لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

چگونه براش های آرایشی خود را تمیز کنیم؟

چگونه براش های خود را بشوریم شاخص
فهرست مطالب مقاله
 • اهمیت تمیز کردن براش‌ها ی آرایشی چیست؟
 • چگونه براش‌های آرایشی را بشوریم؟
 • چه زمانی باید براش‌های خود را تمیز کنیم؟
 • چه زمانی براش‌های آرایشی را عوض کنیم؟

اکثر ما تمیز کردن براش‌های آرایشی را نادیده می‌گیریم، توجه نمی کنیم که پودر‌ها و کرم‌ها مدت زمان طولانی روی آن‌ها باقی مانده اند و یا حتی از یک براش آرایشی برای چندین رنگ بدون تمیز کردن رنگ قبلی استفاده می‌کنیم اما طبق نظر متخصصان بسیار مهم است که حداقل چند دقیقه در هفته زمان بگذارید و براش‌هایتان را تمیز کنید تا از رشد باکتری،ایجاد آکنه و مشکلات پوستی جلوگیری شود.

بسیاری از میکاپ آرتیست‌ها بر این باورند که براش‌های آرایشی مهم ترین مرحله برای ایجاد یک میکاپ خوب محسوب می‌شوند بنابراین باید به تمیز کردن آن‌ها توجه زیادی داشته باشید. در مقاله ” چگونه براش‌های آرایشی خود را تمیز کنیم ؟ ” آموزشگاه آرایشگری زنانه هنرآموزان اطلاعات لازم در مورد این براش‌ها را در اختیار شما قرار خواهیم داد:

براش‌های آرایشی را چند وقت یکبار تمیز کنیم؟

در حالت ایده آل براش‌ها باید بعد از استفاده تمیز شوند اما ممکن است این موضوع برای ما مشکل باشد و وقتمان را بگیرد. در این بخش از مقاله به حداقل تعداد دفعاتی را که باید براش و پدهای آرایشی تان بشویید را می‌پردازیم.

 • براش‌هایی که برای کرم پودر و یا پنکیک استفاده می‌شوند را یک الی دو بار در هفته تمیز کنید.
 • براش‌هایی که برای کرم‌ها و مایعات استفاده می‌شوند را به طور روزانه تمیز کنید. به عنوان مثال براش کرم‌های مایع، کانسیلر، یا سایه چشم باید هر روز بعد از استفاده تمیز شوند زیرا بیشتر از موارد قبلی در معرض رشد باکتری و عفونت هستند.
 • اسفنج‌های آرایشی را هر روز تمیز کنید. این اسفنج‌ها باید هر بار بعد از استفاده تمیز شوند، زیرا به راحتی باکتری‌ها را به پوست انتقال می‌دهند و نباید نسبت به آن‌ها بی‌ تفاوت بود‌. یک اسفنج خیس، مرطوب و کثیف می‌تواند عاملی برای رشد قارچ و عفونت‌های ویروسی هم باشد‌. پس بعد از استفاده، سریعا آن‌ها را بشویید و اجازه دهید که تا استفاده بعدی به طور کامل خشک شود.

چگونه براش‌های خود را بشوریم ؟

براش‌های آرایشی را با چه چیزی بشوییم؟

برای شستشوی براش‌هایتان گزینه‌های مختلفی در اختیار شما قرار دارد. که می‌توانید هر کدام را با توجه به نیاز و امکانات خود انتخاب کنید.

