لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

بالیاژ مو چیست ؟

 • بالیاژ مو چیست؟
 • تفاوت بالیاژ و هایلایت چیست؟
 • آیا آمبره مو با بالیاژ مو متفاوت است؟
 • چگونه موهای خود را بالیاژ کنیم؟
 • مراقبت های بعد از بالیاژ مو چیست؟

بالیاژ مو یکی از روش های رنگ کردن مو است که بدون آسیب رساندن به ریشه موهای شما زیبایی و جلوه خاصی به آن می بخشد در این روش با رشد موی شما رنگ موهایتان زیبایی خود را از دست نمی دهد. بهترین آموزشگاه آرایشگری زنانه هنرآموزان برگزار کننده دوره های آموزش رنگ مو برای تربیت بهترین هنرجویان فعالیت می کند.

بالیاژ مو چیست؟

بالیاژ به لایت کردن ساقه مو گفته می شود و بنابراین نوعی از هایلایت به حساب می آید. در این روش می توانید بدون نگرانی از آسیب دیدن ریشه مو، زیبایی لایت کردن را تجربه کنید. انجام بالیاژ مانند نقاشی است و معمولا هر کسی نمی تواند به خوبی از پس انجام آن برآید.

در این روش خلاقیت و تجربه آرایشگر می تواند در زیبائی رنگ مو تاثیر زیادی داشته باشد. بالیاژ برای موهای کوتاه، بلند، لخت، خیلی فر، مجعد و رنگ شده مناسب است. در این روش برعکس روش های قدیمی احتیاجی به ترمیم زود به زود رنگ مو نیست زیرا به صورت نامنظم مو لایت شده است، درست برعکس لایت با فویل که موها خطی و منظم لایت می شوند و ریشه مو تیره است و احتیاجی به ترمیم ندارد. بالیاژ تکنیک های زیادی دارد که در این مقاله یکی از ساده ترین روش های بالیاژ ارائه شده است.

مقایسه بالیاژ با روش های دیگر

در این روش، مو ظاهری طبیعی تر نسبت به روش های قدیمی دارد. همچنین به طور کلی در این روش ریشه مو بدلیل اینکه لایت نمی شود، آسیب نمی بیند. در این روش ریشه مو تیره و ساقه روشن است. با رشد طبیعی مو ظاهر موهایتان بد دیده نمی شود و نیازی به ترمیم دکلره نیست.

تفاوت بالیاژ و هایلایت

آرایشگر در روش هایلایت مو از یک ساختار پیروی می‌کند و قسمت هایی از مو را روشن می کند که همگی دارای قوانین مشخص هستند اما در بالیاژ این گونه نیست و هیچ قانون و نظمی وجود ندارد.
آرایشگر شما در بالیاژ آزادی عمل بیشتری دارد اما در مورد هایلایت اینگونه نیست. به این معنا که می‌توانید مقدار زیادی از مو را بالیاژ کنید، در نتیجه موی بالیاژ شده یکدست تر از موی هایلایت شده می‌باشد.
دیگر تفاوت بالیاژ و هایلایت این است که در هایلایت قسمت‌های مشخص شده مو را از ریشه تا انتها رنگ می‌کنند اما در بالیاژ قسمت میانی مو تا نوک روشن می‌شود. از طرفی بالیاژ ها کمی طبیعی تر به نظر می‌رسند، زیرا تفاوت رنگ بالیاژ با رنگ مو به اندازه تفاوت رنگ هایلایت با رنگ مو نیست.
همانگونه که گفتیم در بالیاژ، موها از ریشه رنگ نمی‌شوند و به همین دلیل نیازی به ریشه‌گیری ندارید. اما در هایلایت، باید چند وقت یک بار این کار را انجام دهید.

