لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

کف سابی پا – پدیکور کف پا چیست ؟ آموزش کامل

 • کف سابی پا چیست؟
 • کفسابی پا شامل چه مراحلی می‌شود؟
 • روش‌های مختلف کفسابی پا چیست؟
 • پدیکور پا یا همان کف سابی پا چیست؟
 • برای کف سابی پا به چه وسایلی نیاز داریم؟

در مقاله کف سابی پا – پدیکور کف پا چیست ؟ آموزش کامل” به بررسی درمان خشکی پا پرداخته ایم. سوالات خود را با ما در میان بگذارید.
همچنین آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان دوره آموزش مانیکور و پدیکور را به همراه مجرب ترین اساتید با ارائه مدرک معتبر و رسمی از سازمان فنی و حرفه ای برگزار می‌کند.

نکته: این مقاله دارای کد تخفیف مخفی است، آن را پیدا کرده و با استفاده از آن خود و یا دوستانتان با تخفیف ویژه در دوره آموزش کفسابی هنرآموزان شرکت کنید.

آموزش کف سابی پا

کفسابی پا

کف سابی پا به نوعی لایه برداری پوست پا می‌باشد و احساس سبکی را به آن انتقال می‌دهد. در نتیجه باعث آبرسانی قوی به آن نیز خواهد شد. به این صورت که اول باید قسمت‌هایی از پای خود را داخل آب قرار داده و نرم کنید. با ماساژ پا باید قسمت های ضخیم و پینه بسته پای خود را که سرشار از سلول‌های مرده پوست می‌باشند، جداسازی کنید. سپس قسمت‌های مورد نیاز را با سوهان پا بکشید تا پوست شما کاملاً صاف و نرم و لطیف شود. در انجام کف سابی پا زمانی که لایه برداری به طور کامل انجام شد، به پای خود مرطوب کننده بزنید. با این کار رطوبت یا چربی روغن به صورت عمقی به پوست پای شما نفوذ ‌می‌کند. کفسابی به نوعی درمان ترک پا نیز محاسبه می‌شود.

بنر دوره پاکسازی پوست

ابزارهای مورد نیاز کفسابی پا

رنده پا: رنده پا به شما کمک میکند که پینه‌های چسبیده به پا را جدا کنید، سپس هرگونه گوشت اضافه را در از روی آنها بردارید.

سوهان پا: سوهان پا یا همان سمباده کاغذی پوست پا را صاف و یکدست می‌کنند. اگر پینه پای شما عمیق نیست، می‌توانید بدون رنده، فقط از سوهان پا استفاده کنید.

کاسه آب یا حوضچه: یک کاسه آب یا یک حوضچه آب باید موجود باشد تا پای خود را برای مرطوب شدن، داخل آن قرار دهید.

آب گرم: آب موجود در کاسه باید گرم باشد، آب داغ پای شما را می‌سوزاند. اما آب گرم باعث می‌شود تا پوست شما شل و نرم شود. کمی نمک نیز باید به این آب برای ضد عفونی کردن اضافه کرد.

صابون یا شامپو: صابون و شامپو نیز در این پروسه برای نرم کردن پا به کار می‌رود.

حوله تمیز: بعد از پروسه کفسابی باید پای خود را با یک حوله تمیز خشک کنید.

ابزار کفسابی پا

انواع روش‌های کفسابی پا

پدیکور پا

کلمه پدیکور از کلمات لاتین pedis به معنی “پا” و cura به معنی “مراقبت” گرفته شده است. پدیکور پا یک روش درمانی آرایشی برای پا و ناخن‌های پا، مشابه مانیکور است. پدیکور پا تنها شامل مراقبت از ناخن پا نیست. سلول‌های مرده پوست با استفاده از سنگ پا (اغلب یک سنگ پوکه) به پاشنه پا مالیده می‌شوند. مراقبت از پوست اغلب تا زانو انجام می‌شود، از جمله لایه برداری دانه ای، مرطوب کننده و ماساژ.

پدیکور معمولی

در پدیکور معمولی پاهای شما را داخل آب گرم قرار می‌دهند. سپس آن را لایه برداری کرده و ماساژ خواهند داد و بعد از آن به اصلاح و زیباسازی فرم ناخن‌های شما می‌پردازند. پدیکور معمولی اصلاً کار سختی نیست و می‌توانید آن را خودتان در داخل از منزل هم انجام دهید. برای انجام پدیکور در منزل مقاله مانیکور و پدیکور در خانهرا مطالعه کنید.

پدیکور پارافین یا پارافین تراپی

در پارافین تراپی پاهای شما عمیقاً آبرسانی و مرطوب می‌شوند. در نتیجه این روش برای کسانی مناسب است که ترک‌های شدید در پوست پای خود دارند. بدین صورت که پاهای شما را داخل موم پارافین قرار می‌دهند و سپس روی آنها کیسه میکشند تا نرمی و پارافین به داخل پوست پای نفوذ کند.

