لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

آموزش صحیح براشینگ مو

 • براشینگ مو چیست ؟
 • روش های انجام براشینگ مو 
 • برای انجام براشینگ مو به چه چیزهایی نیاز داریم ؟
 • مزایا و معایب انجام براشینگ مو
 • چگونه موهای کوتاه را براشینگ کنیم ؟

بطور کلی حالت دادن مو به وسیله سشوار و برس را براشینگ مو می گویند. در صورت انجام براشینگ به صورت غیر اصولی، تارهای مو آسیب می بینند. انجام اصولی براشینگ از اهمیت بالایی برخوردار است. براشینگ مو از مباحث آموزش آرایشگری است که در رشته های آرایشگری آموزش رنگ مو ، آموزش شینیون مو ، آموزش کوتاهی مو ، آموزش بافت مو و دوره آموزش آرایش و پیرایش تدریس می گردد.

براشینگ مو چیست؟

براشینگ یک نوع آرایش مو است. همانطور که مواد و ابزارهای آرایشی نقش کلیدی در نوع آرایش و زیبایی آن ایفا می کنند، ابزارهای براشینگ هم باید درست و حرفه ای انتخاب شوند تا یک براشینگ حرفه ای انجام شود.

اگر قرار است كاري درست پيش برود ابتدا بايد ابزار درستي را براي انجام آن كار انتخاب كرد. براي انجام براشينگ هم بايد ابزاري مناسب در اختيار داشته باشيد. فراموش نكنيد كه صدماتي كه ممكن است در اثر براشينگ نادرست به موهاي شما وارد شود، گاهي بسيار جدي بوده و جبران آن مشكل است. بنابراین از ابزارهای استاندارد در براشینگ استفاده کنید.

به حالت دادن موها به وسیله سشوار و لوازم حرارتی براشینگ مو گفته می شود. با براشینگ، موها خوش حالت، صاف و پرحجم می شود. هنگام استفاده از سشوار، برای جلوگیری از آسیب دیدگی موها، می بایست با فاصله 12 تا 30 سانتی موها را سشوار کنید.

براشینگ مو

انواع براشینگ مو

براشینگ را می توان برای مدل های مختلف مو انجام داد. استفاده از سشوار برای مدل های مختلف مو متفاوت است. در این بخش شما را با براشینگ انواع مدل های مو آشنا خواهیم کرد:

براشینگ موهای کوتاه

برای حجم دادن به موهای کم پشت و کوتاه از سشوار، اتوی مو و.. استفاده می شود. براشینگ می بایست متناسب با مدل صورت انجام شود. هنگام براشینگ موهای کوتاه از برس های فلزی استفاده کنید. برای براشینگ موهای کوتاه و کم حجم باید ریشه موها را پوش دهید، سپس کف دست هایتان به ژل آغشته کنید و به موهای پوش داده شده بزنید. همچنین می توانید برای حی حجم دادن به ریشه ها از اسپری یا پودر حجم دهنده و بیگودی خاردار استفاده کنید. بعد از خنک شدن موها بیگودی را باز کنید و به موهایتان حالت دهید.

دقت کنید برای سشوار کشیدن موهای کوتاه، از برس خیلی بزرگ استفاده نکنید، سایز برس را با توجه به حجم و اندازه مو انتخاب کنید. در ابتدا با زاویه 180 درجه به بالا از پشت سر عمودی و 90 درجه برای حالت دهی ریشه و ساقه مو سشوار کشی کنید. انتهای موها را با برس به رو یا زیر سشوار بکشید. در انتها برای فیکس شدن موها از اسپری یا تافت استفاده کنید.

براشینگ موهای بلند و متوسط

برای براشینگ موهای بلند به دو روش داخل و بیرون سشوار بکشید. ابتدا موهایتان را از تقسیم بندی کنید، سپس از پشت سر شروع به سشوار کشیدن کنید. همچنین می توانید برای راحت تر شدن کار خود از برس های گرد و تخت استفاده کنید.

