لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

تونر مو چیست و چه کاربردی دارد؟

تونر مو چیست؟

یکی از سؤال‌های مهمی که برای افرادی که می‌خواهند مو‌های خود را رنگ کنند پیش می‌آید این است که تونر مو چیست؟ و در رنگ کردن مو‌ها چه تأثیری دارد؟ هنگامی که یک شخص تمایل دارد که مو‌های خود را از یک طیف تیره به طیفی روشن تغییر رنگ دهد، می‌بایست ابتدا رنگ تیره را بر روی مو‌های خود پاک کند.

تونر مو

دکلره کردن مو باعث از بین رفتن رنگیزه‌های موجود در ساقه‌ی مو می‌شود. از بین رفتن این رنگدانه‌ها سبب می‌شود تا مو به رنگ زرد یا نارنجی دیده شود. پس از رنگ کردن موی دکلره شده، اگر به مو‌ها تونر بزنیم، طیف رنگی زرد و نارنجی را به سمت خاکستری و دودی می‌رود که یک رنگ واقعی‌تر است.

جذابیت بیشتر مو با تونر

بعد از استفاده از تونر رنگ‌های بلوند، پلاتینی، نقره‌ای و پاستیلی بسیار جذاب‌تر بر روی مو قرار می‌گیرند. اگر شخصی پس از حذف رنگ‌دانه‌ها از موی خود، از تونر استفاده نکند، موی بلوندش به جای رنگ بلوند به صورت زرد دیده می‌شود. به همین دلیل است که رنگ کردن یک مو به صورت بلوند جزو کار‌هایی است که آرایشگر ملزم به داشتن مهارت می‌باشد.

دوره رنگ مو

مزایا و معایب استفاده از تونر مو

از مهم‌ترین مزایایی که این محصول به خود اختصاص داده است، می‌توانیم به تثبیت رنگ موی اصلی بر ساقه مو‌ها اشاره کنیم. غالب اوقات رنگ کردن مو می‌تواند آسیب‌های جدی به مو‌ها برساند، به همین دلیل همواره باید در فکر تقویت آن‌ها باشیم. لذا استفاده از تونر مو از صدمه دیدن بیش از حد مو‌ها جلوگیری می‌کند.

تونر یکی از موادی است که موجب تقویت کوتیکول موجود بر ساقه و ریشه مو‌ها می‌شود؛ به همین جهت بعد از استفاده از آن، مو‌ها حالت درخشندگی پیدا خواهند کرد. در کنار تمام فوایدی که این محصول برای تناژ رنگ موی سر به همراه دارد، استفاده بیش از حد آن می‌تواند موجب تضعیف ساقه مو گردد.

آیا می دانید پودر دکلره به سبب قدرتی که دارد، می‌تواند آسیب های جدی به پوست و مو وارد کند؟ از جمله ریزش مو ، خشکی مو ، التهاب پوست سر،سوزش پوست سر و سفید شدن موها را به همراه دارد . پس برای اینکه از این مشکلات به دور باشید بهتر است آموزش رنگ مو بدون دکلره را یاد بگیرید تا با خیال راحت موهایتان را رنگ کنید.

انواع تونر مو

استفاده از این محصول با توجه به مارک‌های متفاوت و برند‌های عرضه ‌دهنده، روش‌های متفاوتی دارد. از جمله معروف‌ترین انواع تونر مو در بازار می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم. معمولاً تمام تونر‌ها را به همراه آنتی اکسیدان مصرف می‌کنند؛ اما به خاطر داشته باشید که طریقه مصرف درج شده بر آن را حتماً مطالعه بفرمایید.

تونر دارای آمونیاک

این نوع تونر بیشتر برای مو‌هایی با رنگ‌های روشن همچون بلوند و استخوانی استفاده می‌شود.

تونر برای مو‌هایی با رنگ بنفش

تونر برای مو با رنگ بنفش

از این تونر برای حذف رنگ زرد و نارنجی در بین مو‌های هایلایت شده و تازه رنگ شده استفاده می‌شود. این نوع از تونر در جامعه با نام شامپوی بنفش شناخته شده است.