 • شامپو بچه شاید پر کاربرد ترین ماده برای شستشو و تمیز کردن براش باشد که با توجه به فرمولاسیون ملایمی که دارد برای تمیز کردن براش‌ها بسیار عالی عمل می‌کند و می‌تواند گزینه مناسبی برای تمیز کردن براش‌هایی از جنس فیبر طبیعی باشد.
 • مایع ظرفشویی هم می‌تواند اسفنج‌ها و بیوتی بلندر‌ها را به سرعت تمیز کند؛ مخصوصاً برای آن دسته از براش‌هایی که با مواد آرایشی که پایه آن‌ها روغن و چربی بوده و یا کانسلیر برخورد داشتند.
 • پاک کننده‌های مخصوص براش‌های آرایشی هم موجود هستند که مخصوص تمیز کردن این براش‌ها می‌باشند و می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.
 • البته محصولات خانگی مثل روغن زیتون یا سرکه هم جزء محلول‌های مناسبی برای تمیز کردن براش آرایشی محسوب می‌شوند که قطعا اکثر شما آن‌ها را داخل آشپزخانه منزل تان دارید.

چگونه براش‌های آرایشی را تمیز کنیم؟

اکنون که اطلاعاتی در مورد ابزار کار به دست آوردید، مراحل تمیز کردن براش‌های آرایشی را به شما معرفی می‌کنیم.

براش را خیس کنید.

براش‌هایتان را زیر آب ولرم با فشار آب متوسط بگیرید زیرا ممکن است چسب آن را شل کند و باعث از هم باز شدن مو‌های براش شود. منتظر بمانید تا تمام قسمت‌های براش و اسنفج‌ها خیس شوند.

به آرامی آن را به مایع شوینده یا صابون آغشته کنید.

در این مرحله باید با نرمی و ملایمت کف دست خود و یا تخته مخصوص شستوی براش را به مایع شوینده آغشته کرده سپس براش‌ها را به حالت دورانی بکشید تا مایع شوینده تان کف کنند و به تمام قسمت‌های براش مایع شوینده برسد.

براش را آب بکشید.

براش‌هایتان را با آب ولرم بشویید و سپس آب آن‌ها را بکشید. اگر آبی که از براش خارج می‌شد، تمیز نبود، یک الی دو بار این مرحله را تکرار کنید و مطمئن شوید آبی که از آن خارج می‌شود، صاف و بدون آلودگی است.

بنر دوره پاکسازی پوست

براش را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود.

به آرامی براش را با انگشتان تان فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود و مراقب باشید که خیلی محکم این کار را انجام ندهید که به براش آسیب وارد شود.

صبر کنید تا خشک شود.

براش‌هایتان را در معرض هوای آزاد قرار دهید و بگذارید تا براش‌هایتان کاملا خشک شوند. برای این کار براش‌هایتان را روی یک سطح صاف یا روی یک حوله به مدت 12 الی 24 قرار دهید تا کاملا خشک شوند. سپس دوباره از آن‌ها استفاده کنید.

چه زمانی باید براش‌های آرایشی را تعویض کنیم؟

خوشبختانه اگر براش به اندازه کافی تمیز شده باشد و اجازه دهید که به طور کامل خشک شود، مدت زمان خوبی حتی به مدت چند سال هم دوام می‌آورند. برای این که طول عمر براش‌ها را افزایش دهید، نباید آن‌ها را داخل کیف آرایش یا یک محیط مرطوب بگذارید. سعی کنید از یک فنجان جداگانه برای نگهداری براش‌ها در یک منطقه خشک استفاده کنید اما اگر احساس کردید که مو‌های روی براش در حال جدا شدن هستند و یا به شکل موازی در کنار یکدیگر قرار نمی گیرند، باید به فکر تعویض براش خود باشید.

3 روش مختلف برای تمیز کردن براش‌های آرایشی

هنگامی که صحبت از تمیز کردن و شستن براش آرایشی می‌شود، انواع مختلفی از روش‌‌ها وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ روش‌های تخصصی تا روش‌‌های معمولی در منزل. که در ادامه سه مورد از روش‌های بسیار رایج و مناسب را به شما معرفی خواهیم کرد:

روش‌های مختلف شستشوی براش آرایشی

استفاده از پاک کننده براش

اگر اولین بارتان است که می‌خواهید براش‌هایتان را بشورید. کافی است که یک پاک کننده مخصوص براش خریداری کنید که راهکاری عالی برای شروع کار محسوب می‌شود.