برای آموزش براشینگ موی بلند به این نکته توجه کنید اگر می خواهید موهایتان پف دار شود به زیر با زاویه 90 درجه ، و اگر دوست دارید به بیرون سشوار کنید (مدل پر) ، به هر لایه بعد از سشوار کشیدن اسپری تثبیت کننده بزنید.
اجازه دهید موهایتان خنک شود تا حالت خود را حفظ کند. یادتان باشد برای براشینگ موهای بلند از زاویه 45 درجه استفاده کنید.

براشینگ موهای فر و وز دار

قبل از براشینگ موهای فر از اسپری دو فاز استفاده کنید. ابتدا موها را نم دار کرده و از نرم کننده های بر پایه روغن استفاده کرده تا راحت تر صاف شود. سر پخش کننده سشوار را برای موهای فر، به صورت مستقیم روی موها بگیرید. بهتر است برای براشینگ این مدل موها از سشوارهای کم قدرت استفاده کنید.

براشینگ صاف و شلاقی

برای براشینگ شلاقی مانند همه براش های دیگر در وهله اول موها را به اسپری مناسب موی مورد نظر یا ماسک مو آغشته کنید. همچنین درجه سشوار باید کاملا گرم باشد. لازم نیست که جهت دست خود را رو به بالا نگه دارید. سپس یک بار از زیر و یک بار از رو موها را سشوار بکشید و سشوار را کاملا صاف و مستقیم رو به پایین بیاورید. معمولا برای براشینگ موهای صاف و شلاقی، بهتر است که برای تکمیل کار، از اتوی مو استفاده کنید.

انواع روش های براشینگ کردن مو

برای براشینگ کردن موهای سر می توان روش های مختلفی مانند براشینگ به زیر، به رو ، موج دار و … را انجام دهند.

براشینگ به زیر

در براشینگ به زیر اول باید اسپری یا ماسک موی مورد نظر را به موهایتان بزنید. سپس براش مخصوص را از زیر روی موهایتان بزنید. به این صورت زمانی که براش به انتهای مو رسید، از زیر موها بیرون بیاید و همه چیز رو به داخل باشد. سشوار نیز باید دقیقا روی مو و چسبیده به براش زیر مو باشد و همزمان با براش حرکت کند.

براشینگ به رو

در براشینگ به رو باید دقیقا برعکس براشینگ به زیر عمل کرد. به این صورت که موها را آغشته به ماسک موی مورد نظر کنید. سپس براش مخصوص را از رو به موهایتان بکشید و آن را به سمت بالا رها کنید. همزمان با براش کشیدن، سشوار را در جهت براش روی مو بکشید.

براشینگ موج دار و کرلی

براشینگ موج دار قطعا برای افرادی استفاده می گردد که موهای خودشان صاف و لخت و بدون حالت است. در این حالت باید از ژل های حجم دهنده و حالت دهنده استفاده کرد سپس از روش زیر و رو به صورت ترکیبی استفاده نمود. در نهایت باید سشوار را روی درجه سرد قرار داده تا حالت موها ثابت شود. در این مدل نباید از هیچگونه حالت دهنده ای بر پایه روغن استفاده شود.

براشینگ جلوی سر و چتری

براشینگ چتری ها سه دسته است. چتری صاف، چتری کج و چتری ایستاده.

 • چتری صاف جهت برس باید رو به داخل و موازی با بینی باشد.
 • چتری کج باید حرکت دست به سمت چپ یا راست باشد. جهت نهایی نیز باید به داخل صورت باشد.
 • برای براشینگ ایستاده باید سشوار را به سمت عقب موها نگه داریم و موها را به حالت ایستاده فرم بدهیم. در این نوع می توان کمی چتری ها را پوش داد.

آموزش براشینگ مو

براشینگ کردن مو یکی از کارهایی است که در آرایشگاه ها بسیار استفاده می شود. قبل از کوتاه کردن موهای موج دار و فر ، بعد از اصلاح موها و همچنین قبل از شینیون کردن موها باید آن ها را براشینگ کرد.