تونر رنگ

این محصول بیشتر برای خنثی کردن رنگ زرد موی سر به کار می‌رود. چون اثر بخشی تونر رنگ بسیار بالا است از آن در مقادیر کم استفاده می‌شود.

تونر مو برای چه کسانی استفاده می ‌شود؟

افرادی که رنگ مو‌هایشان مات و تیره است بیشتر باید از این کالا استفاده کنند. این کالا بیشتر رنگ مو را هماهنگ و یک دست می‌کند.

آرایشگران برای کنترل کردن رنگ‌هایی که مخالف یکدیگر هستند از آن استفاده می‌کنند. هنگامی که رنگ ریشه مو نسبت به رنگ ساقه مو روشن‌تر بود باید از این محصول جهت یکسان‌سازی رنگ موی سر استفاده کنیم.

البته علاوه بر اثری که تونر بر رنگ مو‌ها دارد، می‌تواند باعث از بین رفتن وز شدگی و خشکی آن نیز شود. نکته مهم و قابل ذکری که وجود دارد این است که حد تعادل را در استفاده از تونر رعایت کنید؛ چرا که استفاده افراطی از آن می‌تواند به مو‌ها آسیب بزند.

طرز استفاده از تونر مو

طرز استفاده از تونر مو

قبل از استفاده از این کالا باید متناسب با جنس، رنگ و نوع موی خود، تونر مناسب را خریداری نمایید؛ سپس از آن همراه با اکسیدان خود، در میزان یک به یک مخلوط نمایید. هم زدن تونر و آنتی اکسیدان را تا جایی ادامه دهید که از حالت آبکی خارج شوند و مقداری سفت شود. اکنون با استفاده از فرچه رنگ، تونر را به ساقه مو‌های مورد نظر بزنید.

به گونه‌ایی این کار را انجام دهید که تار به تار مو‌ها به این مواد آغشته شود. بعد از یک ربع الی بیست دقیقه مو‌ها را آبکشی نمایید. اکنون با از بین رفتن رنگدانه‌های زرد مو، می‌توانید رنگ‌های روشنی از قبیل استخوانی و نقره‌ایی و یا هایلات‌های متفاوت را بر روی مو فیکس کنید.

نکات مهم در مورد تونر مو

 • تونر‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا سایه‌ی مو‌های خود را تغییر دهید.
 • هر چقدر مو‌هایی که در آن از تونر استفاده شده است را بشوید به دفعات بیشتری به استفاده کردن از آن نیاز دارد.
 • آغشته کردن تمام سر به تونر اجباری نیست و شما می‌توانید فقط برای ایجاد هایلایت از آن استفاده کنید.
 • قبل از استفاده کردن از تونر سعی کنید موی سر خود را تمیز کنید؛ چرا که چربی‌ها و آلودگی موی سر می‌تواند اثرگذاری تونر را کاهش دهد.

چگونه ماندگاری و دوام تونر مو را افزایش دهیم؟

ماندگاری تونر مو بسته به تعداد دفعات شستشوی موی سر است. یعنی هرچقدر که رنگ موی شما به میزان کمتری با آب تماس داشته باشد، ماندگارتر است. هرچقدر که مو‌های یک شخص قبل از استفاده از تونر، رنگ بیشتری را به خود دیده باشند، کمتر تونر را بر روی خود حفظ می‌کنند. از این رو بعد از استفاده از آن باید مراقبت حرفه‌ایی از مو را آغاز کنید.

معرفی بهترین برند‌ های تونر مو

از معروفترین برند‌های که مشغول به تولید رنگ مو، آنتی اکسیدان و تونر مو هستند می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 1. Wella Koleston Perfect
 2. Matrix
 3. Paul Mitchell
 4. Pravana
 5. Elgon
 6. Redken
 7. Rusk
 8. Kenra
 9. Vanish Color Corrector
 10. Igora Royal
 11. لورال
 12. یانسی پروفشنال
 13. اسکالیم
 14. سوار تسکف
 15. کلایرول

استفاده از تونر مو در چه فاصله زمانی مناسب است؟

استفاده از تونر معمولا در بازه زمانی ۲ تا ۸ هفته‌ای است. در این بازه زمانی شخص می‌بایست از ماسک مو و نرم‌کننده مخصوص استفاده نماید.

