لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

صفر تا صد مراقبت از مو‌های کراتین شده

یکی از راه‌های صاف کردن مو‌های وز و خشک کراتینه کردن مو‌ها با استفاده از مواد شیمیایی است. بعضی از افراد تصور می‌کنند که بعد از کراتین کردن مو، نیاز به هیچ نگهداری و مراقبت از موی کراتین شده نیست؛ اما این یک باور غلط است. با رعایت نکات مراقبت از موهای کراتینه شده می‌توانید عمر کراتین مو‌هایتان را بیشتر کنید و از صافی و درخشندگی مو‌های خود لذت ببرید. در این مقاله، مراقبت از موهای کراتینه شده را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

نکات مربوط به مراقبت بعد کراتین مو

به منظور مراقبت از مو‌های کراتین شده باید آگاهی لازم را داشته باشید تا با رفتار نادرست عمر و کیفیت کراتین مو‌هایتان را کم نکنید؛ بنابراین در مورد نکات زیر باید اطلاعات کافی بدست آورد

  • مراقب‌های لازم درسه روز اول کراتیه کردن مو
  • مراقبت از مو هنگام خواب
  • نحوه‌ی شست‌وشوی موی کراتینه
  • استفاده از شامپو، نرم‌کننده و ماسک موی مناسب
  • استفاده از روغن‌های طبیعی مناسب
  • نحوه‌ی خشک کردم مو‌ها
  • اتو کشی و حالت دهی به مو‌های کراتینه
  • رنگ کردن موی کراتیه
  • مراقبت‌های لازم به هنگام ورزش و تعرق و شنا

بعد از اینکه مو‌هایتان را کراتین کردید، به مدت ۷۲ ساعت یا سه شبانه روز نباید مو‌هایتان در اثر حمام رفتن، عرق کردن، زیر باران رفتن یا هر دلیل دیگری خیس شود، چون ماندگاری کراتین کمتر می‌شود؛ اما اگر به طور ناخواسته مو‌هایتان خیس شد خیلی سریع با باد سشوار آن‌ها را خشک کنید.

همچنین تا سه روز بگذارید موهایتان لخت و صاف و آزاد باشند و با کش و سنجاق سر و کلیپس مو‌ها را جمع نکنید و یا پشت گوشتان نیندازید چون امکان دارد مو‌ها بشکنند و حالت بگیرند، اگر در این مدت مو‌ها حالت گرفتند؛ مو‌های خم شده را با اتو صاف کنید.

خوابیدن با مو های کراتینه شده

به طور کلی بهترین جنس پارچه برای ملافه و بالش، ساتن و ابریشم است؛ چراکه هم رطوبت پوست و مو را حفظ می‌کنند و هم اینکه اصطکاک بین بالش و مو کم می‌شود و در نتیجه مو‌ها کمتر دچار شکنندگی می‌شود و سالم‌تر باقی می‌مانند.

اگر مو‌هایتان را تازه کراتین کرده‌اید تا ۷۲ ساعت اول هنگام خواب بیشتر مراقب باشید تا، خم نشود و نشکنند اما بعد این مدت برای اینکه مو‌ها کمتر در معرض آسیب و شکنندگی باشند می‌توانید به‌ صورت شل، مو‌ها را بالای سرتان جمع کنید.

نحوه شست و شو موهای کراتینه شده

برای مراقبت از مو‌های کراتینه شده و ماندگاری بیشتر کراتین، مو‌ها را زیاد نشویید و بهتر است فقط دو دفعه در هفته مو‌ها شسته شود. هنگام شستن سر، مو‌ها را چنگ نزنید و به آرامی با آب ولرم مو‌ها را با شامپو مناسب ماساژ دهید.

اگر مو‌هایتان چرب است مراقبت‌های لازم برای کاهش چربی پوست سر را انجام دهید تا نیاز به شست‌وشوی مو کاهش یابد. در فصول تابستان که نیاز به استحمام بیشتر است می‌توانید از کلاه‌های پلاستیکی برای سر استفاده کنید و فقط بدنتان را بشویید.

آیا می دانید که کراتین ساختاری شبیه به ساختار موهای شما دارد؟ برخی معتقدند مکمل‌ها، محصولات و درمان‌های کراتین می‌توانند به تقویت موهای شما کمک کرده و آنها را سالم‌تر نشان دهند.اگر می خواهید با عوارض کراتینه مو نیز آشنا شوید با ما همراه باشید.

استفاده از شامپو و نرم‌ کننده مناسب

بعد کراتینه کردن دیگر نباید از شامپو‌های معمولی استفاده کنید. برای مراقبت از مو‌های کراتینه شده حتماً باید از شامپو‌های بدون سولفات و سدیم استفاده شود.

برای این منظور می‌توانید از شامپو مخصوص مو‌های کراتین شده یا شامپو بچه استفاده کنید. بعد شست‌وشوی مو با شامپو باید از نرم‌کننده یا ماسک مو استفاده کنید تا لطافت مو‌ها حفظ شود‌.

