لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

0 تا 100 صاف کردن موها همراه با نکات طلایی

صاف کردن موها
فهرست مطالب مقاله

صاف کردن موها

يكي از مواردی كه در زيبايي زنان بسيار حائز اهميت مي­ باشد، داشتن موهاي صاف، ابريشمي و نرم است زيرا به هر مدل صورتي مي­ آيد. به همين دليل اغلب افرادي كه داراي موهاي فر و حالت­ دار هستند علاقه زيادي به داشتن موهايي صاف دارند و راهكارهاي زيادي را براي اين كار امتحان مي­ كنند.

اما صاف­ كردن موهاي فر چندان كار سهل و آساني نيست و حتما بايد از يك سري مواد شيميايي استفاده كنيد، به جز آن راهكارهاي خانگي نيز هستند كه مي ­توانيد انجام دهيد؛ اما به اين نكته توجه كنيد كه هر چه مو خشك­ تر و زبرتر باشد زمينه را براي فر شدن موها فراهم مي­ كند.

پس قبل از آن­كه از مواد شيميايي و راهكارهاي خانگي استفاده كنيد بايد دلايل خشكي موهاي خود را بدانيد تا بتوانيد مواد درستي انتخاب كنيد و نتيجه خوبي بگيريد.

دلايل خشكي و زبري مو

دلایل خشکی و وز شدن موها

 • استرس
 • كم آب و دهیدراته شدن بدن
 • نداشتن رطوبت كافي موها
 • آب و هوا
 • آلودگي
 • رنگ­ كردن مداوم موها
 • دوش­ گرفتن اشتباه
 • شانه­ نكردن موها قبل از دوش­ گرفتن

“حال با دانستن اين موارد شما مي­ توانيد بهترين عملكرد را انتخاب كنيد و نتيجه دلخواه­تان را به دست آوريد.”

 انواع روش های صاف كردن مو

روش-های-صاف-کردن-مو

در نگاه اول شايد صافي مو براي مو فرفري­ ها امري غير ممكن باشد، اما در حال حاضر با وجود روش ­هاي گوناگوني كه براي صاف­ كردن موها وجود دارد، ديگر داشتن مو هايي صاف آرزو نیست. همه­ ي روش­ هاي موجود براساس ماندگاري شان به دو دسته كلي تقسيم مي­ شوند:

 • روش ­هاي دائمي
 • روش ­هاي غیر دائمي

روش ­هاي دائمي

موهاي فر داراي پل­ هاي گوگردي مي ­باشند و براي آن كه مدت طولاني به موهايي صاف تبديل شوند بايد آن پل­ ها را از بين برد. امروزه محصولات زيادي توليد شده كه اين كار را براي خانم ­ها به راحتي انجام مي­ دهد و نتیجه آن زمانی از بین می­ رود که موها از ريشه رشد كنند.

در نتيجه اين لختي حدود ٩ تا ١٢ ماه روي سر باقي مي­ ماند. با انجام اين روش موها سالم ­تر مي­ مانند زيرا كم تر در معرض حرارت و مواد شيميايي قرار مي گيرند.

به اين نكته نيز توجه كنيد كه پس از انجام اين روش بايد مراقبت ويژه‌­اي نيز انجام دهيد؛ براي مثال به هيچ عنوان تا ١٠ روز بعد موهاي خود را رنگ نكنيد. بعد از اين مدت مي ­توانيد رنگ كنيد اما به هيچ وجه دكلره نكنيد.

يكي از روش­ هاي دائمي ريبانديگ مو يا صافي ژاپني نام دارد و تا زمانی که موهای جدیدی رشد نكنند، اين لختي از بين نمي رود. اين روش براي موهايي كه تاكنون مواد شيميايي استفاده نکردند، نتيجه مثبت ­تري دارد.

ریباندینگ مو

در اين روش آرايشگر ابتدا موهاي تان را شسته و خشك مي ­كند، پس از آن با ميكروسكوپ و دستگاه آناليز، موها و ريشه هاي آن را مورد بررسي قرار مي­ دهد؛ سپس توسط يك فرآيند شيميايي كه روي موها اعمال مي كنند ساختار آن تغيير مي دهد.

اين مواد بايد بسته به جنس و مقاومت مو به مدت ٢٠ الي ٤٥ دقيقه روي سر قرار گيرند. پس از گذشت اين زمان آرايشگرتان مواد را شسته و توسط حرارت، مواد را روي مو تثبيت خواهد کرد.