تونر چنان حالت زیبایی به مو‌ها و رنگ آن می‌دهد که استفاده از آن توسط اقشار مختلف جامعه روز به روز در حال افزایش است.

تونر مو باید برای چه مدتی روی مو‌ ها باقی بماند؟

قبل از اینکه تمام مو‌های خود را به تونر آغشته کنید، ابتدا مقداری از آن را با مو‌های پشت گردن خود امتحان نمایید. پس از اطمینان یافتن از نحوه تاثیر بر مو‌هایتان مجاز هستید تا تمام حجم موی خود را با آن بپوشانید.

به یاد داشته باشید هیچگاه هنگام استفاده از تونر اجازه ندهید که بیشتر از بیست دقیقه بر روی سرتان بماند‌؛ چرا که موجب سوختگی ساقه مو‌ها می‌شود. در استفاده از تونر مو و ماندگاری اثرات آن، جنس موی خود را بشناسید، قطعا جنس موی هر شخص در مدت زمان لازم و نحوه ماندگاری و اثر بخشی آن بر مو تاثیر‌گذار است.

تونر‌هایی که برای مصارف خانگی تولید شده‌اند، اثر بخشی بسیار کمتری در مقایسه با محصولات آرایشگاه دارد؛ چرا که تونر‌های موجود در آرایشگاه اثر بخشی چند هفته‌ای به همراه دارند.

آیا تونر برای مو‌ها ضرر دارد؟

استفاده درست و به جا از یک محصول می‌تواند بسیار مفید واقع شود. استفاده درست از این محصول می‌تواند سبب تقویت ساقه مو‌ها گردد. اما هنگامی که استفاده از این محصول بیش از حد لازم صورت گیرد می‌تواند مو‌ها را شکننده و آسیب‌پذیر نماید.

استفاده از تونر مو

 آیا باید هنگام رنگ کردن مو از تونر استفاده کنیم؟

استفاده از تونر مو بستگی به تناژ رنگی موی سر شما، با رنگی است که می‌خواهید بر آن قرار دهید. گاهی اوقات آرایشگر با استفاده از ترفند‌های دیگری، می‌تواند استفاده از تونر و دکلره مو را کاهش دهد. اما باید به یاد داشته باشید که تونر می‌تواند رنگ موی شما را عمیق‌تر و ماندگارتر کند. اینکه بخواهید بنا برخواسته شخصی خود از تونر استفاده نکنید باید با آرایشگر خود هماهنگ باشید تا روش‌های دیگری را برای جایگزین کردن تونر به شما معرفی نماید.

سوالات متداول

1- از تونر برای کاهش رنگدانه ریشه مو استفاده می‌شود؟

اولویت استفاده با ساقه مو‌ها است.

2- تونر به پوست سر آسیب می‌رساند؟

چون از تونر بیشتر برای از بین بردن رنگیزه در ساقه مو‌ها استفاده می‌شود؛ توصیه می‌کنیم اگر در منزل سعی در استفاده کردن از تونر را دارید، تا جایی که برایتان امکان‌پذیر است سعی کنید آن را به پوست سر خود تماس ندهید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
رنگ کردن موی سفید
آموزش رنگ مو
آموزش رنگ کردن موی سفید

همانطور که می‌دانید، بدن به مرور زمان و با افزیش سن؛ دچار تغییراتی می‌شود که بر روی ظاهر تاثیر گذاشته و به راحتی قابل رویت

رنگ موی عسلی
آموزش رنگ مو
8 فرمول رنگ موی عسلی

پیدا کردن مدل مو و رنگ موی متناسب با فرم صورت و رنگ پوست می‌تواند بسیار دشوار باشد، اما در مورد رنگ موی علسی مهم

اشتراک گذاری
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.