دکوپاژ مو چیست؟

دکوپاژ مو به معنی تصحیح رنگ مو و رنگ کردن دوباره مو است. پس از رنگ کردن مو اگر رنگ مویتان، از رنگ دلخواهتان تیره تر شده باشد، می توانید از دکوپاژ استفاده کنید. در دکوپاژ از مواد شیمیایی ضعیف تری نسبت به دکلره استفاده می شود، ولی می بایست برای جلوگیری از آسیب دیدگی مو این کار توسط افراد با تجربه یا آرایشگر انجام شود و پس از دکوپاژ را با آب رسان ها و نرم کننده های مخصوص تقویت کنید.

دکوپاژ مو

در مقاله دکوپاژ مو مطالب زیر را می خوانید:

 1. انواع روش های دکوپاژ
 2. نکات مهم قبل از انجام دکوپاژ
 3. آموزش دکوپاژ مو در منزل
 4. نکات مهم در مورد دکوپاژ مو
 5. مراقبت از موهای دکوپاژ شده
 6. عوارض دکوپاژ مو
 7. تفاوت دکوپاژ و دکلره

انواع روش های دکوپاژ

دکوپاژ به دو صورت کلی و قسمتی انجام می شود. زمانی که رنگ موها یکدست است و می خواهیم بصورت یکدست رنگ موها را تغییر دهیم ازکوپاژ کلی استفاده میکنیم. از دکاپاژ قسمتی زمانی استفاده می کنیم که زمینه مو دو رنگ یا چند رنگ است و قسمت هایی از مو تیره تر است که عمل دکاپاژ را روی قسمت های تیره انجام می دهیم تا با قسمت های روشن تر همپایه شود.

دکوپاژ مو

نکات مهم قبل از انجام دکوپاژ

انجام دکوپاژ مو با توجه به عوارضی که دارد، بهتر است توسط آرایشگر مجرب انجام شود. قبل از انجام دکوپاژ مو، ابتدا از مهارت آرایشگر مطمئن شوید، سپس موهای خود را دکوپاژ کنید. دکوپاژ با توجه به جنس موها، نتیجه متفاوتی دارد. بهتر است قبل از انجام دکوپاژ ابتدا یک لایه از موها دکوپاژ شود. پس از دکوپاژ کردن یک لایه از مو، پایه مورد نظر برای دکوپاژ مشخص می شود. قبل از انجام دکوپاژ، زمان مکث تعیین شده توسط کارخانه ی سازنده را مطالعه کنید. مدت زمان مکث مواد دکوپاژ بر روی موها بسیار مهم است. با زیاد شدن زمان مکث مواد دکوپاژ، موها آسیب غیر قابل جبرانی می بیند.

دکوپاژ مو

آموزش دکوپاژ مو در منزل

با رنگ کردن معمولی می توانید موهایتان را ۳ درجه روشن تر کنید. برای روشن تر شدن موها، می بایست از دکلره استفاده کنید. وقتی موهایتان را دکلره می کنید، مو ۴ درجه و بیشتر روشن می شود. مو طبق مقاومتی که دارد رنگ باز می کند. پایه های دکلره به ترتیب عبارتند از قرمز نارنجی، نارنجی زرد، زرد نارنجی، زرد، زرد روشن، زرد، زرد خیلی روشن و سفید، پس از به پایه مورد نظر رسیدن مو می توانید موها را رنگ کنید. بعد از رنگ کردن مو اگر رنگ موهایتان دلخواه نبود، می توانید با دکوپاژ کردن موهایتان را به بیس دلخواهتان برسانید.

دکوپاژ مو

مواد لازم برای انجام دکوپاژ مو

مقدار مواد مورد نیاز برای دکوپاژ مو با توجه به بلندی و حجم موها متفاوت است. برای انجام دکوپاژ موی متوسط، مواد زیر مورد نیاز است.

 • ۱ پیمانه پودر دکوپاژ
 • ۱ پیمانه نرم کننده
 • اکسیدان ۶%

دکوپاژ مو

مراحل انجام دکوپاژ مو

 • ابتدا ۱ پیمانه پودر دکلره، ۱ پیمانه نرم کننده، اکسیدان ۶% را با هم خوب مخلوط کنید.
 • سپس مواد مخلوط شده را روی موهای خیستان بگذارید.
 • ابتدا ساقه سپس ریشه مو را آغشته به مواد دکوپاژ کنید و موها را خوب ماساژ دهید.
 • پس از ۱۰ دقیقه مو را شسته و رنگ مورد نظرتان را روی موهایتان بگذارید.

نکات مهم در مورد دکوپاژ مو

 • سعی کنید از دکلره و دکوپاژ، برای جلوگیری از آسیب دیدگی موهایتان کمتر استفاده کنید.
 • قبل از حمام رفتن موهایتان را با روغن گیاهی خوب ماساژ دهید و موقع شستن مو با شامپو موهایتان را خیلی چنگ نزنید.
 • سعی کنید مواد دکوپاژ با پوست سر تماس نگیرد. یکی از اثرات تماس مواد دکوپاژ با پوست سر و دست سرطان پوست است. موقع انجام دکوپاژ حتماً از ماسک استفاده کنید تا ریشه ی مو دچار مشکل نشود.
 • پس از دکوپاژ به موهایتان استراحت دهید و از رنگی استفاده کنید که با موهایتان سازگاری داشته باشد.
 • بعد از دکوپاژ، موها شکننده و خشک می شوند و خشکی ساقه های مو بیشتر می شود. اگر با آبرسان و تقویت کننده های مناسب خشکی مو را برطرف نکنید مو دو شاخه شده و به‌ جز از دست دادن زیبایی، به مرور زمان مو آسیب جبران ناپذیری می بیند. امکان خارش پوست سر و ایجاد حساسیت و کهیر وجود دارد.

