لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

هیدرودرمی چیست ؟

 • هیدرودرمی چیست ؟
 • عوارض هیدرومی چیست ؟
 • انجام مراحل قدم به قدم آبرسانی به پوست
 • دستگاه هیدرودرمی چگونه است؟
 • چرا باید هیدرودرمی انجام دهیم؟
 • هیدرودرمی مو چیست؟

در این مقاله قرار است در رابطه با هیدرودرمی یا همان آبرسانی به پوست مطالب جامع و کاملی برای شما ارائه گردد. علاوه بر این درباره ی فواید هیدرودرمی، چگونگی مراحل انجام آبرسانی به پوست و مراقبت های لازم قبل و بعد از آبرسانی عنوان شود. امید است با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را به طور کامل در رابطه با آبرسانی دریافت نمایید و با اطلاعات کامل برای اقدام تصمیم بگیرید.

می توان با گذراندن دوره آموزش پاکسازی پوست در آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان و انجام اعمال مربوطه وضعیت پوست را روز به روز بهبود بخشید.

روش های مختلف به منظور داشتن پوستی بهتر را می توانید در مقاله پاکسازی پوست مطالعه کنید.

هیدرودرمی چیست؟

برخورد آب با پوست هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست

هیدرودرمی روشی است که طی آن با آبرسانی به پوست می توان سلول های مرده و آسیب دیده ی پوست را با سلول های جوان و تازه جایگزین کرد. همین امر سبب شاداب شدن سطح پوست و از بین رفتن چین و چروک ها و لکه های پوستی می گردد.

بعضی از افراد به هنگام مشاهده ی تغییرات نامطلوب در پوستشان سعی می کنند خشکی ها را با کرم های مرطوب کننده و چرب بپوشانند. باید گفت این امر نه تنها کمکی به بهبود پوست شما نمی کند بلکه سبب تشدید آسیب های پوستی خواهد شد.

بنر دوره پاکسازی پوست

علل آسیب های پوستی

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست پوست دارای جوش و لک و پوست صاف

در سطح پوست کلاژن هایی وجود دارند که سبب حفظ شادابی و جوان ماندن آن می شوند. با از بین رفتن این کلاژن ها پوست دچار خشکی و چین و چروک می شود. عوامل متعددی می تواند سبب آسیب به کلاژن های پوست گردد.

 • به طور مثال ممکن است در اثر آفتاب سوختگی، استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی بی کیفیت، استفاده از ماسک های پوستی نامناسب و … پوست دچار خشکی شود.
 • علاوه بر موارد ذکر شده در سطح پوست همه ی افراد، ماده ای به اسم هیالورونیک موجود می باشد. هرچه سن فرد بیشتر شود تولید این ماده در پوست کاهش می یابد. از آن جایی که این ماده در مرطوب نگه داشتن پوست و عدم خشکی آن بسیار کمک کننده است، با کاهش تولید آن در پوست، چین و چروک ها بیشتر می شوند.

[ghaleb][img][textlink][/textlink] [/ghaleb]

 • از دیگر علل خشکی سطح پوست داشتن تغذیه ی غلط و نامناسب است. بدن انسان در طول روز نیاز به ویتامین ها و املاح بسیاری دارد تا با استفاده از آن ها به ترمیم و تولید سلول های جدید بپردازد . این املاح و ویتامین ها یا می بایست از طریق غذا به بدن برسند و یا از طریق مولتی ویتامین ها.
 • یکی از مهم ترین موادی که بدن برای سالم نگه داشتن پوست به آن احتیاج دارد آنتی اکسیدان است؛ که از طریق میوه های قرمز مانند گوجه، توت فرنگی و … می توان آن را تامین کرد.
 • عاملی دیگری که در آسیب رسانی به پوست نقش زیادی دارد، سیگار کشیدن است. همانطور که می دانید افرادی که سیگار مصرف می کنند، نسبت به سایرین پوستی تیره تر و پر چین و چروک تری دارند.
 • نور خورشید هم یکی دیگر از عواملی است که سبب آسیب های جدی به پوست می شود. در مواردی ممکن است این آسیب ها آنقدر شدید باشند که منجر به سرطان شوند. از همین رو مراقبت از پوست امری مداوم و مستمر است و در طول زمان باید در حفظ شادابی آن مراقبت های لازم را انجام داد.