تفاوت بالیاژ و هایلایت

تفاوت بالیاژ با آمبره

کلی ترین تفاوت آمبره و بالیاژ این است که در روش بالیاژ پایین مو با دکلره روشن می شود و تارهایی به طور هایلایت در لابه لای مو ها تا نزدیک ریشه روشن خواهد شد. اما در روش آمبره مو تنها پایین مو روشن می شود.
در روش آمبره بخشی از موی شما تیره و نیمه دیگر آن روشن می‌باشد و مرز بین تیرگی و روشنی کاملاً در یکدیگر محو می‌شوند. هرچقدر که موها به نوک نزدیک‌تر می‌شوند، روشن‌تر هستند و هر چقدر که به ریشه نزدیک‌تر می‌شوند، تیره‌تر خواهند بود.
اما در مورد بالیاژ، قسمت های روشن مو باید توسط آرایشگر با دقت و مهارت بالا انتخاب شوند و رنگ مورد نظر را به صورت سایه روشن روی آنها اعمال کنند.
در روش بالیاژ هیچ گاه قسمتی از کل مو رنگ نمی شود. بعضی قسمت‌های روشن شده کاملاً انتخابی هستند که کمی شبیه به روش هایلایت می‌باشد.

تفاوت بالیاژ و آمبره

بالیاژ برای چه افرادی مناسب است؟

یکی از گزینه‌های مناسب برای بالیاژ، افرادی می‌باشند که از موی سفید خود رنج می‌برند زیرا بالیاژ می‌تواند به طور کاملاً طبیعی موهای سفید شما را پوشش دهد.
همچنین کسانی که مایلند رنگ موی خود را کاملا آزادانه انتخاب کنند و حتی قسمت‌های تیره روشن را بنا به سلیقه خودشان روی مو اعمال کنند، بهتر است که از روش بالیاژ استفاده کنند.
بالیاژ روی موهایی که بلندتر از شانه هستند، جلوه بیشتری دارد و طبیعی تر به نظر می رسد.

مزایای بالیاژ کردن مو

 • یکی از مزایای بالیاژ کردن مو این است که نیازی به ترمیم ندارید.
 • چهره شما کاملاً تغییر می‌کند.
 • زمان کمی برای انجام آن نیاز است.
 • بالیاژ کردن مو از بسیاری از روش های دیگر رنگ مو ارزان‌تر می‌باشد.
 • میزان قسمت های تیره و روشن کاملاً طبق سلیقه شما انجام می شود
 • بالیاژ به ریشه مو آسیب وارد نمی کند.
 • این روش هم برای موهای کوتاه و هم بلند مناسب خواهد بود.

[ghaleb][img][textlink][/textlink] [/ghaleb]

معایب و عوارض بالیاژ کردن مو

 • تمام رنگ موها در انواع مختلف می‌توانند به مو آسیب برسانند.
 • یکی از عوارض بالیاژ کردن مو مانند دیگر روش های رنگ مو، خشک شدن موها و نیاز به رسیدگی بیشتر می‌باشد.
  همچنین بالیاژ مو دیرتر از بین می‌رود، زیرا رنگ کردن آن از ریشه نمی باشد.
 • از طرفی بالیاژ کردن مو نیاز به مهارت بسیار بالا دارد و ممکن است که همه آرایشگران نتوانند از عهده انجام آن کار به خوبی بر بیایند.
 • مواد دکلره و بالیاژ برای افرادی که حساسیت پوستی دارند، نیز در موارد نادری مشکل‌زا خواهد بود.
 • همچنین خانم‌های باردار و شیرده بهتر است که تا اتمام این دوره از بالیاژ استفاده نکنند، زیرا با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.

موی بالیاژ شده

آموزش بالیاژ کردن مو

مواد لازم برای بالیاژ کردن مو

 • پودر دکلره
 • اکسیدان
 • کاسه رنگ مو
 • برس مخصوص رنگ مو

مراحل انجام بالیاژ مو

 • ترکیب کردن مواد

برای بالیاژ کردن مو ابتدا باید پودر دکلره یا رنگ مورد نظر را با اکسیدان ترکیب کنید.

 • تقسیم بندی مو برای بالیاژ

برای انجام بالیاژ کل سر را تقسیم بندی کنید. از پشت سر لایه هایی مثلثی یا افقی جدا کنید؛ یعنی قسمت ریشه‌ها پهن تر باشد و پایین مو را به هم بچسبانید و در کل مقدار این تقسیم‌بندی طبق سلیقه شما خواهد بود.

