لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

جلوگیری از وز شدن مو ها

وز شدن مو
فهرست مطالب مقاله

قوانین طلایی برای خلاص شدن از شر موهای وز

وزی مو برای بسیاری از دختران یک کابوس روزانه محسوب می‌ شود. همه ما می دانیم که خلاص شدن از شر موهای وز نیازمند درمان و مدیریت بسیار دقیق و منظم می باشد. زیرا هیچ کس دوست ندارد که با موهای وز در مکان‌ های عمومی ظاهر شود و آلودگی بیشتری را به موی خود جذب کند. قرار گرفتن در معرض آلودگی زیاد و دلایل دیگر می‌ تواند وزی مو را افزایش دهد و باعث شود که ما از بافت موی خود خجالت بکشیم؛ مخصوصاً افرادی که موهای فر دارند و فکر می‌ کنند که وزی، زیبایی موها را گرفته است که اساساً نتیجه مراقبت نادرست از مو می باشد.

اگر روتین مراقبتی خود را تغییر دهید و توجه بیشتری به موهای خود داشته باشید می توانید در کوتاه‌ ترین زمان ممکن این مشکلات را برطرف کنید. اصلاً منظور ما این نیست که از محصولات گران قیمت و درمان های بیش از حد سختی استفاده کنید. همه کاری که باید انجام دهید، این است که به دنبال دلیل باشید زیرا موهای شما وز شده و سپس محصولات جدیدی را انتخاب کنید که مناسب با مشکلات شما باشد.

البته یکی از راه هایی که می توانید با استفاده از آن به موهایی صاف برای مدت طولانی تری برسید انجام کراتینه مو است. البته به این منظور حتما نکات مهم قبل از انجام کراتینه مو را مطالعه کنید.

کراتینه مو

چرا موهای ما وز می شود؟

وز بودن مو اساساً به علت کمبود رطوبت و گاهی اوقات رطوبت بیش از حد بالا می باشد. مو ها همیشه تشنه هستند، مخصوصا زمانی که سطح آب بدن به اندازه کافی نباشد. در نتیجه، کوتیکول های مو برخواسته می شوند تا رطوبت ها را به خود جذب کنند.

رطوبت زیاد نیز در معرض هوا می‌تواند باعث ورم کردن کوتیکول مو شود و باز هم وز شدن را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل است افرادی که موهای فر و مجعد دارند، بیشتر با وزی مو مواجه می گردند.
موهای فر و مجعد به طور طبیعی تمایل به خشکی بیشتری دارد. زمانی که با رطوبت مواجه می‌ شوند، ورم می‌ کنند و وزی را به وجود می آورند. بنابراین اگر هنوز از علت وزی موی خود خبر ندارید، به مقاله خوبی مراجعه کردید. زمانی که علت آن را بفهمیم، می توانیم مراقبت های بهتر و مناسب تری در پیش بگیریم. در این قسمت از سایت هنرآموزان راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم که بتوانید از وز بودن موی خود را جلوگیری کنید.

[ghaleb][img][textlink][/textlink] [/ghaleb]

1. حباب و کف مشکل ساز است

همه ما دوست داریم که موهای خود را آغشته به کف زیاد از شامپو کنیم اما نمی‌ دانیم که این محصولات ممکن است به دلیل وجود سولفات لوریل سدیم به موهای ما آسیب بزند.
موادی مثل سولفات لوریل سدیم باعث می‌ شود که شامپوی بیشتر کف کند اما عوارض جانبی زیادی را به جا می گذارد. استفاده مداوم از این مواد چربی سالم پوست سر را از بین می برد. در نتیجه موهای خشک و شکننده را به ما تحویل می‌ دهد. پس بهتر است از مواد شیمیایی ملایم تر استفاده کنید.

2. بیش از حد موهای خود را نشویید!

اگر یکسره موهای خود را می شویید و از شامپوی زیادی استفاده می کنید، با وزی مو مواجه خواهید شد. پس بهتر است که شستشوی موی خود را کمی کاهش دهید تا موهایتان آبرسانی شوند. شستن مو به صورت یک روز درمیان یا دو روز در میان می تواند موهای لطیف تر و مرطوب تری را به شما تحویل دهد. پیدا کردن میزان متعادل شستشو برای موها کمی سخت است اما می توانید با کمی دقت آن را پیدا کنید.

وز شدن مو

3. موها را مرطوب نگه دارید

حتماً به موهای خود نرم کننده و روغن های آبرسان بزنید. اگر مستعد داشتن موهای زبر و خشن هستید، احتمالاً موی خشکی دارید. بهتر است مقداری مرطوب کننده را به انتهای موی خود ماساژ دهید و چند قطره روغن نیز به آن اضافه کنید. روغن نارگیل و روغن آرگان می توانند در انتهای موی شما به خوبی عمل کنند. برای جلوگیری از اینکه موهای شما چرب به نظر برسد، مقدار کمی از روغن ها را استفاده کنید.

4. موهای خود را به آرامی خشک کنید

در مراقبت از مو باید همه کار شما با اصول و درست انجام شود. اگر موهایتان را به شدت و با خشونت خشک کنید، می توانید منتظر وزی مو باشید. با این روش باعث شکنندگی موهای خود خواهید شد. ایده آل ترین حالت این است که موهایتان در معرض هوای آزاد خشک شوند تا این که در معرض مواد تحریک پذیر قرار بگیرند. خرید یک دیفیوزر با باد سرد نیز برای سشوار می تواند گزینه مناسبی باشد. زیرا بافت طبیعی موی شما را بدون آسیب رسانی و بسته شدن حفظ می کند و آن را خشک می کند.

