لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

فيكساتور چيست؟

فیکساتور
فهرست مطالب مقاله

گاهي افراد علاوه بر آن كه مي خواهند آرايش مورد علاقه خود را روي صورتشان انجام دهند، دوام آرايششان نيز برايشان اهميت دارد؛ در اين زمان از فيكساتور استفاده مي كنند تا ميكاپ مدت زمان طولاني تري، همانند دقيقه هاي اول به نظر برسد.

فيكساتور يك محصول آرايشی است كه پس از اتمام كار، به عنوان تكميل كننده آرايش به كار می‌رود؛ اين به آن معنا نيست كه عدم استفاده از فيكساتور باعث ناقصی آرايش شما شود، بلكه به اين معنا است كه شما بدون استفاده از آن نيز ميكاپ كاملی داريد و فقط با به كارگيری آن می‌توانيد زمان ماندگاری آرایش را افزايش دهيد.

کاربرد فیکساتور در ماندگاری آرایش صورت

فیکساتور

فيكساتور همانطور كه از اسمش پيدا است، عمل فيكس كردن را به عهده دارد و وظيفه آن در آرايش اين است كه ميكاپ را براي مدت زمان طولاني بدون تغيير نگه مي دارد و مانع از چرب شدن و کثیفی پوست شده و از آن محافظت مي كند.

فيكساتورها داراي بافت سبكي مي باشند و معمولا بي رنگ هستند زيرا نبايد در رنگ آرايش تغييري ايجاد كنند. مواد پايه فيكساتورها براي هر نوع پوستی، متفاوت است.

براي مثال براي پوست هاي چرب حاوي الكل و ديگر اكريلات مي باشد.

در حالي كه در مواد پايه فيكساتورهاي مناسب پوست خشك از الكل استفاده نمي شود و داراي موادي مي باشند كه باعث هيدراته شدن پوست خواهند شد.

نكته ديگر اين است كه می توان فيكساتور را روي تمام مواد آرايشي مثل كرم پودر، كانسيلر و … استفاده كرد.

خبر خوب اين است كه شما با استفاده از اين محصول فوق العاده كاربردي، ديگر نيازي به تمديد آرايش خود نخواهید داشت.

چرا استفاده از فيكساتور اهميت دارد؟

دليل استفاده از فيكساتور از چيستي آن بيشتر اهميت دارد، زيرا پوست در حالت عادي داراي منافذي مي باشد كه از آن ها اكسيژن جذب مي كند، زماني كه ما آرايش مي كنيم، اين راه نفوذ مسدود می شود ، بنابراين شروع به ترشح چربي مي كنند كه اين امر باعث كمرنگ شدن آرايش شده، به طوري كه نياز به تمديد دارد.

براي برطرف كردن اين مشكل مي توانيد از فيكساتور استفاده كنيد، كه از آرايش در برابر ذوب شدن جلوگيري مي كند و ويژگي ديگر اينكه فيكساتورها رطوبت را جذب نمي كنند و به همين دليل شما در پايان مراسم نيز آرايش فوق العاده ی خود را همانند دقيقه هاي اول مشاهده خواهيد كرد.

 آيا استفاده از فيكساتور ضروري است؟

استفاده از فيكساتور ضروري نيست زيرا شما بدون استفاده از فيكساتور هم ميكاپ كاملي خواهيد داشت، اما اگر مي خواهيد كه در ساعات پاياني مراسم نيز آرايشتان جذاب باشد، و در طول روز بدرخشید، توصيه مي شود حتما از فيكساتور استفاده كنيد.

كاربردهاي اسپري فيكساتور

کاربرد استفاده از اسپری فیکساتور

  •  گاهی اوقات؛ اسپري فيكساتور جايگزين كرم ضدآفتاب شده و شما را از زدن آن بي نياز مي كند، زيرا برخي از آن ها خاصيت ضدآفتابي دارند و داراي spf حدود ٥٠ هستند.
  •  همچنين شما مي توانيد با استفاده از اسپري فيكساتور هنگام زدن سايه چشم، مصرف آن را كاهش دهید. این کار علاوه بر آن كه دوام سایه را افزايش مي دهد، براقيت را از بين برده و مانع از چروك پلك خواهد شد.
  • با زدن اسپري فيكساتور به اسفنج نيز كرم پودر يكنواخت تر پخش شده كه باعث جذابيت بيشتر آرايش مي شود.
  • زماني كه شما از اسپري فيكساتور حين زدن كانسيلر استفاده مي كنيد، نه تنها باعث آبرساني پوست زيرچشم شده، بلكه از چروك زيرچشم نيز جلوگيري خواهید کرد.