پدیکور با پلی ژل

پدی ژل پودری است که مانند کوکتل، نمک دریایی، قرص پدیکور که عمل لایه‌برداری را انجام می‌دهند، مورد استفاده قرار می‌گیرد اما با این تفاوت که وقتی در داخل آب ریخته می‌‌شود، حالت ژله‌ای و نرم به خود می‌گیرد که فرد حس خوشایندی دارد؛ گویا که پای خود را درون ژله سفتی می‌کند.
این محصول برای از بین بردن پوست خشک کف پا عالی است که می‌توان رایحه‌های مختلفی از آن را در بازار پیدا کرد تا موردپسند فرد باشد. هر کدام از آن‌ها دارای مواد مغذی و روغن گیاهی گوناگونی بوده که مناسب یک نوع پوست است و باعث لطافت هر چه بیشتر آن می‌‌شود.
پک پدی ژل از دو نوع پودر تشکیل شده و برای آن که خدمات بی‌نقصی ارائه شود باید از هر دو همزمان استفاده شود، آن هم به این صورت که ابتدا پودر شماره 1 را ریخته تا آب حالت ژله‌ای پیدا کند و سپس پودر شماره 2 را بیفزایید تا آب به حالت طبیعی و اولیه خود که مایع است، بازگردد و راحت‌تر بتوان کار انجام داد.

طرز استفاده از پدی ژل چگونه است؟

ابتدا باید هر نوع پوششی مانند لاک که روی ناخن است پاک شود، سپس تشت آب گرم را آماده کرده و پاها را درونش قرار دهید. پس از گذشت زمانی پدی ژل شماره 1 را درون آب ریخته و کمی هم بزنید تا به حالت ژله‌ای تبدیل شود (این عمل تقریبا 2 دقیقه زمان می‌برد) و بعد پا‌ها را به مدت 10 الی 15 دقیقه درون آن ماساژ دهید تا پوست‌های سفت کاملا نرم شوند؛ البته شما مي توانيد نسبت به سفتي قسمت هاي مختلف پا اين زمان را تغيير دهيد و هر چند دقيقه اي كه به نظرتان نياز است، پا را درون آن قرار دهید.
پس از آن که مطمئن شدید همه نقاط پوست پا نرم شده‌اند؛ پودر شماره 2 را ریخته و صبر کنید تا به حالت طبیعی آب بازگردد و بتوانید پا‌ها را خارج کرده و با حوله خشک کنید.
در آخر کفسابی پا را انجام دهید و قبل از زدن لاک؛ پوست‌های زائد و کوتیکول‌ها را توسط پوشر کنار بزنید و با نیپر جدا کنید تا نتیجه دلخواه تان حاصل شود.

مزایا پدی ژل

• برای آروماتراپی ( رایحه درمانی ) و گرما درمانی مناسب است.
• لایه‌برداری پوست را انجام می‌دهد و منافذ مسدود شده آن را باز می‌کند به گونه‌ای که آلودگی‌های پا را از بین برده و بوی نامطبوع آن را کاهش می‌‌دهد.
• به دلیل گرمایی که دارد گردش خون را در بدن افزایش داده و باعث کاهش درد می‌‌شود.
• کالوس و کوتیکول‌های پوست را به سرعت نرم کرده و راحت‌تر از پاها جدا می‌شوند.
• پدی ژل در مقایسه با دیگر روش‌ها گرمای آب را 3 برابر حفظ کرده که باعث عملکرد بهتر آن می‌‌شود.

پدیکور سنگ گرم

روش پدیکور سنگ نرم از روش‌های کف سابی پا شبیه به پدیکور معمولی می‌باشد،تنها تفاوت بین آن دو این است که در پدیکور سنگ گرم، اول اقدامات مربوط به زیباسازی ناخن و مانیکور را انجام می‌دهند. سپس پا و ساق پا را با روغن ماساژ خواهند داد و بعد، ماسک مخصوص پوست پا را تهیه کرده و حدود 5 دقیقه آن را روی پا گذاشته و یک حوله روی آن قرار میدهند و در مرحله آخر این سنگ گرم را روی نواحی مورد نظر اعمال خواهند کرد.

کد تخفیف مخفی مقاله برای شرکت در دوره آموزش کفسابی: TA-Kafsabi-19%
نکته: این کد برای دوره آموزش پاکسازی پوست هم دارای 15% تخفیف است.

اسپا

روش اسپا نیز در بین افراد رواج زیادی دارد. این روش شبیه به پدیکور معمولی می‌باشد. در این روش لایه برداری، استفاده از حوله‌های گرم ماسک و پارافین همگی به همراه هم وجود دارند. در واقع اسپا یک روش فول آپشن برای کفسابی پا می‌باشد. در نتیجه هزینه بالاتری نسبت به سایر روش‌های دیگر دارد.