برای این کار مو‌ها را دو دسته کنید آب اضافی را بگیرید و نرم‌کننده را به ساقه‌ی مو‌ها آغشته کنید و با دست مو‌ها را باز کنید. بعد چند دقیقه مو‌ها را آبکشی کنید. نرم‌کننده استفاده شده نیز باید فاقد سولفات و سدیم باشند.

دوره کراتینه مو

بهترین شامپو برای موهای کراتینه شده

بهترین گزینه برای مو‌های کراتین شده شامپو‌های مخصوص مو‌های کراتیه است؛ که در بازار و داروخانه‌ها موجود است. اگر به هر دلیلی شامپو مخصوص مو کراتینه در دسترس نبود می‌توانید از شامپو بچه بجای آن استفاده کنید.

قابل ذکر است که شامپو مخصوص بهتر از شامپو بچه است. هنگام خرید شامپو دقت کنید که شامپویی بهتر است که شامل پروتئین‌ها، اسیدآمینه‌ها، ویتامین‌ها، عصاره گیاهان و روغن‌های تقویت مو باشد.

انتخاب نرم‌ کننده مناسب مو‌های کراتین شده

چون مواد لخت‌ کننده روغن طبیعی مو را از بین می‌برند باید ازنرم ‌کننده‌ها و رطوبت ‌رسان مناسب استفاده کنید که سولفات وسدیم نداشته باشند.

نرم‌کننده-مو-آیس-کریم-مدل-gold&diamond

برای نمونه نرم‌کننده مو ویتامول مدل مو‌های رنگ شده و کراتینه که فاقد سولفات و حاوی روغن هسته انگور و روغن آرگان و کراتین است.

نرم‌کننده مو آیس کریم مدل gold&diamond که فاقد سولفات و حاوی عصاره طلا و الماس و یاقوت و روغن کاملیا است. نرم‌کننده و آبرسان عمیق سینره که فاقد سولفات و حاوی شیر، ابریشم، جوانه گندم و گلیسیرین است.

خشک کردن مو‌های کراتین شده بعد از حمام

خشک-کردن-موهای-کراتینه-شده

بعد از حمام باید از حوله‌های نرم یا پارچه‌های لطیف برای مو‌ها استفاده کنید و مو‌ها را زیادبا حوله خشک نکنید فقط در حد آبگیری؛ بعد با استفاده از باد سشوار مو‌ها را کاملاً خشک کنید و در انتها با شانه‌ی چوبی مو‌هایتان را شانه بزنید.

این مرحله در ماندگاری کراتین مو خیلی مؤثر است. چون مو‌ها کراتینه است دیگر نیاز به استفاده از برس گرد یا دیگر ابزار برای صاف کردن مو نیست با باد سشوار کاملاً صاف می‌شود.

اتو کشیدن مو‌های کراتین شده

طی روند کراتین کردن مو‌ها، چندین مرحله مو‌ها را اتو می‌کشند و بعد حمام رفتن نیز با باد سشوار خشک می‌شود و مو‌ها صاف و براق می‌شود و نیاز به استفاده مجدد از اتو مو نیست.

هرقدر از وسایلی مثل اتو و بابلیس کمتر استفاده کنید؛ مو‌ها کمتر آسیب می‌بینند. استفاده بیش از اندازه از این وسایل باعث ایجاد موخوره در مو‌ها و شکنندگی آن می‌شود.

اتو کشیدن موهای کراتینه شده

حالت دهی به مو‌ها بعد کراتین کردن

کراتینه کردن مو‌ها باعث می‌شود حالت‌پذیری مو افزایش یابد اما به جز سه روز اول که نباید مو‌ها را حالت داد می‌توانید با استفاده از سشوار یا اتو به مو‌ها حالت دهید. همان طور که گفته شد برای مراقبت از مو‌های کراتین شده بهتر است از وسایل حرارتی کمترین استفاده را کنید.

رنگ کردن مو‌های کراتین شده

بهترین زمان برای اینکه مو‌ها را رنگ کنید، قبل کراتین کردن مو است. این کار در میزان صافی و ماندگاری آن اثری منفی ندارد. درصورتی که مو‌ها را کراتین کرده‌اید و حالا می‌خواهید مویتان را رنگ کنید؛ بایستی دست کم ۲۱ روز یا سه هفته صبر کنید، بعد اقدام به رنگ کردم مو کنید.

روغن‌ های طبیعی و مناسب برای مو‌های کراتین شده

برای برگرداندن رطوبت از دست رفته نباید از روغن‌های دارای چربی بالا مثل وازلین استفاده کنید. برای این منظور باید از روغن‌هایی که باعث رطوبت بخشی به مو‌ها می‌شوند بهره برد. برای نمونه روغن آرگان، روغن هسته انگور، روغن آواکادو حتی ژل آلوورا گزینه‌های مناسبی هستند که باعث تقویت و حفاظت مو می‌شوند‌.