سشوار برای جلوگیری از وز شدن مو

5. استفاده از ابزار درست برای حالت دهی مو

گرمای بیش از حد زیاد باعث وز شدن موی شما می شود و آن را خشک تر می کند. اگر فکر می کنید که این افراد را برای موی شما به درستی طراحی شده‌ اند، قطعا در اشتباه هستید. ابزارهای اینچنینی به کوتیکول های موی شما آسیب می زنند. حداقل بعد از آن باید مقداری اسپری نگهدارنده مو بزنید که بافت سبکی دارند و موهایتان را مرطوب کنید تا یک لایه پوششی محافظتی از روی موی شما به وجود بیاید و از وزی موی شما جلوگیری کند.

براشینگ مو

6 . روبالشی خود را عوض کنید.

آیا می دانستید که جنس روبالشی که روی آن می خوابید، روی بافت موی شما تاثیر دارد؟ اگر از روبالشی های نخی استفاده می کنید، اکنون زمان مناسبی برای تغییر آن ها به روبالشی ابریشمی است.

7. تغییر حوله

موهای ما جزء با ارزش ترین دارایی هایی هستند که باید از آن ها مراقبت کنیم. استفاده از حوله نامناسب برای خشک کردن مو می تواند عامل مهمی برای شکنندگی موها باشد. به همین دلیل باید از جنس حوله مناسب استفاده کنیم. همه شما نباید از یک حوله مشترک استفاده کنید و چند وقت یک بار حوله ها را بشویید. حوله های نخی همیشه بهترین جنس حوله می باشند و به خشک کردن سریع تر مو کمک خواهند کرد.

حوله تنپوش

8. هر هفته ماسک مو بزنید

هرگز فراموش نکنید ماسک ها موی شما را به طور عمیق نرم می‌ کنند. این ماسک ها حداقل باید دو هفته یک بار استفاده شوند تا بتوانند از وزی مو جلوگیری کنند. ماسک مو می تواند موها را لطیف و مرطوب نگه دارد. حداقل ۳۰ دقیقه قبل از شستشو و آبکشی، ماسک را روی موهایتان اعمال کنید. برای آبرسانی عمیق تر، ماسک را به موهای خشکتان بزنید.

9. به جای اسپری مو، از سنجاق ها استفاده کنید

اسپری مو یکی از ایده آل ترین راه ها برای تثبیت حالت موی شما می باشد اما عموما مواد شیمیایی موجود در آن می‌ تواند باعث ایجاد مشکلاتی در رطوبت موی شما گردد و بهتر است به جای آن از سنجاق سر استفاده کنید. شاید سنجاق سر قدرت نگه دارندگی اندازه اسپری مو نداشته باشد اما گزینه امن تری می باشد. بنابراین اگر از وز شدن موهای خود می‌ ترسید، پس، از اسپری استفاده نکنید.

10. موی خود را کوتاه کنید

برای اینکه از شر موهای مرده، آسیب دیده و خشک خلاص شوید و موخوره را از بین ببرید، بهترین راه کوتاه کردن آن ها است که تمامی این موارد باعث وز شدن موی شما می گردند. اگر در ناحیه ای زندگی می کنید که رطوبت هوا بالا است، حتماً موهای خود را کوتاه کنید. کوتاهی مو علاوه بر جلوگیری از وز شدن موهای شما باعث تقویت آنها نیز می شود.

کوتاهی مو

نباید های وز شدن مو چیست؟

حالا که می دانید برای جلوگیری از وز شدن موها باید چه اقداماتی انجام دهید، مواردی را به شما معرفی می کنیم که باید از انجام آن ها خودداری کنید:

1. موهای خشک خود را شانه نکنید
شانه کردن موی خشک باعث وز شدن آن می گردد؛ مخصوصا اگر حالت طبیعی موهای شما فر یا مجعد باشد. به جای آن بهتر است که از انتها تا ریشه ها را به آرامی شانه کنید تا آسیب رسانی کمتر شود.

2. الکل مصرف نکنید
اگر به دنبال محصولاتی هستید که برای موی خود استفاده کنید، این محصولات هرگز نباید حاوی الکل باشند‌. زیرا باعث آسیب رسانی زیادی می شوند و بهتر است از محصولات ارگانیک استفاده کنید.

3. بیش از حد از محصولات شیمیایی استفاده نکنید
استفاده منظم از ابزارهای داغ مو، دکلره های آسیب‌ رسان و سشوار باعث شکنندگی مو می شود. این روش ها کوتیکول های موی شما را باز می‌ کنند و باعث می شوند که رطوبت وارد آن ها شود و عاملی برای وز شدگی می باشد. بنابراین از این لوازم کم تر استفاده کنید و تا جایی که می توانید مو های خود را دکلره نکنید.

راهکارهای بالا می‌ توانند جهت گیری مناسبی را در مسیر مراقبت از مو به شما نشان دهند. البته که جلوگیری از وز شدن موها در روزهایی که باد و طوفان شدید وجود دارد، کمی سخت می‌ باشد اما می توانید تا حدودی با در پیش گرفتن این راهکارها موهای زیباتری داشته باشید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
رنگ کردن موی سفید
آموزش رنگ مو
آموزش رنگ کردن موی سفید

همانطور که می‌دانید، بدن به مرور زمان و با افزیش سن؛ دچار تغییراتی می‌شود که بر روی ظاهر تاثیر گذاشته و به راحتی قابل رویت

اشتراک گذاری
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.