقاط مختلف صورت

خوشبختانه جوش‌ها بر خلاف ظاهر بدی که دارند، در بعضی از موارد کمک کننده نیز هستند مثلا می‌توان با استفاده از شناسایی و تشخیص آن‌ها در هر نقطه از صورت به علائمی در درون بدن خود پی برد که در ادامه مقاله بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

جوش صورت در نقاط مختلف

جوش روی پیشانی

این جوش‌ها به سیستم گوارشی شما مربوط هستند و پس باید نگاهی به مصرف مواد غذایی بیاندازید. این مواد غذایی عموما فست فود‌ها هستند که باعث ایجاد این جوش‌ها می‌شوند. با تغییر و اصلاحی در رژیم غذایی می‌توانید این جوش‌ها را بهبود ببخشید. نوشیدن آب به مقدار زیاد نیز می‌تواند جوش‌ها را بهبود ببخشد.

جوش اطراف چشم

جوش‌های اطراف چشم می‌تواند نشان از عملکرد نامناسب کلیه‌ها باشد که این جوش‌ها معمولا با نوشیدن مایعات مخصوصا آب کاهش پیدا می‌کنند. میوه‌های آبدار مثل هندوانه و خیار نیز در بهبود این جوش‌ها بسیار موثر می‌باشند.

جوش بین ابروها

این جوش‌ها معمولا به دلیل حساسیت پوستی به وجود می‌آید. مثلا اگر این ناحیه را وکس کنید، احتمالا با جوش در این قسمت مواجه می‌شوید و از طرفی رژیم غذایی نامناسب نیز در جوش‌ها یان منطقه تاثیرگزار است.

جوش اطراف بینی و بالای لب

این جوش‌ها نشان دهنده عدم تعادل در فشار خون است. این جوش‌ها معمولا در اثر مصرف غذاهای تند و شستشوی نامناسب صورت به وجود می‌آید و استفاده از میوه و سبزیجات، لوازم آرایشی معتبر و متعادل کردن فشار خون در درمان این نوع جوش‌ها موثر است.

جوش روی گونه

این جوش‌ها معمولا در بین خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود و همچنین می‌تواند نشان دهنده مشکلات قلبی، ریه ای، طحال و بهم ریختن تعادل هورمون‌ها باشد. برای بهبود آن بهتر است که رو بالشی خود را بررسی کنید و لوازم آراشی تان را تغییر دهید. با ورزش کردن ریه و قلب خود را تقویت کنید و از طرفی گوشی موبایل را هنگام صحبت کردن به گونه‌های خود نچسبانید.

جوش روی چانه

این جوش‌ها معمولا به دلیل مشکلات عصبی مخصوصا استرس رخ می‌دهند که انجام ماساژ می‌تواند روی بهبود این جوش‌ها و همچنین سلامت اعصاب شما تاثیرگزار باشد.

بنر دوره پاکسازی پوست

انواع جوش صورت

جوش‌های سرسفید یا کومدون‌های بسته

این جوش‌ها معمولا سر سفت و سفیدی دارند و اطراف آن‌ها نیز قرمز است که بعد از بهبودی هیچ ردی از آن‌ها مشخص نخواهد بود و گاهی اوقات ممکن است که مویی از داخل آن‌ها رویش کند و دلیل اصلی این نوع جوش‌ها مواد زائدی هستند که با مصرف مواد غذایی غیرطبیعی به خصوص روغن‌های غیرطبیعی وارد بدن می‌شوند. جوش های سر سفید یا همان کومدون های مسدود شده نوعی از آکنه هستند که به دلیل آلودگی ها و سلول های مرده پوست به وجود می آیند و به آن جوش چرکی نیز گفته می شود. جوش های سر سفید اغلب روی گونه، گردن، بینی و پیشانی ظاهر می شوند.

جوش سرسیاه

جوش‌های سر سیاه به کمدون‌های باز معروف هستند که معمولا آن‌ها را به صورت خیلی ریز روی بینی خود مشاهده می‌کنید. این جوش‌ها کاملا تیره و به سیاه می‌زنند. این جوش‌ها در وهله اول سفید هستند و خود را نشان نمی دهند اما زمانی که تایم زیادی را در معرض هوا قرار بگیرند، کاملا تیره و سیاه خواهند شد و علت اصلی این نوع جوش‌ها چربی بیش از حد پوست و عمدتا تغییرات هورمونی است.