می توانید علاوه بر استفاده از شوینده‌های براش، صابون جامد را به دلیل اینکه طرز استفاده ساده ای دارد انتخاب کنید. کافی است که براش کثیف را کمی با آب ولرم خیس و مرطوب کنید. همیشه باید براش را از بالا به سمت پایین خیس کنید تا آب زیاد، باعث خراب شدن براش‌ها نشود و چسب آن را در خودش حل نکند. سپس به آرامی براش را روی صابون جامد حرکت دهید تا کمی کف کند. هنگامی که موهای روی براش به طور کامل به صابون آغشته شدند، به آرامی آن را روی دست تان ماساژ دهید تا صابون و کفِ روی آن به طور کامل شسته شود. سپس باید همه بقایای میکاپ و آلودگی‌ها از روی براش شسته شوند و از آن بیرون بریزد.

بالم پاک کننده هم یک گزینه عالی برای انجام این مراحل محسوب می‌شود که معمولاً شیر بز در فرمولاسیون آن به کار می‌رود و می‌تواند مدت زمان طولانی مو‌های روی براش را سالم نگه دارد.

ابزار پاک کننده براش

یکی دیگر از روش‌های سریع، آسان و غیر قابل باور برای شستن براش‌های آرایشی، این است که از پاک کننده‌های مخصوص خود براش استفاده کنید. این پاک کننده‌ها برای براش‌های چشم و براش‌های دیگر تفاوت دارند و می‌توانید از هر دوی آن‌ها برای از بین بردن هرگونه آلودگی و بقایای آرایشی به نحو احسنت استفاده کنید و براش‌های تمیزی را تحویل بگیرید.

بنر اینستاگرام پاکسازی پوست

استفاده از پاک کننده در منزل

از آنجایی که ممکن است بودجه شما به اندازه کافی نباشد که بخواهید از پاک کننده و دستکش مخصوص تمیز کردن براش استفاده کنید، پس بهتر است که روش‌های خانگی را هم مد نظر داشته باشید که یک براش تمیز به شما تحویل بدهد.

شامپو‌های ملایم

استفاده از صابون‌ها و شامپو‌های ملایم مانند شامپو بچه یک راه عالی برای از بین بردن آلودگی‌ها است. فقط کافی است که چند قطره از شامپو را روی براش بزنید و با آب ولرم روی آن دست بکشید تا آلودگی‌هایش از بین برود.
مراقب باشید که آن را به طور کامل تمیز کنید، زیرا این براش قرار است با پوست صورت شما برخورد کند و نباید هیچ گونه پارابن، سولفات یا ماده نامناسبی برای پوست داخل این پاک کننده به کار رفته باشد.

ترکیب مایع ظرفشویی و روغن زیتون

یکی دیگر از راهکار‌های خانگی برای شستن براش‌ها است‌. این ترکیب ضد باکتری محسوب می‌شود و می‌تواند جرم‌ها و چربی‌های اضافه روی براش را از بین ببرد. روغن زیتون غلظت و زبری مایع ظرفشویی را خنثی می‌کند.

منبع مقاله : IPSYALLUEE

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
هایلایت مو
مطالب عمومی
تکنیک‌های هایلایت مو

اگر تازه با روش هایلایت مو آشنا شده‌اید، باید بدانید که تکنیک‌های هایلایت بسیاری وجود دارد که آرایشگران امروزی برای رسیدن به رنگ موهای متفاوت

زیباترین زنان جهان
مطالب عمومی
25 زیباترین زن جهان در سال 2023

استانداردهای زیبایی در هر نقطه از جهان با یکدیگر متفاوت است. همچنین زیبایی، یک مفهوم بسیار ذهنی است به این معنا که ممکن است شخصی

مطالب عمومی
50 ایده مدل موی مصری

مدل موی مصری، یکی از مدل‌های کوتاهی مو مخصوص خانم ها است که در تمام دنیا مورد استقبال قرار گرفته است. این مدل مو برگرفته

نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.