بنر اینستاگرام پاکسازی پوست

پدیکور گل رز

در این روش همانطور که از نامش پیداست، از گل رز برای آبرسانی و نرمی و لطافت پا استفاده می‌کنند. در این روش یک ظرف بزرگ را پر از آب و گلبرگ های رز می‌کنند و سپس پای شما را داخل آن قرار داده و ماساژ میدهند.

کفسابی پا

مراحل کفسابی پا

مرحله اول: ابتدا آب گرم و صابون را آماده کنید. توجه کنید که آب نباید داغ باشد. این کار باعث می‌شود که سلول‌های مرده پوست شما نرم شوند. همچنین می‌توانید از قرص‌های پدیکور، کوکتل، نمک اپسوم، نمک دریا و یا روغن‌هایی استفاده کنید که در آب حل می‌شوند، مثل روغن زیتون. حدوداً یک ربع پاهای خود را داخل این مخلوط آب نگه دارید.

مرحله دوم: در این مرحله پوست پای شما کمی نرم می‌شود. حال باید پای خود را از داخل آب خارج کرده و با یک حوله تمیز روی آن بکشید تا خشک شود. نکته‌هایی که باید به آن توجه کرد، این است که پوست پای شما نباید به طور کامل خشک شود. زیرا در چنین حالتی کشیدن سوهان یا رنده روی پا باعث خونریزی، سوزش و درد خواهد شد.

مرحله سوم: رنده را به آرامی و به صورت یکطرفه روی قسمت‌هایی از پوست پا که پینه بسته و ضخیم شده است بکشید. حرکت شما باید کاملاً آرام و ملایم باشد. قسمت‌هایی که پوست پای شما صاف و نازک است را هرگز رنده نکشید و همچنین رنده را عقب و جلو نکنید که خطرناک است.

مرحله چهارم: حالا نوبت استفاده از سوهان پدیکور می‌باشد. قسمت‌هایی را که فکر می‌کنید، نیاز دارد را به صورت عقب و جلو سوهان بکشید. برای این که کار شما راحت‌تر پیش برود، مچ پای خود را نگه دارید. این کار را تا جایی ادامه دهید که احساس صافی پوست به شما دست بدهد. این احساس را با لمس کردن خواهید فهمید.

برای تکمیل فرآیند کف سابی پا تمام مراحل بالا را برای پای دیگر خود تکرار کنید.

مرحله پنجم: باید هر گونه پوست اضافی را از روی پای خود با یک پارچه تمیز پاک کنید. می‌توانید برای آبرسانی از مرطوب کننده یا لوسیون‌های مخصوص پا استفاده کنید. روغن‌های طبیعی و یا گلیسیرین نیز مناسب می‌باشند.

کفسابی پا

ماساژ

بخش اول: ماساژ کل پا

بالای پا را با انگشتتان بمالید:

از نوک انگشتان شروع کنید و به آرامی به سمت قوزک پا بروید. سپس کم کم به محل قبلی برگردید و دوباره از قوزک شروع کرده و با شصت دست خود کمی فشار وارد کنید.

 • کمی بالا و پایین بروید و این کار را دو الی سه بار تکرار کنید. پای شخص مقابل را نزدیک به سینه خود بگیرید و بدن خود را به سمت او تکیه دهید. این کار به شما کمک میکند که اندازه فشار وارد شده به پا متناسب باشد.
 • مطمئن شوید که از قدرت وزن بدن خود استفاده می‌کنید تا اینکه انگشت شصت خود را بیش از حد برای ماساژ درگیر کنید. اگر فقط از ماهیچه های موجود در شصت دست استفاده کنید، دستتان به راحتی خسته می‌شود.

قوس پا را ماساژ دهید:

از انگشت شصت خود استفاده کرده و یک فشار نسبتا کم به پا وارد کنید. این فشار باید دقیقا زیر توپ پا باشد. سپس شصت خود را در جهت عقربه‌های ساعت تکان داده و شصت دیگر را بر خلاف جهت عقربه‌های ساعت به صورت دایره‌های کوچک بچرخانید. این کار را حداقل 30 ثانیه انجام دهید.

 • شصت خود را روی پای مخالف خود در قسمت انتها قرار دهید و آن‌ها را به سمت یکدیگر بکشید. حداقل سه الی پنج بار این کار را انجام دهید و کف پای خود را بالا و پایین کنید.
 • مطمئن شوید که پای شخص مقابل را سفت گرفته اید و با یک فشار ملایم، شروع به ماساژ دادن کنید. لمس پا باید آرام و سبک باشد و لطافت ماساژ را بهم نریزد.
 • اگر فرد مورد نظر هرگونه سوزشی را در پای خود احساس می‌کند، نباید بیش از حد به آن ناحیه فشار وارد کنید تا اذیت شود.