 • رنگ یا دکلره کردن مو

قسمت‌های تقسیم‌بندی شده مو را به حالت کج در دست خود بگیرید و به صورت نامنظم برس را روی موها بکشید تا رنگ ها به صورت پراکنده روی موی شما بنشینند. نکته مهمی که باید آن را رعایت کنید، این است که رنگ را تا ریشه به موها نزنید و حدود ۳ الی ۴ سانت تا ریشه فاصله داشته باشید.

مهم ترین نکته‌ای که باید رعایت کنید، این است که نوک موهای شما کاملا به رنگ آغشته شده باشد.

در مرحله بعدی یک دسته دیگر از مو را در خلاف جهت و مقابل دسته قبلی‌ مو انتخاب کنید و به همین روش آن را رنگ بزنید. ‌در رنگ زدن باید دقت کنید که رنگ‌ها به طور کامل در یک دیگر محو شوند و هیچ مرزی بین تیره و روشن باقی نمانده باشد.

برای انتخاب ترکیب رنگ مو ی مناسب به مقاله آن مراجعه کنید.

 • رنگ کردن موهای جلو

برای جلوی موهای خود از روش قبل استفاده کنید. با این تفاوت که فاصله شما تا ریشه مو کاملاً طبق سلیقه خودتان می‌باشد.

 • چند نکته کلیدی

همچنین می‌توانید به طور کاملا سلیقه ای این که کدام دسته از مو را رنگ کنید، انتخاب کنید.

برای پخش و محو شدن رنگ‌های تیره و روشن در یکدیگر می‌توانید با دستتان، رنگ‌ها را روی مو ماساژ دهید.

برای قسمت های پایین مو نیز می‌توانید از فویل هم استفاده کنید.

تقسیم بندی مو برای بالیاژ

برای انجام بالیاژ مو ابتدا باید موها را به روش درستی تقسیم بندی کنید. برای این کار ابتدا از کنار گوش تا انتهای خط گردن به صورت مورب یک تکه از موها را جدا می کنید. سپس از سمت دیگر سر، از کناره گوش یک خط مستقیم به سمت دیگرجدا کرده؛ برای تقسیم بندی مو از جلوی سر با توجه به فرق سر مشتری ،دو تکه از موها را به صورت مورب تا کنار گوش مانند شکل زیر جدا کرده و در انتها قسمت باقی مانده در مرکز سر را به چهار قسمت مساوی تقسیم می کنیم. این تقسیم بندی بالیاژ یک روش معمول است. دقت کنید در هنگام انجام بالیاژ نباید به صورت مرتب موهایتان را رنگ کنید اینکار را به صورت بهم ریخته و نامنظم انجام دهید.

تقسیم بندی بالیاژ

بالیاژ خطی

بالیاژ خطی یا مش بدون کلاه از تنکیک های بالیاژ مو است . در لایت خطی مو ، موها را تقسیم بندی کنید، بعد از آن هر دسته را به وسیله شانه دم باریک و فویل موها را به صورت شکل زیر جدا کرده ، دکلره یا رنگ می کنیم.

نکات مهم در بالیاژ خطی

 • روی موهای طبیعی بالیاژ را به صورت خط های آزاد و مستقیم انجام دهید اما اگر می خواهید بالیاژ قبلی را ترمیم و ریشه گیری کنید، مواد دکلره را مجددا روی خطوط قبلی اجرا کنید.
 • برای جدا کردن لایه های مختلف می توان از فویل، سلفون و پنبه استفاده کرد. در بعضی از موارد لایه بین لایت ها نمی گذاریم و بالیاژ را به صورت خشک انجام می دهیم.
 • برای انجام بالیاژ خطی حتما مواد باید غلیظ (مانند ماست یا ملات گچ) باشد ابتدا مواد را روی تخته بلیچ قرار دهید سپس با قلمو روی مو بزنید.
 • اگر کنترل نشتی دکلره سخت است، میتوانید از چسب دکلره برای غلیظ شدن مواد و نریختن روی مو، همچنین می توانید از نشت مواد دکلره به اطراف یا لایه های زیرین استفاده کنید.

