هیدرودرمی

هیدرودرمی (آب رسانی به پوست)

در این مقاله قرار است در رابطه با هیدرودرمی یا همان آبرسانی به پوست مطالب جامع و کاملی برای شما ارائه گردد. علاوه بر این درباره ی فواید هیدرودرمی، چگونگی مراحل انجام آبرسانی به پوست و مراقبت های لازم قبل و بعد از آبرسانی عنوان شود. امید است با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را به طور کامل در رابطه با آبرسانی دریافت نمایید و با اطلاعات کامل برای اقدام تصمیم بگیرید.

هیدرودرمی چیست؟

برخورد آب با پوست هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست

هیدرودرمی روشی است که طی آن با آبرسانی به پوست می توان سلول های مرده و آسیب دیده ی پوست را با سلول های جوان و تازه جایگزین کرد. همین امر سبب شاداب شدن سطح پوست و از بین رفتن چین و چروک ها و لکه های پوستی می گردد.

بعضی از افراد به هنگام مشاهده ی تغییرات نامطلوب در پوستشان سعی می کنند خشکی ها را با کرم های مرطوب کننده و چرب بپوشانند. باید گفت این امر نه تنها کمکی به بهبود پوست شما نمی کند بلکه سبب تشدید آسیب های پوستی خواهد شد.

می توان با آموزش پاکسازی پوست و انجام اعمال مربوطه وضعیت پوست را روز به روز بهبود بخشید. روش های مختلف به منظور داشتن پوشتی بهتر را می توانید در مقاله پاکسازی پوست مطالعه کنید.

علل آسیب های پوستی

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست پوست دارای جوش و لک و پوست صاف

در سطح پوست کلاژن هایی وجود دارند که سبب حفظ شادابی و جوان ماندن آن می شوند. با از بین رفتن این کلاژن ها پوست دچار خشکی و چین و چروک می شود. عوامل متعددی میتواند سبب آسیب به کلاژن های پوست گردد.

1. به طور مثال ممکن است در اثر آفتاب سوختگی، استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی بی کیفیت، استفاده از ماسک های پوستی نامناسب و … پوست دچار خشکی شود.

2. علاوه بر موارد ذکر شده در سطح پوست همه ی افراد، ماده ای به اسم هیالورونیک موجود می باشد. هرچه سن فرد بیشتر شود تولید این ماده در پوست کاهش می یابد. از آن جایی که این ماده در مرطوب نگه داشتن پوست و عدم خشکی آن بسیار کمک کننده است، با کاهش تولید آن در پوست، چین و چروک ها بیشتر می شوند.

15% تخفیف ویژه
دوره آموزش شینیون مو
فقط تا 31 ام مهر ماه
علاقه مندان به شرکت در این دوره می توانند وارد صفحه ثبت نام شده و فرم ثبت نام را تکمیل نمایند و یا اینکه با کارشناسان آموزشگاه هنرآموزان تماس بگیرند. توجه داشته باشید که به منظور استفاده از تخفیف ویژه حتما باید فالور پیج اینستاگرام هنرآموزان باشید

3. از دیگر علل خشکی سطح پوست داشتن تغذیه ی غلط و نامناسب است. بدن انسان در طول روز نیاز به ویتامین ها و املاح بسیاری دارد تا با استفاده از آن ها به ترمیم و تولید سلول های جدید بپردازد. این املاح و ویتامین ها یا می بایست از طریق غذا به بدن برسند و یا از طریق مولتی ویتامین ها.

4. یکی از مهم ترین موادی که بدن برای سالم نگه داشتن پوست به آن احتیاج دارد آنتی اکسیدان است؛ که از طریق میوه های قرمز مانند گوجه، توت فرنگی و … می توان آن را تامین کرد.

5. عاملی دیگری که در آسیب رسانی به پوست نقش زیادی دارد، سیگار کشیدن است. همانطور که می دانید افرادی که سیگار مصرف می کنند، نسبت به سایرین پوستی تیره تر و پر چین و چروک تری دارند.