دکوپاژ مو

مراقبت از موهای دکوپاژ شده

مراقبت از موهای دکوپاژ شده می بایست دقیق و اصولی انجام شود. اگر از موها پس از دکوپاژ مراقبت نکنید، آسیب های غیر قابل جبرانی به موها وارد می شود.

شامپوی مناسب

پس از انجام دکوپاژ می بایست از شامپوی مخصوص استفاده کنید. شامپوهای مخصوصی که آرایشگر یا مشاور فروشگاه لوازم آرایشی معرفی می کند، حاوی نرم کننده و ویتامین ها است. نرم کننده و ویتامین های موجود در شامپو، ریشه مو را ترمیم و خشکی موها را برطرف می کند. دکوپاژ روی موهای خشک جلوه ی زیبایی ندارد.

شستشوی مو با آب ولرم

شستشوی موها با آب گرم باعث ریزش، خستگی، بی حالی و خشکی موها می شود. بهتر است موهای دکوپاژ شده ی خود را با آب ولرم شستشو کنید.

تابش مستقیم نور خورشید

نور خورشید دارای ویتامین D بوده و برای استخوان و موها بسیار مفید است. پس از دکوپاژ، موها ضعیف می شوند. پس از قرار گرفتن زیر نور مستقیم آفتاب، موها شکننده، ضعیف و خشک می شوند. بهتر است پس از انجام دکلره یا دکوپاژ زیر نور مستقیم آفتاب به مدت طولانی قرار نگیرید. اگر مجبور به قرار گرفتن زیر نور آفتاب هستید، از روغن زیتون طبیعی بر روی موها و پوست سر خود استفاده کنید.

خودداری از شنا کردن

شنا کردن در آب کلر دار، برای موهای دکوپاژ شده بسیار مضر است. بهتر است از کلاه های مخصوص شنا که از خیس شدن موها جلوگیری می کند، استفاده کنید.

استفاده از مرطوب کننده مو

با توجه به خشک و زبر شدن موها پس از دکوپاژ، می بایست از آب رسان و مرطوب کننده ی مو استفاده کنید. امروزه ماسک و کرم های مخصوص مفیدی برای آب رسانی موها، در بازار وجود دارد.

خودداری از حالت دادن به موها

پس از دکوپاژ، موها بسیار ضعیف و شکننده می شوند. برای جلوگیری از آسیب دیدگی غیر قابل جبران، موهای خود را فر یا صاف نکنید.

استفاده از نرم کننده

پس از شستشوی موها با شامپو، در داخل حمام از نرم کننده استفاده کنید. نرم کننده ها برای محافظت سطح خارجی موها مفید است. نرم کنندها روی سطح خارجی مو پوششی برای خنثی کردن بارهای الکتریکی مو ایجاد می کند. نرم کننده از آشفتگی، گره خوردگی و بی نظمی موها جلوگیری می کند.

عوارض دکوپاژ مو

با انجام دکوپاژ زیبایی موها بیشتر می شود. باید توجه داشته باشید دکوپاژ مو اگر غیر اصولی و پی در پی انجام شود، آسیب های غیر قابل جبرانی به موها می رساند. با انجام دکوپاژ، کوتیکول مو برای رنگ پذیری باز می شود. باز شدن کوتیکول، باعث شکننده شدن موها می شود. موها پس از انجام دکوپاژ، متأسفانه شکننده و زبر شده و به مراقبت های خاصی احتیاج پیدا می کند.

تفاوت دکوپاژ و دکلره

دکوپاژ برای تغییر رنگ تیره مو به رنگ روشن است. با انجام دکوپاژ موها ۱ درجه روشن می شود. با انجام دکلره، موها کاملاً بی رنگ شده و رنگ پذیری بیشتری پیدا می کنند. دکوپاژ نسبت به دکلره ضعیف تر است. همچنین از دکوپاژ برای پاک کردن رنگ های شرابی و مشکی استفاده می شود.

دکوپاژ مو
دوره های آموزش رنگ مو و کراتینه مو در آموزشگاه آرایشگری زنانه هنرآموزان برگزار می شود.

2 دیدگاه ها

 1. هانیه گفت:

  سلام وقت بخیر
  یک سوال داشتم این روش موها رو وز نمیکنه ؟

  • هنرآموزان گفت:

   سلام. این روش ها برای پاک کردن رنگ مو خیلی مناسب هستند مخصوصا روش شامپویی که آسیب کمتری به موها می رساند. موهایی که دکلره می شوند و یا رنگ می شوند باید مراقبت ویژه ای از آن ها شود و از آبرسان های مخصوص استفاده شود تا موها طراوت و شادابی خود را دوباره بدست بیاورد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
برگشت به بالا