جوش سر سیاه

جوش های میکروبی

همان آکنه ها هستند و همانگونه که از نامشان پیداست، به علت واکنش بدن در برابر میکروب به وجود می آیند. ظاهر آن نیز شبیه به آکنه های تیره روی پوست است که با درد همراه نیست.

جوش ناب یا knob

این جوش ها بسیار سفت هستند و در صورت لمس شدن بسیار دردناک می باشند. و برجستگی آن ها از زیر پوست مشخص است.

جوش چربی

جوش های چربی یا سیرنگوما دانه های ریزی هستند که در زیر چشم ظاهر می شوند. اگر مجرای غدد عرق فرد در حالت خوش خیم بزرگ شود، این جوش ها به وجود می آیند که هیچ خطری برای فرد ندارند. این جوش ها در فصل تابستان بیش از بقیه فصل ها رخ می دهند، زیرا در این فصل مجرای عرق بسته می‌شود و به صورت سیرنگوما در زیر چشم نشان داده می شوند.

جوش چربی

پاپول ها

این جوش‌ها از زیر پوست برآمده می‌شوند و کاملا باعث بسته شدن منافذ خواهند شد.
این جوش‌ها در دسته جوش‌های التهابی قرار می‌گیرند و اغلب به دلیل جوش‌های سرسیاه قدیمی و درمان نشده به وجود می‌آیند و در کل علت اصلی آن‌ها جوش‌های سرسیاه و سرسفیدی هستند که به پوست اطراف خود صدمه می‌‌زنند.

پاپول ها

پاسچول ها

این جوش‌ها بزرگ تر از انواع قبلی هستند و داخل آن‌ها چرک سفید یا زرد قرار دارد. این جوش‌ها ملتهب می‌باشد و هرگز نباید با آنها کلنجار رفت.

پاسچول ها

کیست‌ها

این جوش‌ها عمقی، سفید یا قرمز و دردناک هستند و درون آن‌ها نیز چرک زیادی قرار گرفته که باعث تورم و بزرگ شدنشان می‌شود.

کیست‌ها

ندول‌ها

این جوش‌ها نیز کاملا بزرگ و گرد هستند و مرکز آنها بسیار سفت است و اغلب به رنگ قرمز دیده می‌شوند که معمولا از اعماق پوست بیرون می‌آیند. این نوع جوش در صورت بسته شدن منافذ پوست به وجود می‌آیند و به لایه‌های زیرین نیز آسیب می‌زنند.

ندول‌ها

پیشگیری از جوش صورت

همیشه پیشگیری کردن بهتر از درمان است که خوشبخاته برای پیشگیری از جوش صورت نیز راهکارهای متعددی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

شستشوی روزانه

شستشوی روزانه یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از جوش صورت است، زیرا همانگونه که گفتیم آلودگی و چربی‌های اضافی عامل اصلی جوش‌ها هستند و در نتیجه می‌توان با شستشوی صورت یک بار در صبح و یک بار در شب میزان این جوش‌ها را کاهش داد و از آنها جلوگیری کرد.

شستشوی روزانه

پرهیز از لایه برداری زبر

لایه برداری‌های بیش از حد زبر و خشن روی پوست نیز می‌تواند پوست شما را حساس و ملتهب کند و در نتیجه مشکلاتی مثل جوش را روی صورت شما به وجود بیاورد. اولین نکته اینکه در انجام لایه برداری زیاده روی نکنید و متناسب با پوست خود این لایه برداری‌های را انجام دهید و از اسکراب‌های متناسب با پوست خودتان استفاده کنید که بسیار مهم است.

مطلب پیشنهادی: آموزش تهیه 5 ماسک لایه بردار خانگی 

ماسک جوش

استفاده از محصولات پاکسازی پوست بدون الکل

الکل از جمله موادی است که پوست را برای ملتهب شدن و جوش زدن تحریک می‌کند و در نتیجه باید از این نوع محصولات دوری کنید و محصولات آرایشی ای را انتخاب کنید که فاقد الکل هستند.