6. نور خورشید هم یکی دیگر از عواملی است که سبب آسیب های جدی به پوست می شود. در مواردی ممکن است این آسیب ها آنقدر شدید باشند که منجر به سرطان شوند. از همین رو مراقبت از پوست امری مداوم و مستمر است و در طول زمان باید در حفظ شادابی آن مراقبت های لازم را انجام داد.

 

روش انجام آبرسانی به پوست

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست - پاکسازی پوست

در هیدرودرمی بدون این که هیچ گونه سوزنی به پوست وارد شود و یا جراحی صورت گیرد، مواد دارویی و مورد نیاز برای شاداب ماندن پوست به بدن وارد می شود. این عمل از طریق دستگاهی به نام گالوانیک فیشال صورت می پذیرد. در این دستگاه جریان الکتریکی بسیاری ضعیفی وجود دارد که از طریق همان جریان الکتریکی مواد دارویی به سطح پوست انتقال می یابد.

ابتدا ماده ای ژله ای بر روی پوست قرار می گیرد و پس از آن با حرکت دادن دستگاه گالوانیک فیشال سلول های مرده و آسیب دیده از بین می روند و عمل جوان سازی پوست انجام می گیرد. مواد دارویی و ژله مانند به مدت ده دقیقه روی پوست قرار می گیرند و ماساژ داده می شوند. بعد از انجام ماساژ ماده ی دیگری به نام هیدراته به پوست وارد می شود. در مرحله ی انتهایی ام سطح پوست توسط یک ماده ی مرطوب کننده بسیار قوی پوشانده می شود تا رطوبت سطحی پوست حفظ گردد.

نحوه ی عمل دستگاه هیدرودرمی

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست شیوه کار دستگاه آب رسان

با استفاده از دستگاه گالوانیک فیشال می بایست سلول های مرده ای که در سطح بالایی پوست قرار دارند و سبب تیرگی و خشکی پوست شده اند از پوست جدا شوند و توسط دستگاه مکش برداشته شوند. درون دستگاه سرم های تعبیه شده که در آن مواد شیمیایی و دارویی لازم را به طور مداوم در تماس با سطح پوست قرار می دهد. این سرم ها بسته به مشکل پوستی فرد قابل تغییر می باشند.

انواع هیدرودرمی سطح پوست

Lontophoresis یکی از انواع مدل های آبرسانی به پوست می باشد. در این روش ابتدا یک ژل که دارای بار های الکتریکی مثبت است بر روی پوست قرار می گیرد. سپس با استفاده از یک الکترود منفی که بر روی شانه ها گذاشته می شود، این ژل های مثبت به نقاط عمیق پوست کشانده می شوند. با انجام این روش یک جریان الکتریکی بین ژل و الکترود منفی ایجاد می شود که خود می تواند سبب پاکسازی و آبرسانی به پوست گردد.

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست دستگاه آب رسانی به پوست

Decincrustation روشی بسیار موثر برای از بین بردن جوش ها و آسیب های پوستی می باشد. در این روش جریان الکتریکی حاصل از دستگاه گالوانیک با تحریک کردن سلول های پوستی سبب تولید کراتین توسط سلول ها می شود. کراتین نیز ماده ایست که در ساختار مو های پوستی نقش موثری دارد. این جریان الکتریکی با نرم کردن کراتین مو ها ی مو موجب نرم و لطیف شدن سطح پوست می گردد.

فواید هیدرودرمی

در ادامه به ذکر و توضیح چند مورد از فواید متعدد هیدرودرمی خواهیم پرداخت. این موارد عبارت اند از:

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست پوست روشن و پوشت تیره

1. از بین رفتن سلول های مرده ی پوستی: یکی از موثر ترین کارهایی که با عمل هیدرودرمی می توان از انجام آن مطمئن بود، پاکسازی کامل سطح پوست است. سلول های مرده در سطح پوست خود عامل بزرگی در خشکی و تیرگی پوست اند. پاکسازی پوست می تواند باعث جایگزینی سلول های جدید به جای سلول های مرده شود و به پوست طراوت و جوانی بخشد.

2. از بین رفتن چین و چروک پوستی: از بین رفتن کلاژن ها و یا پروتئین های موجود در پوست سبب افتادگی و چین و چروک در پوست می گردد. با انجام هیدرودرمی بسیاری از این چین و چروک ها و خطوط آزار دهنده تا حد زیادی کاهش می یابند. به آبرسانی به سلول ها حجم سلولی افزایش یافته و منجر به کاهش خطوط ایجاد شده روی پوست می شود.