ماساژ پا

پاشنه پا را مالش دهید:

شصت خود را بالا بگیرید و آن را به سمت تاندون‌ها پایین بیاورید. یعنی از پاشنه به سمت قوزک بیایید. پاشنه پا را با استفاده از حرکات دایره ای شکل انگشتانتان ماساژ دهید.

 • بهتر است که با یک دست پای شخص را بالا ببرید تا به پاشنه او دسترسی داشته باشید.
 • پوست این ناحیه بیش از بقیه جاها خشک و سفت می‌گردد، بنابراین می‌توانید از روغن ماساژ یا لوسیون استفاده کنید و نرمی و لطافت ایجاد کنید.

هر کدام از انگشتان را فشار داده و آنها را بکشید:

پا را با یک دستتان دقیقا در زیر قسمت قوس بگیرید. با دست دیگرتان، انگشت شصتتان را بالای شصت بزرگ پا قرار دهید. انگشت اشاره باید زیر انگشت شصت پایتان باشد. حالا انگشت پا را به آرامی به یک سمت بچرخانید و آن را بکشید. سپس دوباره به بالای انگشت بروید و آن را با شصت و انگشت اشاره فشار دهید. این کار را برای هر کدام از انگشتان پا امتحان کنید تا احساس ریلکسی کنید.

 • نباید انگشت را به حدی فشار داده و یا بکشید که به آن آسیب وارد شود. به جای این کار، به آرامی آن را بچرخانید، بکشید و هر انگشت را به آرامی فشار دهید.

هر کدام از انگشتان پا را کمی بالا و پایین کنید:

پا را با یک دست دقیقا از زیر پاشنه بگیرید. انگشت اشاره دست دیگر را بین انگشتان پای شخص قرار دهید. انگشت دستان خود را روی بیس انگشت پا از پشت گرفته و دو الی سه بار آن را بالا و پایین کنید.

 • مطمئن شوید که از وزن بدن خود برای فشار وارد کردن برای پایین و بالا کردن انگشتان پا استفاده کنید.

اکنون روی کل پای فرد تمرکز کنید:

پا را در آب گرم فرو کنید و آن را به یک پوزیشن ریلکس روی یک بالش قرار دهید. اول یک ماساژ پایه روی یکی از پاها داشته باشید و سپس توجه خود را روی یک پای دیگر معطوف کنید. هرکدام از حرکات را برای پای دیگر تکرار کنید تا هر دو پا به طور مساوی ریلکس شوند.

کفسابی پا

بخش دوم: نقاط مختلف پا را ماساژ دهید.

قوزک پا را کمی عمیق‌تر ماساژ دهید:

قسمت گوشی‌تر قوزک پا را بگیرید و با شصت و انگشتان دیگر دستتان، به آرامی به مدت چند ثانیه ماساژ دهید. همچنین می‌توانید از شصت‌های خود استفاده کرده و در اطراف قوزک، حرکات دایره ای ایجاد کنید.

 • اگر قوزک پا مشخصا سفت هستند یا سوزش دارند، بهتر است که ملایم‌تر رفتار کنید. در چنین حالتی قوزک پا را بگیرید و به آرامی سه بار در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و سه بار هم در خلتف جهت عقربه‌های ساعت این کار را انجام دهید.

برای قسمت وسط کف پا از مشت خود استفاده کنید:

برای یک ماساژ عمیق تر، پا را در قسمت پاشنه با یک دست بگیرید. سپس دست دیگر خود را مشت کرده و به آرامی روی وسط کف پا فشار دهید. سپس با مشت دستتان حرکات دایره ای شکل داشته باشید. باید مشت دست خود را کمی بالا و پایین کنید. با این کار خستگی پا نیز در می‌رود.

 • نباید با مشتتان بیش از حد به پا ضربه بزنید، زیرا به آرام شدن آن کمک نمی‌کند. از مشت دست فقط برای فشار دادن استفاده کنید.

فشار را به نقاط مشخصی در پا وارد کنید:

در این قسمت می‌توانید خستگی نقاط مختلف پا را بیرون بکشید. از شصت و انگشتان دیگر دستتان استفاده کنید و با تمرکز به نقاط مختلف کف پا فشار وارد کنید. این حرکت شبیه به ماساژ رفلکسولوژی است. می‌توانید به نقاط زیر فشار وارد کنید:

 • اگر سردرد یا مشکلات ادراری دارید، پاشنه و انگشتان پا را ماساژ دهید.
 • اگر سردرد یا بیخوابی دارید، وسط کف پا را فشار دهید.
 • به جای فشار دادن می‌توانید به آرامی با پشت دست به این قسمت‌ها ضربه بزنید تا آنها را تحریک کنید. همچنین می‌توانید با انگشت شصت، این قسمت‌ها را ماساژ دهید.
 • به این نقاط فشار بیش از حد بالایی وارد نکنید، زیرا مکن است باعث حساسیت آن قسمت‌ها شوید. کار را سبک و آهسته آغاز کنید. اما اگر دیدید که شخص احساس راحتی و ریلکسی دارد، کمی فشار را بیشتر کنید.