قبل از انجام اين كار بايد چند نكته را در نظر بگيريد:

 • باید حداقل ٢هفته از انجام اين عمل گذشته باشد تا بتوان موها را رنگ كرد.
 • باید حداقل يك ماه از اين عمل گذشته باشد تا بتوان به استخر و دريا رفت.
 • موها را ٧٢ ساعت بعد بشوييد و در اين مدت موها را نبنديد و پشت گوش قرار ندهيد.

روش ریباندینگ هم همانند روش ­هاي ديگر داراي مزايا و معايبي نيز است كه عبارتند از:

معايب ریباندینگ
 • موها را خشك مي­كند و باعث مي ­شود مو به راحتي حالت نگيرد.
 • تا مدت­ ها نمی­توان از دكلره و رنگ­ هاي روشن استفاده كرد.
 • هر ٦ ماه يكبار نياز به بررسی دارد.
مزايای ریباندینگ
 • موها را به طور دائم صاف مي­كند.
 • هميشه و در همه جا مرتب مي­ باشد.

روش ­هاي غيردائمي

اين روش آسيب ­هاي كمتري نسبت به روش­ هاي دائمي دارد زيرا فقط پيوندهاي هيدروژني را از بين مي ­برد. با استفاده از سشوار و اتو مو مي­ توان زنجيره­ هاي كراتيني را شكست و مو را به­ طور موقت صاف كرد.

اما اين زنجيره ها پس از تماس با آب دوباره ترميم مي­ شوند و مو صافي خود را از دست مي­ دهد و به حالت طبيعي خود باز مي­ گردد.

صافي مو با لوازم حرارتي

یکی از این روش ­های غیردائمی لوازم حرارتی است که امروزه در بازار لوازم هاي حرارتي متفاوتي وجود دارد و باعث صافي­موقت مو مي ­شوند؛ اين وسايل عبارتند از: برس­ حرارتي، اتو مو، سشوار و …

برس حرارتي مو

استفاده از برس ­حرارتي همانند استفاده از شانه است همانگونه كه موها را شانه مي­زنيد، به همان صورت هم از برس حرارتی استفاده کنید. فقط به اين نكته توجه كنيد كه بايد از ریشه موها شروع كرده و تا پايين مو ادامه دهيد (پايين مو را در دستتان نگه داريد تا دندانه­ هاي برس از مو خارج نشود).

اين برس به دليل حرارتي كه دارد همزمان كار سشوار و اتو مو را انجام مي دهد. اين دستگاه قابليت تنظيم دما را نيز دارد كه مي­ تواند حرارت را به طور يكنواخت به موهايتان برساند. اين برس مزاياي همچون استفاده آسان، آسيب رساني كمتر، حمل آسان و صرف زمان كم را دارد.

مراقبت های برس حرارتی
 • از قرار دادن دستگاه در معرض تابش مستقيم خورشيد خودداري كنيد.
 • از قرار دادن دستگاه در آب نيز پرهيز كنيد.
 • به دستگاه ضربه اي وارد نكنيد.
 • پس از استفاده حتما اتصال برق را قطع كنيد.

اتو مو

استفاده از اتو مو

استفاده از اتو مو علاوه بر تولید یون و جلوگیری از الکتریسیته مو باعث صافی می شود. ابتدا بايد آب موها گرفته شود و سپس شانه زده شود و در آخر به قسمت­ های كوچك تقسیم شده و شروع به كشيدن اتو مو مي­‌كنيم.

“فقط به اين نكته توجه كنيد كه اتو مو را به مدت طولاني در يك ناحيه قرار ندهيد زيرا باعث مي­ شود خط اتو روي مو باقي بماند.”

معايب اتو مو
 • سلامت مو را به خطر مي اندازد.
 • احتياط بيشتري زمان استفاده از آن نياز است.
 • اتو مو قابليت اين كه به طور يكنواخت حرارت را به موها برساند، ندارد.
 • براي استفاده از اين دستگاه بايد ابتدا حتما موها را شانه و تقسيم كرد.

سشوار مو

سشوار کشیدن موها

استفاده صحيح از سشوار برای صاف کردن مو بدین صورت است که ابتدا بايد از نرم ­كننده در حمام استفاده كنيد سپس صبر كنيد تا كمي خشك شوند، بعد شانه زده و در آخر شروع به سشوار كشيدن کنید، از ریشه مو شروع كرده و تا پايين مو ادامه مي­ دهيم و بعد از اينكه هر قسمت سشوار شد، بايد شانه بزنيم تا پف نكند.

احتمالاً تا به حال صاف کردن مو را امتحان کرده اید و می دانید که باید این کار را با سشوار انجام دهید، زیرا دو دلیل وجود دارد: می‌ توانید دما را تنظیم کنید و این که دما به طور مستقیم با موهای تان تماس ندارد. برای نتیجه بهتر سشوار کشیدن بهتر است مراحل صاف کردن مو با سشوار را یاد بگیرید.