دستگاه هیدرودرمی

انجام هیدرودرم یا دستگاه

در هیدرودرمی بدون این که هیچ گونه سوزنی به پوست وارد شود و یا جراحی صورت گیرد، مواد دارویی و مورد نیاز برای شاداب ماندن پوست به بدن وارد می شود. این عمل از طریق دستگاهی به نام گالوانیک فیشال صورت می پذیرد. در این دستگاه جریان الکتریکی بسیاری ضعیفی وجود دارد که از طریق همان جریان الکتریکی مواد دارویی به سطح پوست انتقال می یابد.

ابتدا ماده ای ژله ای بر روی پوست قرار می گیرد و پس از آن با حرکت دادن دستگاه گالوانیک فیشال سلول های مرده و آسیب دیده از بین می روند و عمل جوان سازی پوست انجام می گیرد. مواد دارویی و ژله مانند به مدت ده دقیقه روی پوست قرار می گیرند و ماساژ داده می شوند. بعد از انجام ماساژ ماده ی دیگری به نام هیدراته به پوست وارد می شود. در مرحله ی انتهایی ام سطح پوست توسط یک ماده ی مرطوب کننده بسیار قوی پوشانده می شود تا رطوبت سطحی پوست حفظ گردد.

بنر اینستاگرام پاکسازی پوست

نحوه ی عمل دستگاه هیدرودرمی

با استفاده از دستگاه گالوانیک فیشال می بایست سلول های مرده ای که در سطح بالایی پوست قرار دارند و سبب تیرگی و خشکی پوست شده اند از پوست جدا شوند و توسط دستگاه مکش برداشته شوند. درون دستگاه سرم های تعبیه شده که در آن مواد شیمیایی و دارویی لازم را به طور مداوم در تماس با سطح پوست قرار می دهد. این سرم ها بسته به مشکل پوستی فرد قابل تغییر می باشند.

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست شیوه کار دستگاه آب رسان

انواع هیدرودرمی سطح پوست

Lontophoresis

یکی از انواع مدل های آبرسانی به پوست می باشد. در این روش ابتدا یک ژل که دارای بار های الکتریکی مثبت است بر روی پوست قرار می گیرد. سپس با استفاده از یک الکترود منفی که بر روی شانه ها گذاشته می شود، این ژل های مثبت به نقاط عمیق پوست کشانده می شوند. با انجام این روش یک جریان الکتریکی بین ژل و الکترود منفی ایجاد می شود که خود می تواند سبب پاکسازی و آبرسانی به پوست گردد.

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست دستگاه آب رسانی به پوست

Decincrustation

روشی بسیار موثر برای از بین بردن جوش ها و آسیب های پوستی می باشد. در این روش جریان الکتریکی حاصل از دستگاه گالوانیک با تحریک کردن سلول های پوستی سبب تولید کراتین توسط سلول ها می شود. کراتین نیز ماده ایست که در ساختار مو های پوستی نقش موثری دارد. این جریان الکتریکی با نرم کردن کراتین مو های مو موجب نرم و لطیف شدن سطح پوست می گردد.

هیدرودرمی مو چیست ؟

هیدرودرمی مو چیست ؟ همه ما وقتی نامی از هیدرودرمی برده می شود به آبرسانی پوست صورت فکر می کنیم. اما نباید از تاثیر هیدرودرمی پوست سر غافل شد.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که در مدت زمان 5 الی 10 دقیقه ای که برای حمام کردن و شستن سر خود صرف می کنیم چه مقدار از مواد مغذی و مقوی موجود در شامپو ها، ویتامین ها و صابون ها را می توان به ریشه موها برسانیم؟

باید بگویم تقریبا هیچ ماده موثری به ریشه نمی رسد. و تمام موادی که استفاده می کنید نقش پاک کننده آلودگی ها را از روی موی سر دارد. اگر می خواهید فولیکول موی سر خود را تغذیه کنید باید اجازه دهید مواد پروتئینه و ویتامینه حداقل 15 دقیقه روی سر شما بماند.