 • ابتدا موهای خود را تمیز بشویید و خشک کنید. البته اگر موها نیمه خشک باشند بهتر است. موهای خیس به خوبی، براشینگ نمی شوند.
 • همچنین می توان از ماسک های مو و محلول های نرم کننده استفاده کرد.
 • موها را به 4 قسمت تقسیم کنید. روش تقسیم بندی موها قبل از براشینگ عبارتند از: قسمت اول، از فرق وسط مو تا انتهای گردن را دو قسمت کنید. قسمت دوم، وسط فرق هر طرف سر را تا نوک گوش ها تقسیم کرده و با گیره مخصوص محکم کنید.
 • پس از تقسیم بندی موها، ابتدا قسمت پشت مو را سشوار بکشید. از پشت گردن به سمت پیشانی حرکت کنید . لایه های مویی که جدا می کنید نه ضخیم باشند نه خیلی نازک. اگر نازک باشد باعث سوختگی شده و زمانبر خواهد بود. اگر دسته ها ضخیم باشند هم موها حالت نخواهند گرفت.
 • برس هنگام براشینگ، می بایست زیر موها قرار بگیرند و از ریشه با زاویه 180 درجه ای به سمت بالا کشیده شود و سپس با زاویه 90 درجه به سمت خارج ادامه پیدا کند تا به نوک موها برسد.
 • هنگام براشینگ جلوی سر، ابتدا موها را به سمت صورت و سپس به سمت بالا سشوار کنید.
 • براشینگ را از ابتدا تا انتهای مو، انجام دهید.
 • پس از اتمام کار براشینگ، برای ثابت نگه داشتن حالت موها از تثبیت کننده حالت مو، مانند تافت استفاده کنید.

لوازم مورد نیاز برای براشینگ مو

لوازم و تجهیزات براشینگ مو

سشوار حرفه ای براشینگ مو

قطعا مهم ترین لوازمی که برای براشینگ مو نیاز دارید، سشوار است. اما هرچقدر که کیفیت سشوار بهتر باشد، قطعا مراحل براشینگ شما راحت تر پیش خواهد رفت و کار نهایی حرفه ای و زیباتر خواهد شد. یک سشوار قدرتمند باید از لحاظ نوع موتور، قدرت، حرارت بالا، سرعت و امکانات جانبی کامل باشد. موتورهای AC برای کار حرفه ای در آرایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد و سشوار DC معمولا برای استفاده خانگی به کار برده می شود.

برس مو مخصوص براشینگ مو

برس مخصوص براشینگ در نتیجه نهایی براشینگ بسیار موثر است. معمولا برای براش های حرفه ای از براش های بزرگ-تر استفاده می شود. برای موهای سالم باید از براش های ضد شوره با قطر کم استفاده شود. می توانید سایزهای مختلف را روی موهایتان امتحان کنید تا ببینید با کدام راحت تر هستید.

گیره های تقسیم مو

گیره های تقسیم مو نیز در پروسه براشینگ به شما کمک بسیار زیادی می کنند. به این صورت که از طریق گیره باید قسمت هایی که در آن لحظه نیاز به براشینگ ندارند را نگه دارید. معمولا این گیره ها دراز و کشیده هستند و به موها فشار وارد نخواهند کرد.

شانه تقسیم مو

شانه های تقسیم مو نیز در مدل ها و انواع و طرح های مختلفی در دسترس هستند. معمولا شانه های تک شاخه ای کاربرد راحت تری دارند و در جداسازی موها کمک می کنند.

ماسک و محلول های محافظت کننده و نرم کننده مو

ماسک ها و محافظت کننده های مو در انواع، طرح ها و برندهای مختلف در دسترس هستند. انتخاب ماسک ها کاملا به عهده خودتان است و می توانید از سلیقه خود در این امر استفاده کنید. برای براشینگ های موج دار باید از ماسک های سبک تر و برای موهای لخت باید از ماسک هایی با پایه روغن استفاده کنید.

اسپری یا کرم های تثبیت کننده حالت مو

این کرم و اسپری ها یک لایه ضخیم روی موها ایجاد می کنند. این لایه باعث محافظت از مو می شود. در نتیجه عاملی برای جلوگیری از برهم خوردن حالت مو بعد از براشینگ می باشد. این کرم و اسپری ها همچنین مو را در برابر حرارت سشوار محافظت کرده و درخشندگی موها را افزایش می دهند و به آنها لطافت و رطوبت هدیه خواهند کرد.