ماساژ انگشتان پا

بخش سوم: یک فضای آرامش بخش ایجاد کنید.

پای خود را داخل آب گرم و تکه‌های میوه خرد شده وارد کنید

فرد مورد نظر را راهنمایی کنید تا روی یک صندلی راحت بنشیند. 4 الی 5 گالون (15 تا 19 لیتر) آب گرم را داخل یک سطل بریزید. سپس یک لیموترش، لیمو شیرین یا پرتقال را خرد کنید و داخل آب بیاندازید. از شخص مورد نظر بخواهید که پایش را به مدت پنج دقیقه داخل این ترکیب قرار دهد.

 • تکه‌های میوه را به آرامی داخل آب فشار دهید.
 • یک قاشق غذاخوری یا 15 میلی لیتر نمک دریا را داخل آب بریزید.
 • پنج الی ده قطره روغن مثل روغن لاوندر، درخت چای یا نعناع را به آب اضافه کنید تا بوی مطبوعی پیدا کند.

پای خود را با یک حوله تمیز خشک کنید

بعد از اینکه از این 5 دقیقه لذت بردید، سپس یک حوله تمیز روی بالش پهن کنید و پای خود را روی حوله بگذارید. هر کدام از پاها را کمی به بالا بگیرید تا آب آن راحت‌تر پایین بیاید و با یک حوله تمیز آن را خشک کنید. هر دو پا را از آب بیرون بکشید اما این کار را همزمان انجام ندهید. سپس برای خشک کردن روی یک پا تمرکز کنید.

از کمی روغن ماساژ یا لوسیون استفاده کنید و آن را به کف پایتان بزنید

روغن یا لوسیون مخصوص ماساژ را روی دست خود بریزید و دستانتان را به هم بمالید تا روغن گرم شود. با این کار از هر گونه خشکی و یا ترک بین دستان و پاها جلوگیری می‌کنید. روغن ماساژ یا لوسیون باید از مواد طبیعی برای نرم کنندگی پوست ساخته شده باشد و مواد تشکیل دهنده آنها می‌تواند شامل کره کاکائو، روغن نارگیل و روغن درخت چای و اکالیپتوس باشد که همگی برای ماساژ عالی هستند.

مطلب پیشنهادی: خواص روغن نارگیل برای دور چشم

محل ماساژ

ماساژ را در یک محیط آرام و ساکت انجام دهید

فضای مورد نظر را یک فضای آرامش بخش بسازید تا ذهن فرد نیز برای ماساژ دادن متمرکز باشد. شمع‌های روشن می‌تواند آرامش زیادی به فضا بدهد. همچنین نور نباید بیش از حد زیاد باشد. بهتر است که یک موسیقی زمینه آرامش بخش نیز پلی کنید. مطمئن شوید که شخص مورد نظر در یک موقعیت کاملاً راحت روی صندلی یا تخت قرار گرفته است. پتو و بالش نرم نیز باعث افزایش آرامش میشود.

از شخص مورد نظر بخواهید تا بازخورد‌های خود را هنگام ماساژ به شما نشان دهد

سعی کنید که به نیازها و تمایلات فردی که در حال ماساژ دادنش هستید، توجه کنید و به آنها پاسخ دهید. از آنها بخواهید که احساس خوبشان را به شما بگویند. مثلاً در مورد عمیقتر کردن فشار از آنها سوال کنید و احساساتشان را بپرسید. به پاسخ آنها گوش دهید و روی نقاطی تمرکز کنید که احساس بهتری به آنها خواهد داد. زمانی که رضایت فرد مورد نظر را دریافت کردید، می‌توانید ماساژ خود را کمی عمیق‌تر کنید. مطمئن شوید که این فرد احساس راحتی دارد. سپس ماساژ را عمیق‌تر کنید. هنگام عمیق شدن ماساژ نباید هیچگونه درد و ناراحتی احساس شود.

مقالات پیشنهادی: عوارض هیدرودرمی

ماساژ پا را به صورت منظم انجام دهید

حتماً به شخص یادآوری کنید که ماساژ پای او باید یک بار در هفته انجام شود. پس حتما زمان مشخصی برای او تعیین کنید. مخصوصاً زمان‌هایی که این فرد دچار استرس می‌باشد و نیازمند رهایی از استرس است. مثل زمانی که کارش تمام شده و سر کار برمی گردد یا بعد از شام. ماساژ دادن را نیز برای بهتر شدن در چنین دفعاتی تمرین کنید و یاد بگیرید که در طول ماساژ چگونه به نیازهای مشتری پاسخ دهید.