با استفاده از روش گالوانیک و عصاره خالص مواد با سرعت بیشتری به عمق پوست سر نفوذ کند و تاثیر بالایی داشته باشد.

فواید هیدرودرمی

از بین رفتن سلول های مرده ی پوستی

یکی از موثر ترین کارهایی که با عمل هیدرودرمی می توان از انجام آن مطمئن بود، پاکسازی کامل سطح پوست است. سلول های مرده در سطح پوست خود عامل بزرگی در خشکی و تیرگی پوست اند. پاکسازی پوست می تواند باعث جایگزینی سلول های جدید به جای سلول های مرده شود و به پوست طراوت و جوانی بخشد.

از بین رفتن چین و چروک پوستی

از بین رفتن کلاژن ها و یا پروتئین های موجود در پوست سبب افتادگی و چین و چروک در پوست می گردد. با انجام هیدرودرمی بسیاری از این چین و چروک ها و خطوط آزار دهنده تا حد زیادی کاهش می یابند. به آبرسانی به سلول ها حجم سلولی افزایش یافته و منجر به کاهش خطوط ایجاد شده روی پوست می شود.

از بین رفتن جوش و لک های پوستی

یکی دیگر از فواید هیدرودرمی مبارزه با جوش و لک های پوستی می باشد. این عارضه های پوستی آزار دهنده اکثرا به دلیل وجود آلودگی در سطح پوست و یا خشکی بیش از حد پوست به وجود می آیند. با انجام هیدرودرمی می توان رطوبت سطح پوست را تا حد مناسبی حفظ کرد و سبب کاهش جوش و لک شد.

جوان سازی پوست

یکی از مهم ترین اثراتی که هیدرودرمی بر روی پوست می گذارد این است که با از بین بردن ناخالصی های سطح پوست و افزایش اکسیژن در سلول های سطح پوست، با عث می شود چین و چروک های سطح پوست کاهش یابند و درخشش و جوانی پوست افزایش یابد.

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست پوست روشن و پوشت تیره

افزایش تولید الاستیک

در سنین کم و جوانی تولید الاستیک پوست بسیار زیاد است. این ماده در پوست سبب ایجاد کشسانی و شادابی می شود. اما هرچه به سنین پیری نزیک تر می شویم از تولید این ماده در سلول های پوست کاسته می شود. عواملی دیگر همچون استرس و اضطراب و خشکی پوست سبب کاهش شادابی پوست و کاهش الاستیک می گردند. با انجام آبرسانی به پوست تولید این ماده در پوست افزایش می یابد و پوست جوان تر به نظر می رسد.

سم زدایی

با استفاده از جریان الکتریکی در سطح پوست از طریق دستگاه گالوانیک فیشال ایجاد می شود تمامی سموم و مواد آسیب زا به آن از سطح پوست زدوده می شود. با از بین رفتن این سموم پوست شاداب تر و جوان تر به نظر می رسد.

افزایش گردش خون

جریان الکتریکی ضعیفی که طی هیدرودرمی به بدن وارد می شود، سبب افزایش جریان یافتن خون در شریان های خونی می گردد. هر چه میزان گردن خون در زیر پوست بیشتر شود میزان اکسیژن رسانی به سلول های پوستی افزایش می یابد و در نتیجه سوخت و ساز سلول ها بهتر صورت می گیرد و مواد لازم برای شادابی پوست به سلول ها می رسد.

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، می توان به بستن منافظ پوست، کاهش آسیب های وارد شده به علت آفتاب سوختگی، رساندن اکسیژن به لایه های زیرین پوست و … اشاره کرد.