انواع فيكساتور

فيكساتورها در بازار به شكل اسپري و پودري موجود مي باشند؛ كه فيكساتور اسپري مانند، طرفداران بيشتري در مقايسه با فيكساتور پودري دارد زيرا استفاده از آن سريع تر و آسان تر است.

اسپري فيكساتور

اسپري فيكس كننده محصولي است كه پس از اتمام آرايش روي صورت اسپري مي شود تا همانطور كه گفته شد، دوام آن را افزايش دهد.

اين محصول داراي بافت سبكي است و به دليل آن كه نبايد تغييري در ميكاپ ايجاد كند، بي رنگ مي باشد. اسپري فيكساتور به گونه اي است كه در هر شرايط آب و هوايي و با هر نوع پوستي وظيفه خود را انجام مي دهد و از آرايش صورت محافظت مي كند.

 آیا می دانید که یکی از پرکاربرد ترین خدمات ارائه شده در سالن های زیبایی میکاپ و گریم می باشد؟ شما هم اگر علاقه به آرایش و میکاپ صورت دارید، می توانید در دوره آموزش آرایش صورت شرکت کنید و حرفه ای آرایش کنید.

نحوه استفاده از اسپري فيكساتور

اسپري فيكساتور را مي توان در زمان هاي مختلف و با روش هاي گوناگون به كار برد.

“اسپري فيكساتور را روي اسفنج یا پد آرایشی، اسپري كنيد

آرايشگران قبل از شروع ميكاپ، معمولا از يك اسفنج یا پد مرطوب براي زيرسازي استفاده مي كنند. شما با جايگزين كردن اسپري فيكساتور به جاي آب براي مرطوب کردن اسفنج، نه تنها مرحله زيرسازي را انجام داده ايد، بلكه باعث دوام بيشتر آرايش خود مي شويد.

فقط به اين نكته توجه كنيد كه از آن اسفنج براي كل صورت استفاده مي شود و اگر در نواحي مانند پشت چشم نتوانستيد اسفنج را به طور كامل بماليد، مي توانيد از يك قلم مو يا براش استفاده كنيد.

به اين صورت كه روي براشي كه تميز است اسپري فيكساتور زده و با زدن آن به روي پلك با خيال راحت از هر نوع سايه چشمي استفاده كنيد. همچنين با استفاده از اسپري فيكساتور بر روي فرچه كانسيلر، باعث راحت تر پخش شدن آن زيرچشم مي شويد.

” فيكساتور را پس از آرايش، روي پوستتان  اسپري كنيد”

نحوه ديگر استفاده از اسپري فيكساتور كه رايج تر از نوع ديگر است، اين است كه پس از آن كه آرايش به پايان رسيد اسپري را به خوبي تكان داده و در فاصله ١٥ تا ٢٥ سانتي متري پوستتان گرفته و با چشمان بسته چندين بار اسپري كنيد.

به اين صورت كه يكبار به شكل X و بار ديگر به شكل T زده شود تا كل صورت تان آغشته به اسپري فيكساتور شود. به اين نكته توجه كنيد كه پس از انجام مرحله تكميل كننده به هيچ عنوان صورت خود را لمس نكنيد بلكه صبر كنيد تا با جريان هوا خشك شود.

  پودر فيكس

پودر-فیکس

دليل این كه پودر فيكس كننده را يك محصول خارق العاده مي دانند، اين است كه مانع از ترشح چربي و و تعريق پوست مي شود و اگر آب به صورت بخورد، آن را دفع مي كند. جالب است بدانيد كه به مرحله استفاده از پودر فيكس، بيك كردن نيز مي گويند.

استفاده از اين پودر كمي دشوارتر از اسپري فيكساتور است، به همين دليل به كساني توصيه مي شود كه بتوانند پودر را به طور يكسان در همه جاي صورت پخش كنند.

نخوه استفاده از پودر فيكس

قبل از استفاده از پودر فيكس، به اين نكته توجه كنيد كه بايد از ذرات ريزي برخوردار باشد تا به خوبي روي آرايش قرار گيرد. براي مصرف پودر فيكس شما به يك اسفنج يا يك براش نياز داريد كه روي آن بچسبد.