  استفاده از روغن آرگان برای مو‌های کراتینه

استفاده-از-روغن-مو-آرگان برای موهای کراتینه شده

امروزه کمتر کسی است که از خواص بی‌نظیر روغن آرگان برای درخشندگی و حفاظت از پوست و مو اطلاعی نداشته باشد. روغن آرگان حاوی ویتامین A و E و امگا ۳ و امگا ۶ است. از این روغن می‌توان برای مراقبت از مو‌های کراتین شده استفاده کرد و از اینجا موخوره پیشگیری و لطافت و نرمی و درخشندگی مو‌ها را افزایش داد.

استفاده از ماسک مو برای مو‌های کراتین شده

یکی از اقدامات موثر مراقبت از مو‌های کراتینه شده استفاده از ماسک مو است؛ که باعث افزایش عمر و ماندگاری بیشتر صافی مو می‌شود. البته باید هنگام خرید ماسک مو دقت کنید که ماسک بدون سولفات تهیه کنید؛ که شامل ویتامین‌ها و پروتئین‌ها و روغن‌های مفید برای مو باشند.

مراقبت از موی کراتینه شده هنگام تعریق و ورزش

برای مراقبت از موی‌ها به هنگام ورزش، در ۷۲ ساعت اول نباید ورزش یا فعالیتی انجام داد که موجب تعرق و خیس شدن مو شود‌. همچنین برای دو هفته بعدی فعالیت و تعرق در حد متوسط باشد.

از آنجایی که عرق دارای نمک است و سدیم کلرید باعث از بین رفتن کراتین مو می‌شود باید قبل از ورزش از ماسک‌های مو استفاده ه کنید تا عرق تولید شده، مو‌ها را خشک نکند و در صورت خیس شدن مو در اولین فرصت مو‌ها را با باد سشوار خشک کنید.

اگر ورزش مورد علاقه‌تان شنا است باید قبل از آن کلاه ژله‌ای روی سر بگذارید تا مو‌هایتان خیس نشوند. می‌توانید بجای آن از نرم‌کننده‌هایی که نیاز به شست‌وشو ندارند استفاده کنید و یا کل ساقه مو را به روغن نارگیل آغشته کنید تا کلر و نمک موجود در آب به مو‌ها نرسد و باعث آسیب نشود.

منبع مقاله: HERABEAUTYALLTHINGSHAIR

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
هایلایت مو
مطالب عمومی
تکنیک‌های هایلایت مو

اگر تازه با روش هایلایت مو آشنا شده‌اید، باید بدانید که تکنیک‌های هایلایت بسیاری وجود دارد که آرایشگران امروزی برای رسیدن به رنگ موهای متفاوت

زیباترین زنان جهان
مطالب عمومی
25 زیباترین زن جهان در سال 2023

استانداردهای زیبایی در هر نقطه از جهان با یکدیگر متفاوت است. همچنین زیبایی، یک مفهوم بسیار ذهنی است به این معنا که ممکن است شخصی

آموزش کوتاهی مو
50 ایده مدل موی مصری

مدل موی مصری، یکی از مدل‌های کوتاهی مو مخصوص خانم ها است که در تمام دنیا مورد استقبال قرار گرفته است. این مدل مو برگرفته

اشتراک گذاری
Notify of
21 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments

خیلی جالب و آموزنده بود مرسی

سپاس

توضیحات واقعا کامل بود..تقریبا جواب همه سوال هام رو داد..ممنونم

خواهش میکنم

الان من متوجه نشدم که بعد حمام باید روغن به موها بزنیم یا نه

بعضی ها رو بعد حمام بعضی ها قبلش

ممنون

سپاس

عالی

سپاس

عالی بود ولی شامپو بچه ک سولفات داره

عالی بود

سپاس

اگه بعد از سه روز اول بارون موهارو خیس کرد و واسه چن ساعتی ب سشوار دسترسی نداری موها خراب میشه؟؟

اشکالی نداره.ولی بعدش حتما سشوار بکشید

سلام ببخشید من میخوام برم مسافرت تازه موهامو کراتین کردم حمام زیاد در دسترسم نیست چیکار کنم میشه راهنماییم کنید

سلام
شستن مو ها زیاد مهم نیست. مهم این هست که بعد حمام حتما سشوار کشیده شود.

سلام ببخشید روغن آرگان رو قبل از حمام باید به موهای کراتینه شده زد یا بعداز حمام؟و اینکه کل ساقه مو رو بزنیم؟

سلام
بهتره بعد از حمام به ساقه مو بزنید.

اگر یک روز بعد کراتین چادر سر کنیم موها وز و خراب میشه؟؟

سلام
بهتره چادر بدون کش سر کنید

نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.