مشخصات سشوار حرفه ای برای براشینگ

اولين مورد برای یک براشینگ خوب، يك سشوار خوب و حرفه اي است. ممكن است فكر كنيد اگر يك سشوار كوچك معمولي با قدرتي پايين داشته باشيد، آسيب كمتري در براشينگ متوجه موهاي شما خواهد بود، اما به ياد داشته باشيد زمان يك معيار طلايي براي يك براشينگ سريع و كامل است.

هر چقدر خشك شدن و حالت پذيري موها در زمان كمتري انجام شود احتمال آسيب رسيدن به آنها كمتر است. پس داشتن يک سشوار حرفه اي و پر قدرت مي تواند براشينگ سريع و كاملي را به شما تحویل دهد. در سشوارهای حرفه ای امکانات بیشتری بکار رفته که در بالا بردن کیفیت براشینک بسیار موثر هستند.

البته در اینجا منظور این نیست که یک سشوار کوچک با قدرت پایین، سشوار خوبی نیست. سشوارهایی با قدرت پایین و متوسط هم می توانند کیفیت عالی و استانداردی داشته باشند که اصطلاحا به آنها سشوارهای خانگی گفته می شود، که معمولا برای خشک کردن مو و آرایش های معمولی استفاده می شوند. اما برای یک براشینک حرفه ای باید از یک سشوار حرفه ای استفاده شود.

سشوار

فناوری تولید یون در سشوار، یک کلید طلایی برای براشینگ بی نقص

امروزه استفاده از ژنراتور تولید یون های منفی در سشوارهای حرفه ای یک مزیت بسیار بزرگ و با اهمیت است. این نوع سشوارها با تولید یون منفی و انتقال آن روی ساقه موها از بروز الکتریسیته ساکن جلوگیری می کنند. وجود الکتریسیته ساکن روی موها دشمن درجه یک آرایش مو و براشینگ است. با استفاده از سشوارهای حرفه ای که از فناوری تولید یون منفی در آنها استفاده شده، می توان میزان بروز الکتریسیته ساکن روی ساقه موها را به حداقل ممکن رساند.

سشوار حرفه ای پرومکس مدل 7230R مجهز به موتور پرقدرت 2300 وات AC و فناوری پیشرفته تولید یون منفی است که سرعت براشینگ را به حداکثر رسانده و حالت دهی به موها را به بهترین نحو انجام می دهد. این سشوار دارای سه عدد متمرکز کننده هوا در سایز و حالت های مختلف است که در سر سشوار قرار می گیرند که باعث می شوند براشینگ بسیار حرفه ای تر انجام شود.

نکته دیگری که در سشوارهای حرفه مورد توجه قرار می گیرد طول کابل برق سشوار است. معمولا در ساخت سشوارهای حرفه ای طول کابل برق، بلند در نظر گرفته می شود تا در هنگام استفاده مخصوصا در سالن ها، مشکلی وجود نداشته باشد. سشوار حرفه ای پرومکس مدل 7230R با کابلی در حدود 3 متر این مورد را نیز رعایت کرده است.

قوی ترین سشوار برای براشینگ مو

اما براشینگ حرفه‌ای نیاز به یک سشوار با توان تولید باد بسیار بالا دارد. این توان از سشوار های خانگی ساخته نیست و شما با استفاده از یک سشوار حرفه‌ای می توانید به براشینگ حرفه‌ای موی خود بپردازید. قیمت این سشوار ها گاه تا 3 برابر سشوار های خانگی می رسد اما دوام عمری بسیار بیشتر از دیگر سشوار ها دارند.

یک نمونه از این دوستان همیشگی شما سشوار حرفه ای پرومکس مدل 7878K پرومکس است. این محصول ساخت ایتالیاست و توان تولید یون منفی را با فشردن دکمه تورمالین خود دارد. موتور بسیار پر قدرت 2400 واتی این سشوار حرفه ای پرومکس می تواند مدت ها برای شما انجام وظیفه کند و برای سالیان طولانی در کنار شما باشد.