کاربرد-فیکساتور

براي شروع ابتدا اسفنج يا براش را كمي خيس كنيد تا پودر به آن چسپیده، سپس روي قسمت هاي مورد نظر با آن ضربه بزنيد. پس از آن چند دقيقه اي صبر كرده و با يك براش خشك، پودر ها را محو كنيد. بهترين زمان براي استفاده از پودر فيكس، پس از زدن كرم پودر و كانسيلر است.

در انتخاب نوع پودر نيز دقت كنيد زيرا انتخاب نادرست باعث ظاهر نامناسب آرايش شما خواهد شد.

ستینگ پادر

نوع دیگری از فیکساتورها، ستینگ پادرها هستند که برای کنترل چربی پوست و تثبیت کرم پودر استفاده می شوند و به صورت رنگی و غیررنگی در بازار یافت می شوند.

این محصول به کرم پودر کمک می کند تا در حین پوشانندگی بیشتر، ماندگاری زیادی نیز داشته باشد، اما نمی توان لقب فیکساتور به آن داد. این محصول معمولا پس از کرم پودر و کانسیلر استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی: کاربردهای کانسیلر چیست؟

فیشینگ پادر

فیشینگ پادرها در مقایسه با ستینگ پادرها بافت نرم تری دارند و به همین دلیل از این محصول برای پوشاندن خط های صورت و همچنین مات کردن میکاپ استفاده می شود.

این محصول به دلیل مات کردن آرایش، بیشتر زمان عکاسی و فیلمبرداری مورد استفاده قرا می گیرد و نمی توان از آن مصرف روزانه داشت زیرا در طولانی مدت باعث تغییر رنگ پوست خواهد شد. از فیشینگ پادر، پس از كرم پودر و كانسيلر استفاده مي شود.

انتخاب پودر فیکس مناسب پوست

براي پوشش قرمزي های صورت، بهتر است از پودرهاي رنگ پوست استفاده كنيد زيرا قرمزي را از بين برده و اگر به دليل حساسيت باشد، به آن آسيب نمي رساند بلكه باعث بهبود نیز خواهد شد.

اگر پوست چربي داريد، حتما از پودري استفاده كنيد كه يك درجه روشن تر باشد زيرا هر پودر فيكس كننده اي زماني كه با آرايش پوست چرب تركيب شود، يك درجه تيره تر مي شود؛ شما با انتخاب اين پودر در واقع پودر همرنگ آرايش خود را انتخاب كرده ايد.

استفاده از پودر همرنگ پوست یا پودرهای نیمه شفاف

در این مورد نمی توان نظر قطعی داد زیرا کاملا سلیقه ای است. اما نکته قابل توجه این است که پودر های همرنگ، پوشش بیشتری دارند و می توانند هر نقصی مانند جای جوش یا زخم را ناپدید کنند.

اما از طرفی پودرهای سفید و نیمه شفاف هم گزینه بسیار مناسبی هستند، و اگر به خوبی پخش شوند، با هر پوستی هماهنگ شده و چربی و براقیت را کاهش می دهند. و پودر زیادی روی پوست به جای نمی گذارند. اما اگر به خوبی انجام نشده و پخش نشوند، حالت غیرطبیعی به میکاپ می بخشد.

انتخاب مناسب فيكساتور با توجه به نوع پوست

هر شخصی داراي خصوصيات منحصرد به فردي است كه پوست را نيز مي توان جز اين خصوصيات دانست، زيرا هر فردي رنگ و جنس پوست متفاوتي دارد، به همين دليل بايد لوازم آرايش مناسب پوست خود را تهيه كند.

فيكساتور مناسب پوست خشك

اگر داراي پوست خشك هستيد، به هيچ عنوان از اسپري هاي فيكساتور حاوي الكل استفاده نكنيد زیرا الكل به دليل ويژگي هايي كه دارد، پوستتان را خشك تر كرده و ممكن است دچار تحريك پوستي شويد.

خوشبختانه اسپري هاي فيكساتور در بازار تنوع زيادي دارد اما شما بايد اسپري ای تهيه كنيد كه نه تنها فاقد الكل باشد، بلكه داراي تركيبات مرطوب كننده نيز باشد تا در حين ثابت نگه داشتن آرايش، پوست تان را نيز آبرساني کند.

فيكساتور مناسب پوست چرب

اگر شما به طور طبيعي داراي پوست چرب هستيد، حتما از اسپري هايي با خاصيت  بدون چربي استفاده كنيد زيرا اين نوع اسپري ها منافذ باز پوست را نمي بندند و در نتيجه باعث كاهش جوش صورت خواهند شد.