نرم و صاف کردن پا

روش اول: مرطوب سازی پا

پای خود را به طور مداوم مرطوب کنید

وازلین: میتوانید از وازلین استفاده کنید و پای خود را نرم و مرطوب کنید. همچنین می‌توانید لوسیون‌های مرطوب کننده در انواع مختلف یا محصولات مخصوص نرم کنندگی پا را استفاده کنید. بهتر است که شب تا صبح وازلین را در کل پای خود بزنید یا حتی روی آن جوراب بپوشید و یا یک حوله زیر پای خود قرار دهید تا وازلین به قسمت‌های دیگر رختخواب شما نفوذ نکند. این کار را دقیقاً قبل از خواب انجام دهید. نرم شدن و مرطوب بودن پوست در کف سابی پا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

دو عدد کیسه پلاستیکی را به اندازه سایز پای خود انتخاب کنید: سپس کمی روغن ویتامین E به پای خود بزنید و آن را داخل کیسه پلاستیکی قرار دهید. سپس روی کیسه های پلاستیکی جوراب بپوشید و بخوابید. صبح که بیدار شوید، با پوست پای نرم و لطیفی مواجه خواهید شد.

کرم پاشنه خریداری کنید: کرم پاشنه مخصوصاً در فصل تابستان بسیار مناسب است، زیرا پاشنه پا در فصل تابستان معمولاً خشک و سفت میشود و علت آن هم پیاده روی با کفش‌های باز یا دمپایی می‌باشد. در نتیجه باید توجه بیشتری به پاشنه پای خود داشته باشید. در داروخانه‌ها کرم پاشنه پا را که مخصوص نرم کنندگی پاشنه می‌باشد، تهیه کنید و آن را به پاشنه پای خود اعمال کنید.

روغن نارگیل یا روغن زیتون: استفاده از این دو نوع روغن نیز یکی از بهترین روش های طبیعی برای نرم کردن پا می‌باشد.

مرطوب کردن پا

یک اسکراب خانگی تهیه کنید.

اسکراب های خانگی را به پای خود بزنید. این اسکراب‌ها اگر به طور منظم استفاده شوند، می‌توانند باعث نرمی و لطافت پای شما شوند.

از اسکراب شکر استفاده کنید. در این اسکراب نصف یک فنجان شکر قهوه ای، یک قاشق غذاخوری عسل، یک فنجان روغن زیتون یا هر روغن طبیعی دیگر و چند قطره آبلیمو مورد استفاده قرار میگیرد. شکر قهوه ای نسبت به شکر سفید لطیف‌تر می‌باشد، همچنین باعث میشود تا پوست شما رطوبت خودش را بعد از اسکراب کردن حفظ کند. عسل نیز به نرمی و رطوبت پا کمک میکند و آبلیمو باعث روشن کردن پوست پای شما خواهد شد.

اگرچه بسیاری از افراد هشدار می‌دهند که از قند یا شکر یا لیمو برای پوست استفاده نکنید، زیرا عاملی برای سوختگی و یا حساسیت پا می‌باشد. اگر این اسکراب را منظم استفاده می‌کنید و احساس می‌کنید که اثرات پیری روی پوست شما ایجاد شده و مشکلات دیگر به وجود آمده است، مصرف آن را قطع کنید. بهتر است در چنین شرایطی نمک را جایگزین شکر قهوه ای کنید و لیمو را اضافه کنید. نمک برای پوست بسیار مناسب است و حساسیت ایجاد نمی‌کند. از طرفی لایه برداری را نیز پیش می‌برد و لیمو به مقدار کم نیز می‌تواند حذف شود.

لبه وان حمام بنشینید و پای خود را داخل آب کنید. حدود 5 الی 15 دقیقه صبر کنید تا پوست پای شما به خوبی داخل آب نرم شود و برای اسکراب کردن آماده باشد. مقدار کمی اسکراب را بردارید. سپس به آرامی شروع به ماساژ دادن پا کنید. روی نواحی خاصی از پا مثل پاشنه و یا توپ پا تمرکز کنید.

اسکراب را تا جایی که احساس خوبی به شما می‌دهد، روی پایتان ماساژ دهید. می‌توانید یک دقیقه یا حتی بیشتر آن را روی پای خود بگذارید و سپس آن را با آب گرم بشویید. بعد از شستشوی پا مقدار کمی مرطوب کننده به آن بزنید. همچنین میتوانید یک جفت جوراب بپوشید و مطمئن شوید که مرطوب کننده جذب پوست پای شما شده و عمیقاً به آن نفوذ میکند.

پای خود را به آب آغشته کنید.