 

عوارض هیدرودرمی

هیدرودرمی یکی از روش هایی که به دلیل استفاده از تجهیزات پزشکی به روز و انجام آن تحت نظر پزشک متخصص توسط اپراتور های مجرب و حرفه ای از عوارض کمی برخوردار است. اما گاهی افراد ممکن است نسبت به ژل های استفاده شده یا مواد شیمیایی که در طی آبرسانی روی پوست قرار می گیرند حساسیت داشته باشند. و عارضه هایی مانند:

 • سفتی پوست
 • قرمزی پوست
 • ورم و التهاب در اطراف چشم ( در پوست های حساس)

را روی پوست صورت خود حس کنند. که البته این عوارض وقتی بوده و می توان به راحتی به کمپرس سرد آن ها را رفع نمود. و بلافاصله بعد از انجام هیدرودرمی به فعالیت های روزانه خود ادامه دهید.

مراقبت های لازم قبل و بعد از هیدرودرمی

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست

آبرسانی زمانی تاثیر خود را بر پوست می گذارد که با انجام مراقبت هایی از آسیب رسیدن مجدد به پوست جلوگیری شود. به عنوان مثال اگر قبل از هیدرودرمی از کرم ضد آفتاب استفاده نمی کردید و پوست به طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار می گرفت، لازم است از کرم های ضد آفتاب استفاده گردد تا از آسیب مجدد جلوگیری گردد.

همانطور که قبل تر نیز اشاره شد این عمل هیچ گونه دشواری خاصی ندارد اما قبل از انجام آن می بایست درصورت استفاده از دارویی خاصی با پزشک خود مشورت نمایید. ممکن است بعضی از افراد به دلیل داشتن آکنه های پوستی از دارویی هایی مانند ایزوترتینویین استفاده کنند. این افراد به دلیل این که عفونت هنوز در سطح پوستشان به صورت فعال وجود دارد نبایست عمل آبرسانی را انجام دهند. چرا که سبب تشدید عفونت خواهد شد.

مدت زمان آبرسانی به پوست

عمل هیدرودرمی بسیار کوتاه است و حدود سی دقیقه الی یک ساعت به طول می انجامد و مدت زمان آن به سطح مناطق انتخاب شده برای ترمیم بستگی دارد. بعد از انجام آبرسانی ممکن است اندکی رنگ پوست رو به قرمزی رود. نگران نباشید چرا که این اتفاق کاملا عادی است و بعد از گذشت حداکثر سی دقیقه به رنگ طبیعی باز خواهد گشت. بعد از این زمان شما به سهولت می توانید کار های عادی و روزانه ی خود را انجام دهید و نگران هیچ چیز نباشید.

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست - پاکسازی پوست

تاثیر نوع پوست و محل هیدرودرمی در بدن

عمل آبرسانی اغلب در سطح پوست صورت و گردن انجام می شود. چرا که بیشتر افراد برای داشتن چهره ای مناسب و شاداب در تلاش اند. اما می توان این فرایند را در هر نقطه ای از بدن که احتیاج به ترمیم داشته باشد انجام داد. نقاطی هم چون آرنج ها و زانو ها که ممکن است دچار تیرگی شود و تعداد سلول های مرده در آن مناطق زیاد شود هم قابل انجام است.

به طور حتم برای هر نوع پوستی (خشک، چرب، معمولی) روش های مختلفی برای شاداب کردن پوست وجود دارد. اغلب برای افرادی که از پوست خوبی برخوردار هستند نوشیدن روزانه 6-8 لیوان آب و استفاده از یک رژیم غذایی سالم همراه میوه و سبزی جات کفایت کرده و سلامت پوست را ضمانت می کند. اما با توجه به نوع پوست موارد زیر پیشنهاد می گردد.