مزایای سشوار
 • قابليت تنظيم دما را دارد.
 • باعث صاف شدن موها می ­شود.
 • اگر در فاصله نزدیک قرار ندهید، باعث آسیب کمتری می­‌شود.
معایب سشوار
 • زمان زيادي صرف مي شود زيرا برای لخت شدن مو، بايد هر قسمت را دوبار سشوار کشید.
 • با عرق كردن موها به حالت اوليه باز مي­‌گردد.

مراقبت­ هاي لازم هنگام صافي با لوازم حرارتي

زماني كه از لوازم حرارتي براي صاف كردن و حالت دهي مو استفاده مي­‌كنيم بايد مراقبت­ هايي را انجام دهيم تا آسيب كمتري به موها وارد شود. درست است كه استفاده از این نوع ابزار، ظاهري زيبا به مو مي­ بخشد اما نبايد از آسيب­ هايي كه به مو وارد مي­ كند چشم پوشي كرد.

خبر خوش اين است كه راهكارهايي وجود دارد كه آسيب هاي وارد شده به مو را به حداقل مي رساند.اولين راهكار نحوه درست استفاده كردن از لوازم حرارتي مي‌­باشد، اين امر به قدري مهم است كه اگر صحيح انجام نشود،  آسيب­ های جبران ناپذيري به موها وارد مي­‌كند.

آسیب کمتر برای استفاده از لوازم حرارتی

يكي ديگر از اين راهكارها استفاده از محافظ حرارتي مو است كه رطوبت رساني به مو را بر عهده دارد. با اين كاري كه اين محصولات روي موها انجام مي ­دهند باعث مي­ شوند آسيب­ هاي وارد شده به مو به حداقل ممكن برسد.

 • موها نرم شده و گره كم­تري بخورند.
 • موها را صاف می­كند و همچنين منافذ آن را مي بندد و در نتیجه موها در محيط مرطوب كمتر وز مي­ شوند.
 • از كاهش رطوبت موها جلوگيري مي­كند.

انواع محافظ شیمیایی مو

الكل

اين ماده ممكن است تا حدي بتواند از موهايتان در برابر حرارت محافظت كند اما پس از تبخير شدن باعث خشكي و شكنندگي مو مي‌­شود؛ به همين دليل توصيه نمي­ شود.

سيليكون

اين ماده كوتيكول­ هاي مو را صاف مي­ كند و مانع از وزي موي شما مي­ شود. اين ماده در بسیاری از نرم كننده ها وجود دارد. سيليكون ماده­‌اي است كه موها را چرب مي‌­كند. پس اگر داراي موهاي چربي هستيد از مقدار كمي سيليكون استفاده كنيد تا موهايتان روي سرتان نخوابد.

پروتئين گندم هيدرونيزه

اين ماده علاوه بر آن كه رطوبت رساني مي­ كند و موها را نرم مي­‌كند، مغذي نيز مي ­باشد؛ زماني كه از اين محصول استفاده مي­ كنيد، موهاي­تان حداقل آسيب را مي­ بیند. هنگام استفاده از اين محصول پروتئين گندم بر اثر حرارت تجزيه مي‌­شود ، بنابراين موهايتان آسيبي نخواهد دید.

كوپليمرهاي آكريلات

اين ماده همانند سيليكون عمل مي­‌كند و موها را مي‌­پوشاند و گره­ هاي مو را باز مي‌­كند.

كواترنر٧٠

اين ماده مانع از آسيب رسیدن و وز شدن مو مي ­شود. قيمت این محصول گران است و اين ماده موهاي شما را تا شست و شوي بعدي نرم نگه مي‌­دارد.

اسپري محافظ حرارتي مو ابرليت نيچر

اين اسپري با تركيب پروتئين هيدروليزه شده، ابريشم و كراتين به درمان آسيب ­هاي وارد شده به مو مي پردازد. اين اسپري براي انواع مو مناسب مي­‌باشد.

اين محصول علاوه بر اينكه خاصيت درماني و صاف­ كنندگي دارد ويژگي­ هاي ديگري از جمله: حجم دهندگي مو، آنتي فريز(نرم كننده)، محافظ مو در برابر حرارت و …نيز دارد.

انواع محافظ طبیعی مو

انواع محافظ طبیعی مو

روغن زيتون

روغن زيتون با ويتامين ­ها و آنتي اكسيدان­ ها مو را تغذيه مي­ كند و باعث نرمي و لطافت موي شما مي ­شود؛ اين روغن همانند لايه­ ي محافظتي روي موها قرار مي­ گيرد و از آن­ ها در برابر آسيب­ ها محافظت مي­ كند.