3. از بین رفتن جوش و لک های پوستی: یکی دیگر از فواید هیدرودرمی مبارزه با جوش و لک های پوستی می باشد. این عارضه های پوستی آزار دهنده اکثرا به دلیل وجود آلودگی در سطح پوست و یا خشکی بیش از حد پوست به وجود می آیند. با انجام هیدرودرمی می توان رطوبت سطح پوست را تا حد مناسبی حفظ کرد و سبب کاهش جوش و لک شد.

4. جوان سازی پوست: یکی از مهم ترین اثراتی که هیدرودرمی بر روی پوست می گذارد این است که با از بین بردن ناخالصی های سطح پوست و افزایش اکسیژن در سلول های سطح پوست، با عث می شود چین و چروک های سطح پوست کاهش یابند و درخشش و جوانی پوست افزایش یابد.

5. افزایش تولید الاستیک: در سنین کم و جوانی تولید الاستیک پوست بسیار زیاد است. این ماده در پوست سبب ایجاد کشسانی و شادابی می شود. اما هرچه به سنین پیری نزیک تر می شویم از تولید این ماده در سلول های پوست کاسته می شود. عواملی دیگر همچون استرس و اضطراب و خشکی پوست سبب کاهش شادابی پوست و کاهش الاستیک می گردند. با انجام آبرسانی به پوست تولید این ماده در پوست افزایش می یابد و پوست جوان تر به نظر می رسد.

6. سم زدایی: با استفاده از جریان الکتریکی در سطح پوست از طریق دستگاه گالوانیک فیشال ایجاد می شود تمامی سموم و مواد آسیب زا به آن از سطح پوست زدوده می شود. با از بین رفتن این سموم پوست شاداب تر و جوان تر به نظر می رسد.

7. افزایش گردش خون: جریان الکتریکی ضعیفی که طی هیدرودرمی به بدن وارد می شود، سبب افزایش جریان یافتن خون در شریان های خونی می گردد. هر چه میزان گردن خون در زیر پوست بیشتر شود میزان اکسیژن رسانی به سلول های پوستی افزایش می یابد و در نتیجه سوخت و ساز سلول ها بهتر صورت می گیرد و مواد لازم برای شادابی پوست به سلول ها می رسد.

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، می توان به بستن منافظ پوست، کاهش آسیب های وارد شده به علت آفتاب سوختگی، رساندن اکسیژن به لایه های زیرین پوست و … اشاره کرد.

عوارض هیدرودرمی

بعضی از افراد ممکن است نسبت به ژل های استفاده شده و یا مواد شیمیایی که در طی آبرسانی روی پوست قرار می گیرند حساسیت داشته باشند. روی سطح پوست این افراد قرمزی و تورم ایجاد می گردد و یا ممکن است در اطراف چشم دچار ورم و التهاب شوند. اما این اثرات نا مطلوب توسط پزشک قابل رفع است و با کمپرس آب سرد می توان در از بین رفتن التهاب ها اقدام کرد.

یک سوال مهم در اینجا باید پاسخ داده شود

آیا اپیلاسیون هم جزو روش های پاکسازی پوست است؟ یکی دیگر از روش های مراقبت از پوست تمیز نگه داشتن سطح آن با استفاده از اپیلاسیون است. می توانید مقاله “اپیلاسیون چیست؟” را مطالعه کنید و از “عوارض اپیلاسیون” مطلع شوید. به نوعی اپیلاسیون را نیز می توان جزو فعالیت های مراقبت از پوست و پاکسازی پوست دانست چرا که اپیلاسیون عملیات لایه برداری را تاحدودی برای پوست انجام می دهد. هرچند مورد اصلی اپیلاسیون به منظور پاکسازی موهای زائد از بدن است.

مراقبت های لازم قبل و بعد از هیدرودرمی

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست

آبرسانی زمانی تاثیر خود را بر پوست می گذارد که با انجام مراقبت هایی از آسیب رسیدن مجدد به پوست جلوگیری شود. به عنوان مثال اگر قبل از هیدرودرمی از کرم ضد آفتاب استفاده نمی کردید و پوست به طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار می گرفت، لازم است از کرم های ضد آفتاب استفاده گردد تا از آسیب مجدد جلوگیری گردد.