جوش صورت

 

رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی مناسب نیز در بهبود و یا جلوگیری از جوش‌ها بسیار موثر است. سعی کنید که از میوه و سبزیجات آبرسان مثل هندوانه، طالبی، خیار، گلابی و هلو بیش از هر وقت دیگری استفاده کنید و از طرفی از خوردن مواد غذایی بسیار گرم خودداری کنید یا همراه با آن مسهل مصرف کنید و اگر به گرمیجات حساسیت دارید، بعد از خوردن خرما از مسهل آن خیار استفاده کنید. همچنین از مصرف بیش از حد ادویه جات مخصوصا فلفل خودداری کنید که پوست شما را به شدت تحریک می‌کند.

جوش صورت

مصرف آب کافی

آب بهترین دارو و درمان برای هر مشکل پوستی است و بنابراین اگر نگران جوش هستید، حتما روزی هشت لیوان آب بخورید تا با کم آبی بدن و پوست مواجه نشوید و احتمال وقوع جوش را روی صورت تان تا حد زیادی کاهش دهید.

جوش صورت

ورزش کردن

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، سموم می‌تواند به شکل جوش روی بدن ظاهر شوند که ورزش کردن یکی از راه‌های موثر برای دفع سموم است. البته باید دقت داشته بشید که پوست خود را قبل و بعد از ورزش کاملا تمیز کنید تا این سموم به شکل عرق روی پوست نمانند و خودشان عامل جوش زدن نشوند.

جوش صورت

ور نرفتن با جوش‌ها

زمانی که جوشی را روی صورت می‌بینید، نباید حساسیت به خرج دهید و با آن ور بروید که این جوش‌ها در صورت دستکاری شدن می‌توانند باعث ایجاد جوش‌های بعدی شوند. پس برای جلوگیری از جوش‌های بعدی، کاملا آنها را نادیده بگیرید.

جوش صورت

محافظت در برابر آفتاب

نور خورشید نیز می‌تواند عامل تحریک کننده پوست برای جوش زدن باشد. حتما از ضد آفتاب استفاده کنید. بهتر است که اس. پی. اف ضد آفتاب شما نیز بالا باشد. اگر زمان زیادی را در معرض نور خورشید هستید، حتما هر دو ساعت یک بار ضد افتاب خود را تمدید کنید.

جوش صورت

آرامش اعصاب

خود را از مسائل استرس آور دوری کنید و سعی کنید از ورزش هایی مثل یوگا و مدیتیشن برای آرامش اعصاب خود استفاده کنید تا از جوش‌های عصبی و استرسی خلاصی پیدا کنید.

جوش صورت

خواب کافی و استراحت

کم خوابی نیز می‌تواند عاملی برای جوش زدن محسوب شود. از طرفی با استراحت کافی می‌توانید اعصاب آرام تر و استرس کمتری داشته باشید. در نتیجه از جوش زدن جلوگیری می‌کنید.

جوش صورت

 

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
میلیا چیست
آموزش پاکسازی پوست
میلیا چیست؟

بدون شک مراقبت از پوست اهمیت بسیار زیادی در زیبایی شما دارد، از طرفی پوست بیشتر در معرض خطر عوامل محیطی قرار دارد و آسیب‌های

انواع لک پوستی
آموزش پاکسازی پوست
انواع لک پوستی و نحوه درمان آن‌ها

این روزها جذابیت ظاهری یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی روابط اجتماعی محسوب می‌شود که به المان‌های گوناگونی مانند نوع پوشش، آراستگی، پوست و مو

حلزون تراپی چیست
آموزش پاکسازی پوست
حلزون‌ تراپی چیست؟

یکی از  اصلی‌ترین عوامل موثر بر زیبایی انسان، پوست است که باعث شده از گذشته تاکنون افراد زیادی سعی داشته‌ باشند با استفاده از محصولات

اشتراک گذاری
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
لوگوی آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان
نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.