روغن آفتابگردان

روغن آفتابگردان به دليل نقطه­ جوش بالايي كه دارد در برابر گرما تحمل زيادي دارد به همين دليل است كه ماده فوق­العاده­ اي براي محافظت از مو در برابر حرارت مي­ باشد.

روغن آووكادو

روغن آووكادو خاصيت مغذي دارد و علاوه بر آن كه موهاي شما را مرطوب مي­ كند باعث تغذيه آن ها نيز مي شود، اما روغن آووكادو به دليل خاصيت ضدآفتاب طبيعي كه دارد براي محافظت از موها در برابر حرارت توصيه مي­شود.

روغن نارگيل

روغن نارگيل اين خاصيت را دارد كه به ساقه ي مو نفوذ كند و آن را مرطوب كند، بنابراين براي محافظت از موها در برابر حرارت توصيه مي­شود؛ علاوه بر اين همچنين خاصيت خنك كنندگي دارد و پوست سر شما را در گرما تسكين مي­‌دهد.

روغن هسته انگور

روغن هسته انگور همانند روغن آفتابگردان نقطه جوش بالايي دارد و نمي ­گذارد گرمای زيادي به موهايتان برسد همچنين به گونه­ اي روي سطح مو قرار مي‌­گيرد كه ميزان تماس ابزار حرارتي با موها را كاهش مي‌­دهد.

روغن آرگان

روغن آرگان كه استفاده آن بسيار مفيد است بايد در هفته ٣بار مورد مصرف قرار گيرد، زيرا مانع از ريزش ­مو مي شود و حتي آن را درمان نيز مي­ كند؛ علاوه بر آن اين روغن به دليل مغذي بودن در رشد موها نقش چشم گيري دارد.

نحوه استفاده از روغن آرگان اینگونه است كه ابتدا روغن را به سرانگشتان خود زده و سپس از جلوي سر تا پشت سر شروع به ماساژ مي كنيم و آن را به مدت ١٥ دقيقه ادامه مي­‌دهيم.

روغن شترمرغ

بخش زيادي از اين روغن داراي اسيداولئيك است كه باعث مي­ شود سريع­ تر جذب پوست شود و همچنين موجب رشد سريع موها نيز مي ­شود. از آنجایی که فسفر موجود در پوست انسان كم است روغني كه داراي فسفر کم باشد را سريع به خود جذب مي­كند، به همين دليل است كه روغن شترمرغ سريع جذب مي­ شود.

حال كه محصول مورد نظر خود را انتخاب كرديد بايد نحوه استفاده از آن را نيز به درستي بدانيد و انجام دهيد. به اين چند نكته توجه كنيد:

 • حتما محافظ حرارتي را روي موهاي مرطوب بزنيد.
 • پيش از مصرف اين محصولات از نرم كننده استفاده كنيد.
 • زماني شروع به حالت­ دهي كنيد كه محصولات حرارتي روي موهايتان خشك شود.
 • حتما قبل از حالت­ دهي از يك سرم حالت­ دهنده خوب استفاده كنيد.
 • ابزارآلاتي كه استفاده مي كنيد بايد خوب و با كيفيت باشد، زيرا برخي از اين ابزارات نامناسب آسيب هايي به مو وارد مي ­كنند كه جبران ­ناپذير مي ­باشد.
 • حتما از حرارت كم استفاده كنيد. (از كمترين دما شروع كنيد و سپس كم­كم آن را افزايش دهيد.)
 • هفته اي يكبار روغن درماني را انجام دهيد.
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
هایلایت مو
مطالب عمومی
تکنیک‌های هایلایت مو

اگر تازه با روش هایلایت مو آشنا شده‌اید، باید بدانید که تکنیک‌های هایلایت بسیاری وجود دارد که آرایشگران امروزی برای رسیدن به رنگ موهای متفاوت

زیباترین زنان جهان
مطالب عمومی
25 زیباترین زن جهان در سال 2023

استانداردهای زیبایی در هر نقطه از جهان با یکدیگر متفاوت است. همچنین زیبایی، یک مفهوم بسیار ذهنی است به این معنا که ممکن است شخصی

مطالب عمومی
50 ایده مدل موی مصری

مدل موی مصری، یکی از مدل‌های کوتاهی مو مخصوص خانم ها است که در تمام دنیا مورد استقبال قرار گرفته است. این مدل مو برگرفته

اشتراک گذاری
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.