همانطور که قبل تر نیز اشاره شد این عمل هیچ گونه دشواری خاصی ندارد اما قبل از انجام آن می بایست درصورت استفاده از دارویی خاصی با پزشک خود مشورت نمایید. ممکن است بعضی از افراد به دلیل داشتن آکنه های پوستی از دارویی هایی مانند ایزوترتینویین استفاده کنند. این افراد به دلیل این که عفونت هنوز در سطح پوستشان به صورت فعال وجود دارد نبایست عمل آبرسانی را انجام دهند. چرا که سبب تشدید عفونت خواهد شد.

مدت زمان آبرسانی به پوست

عمل هیدرودرمی بسیار کوتاه است و حدود سی دقیقه الی یک ساعت به طول می انجامد و مدت زمان آن به سطح مناطق انتخاب شده برای ترمیم بستگی دارد. بعد از انجام آبرسانی ممکن است اندکی رنگ پوست رو به قرمزی رود. نگران نباشید چرا که این اتفاق کاملا عادی است و بعد از گذشت حداکثر سی دقیقه به رنگ طبیعی باز خواهد گشت. بعد از این زمان شما به سهولت می توانید کار های عادی و روزانه ی خود را انجام دهید و نگران هیچ چیز نباشید.

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست - پاکسازی پوست

تاثیر نوع پوست و محل هیدرودرمی در بدن

عمل آبرسانی اغلب در سطح پوست صورت و گردن انجام می شود. چرا که بیشتر افراد برای داشتن چهره ای مناسب و شاداب در تلاش اند. اما می توان این فرایند را در هر نقطه ای از بدن که احتیاج به ترمیم داشته باشد انجام داد. نقاطی هم چون آرنج ها و زانو ها که ممکن است دچار تیرگی شود و تعداد سلول های مرده در آن مناطق زیاد شود هم قابل انجام است.

به طور حتم برای هر نوع پوستی (خشک، چرب ، معمولی) روش های مختلفی برای شاداب کردن پوست وجود دارد. اغلب برای افرادی که از پوست خوبی برخوردار هستند نوشیدن روزانه 6-8 لیوان آب و استفاده از یک رژیم غذایی سالم همراه میوه و سبزی جات کفایت کرده و سلامت پوست را ضمانت می کند. اما با توجه به نوع پوست موارد زیر پیشنهاد می گردد.

  • پوست چرب: این نوع پوست مستعد جوش زدن است و از این رو انجام هیدرودرمی برای این نوع پوست اصلا توصیه نمی گردد. انجام هیدرودرمی برای این نوع پوست ممکن است حتی با افزایش میزان جوش همراه باشد.
  • پوست خشک : برای پوست های خشک بسیار مناسب است. در ترکیب با هیدرودرمی می توان از کرم های مرطوب کننده نیز استفاده نمود.
  • پوست نرمال: برای این نوع پوست نیز مانند پوست خشک آبرسانی پوست پیشنهاد می شود.

توجه: حتما از انجام دادن هیدرودرمی نزد کسانی که تجربه در این زمینه ندارند دوری کنید چون باعث ایجاد مواردی می شود که نیاز به لیزر درمانی پیدا می کنید.

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست - یک پوست روشن یک پوست تیره

تعداد جلسات لازم برای بهبود کامل پوست

تعداد دقیق جلسات را متخصصان بر اساس میزان آسیب دیدگی به بافت پوست تعیین می کنند. معمولا بین جلسات هیدرودرمی ده تا سی روز فاصله وجود دارد. بسته به تعداد جلسات و صلاح دید پزشک ممکن است تا چندین ماه این فرایند به طول انجامد تا تاثیرات مثبت محرز شود. بعد از اولین جلسه به طور محسوس می توان اثرات بهبود را در سطح پوست مشاهده نمود.