 • پوست چرب: این نوع پوست مستعد جوش زدن است و از این رو انجام هیدرودرمی برای این نوع پوست اصلا توصیه نمی گردد. انجام هیدرودرمی برای این نوع پوست ممکن است حتی با افزایش میزان جوش همراه باشد.
 • پوست خشک : برای پوست های خشک بسیار مناسب است. در ترکیب با هیدرودرمی می توان از کرم های مرطوب کننده نیز استفاده نمود.
 • پوست نرمال: برای این نوع پوست نیز مانند پوست خشک آبرسانی پوست پیشنهاد می شود.

توجه: حتما از انجام دادن هیدرودرمی نزد کسانی که تجربه در این زمینه ندارند دوری کنید چون باعث ایجاد مواردی می شود که نیاز به لیزر درمانی پیدا می کنید.

هیدرودرمی یا آبرسانی به پوست - یک پوست روشن یک پوست تیره

تعداد جلسات لازم برای بهبود کامل پوست

تعداد دقیق جلسات را متخصصان بر اساس میزان آسیب دیدگی به بافت پوست تعیین می کنند. معمولا بین جلسات هیدرودرمی ده تا سی روز فاصله وجود دارد. بسته به تعداد جلسات و صلاح دید پزشک ممکن است تا چندین ماه این فرایند به طول انجامد تا تاثیرات مثبت محرز شود. بعد از اولین جلسه به طور محسوس می توان اثرات بهبود را در سطح پوست مشاهده نمود.

بهترین سن برای انجام هیدرودرمی

توصیه ی اکثر متخصصان به افراد بالای سی سال می باشد. زیرا در این افراد چین و چروک ها تازه شکل گرفته اند و تثبیت نشده اند می توان با انجام تعداد جلسات کمتر به نتایج مطلوب دست یافت. اما اگر پوست فرد بسیار خشک و آسیب پذیر است انجام هیدرودرمی در سنین کمتر نیز ممانعتی ندارد.
به طور کلی می توان گفت هیدرودرمی برای افراد جوان و پیر که از آسیب های پوستی رنج می برند مناسب است و در درمان آکنه و جوش های صورت، چین و چروک های حاصل از پیری، آفتاب سوختگی های شدید و لکه های قهوه ای در سطح پوست و … موثر است.

قیمت انجام آبرسانی به پوست

این عمل بسته به میزان مهارت و تخصص پزشک و مجهز بودن به دستگاه های مختلف ممکن است متغیر باشد. عامل دیگری که در تعیین قیمت کار تاثیر گذار است ناحیه ی تحت درمان می باشد. برای اطلاع از قیمت ها بهتر است حضوری به مراکز درمانی مراجعه کنید تا معاینات لازم انجام گیرد. تعداد جلسات مشخص شود و سپس نرخ تعیین گردد.

منبع: Peoplemagazine

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
ماسک ورقه ای چیست
آموزش مراقبت و زیبایی پوست
مزایا و معایب ماسک ورقه‌ای

پوست اولین و بزرگ‌ترین سد دفاعی بدن است که توسط دیگران قابل مشاهده است و به همین دلیل از گذشته تا کنون داشتن پوستی سالم

میلیا چیست
آموزش پاکسازی پوست
میلیا چیست؟

بدون شک مراقبت از پوست اهمیت بسیار زیادی در زیبایی شما دارد، از طرفی پوست بیشتر در معرض خطر عوامل محیطی قرار دارد و آسیب‌های

انواع لک پوستی
آموزش پاکسازی پوست
انواع لک پوستی و نحوه درمان آن‌ها

این روزها جذابیت ظاهری یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی روابط اجتماعی محسوب می‌شود که به المان‌های گوناگونی مانند نوع پوشش، آراستگی، پوست و مو

اشتراک گذاری
Notify of
17 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments

سلام خدمت شما . ممنون بابت مطالب آموزشی

با سلام
آیا هیدرودرم هم یک روش تهاجمی محسوب میشه در پاکسازی ؟؟

با سلام هیدوردرم چون آب رسانی است روش تهاجمی به حساب نمی آید و مانند بخور سرد و گرم در پاکسازی پوست بسیار نقش مهمی دارد. البته پاکسازی پوست بایستی متناسب با نوع پوست با فاصله زمانی مناسب انجام شود و زیاده روی هم می تواند باعث حساس شدن پوست و خشکی بیش از حد شود