 • پای خود را به مدت 10 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب، داخل آب گرم قرار دهید. چند روز در هفته این کار را انجام دهید. اگر به طور منظم از پوست پای خود مراقبت نکنید، با سفتی و زبری روی آن مواجه می‌شوید که معمولاً در قسمت پاشنه پا بیشتر خواهد بود.
 • چند قطره صابون مایع و کمی جوش شیرین به اندازه یک قاشق غذاخوری به 5 لیتر آب اضافه کنید. همچنین می‌توانید مقداری نمک اپسوم نیز داخل آب بریزید.
 • صابون مایع به نرم کردن پای شما و برداشتن سلول های مرده کمک ‌می‌کند. همچنین می‌توانید پای خود را داخل آب معدنی قرار دهید که کاملا آرامش دهنده می‌باشد و باعث ریلکسی شما نیز خواهد شد.

روش دوم: زدودن سلول های مرده از پوست پا

از اسکرپر یا رنده و یا فایل پا استفاده کنید.

 • فایل‌های پا یا رنده ها ابزار فلزی هستند که شبیه رنده پنیر می‌مانند. گاهی اوقات نیز از سفال ساخته شده اند. با استفاده از آنها قادر خواهید بود خشکی و زبری و خشن بودن پوست کف پا را از بین ببرید. پای شما با استفاده منظم از این وسیله نرم و لطیف خواهد شد.
 • یکی از راه‌های خشن‌تر برای از بین بردن سلول‌های مرده، شیو کردن آن می‌باشد. اما شیو کردن پیشنهاد ن می‌شود، زیرا تیغه های آن افقی و تیز هستند. اگر این کار را انجام دادید و احساس درد کردید، همان لحظه کار را متوقف کنید.
 • همچنین می‌توانید با استفاده از سنگ پا، همه سلول‌های مرده را از پوست خود بردارید. هنگام ماساژ دادن پوست با سنگ پا، کمی مرطوب کننده به پای خود بزنید.

کفسابی پا

از یک سنگ پا استفاده کنید.

 • سنگ پا می‌تواند جایگزین مناسبی برای فایل‌ها در کف سابی پا باشد که اغلب از فلز ساخته شده اند. سنگ پاها در لایه برداری پوست پای شما بسیار عالی هستند و سلول‌های مرده پوست را از بین خواهند برد.
 • سنگ پا لایه سطحی پوست همراه با سلول‌های مرده را برمی دارد. همچنین به نرمی و لطافت آن می‌افزاید. بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که پوست پای شما خشک نباشد، زیرا باعث آسیب دیدگی و زخم می‌شود. سنگ پا را بدون هیچ نگرانی مستقیماً روی پای خود بکشید.
 • با سنگ پا بیش از حد خشن کار نکنید، زیرا احتمال آسیب دیدگی با آن بالا است. از حرکات عقب جلو استفاده کنید و کمی به پای خود فشار بیاورید.
 • استفاده از صابون لایه بردار را برای کف سابی پا به طور منظم انجام دهید که میتوانید آن را از سوپرمارکت‌ها نیز تهیه کنید. صابون‌های لایه بردار پروسه راحت تری نسبت به سنگ پا دارند و شما را به دردسر نمی‌اندازند.

کفسابی پا

روش سوم: نرمی پوست پا با روش‌های دیگر

به طور مرتب پدیکور انجام دهید.

 • بیشتر سالن‌های زیبایی مربوط به ناخن، پدیکور را به شما پیشنهاد می‌کنند که شامل نرم کردن پای شما نیز می‌شود. به طور مثال از شما می‌خواهند که پای خود را قبل از زیبا سازی ناخن ها داخل آب گرم قرار دهید.
 • سپس از یک فایل ناخن استفاده کرده و سلول‌های مرده پوست را در قسمت پاشنه جدا می‌کنند. برای کاهش دادن احتمال عفونت، بهتر است که صبح‌ها به سالن مراجعه کنید. یعنی قبل از این که مشتری دیگری به آنجا مراجعه کرده باشد.
 • از سالن آرایشی راجع به پکیج‌های مختلف پدیکور و کف سابی پا سوال کنید. بعضی از پکیج‌ها متفاوت هستند و ممکن است که بیشتر به درد شما بخورند. همچنین بعضی از آنها اسکراب‌های بیشتری را پیشنهاد می‌کنند در نتیجه پای شما را لطیف‌تر می‌سازند. پدیکور همچنین گران قیمت است اما بهتر است که حداقل یک بار در ماه آن را انجام دهید.

کفسابی پا

کفش بپوشید.