انتخاب مناسب فيكساتور با توجه به شرايط آب و هوايي

علاوه بر آن كه نوع پوست در انتخاب لوازم آرايش تاثير دارد؛ شرايط آب و هوايي نيز بي تاثير نيست و هنگامي كه اقدام به خريد لوازم آرايش مي كنيد، بايد حتما به شرايط آب و هوايي كه در آن زندگي مي كنيد، توجه داشته باشید.

اگر در مناطق گرم و خشك ساكن هستيد، بايد از فيكساتورهايي كه حاوي تركيبات مرطوب كننده هستند، استفاده كنيد همچنين زماني كه فصل زمستان است و معمولا هوا سرد و خشك است، هم بايد از اين نوع فيكساتور استفاده كرد.

اگر در مناطقي زندگي مي كنيد كه آفتاب سوزاني دارد و نمي توانيد مدام از كرم ضدآفتاب استفاده كنيد، بهتر است از فيكساتورهايي كه حاوي ضدآفتاب هستند، استفاده کرد.

آيا فيكساتور براي پوست مضر است؟

همه ما بايد اين را بدانيم ، که اگر چه كه اين محصول بسيار كاربردي است، اما اگر به طور مداوم از آن استفاده شود، پوست را دچار عارضه مي كند زيرا در فيكساتور براي عملكرد بهتر از مواد پليمري استفاده مي كنند كه مصرف هر روز آن زيان آور است.

فيكساتور ها به دو صورت عمل مي كنند:

  • اول آن كه به دليل حالت چسبناكي كه دارند به پوست مي چسبند.
  • دوم  اين كه فعاليت عادي پوست را تا زماني كه روي پوست قرار دارند، متوقف مي كنند كه هر دوي آن ها در طولاني مدت خطرناك و پر عارضه است.

تفاوت پرايمر و فيكساتور چيست؟

هر دوي این محصولات جز لوازم آرايشي ضروري محسوب نمي شوند اما تاثير زيادي در دوام و ماندگاري آرايش دارند. پرايمر و فيكساتور به دليل آن كه نبايد تغييري در آرايش ايجاد كنند، معمولا بي رنگ هستند.

پرايمر

پرایمر

پرايمر كه نام ديگر آن كرم پايه است، حالتي كرم مانند و ژل مانند دارد كه قبل از هر كاري به سطح پوست زده مي شود و آن را صاف مي كند. به گونه اي كه پوست را آماده ميكاپ مي كند. از پرايمر براي افزايش پوشانندگي و ماندگاري محصولات آرايشي  استفاده مي شود.

فيكساتور

فيكساتور محصولي است كه به صورت پودري و اسپري يافت مي شود و در انتهاي آرايش، زماني كه كاملا آرايش تمام شده است روي سطح پوست پخش مي شود.

به طور كلي براي آن كه شما يك آرايش بي نقص و بادوام داشته باشيد، بايد از پرايمر شروع كرده و با فيكساتور به پايان برسانيد.

آيا مي توان پرایمر را به طور مستقيم روي پوست تميز  اعمال کرد؟

بله؛ همانطور كه گفته شد شما مي توانيد با استفاده از پرایمرها قبل از آن كه شروع به آرايش كنيد، چربي پوست خود را متعادل کرده و باعث راحت تر پخش شدن مواد آرايشي روي آن شويد.

مطلب پیشنهادی: نحوه استفاده از پرایمر

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
هایلایت مو
مطالب عمومی
تکنیک‌های هایلایت مو

اگر تازه با روش هایلایت مو آشنا شده‌اید، باید بدانید که تکنیک‌های هایلایت بسیاری وجود دارد که آرایشگران امروزی برای رسیدن به رنگ موهای متفاوت

زیباترین زنان جهان
مطالب عمومی
25 زیباترین زن جهان در سال 2023

استانداردهای زیبایی در هر نقطه از جهان با یکدیگر متفاوت است. همچنین زیبایی، یک مفهوم بسیار ذهنی است به این معنا که ممکن است شخصی

مطالب عمومی
50 ایده مدل موی مصری

مدل موی مصری، یکی از مدل‌های کوتاهی مو مخصوص خانم ها است که در تمام دنیا مورد استقبال قرار گرفته است. این مدل مو برگرفته

اشتراک گذاری
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.