روز بخیر
ببخشید یه راهنمایی راجع به دستگاه میخواستم
بنظرتون دستگاه های جدا برای هیدرودرم و میکرودرم و … بخریم خوبه یا نه دستگاه چندکاره هم مناسبه؟؟؟

با سلام بستگی دارد به چه منظور می خواهید خریداری کنید. اگر جهت پاکسازی پوست در آرایشگاه می خواهید استفاده کنید بهتر است از دستگاه های جداگانه پیشرفته استفاده کنید تا در موارد مصرفی بالا مشکلی پیش نیاید یا همزمان بشود برای چند مشتری خدمات ارایه داد. اما برای منزل و مصرف شخصی می توانید از دستگاه های دستی چندکاره هم استفاده کنید

ببخشید یه سوال داشتم میخواستم بدونم پاکسازی در واقع کار آرایشگاه ها هست یا کلینیکا؟

با سلام پاکسازی پوست خدماتی است که هم در آرایشگاه ها انجام میشود هم در کلینیک های پوست . هرچند کلینیک های پوست با هزینه های بیشتری این خدمات را ارائه می دهند و البته کلینیک های پزشکی تکنیک های تخصصی درمانی نیز در لیست خدمات پاکسازی خود همچون میکرونیدلینگ و پرتوتراپی و … دارند و این موارد به دلیل پزشکی و درمانی بودن بایستی حتما زیر نظر متخصص انجام شود که در آرایشگاه ها این خدمات به علت درمانی و پزشکی بودن انجام نمی شود. اما خدماتی مثل میکرودرم ، هیدرودرم ، انواع بخور سرد و گرد ، ماساژ… مطالعه کنید »

هیدرودرم و میکرودرم چه فرقی باهم دارند؟

هیدوردرم به معنای آبرسانی است که با دستگاه های مخصوص آبرسانی و هیدوردرمی انجام میشود اما میکرودرم جهت مکش آلودگی و چربی از منافذ پوست انجام می شود و دستگاه های مخصوص میکرودرم در انواع مختلف دستی و خانگی تا آرایشگاهی و پزشکی در بازار موجود است. ساز و کار و عملکرد این دستگاه ها از یکدیگر کاملا متفاوت است و کاربرد متفاوت دارد . هرچند که هر دو برای پاکسازی پوست استفاده می شوند.

سلام ممنونم بابت اطلاعات مفیدتون ، برای پوست چرب چی توصیه میکنین چون هیدرودرمی برای پوستهای چرب خوب نیست ممنونم .

سلام. وقتتون بخیر . بهتر است در این مورد با کارشناس پوست مشورت کنید تا پوست شما را از نزدیک بررسی کنند. اما برای درمان های خانگی می توانید از آبرسان های مناسب پوست های چرب استفاده کنید.

سلام
وقت بخیر
لطفا راهنمایی میکنید برای هیدرودرمی پوست خانگی کدام مدل دستگاه رو بخرم که خودم در خانه هیدرودرمی پوست صورتم رو انجام دهم؟
متشکرم

Last edited 3 سالها گذشته by مبینا

سلام و عرض ادب.
شما در منزل سخته اینکه برای خودتون انجام بدید بهتره پیش متخصص مراجعه کنید. هر دستگاهی فواید خودش رو داره و همشون به نوعی تاثیر گذار هستند.

سلام.ایا میشه هرروز یا یک روز درمیان هیدرودرمی انجام داد .. فاصله هرجلسه رو میخواستم بدونم

مدتش بستگی به دوره درمان درمان داره باید حتما توسط متخصص با توجه به عارضه و تیپ پوستی تون تشخیص داده بشه.

سلام وقتتون بخیر ممنون بابت مطالب مفیدتون
برای کسی که اگزما داره فاصله ی درمان به چه صورته؟

ماهی یکبار خوبه

نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.