 • پاهای شما به اندازه کافی به دلیل قدم زدن در محیط خانه و با پای برهنه دچار خشونت و زبری می‌شوند. همچنین دمپایی‌ها در بیرون از منزل نیز زبری پای شما را افزایش می‌دهند. پس حتماً در بیرون از منزل کفش بپوشید.
 • نور آفتاب و گرد و غبار می‌تواند به پای شما آسیب وارد کند. همچنین دستان شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. پس حتماً جوراب و کفش بپوشید.
 • کفش‌های پاشنه بلند حقیقتاً زیبا هستند اما بهتر است که به سلامتی خود اهمیت دهید و آنها را به صورت مداوم استفاده نکنید و فقط برای موقعیت‌های خاص بپوشید.

از تمرین‌های ورزشی مخصوص پا استفاده کنید.

 • تمرین‌های ورزشی منظم مخصوص پا به نرم، لطیف کردن و سالم نگه داشتن پای شما کمک می‌کنند. همچنین جریان خون را تحریک کرده؛ در نتیجه خشکی پای شما کمتر خواهد شد.
 • با استفاده از دستان خود کف پایتان را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و سپس جهت را برعکس کنید. این حرکت را برای هر کدام از پاها، ده بار در روز تکرار کنید.
 • انگشتان خود را به بیرون کشیده و دوباره به حالت اول برگردانید و این تمرین را نیز برای هر کدام از پاها 10 بار تکرار کنید.
 • در کنار ورزش منظم پا حتما باید به اندازه کافی آب بنوشید. مرطوب نگه داشتن و هیدراته ماندن بدن باعث می‌شود تا پوست سالم تر و نرم تری در هر قسمت از بدن مخصوصا پاها داشته باشید.

مراقبت‌های بعد از کف سابی پا

 • تا حد ممکن چند ساعت بعد از انجام کفسابی پا، کفش نپوشید.
 • هر شب از مرطوب کننده به کف پاهایتان اعمال کنید.
 • از آب داغ در حمام استفاده نکنید.

کلام آخر:

اسکراب چیست؟

اسکراب نوعی ماسک لایه بردار برای پا است، که معمولاً ترکیب چند ماده طبیعی می‌باشد و به دلیل زبر بودن و داشتن دانه‌های ریز، به رفع سلول‌های مرده و نرم شدن پوست پا کمک می‌کند.

چگونه به سرعت از خشکی پا خلاص شویم؟

از لوسیون‌های حاوی الکل که باعث خشک شدن بیشتر پاها می‌شود خودداری کنید. روغن بچه یا وازلین معمولاً بی خطر هستند. چند بار در هفته پاها را خیس کنید و با استفاده از سنگ پا یا برس پا به آرامی پوست‌های مرده را لایه برداری کنید. از شستن پا با آب داغ خودداری کنید و برای جلوگیری از خشک شدن پوست، آن را با آب گرم بشویید.

آیا روغن نارگیل برای پا مفید است؟

روغن نارگیل خاصیت ضد قارچی طبیعی دارد و یک مرطوب کننده عالی برای پاها و پاشنه‌های شما است. برای صاف نگه داشتن پا و جلوگیری از قارچ پا از آن به طور روزانه استفاده کنید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
میلیا چیست
آموزش پاکسازی پوست
میلیا چیست؟

بدون شک مراقبت از پوست اهمیت بسیار زیادی در زیبایی شما دارد، از طرفی پوست بیشتر در معرض خطر عوامل محیطی قرار دارد و آسیب‌های

انواع لک پوستی
آموزش پاکسازی پوست
انواع لک پوستی و نحوه درمان آن‌ها

این روزها جذابیت ظاهری یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی روابط اجتماعی محسوب می‌شود که به المان‌های گوناگونی مانند نوع پوشش، آراستگی، پوست و مو

حلزون تراپی چیست
آموزش پاکسازی پوست
حلزون‌ تراپی چیست؟

یکی از  اصلی‌ترین عوامل موثر بر زیبایی انسان، پوست است که باعث شده از گذشته تاکنون افراد زیادی سعی داشته‌ باشند با استفاده از محصولات

اشتراک گذاری
Notify of
24 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments

عالی بود ممنون

چقدر مطالبتون مفید بود ممنونم

بسیار عالی و کاربردی بود ممنون

👌👌

فوق العاده کامل و مفید بود سپاس 🙏🏼

ممنون از توضیحات کاملتون خیلی کامل بود کلی اطلاعات گرفتم ،،🥰🥰🥰🥰

سپاسگزارم عالی بود

بسیارعالی تشکر

عالی عالی عالی عااااااااااااااااااااااااااالی بود

بسیار عالی

نظر لطف تون

خیلی عالی بود ممنونم

عالی بود.ممنون

بسیار عالی و کامل ممنون

بسيار عالي و مفيد بود

سپاس

خیلی خوب بود فوق العاده کارآمد👌👌👌

عالی👌👌👌

ممنون عاللللی

سپاس

عالی و مفید بود ممنونم

سپاس

عالی و کاربردی ممنون از شما

خواهش میکنم

نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.