برس مو حرفه ای برای براشینگ مو

دومين موردي كه در براشينگ اهميت بسيار زيادي دارد انتخاب يك برس مناسب است. در براشينگ معمولا از برس هاي گرد كه مخصوص حالت دادن به موهاي بلند است استفاده مي شود. مگر اينكه نوع آرايش مو در نقاطي از آن نياز به نوع ديگري از برس يا شانه داشته باشد.

کارکرد يك برس گرد خوب برای براشینگ، در وهله اول متمركز كردن حرارت در بدنه خود و انتقال يكسان آن به تارهاي مو است. اين وظيفه توسط يك استوانه آلومينيومي كه در بدنه برس تعبيه شده انجام مي شود. اما در نوع پیشرفته و حرفه ای این نوع برس ها از یک پوشش سرامیکی در بدنه برس استفاده شده است. استفاده از سرامیک در بدنه این برس ها باعث انتقال بهتر و یکنواخت حرارت به مو می شود. مزیت دیگر برس سرامیک به حداقل رساندن آسیب های احتمالی به ساقه مو است.

نکته ای که در برس های براشینک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و معمولا هم زیاد به آن توجه نمی شود، دسته برس است. ممکن است فرایند براشینگ طولانی باشد. در چنین شرایطی دسته برس باید حتما یک طراحی ارگونومیک داشته باشد که با استفاده طولانی از آن، دست شما خسته نشده و کارایی لازم را از دست ندهد.

بهتر است برسی را انتخاب کنید که در طراحی دسته آن از لاستیک های ضد سر خوردن دست هم استفاده شده باشد تا تسلط شما را روی براشینگ حفظ کند.

برس گرد سرامیکی Professional تریزا با دسته ارگونومیک خود، احساس خستگی در مچ دست را به حداقل می رساند. این برس با استفاده از روکش سرامیکی خود به حالت پذیری بهتر مو کمک کرده و سرعت بیشتری به فرایند خشک کردن مو می دهد.

 

براشینگ مو

 

در براشينگ معمولاً از برس هاي گرد كه مخصوص حالت دادن به موهاي بلند است استفاده مي شود. مگر اينكه نوع آرايش مو در نقاطي از آن نياز به نوع ديگري از برس يا شانه داشته باشد.

نکات مهم براشینگ مو

براشینگ در از بین بردن وزی مو، لخت و مرتب کردن موها تأثیر زیادی دارد. برای مهمانی های ساده و غیر رسمی مناسب است. در زمان کمتری نسبت به شینیون مو انجام می شود.
برای داشتن یک موی مرتب و شیک نکات زیر را هنگام براشینگ رعایت کنید:

 • قبل از استفاده از سشوار، برای جلوگیری از آسیب دیدگی موها از سرم مو استفاده کنید.
 • پس از رنگ ،مش و دکلره کردن مو، موها را براشینگ نکنید زیرا براشینگ، به موها آسیب می رساند. درصورت نیاز با درجه پایین شروع به سشوار کشیدن موها کنید.
 • هنگام براشینگ سر سشوار را به موهایتان نچسبانید فاصله 10 سانتی از ساقه موها و زاویه مناسب نگه داشته و از درجه پایین سشوار استفاده کنید.
 • برسی که دسته اش لیز نمی خورد برای براشینگ مناسب است. برس های سرامیکی نسبت به برس های فلزی آسیب کمتری به موها می رسانند. برای موهای فر بهترین نوع برس، برس های چوبی هستند.
 • برس های فلزی را هر 15 روز برای ضدعفونی کردن 2 ساعت در مخلوط آب و سرکه قرار دهید.
 • برای براشینگ اولين موردي كه بايد در نظر بگيريد، داشتن يك سشوار خوب و حرفه اي است.
 • زمان در انجام براشينگ مهم است. هر چقدر خشك شدن و حالت پذيري موها در زمان كمتري انجام شود، احتمال آسيب دیدن موها كمتر خواهد بود.
 • نتیجه داشتن سشوار حرفه اي و پر قدرت، براشينگ سريع و كامل است. در سشوارهای حرفه ای امکانات بیشتری نیز بکار رفته است.
 • قبل از مرحله اصلی براشینگ، موهای خود را با حرارت متوسط سشوار کمی خشک کنید. این کار باعث می شود تارهای مو آماده براشینگ و پذیرش حرارت شوند.
 • اگر زیاد از براشینگ استفاده می کنید، استفاده از ماسک های مو و سرم مو را فراموش نکنید زیرا استفاده از این محصولات در کنار تغذیه و محافظت از مو، موها را بازسازی کرده و آماده براشینگ بعدی می کند.