بهترین سن برای انجام هیدرودرمی

توصیه ی اکثر متخصصان به افراد بالای سی سال می باشد. زیرا در این افراد به دلیل این که هنوز چین و چروک ها تازه شکل گرفته اند و تثبیت نشده اند می توان با انجام تعداد جلسات کمتر به نتایج مطلوب دست یافت. اما اگر پوست فرد بسیار خشک و آسیب پذیر است انجام هیدرودرمی در سنین کمتر نیز ممانعتی ندارد.
به طور کلی می توان گفت هیدرودرمی برای افراد جوان و پیر که از آسیب های پوستی رنج می برند مناسب است و در درمان آکنه و جوش های صورت، چین و چروک های حاصل از پیری، آفتاب سوختگی های شدید و لکه های قهوه ای در سطح پوست و …. موثر است.

قیمت انجام آبرسانی به پوست

این عمل بسته به میزان مهارت و تخصص پزشک و مجهز بودن به دستگاه های مختلف ممکن است متغیر باشد. عامل دیگری که در تعیین قیمت کار تاثیر گذار است ناحیه ی تحت درمان می باشد. برای اطلاع از قیمت ها بهتر است حضوری به مراکز درمانی مراجعه کنید تا معاینات لازم انجام گیرد و تعداد جلسات مشخص شود و سپس نرخ تعیین گردد.

منبع: Peoplemagazine

اشتراک گذاری
Notify of
9 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments

سلام خدمت شما . ممنون بابت مطالب آموزشی

با سلام
آیا هیدرودرم هم یک روش تهاجمی محسوب میشه در پاکسازی ؟؟

با سلام هیدوردرم چون آب رسانی است روش تهاجمی به حساب نمی آید و مانند بخور سرد و گرم در پاکسازی پوست بسیار نقش مهمی دارد. البته پاکسازی پوست بایستی متناسب با نوع پوست با فاصله زمانی مناسب انجام شود و زیاده روی هم می تواند باعث حساس شدن پوست و خشکی بیش از حد شود

روز بخیر
ببخشید یه راهنمایی راجع به دستگاه میخواستم
بنظرتون دستگاه های جدا برای هیدرودرم و میکرودرم و … بخریم خوبه یا نه دستگاه چندکاره هم مناسبه؟؟؟

با سلام بستگی دارد به چه منظور می خواهید خریداری کنید. اگر جهت پاکسازی پوست در آرایشگاه می خواهید استفاده کنید بهتر است از دستگاه های جداگانه پیشرفته استفاده کنید تا در موارد مصرفی بالا مشکلی پیش نیاید یا همزمان بشود برای چند مشتری خدمات ارایه داد. اما برای منزل و مصرف شخصی می توانید از دستگاه های دستی چندکاره هم استفاده کنید

ببخشید یه سوال داشتم میخواستم بدونم پاکسازی در واقع کار آرایشگاه ها هست یا کلینیکا؟

با سلام پاکسازی پوست خدماتی است که هم در آرایشگاه ها انجام میشود هم در کلینیک های پوست . هرچند کلینیک های پوست با هزینه های بیشتری این خدمات را ارائه می دهند و البته کلینیک های پزشکی تکنیک های تخصصی درمانی نیز در لیست خدمات پاکسازی خود همچون میکرونیدلینگ و پرتوتراپی و … دارند و این موارد به دلیل پزشکی و درمانی بودن بایستی حتما زیر نظر متخصص انجام شود که در آرایشگاه ها این خدمات به علت درمانی و پزشکی بودن انجام نمی شود. اما خدماتی مثل میکرودرم ، هیدرودرم ، انواع بخور سرد و گرد ، ماساژ… مطالعه کنید »

هیدرودرم و میکرودرم چه فرقی باهم دارند؟

هیدوردرم به معنای آبرسانی است که با دستگاه های مخصوص آبرسانی و هیدوردرمی انجام میشود اما میکرودرم جهت مکش آلودگی و چربی از منافذ پوست انجام می شود و دستگاه های مخصوص میکرودرم در انواع مختلف دستی و خانگی تا آرایشگاهی و پزشکی در بازار موجود است. ساز و کار و عملکرد این دستگاه ها از یکدیگر کاملا متفاوت است و کاربرد متفاوت دارد . هرچند که هر دو برای پاکسازی پوست استفاده می شوند.