براشینگ مو

راز ماندگاری براشینگ مو

میزان ماندگاری براشینگ مو بستگی به جنس مو، طرز انجام دادن براشینگ و همینطور محصولات تثبیت کننده ای دارد که در نهایت استفاده می شود. هرقدر از محصولات باکیفیت تری استفاده کنید، در براشینگ کردن صبر و حوصله بیشتری داشته باشید و بیشتر به این کار زمان اختصاص دهید و هرچقدر که با موها از راه صحیح تری برخورد کنید، می توانید ماندگاری براشینگ موی خود را افزایش دهید.

مزایای براشینگ مو

براشینگ مو راهی برای زیبایی موهاست که به یکباره تغییرات زیادی را در مو و صورت شما به وجود می آورد. همچنین محصولاتی که در نهایت استفاده می کنید، لایه ای محافظتی روی موهای شما ایجاد می کنند و موها را مرطوب نگه خواهند داشت. از طرفی با براشینگ صاف و شلاقی، دیگر کمتر آشغال لای موهایتان گیر می کند. همچنین از گره خوردن موهای شما جلوگیری می شود.

معایب براشینگ مو

براشینگ نیز مانند هر اقدام زیبایی می تواند معایبی برای موها داشته باشد و در صورت استفاده مکرر و هر روزه به موهایتان آسیب وارد کند که شامل موارد زیر هستند:

 • آسیب رسیدن به مو به خاطر حرارت بالا
 • ضعیف شدن ساقه مو
 • احتمال سوختگی مو
 • نازک شدن تار مو
 • زودتر چرب شدن موها

هزینه براشینگ مو حرفه ای

همانطور که می دانید براشینگ انواع مختلفی دارد که از معمولی تا حرفه ای دسته بندی می گردند. افراد نیز معمولا برای براشینگ های حرفه ای به سالن های آرایشی مراجعه می کنند؛ نه براشینگ معمولی.

هزینه آن نیز بستگی به نوع مدل براشینگ، قد موهای شما، گاهی اوقات پرپشتی و جنس موهایتان دارد. اما بطور کلی می توان گفت هزینه براشینگ از 30 تا 180 هزار تومان می باشد که میانگین آن 70 هزار تومان است.

آموزش براشینگ مو حرفه ای

براشینگ حرفه ای مو یکی از مواردی است که در آموزشگاه های مختلفی در سراسر کشور آموزش داده می شود. در واقع درحوزه آرایشگری مو مثل خدمات کوتاهی، براشینگ مو یکی از اقدامات پایه ای است که هر آرایشگری باید بلد باشد. زیرا بعد از هر نوع کوتاهی معمولا نتیجه نهایی با براشینگ مشخص می گردد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
آموزش کوتاهی مو
50 ایده مدل موی مصری

مدل موی مصری، یکی از مدل‌های کوتاهی مو مخصوص خانم ها است که در تمام دنیا مورد استقبال قرار گرفته است. این مدل مو برگرفته

رنگ کردن موی سفید
آموزش رنگ مو
آموزش رنگ کردن موی سفید

همانطور که می‌دانید، بدن به مرور زمان و با افزیش سن؛ دچار تغییراتی می‌شود که بر روی ظاهر تاثیر گذاشته و به راحتی قابل رویت

اشتراک گذاری
Notify of
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments

من دنبال سشوار خوب می گردم برای براشینگ مو بهترین سشوار برای براشینگ مو در حال حاظر چی هست ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.