بالیاژ خطی

مراقبت های بعد از بالیاژ مو

 • یکی از اقدامات مهم بعد از بالیاژ کردن مو این است که از شامپوها و نرم‌کننده‌های مخصوص موی رنگ شده استفاده کنید.
 • همچنین تقویت مو و استفاده از ماسک های طبیعی را برای موهای خود در نظر بگیرید.
 • فراموش نکنید که بعد از بالیاژ کردن مو هرگز آن ها را در معرض آب کلردار و اشعه ماورا بنفش قرار ندهید.
 • بیش از حد از لوازم داغ مثل اتوی مو یا سشوار استفاده نکنید. زیرا در این شرایط ، حساسیت و آسیب پذیری موی شما افزایش پیدا می‌کند.
 • بعد از انجام بالیاژ خشک شدن مو اتفاقی رایج است و تنها راه حل این مشکل آبرسانی مو با نرم کننده های مناسب است و اما سعی کنید آن را با مواد طبیعی مانند؛ سس مایونز، عسل، روغن زیتون، روغن بادام، ژل آلوئه ورا و غیره ترکیب کنید.

موی بالیاژ شده

رنگساژ و ترمیم بالیاژ مو

همانگونه که توضیح دادیم در بالیاژ مو قسمت های ریشه تیره بوده و ‌در نتیجه زمانی که موی شما رشد می‌کند، هیچ تفاوت رنگی و یا ناخالصی خاصی در موهایتان به چشم نمی‌خورد و نیازی به ترمیم دوباره مو وجود ندارد.
اما اگر خواهان ترمیم و رنگساژ مجدد هستید، باید بدانید که رنگساژ مو حالت ضعیفی از رنگ مو می باشد که به موها آسیب نمی زند و بیشتر برای موهای دکلره و مش شده و بالیاژ مورد استفاده قرار می گیرد و در کل آسیبی که رنگ و اکسیدان به مو وارد می کنند قابل مقایسه با رنگساژ نیستند.
رنگساژ باید حدود 10 تا 15 دقیقه روی مو بماند و بعد شستشو دهید. برای رنگساژ یک درجه تیره تر از پایه اصلی استفاده کنید.

لایت کردن سه بعدی ساقه مو با روش بالیاژ

 • ابتدا موی مشتری را تقسیم بندی کنید. یکی از راحت ترین روش تقسیم بندی مو استفاده از کش مو است. می توانید موها را دو قسمت کرده و هر قسمت را با کش ببندید. اگر می خواهید لایت نزدیک ریشه باشد کش را نزدیک ریشه مو ببندید، در غیر اینصورت کش را پایین تر از ریشه ببندید.
 • انتخاب مواد مناسب برای دکلره کردن مو و رنگساژ یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین کارهایی است که می بایست انجام دهید. پودر دکلره مرغوب را وقتی از فاصله 30 سانتی به داخل ظرف می ریزید نباید غبار کند. پس از درست کردن پودر می بایست مانند خمیر شود. پودر دکلره آماده شده نباید کف کند، وقتی ظرف را کج میکنید پودر آماده شده نباید تکان بخورد.
 • ابزار کاری مانند قلمویی که استفاده می کنید می بایست استاندارد باشد. قلمویی که حالت شانه ای دارد را استفاده کنید باعث می شود قسمت های زیری مو نیز دکلره شود. اگر نوک قلمو بر اثر زیاد استفاده کردن تیز شده باشد غلظت زیادی از مواد را از ظرف برمی دارد. بر اثر غلظت زیاد مواد و گاز آمونیاک مو آسیب می بیند.
 • وقتی مو را دکلره یا لایت می کنید تکه های مو را نامنظم برداشته و مواظب باشید با دقت این کار را انجام دهید تا قسمت های دیگر مو لایت نشود.
 • پس از انجام دکلره مو و رسیدن به پایه مورد نظرتان مو را آب کشی کنید. با حوله آب اضافی مو را بگیرید. قبل از آبکشی مو کش های بسته شده مو را باز نکنید.
 • برای رنگساژ مو می بایست از اکسیدان 10 حجمی استفاده کنید.
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
آموزش کوتاهی مو
50 ایده مدل موی مصری

مدل موی مصری، یکی از مدل‌های کوتاهی مو مخصوص خانم ها است که در تمام دنیا مورد استقبال قرار گرفته است. این مدل مو برگرفته

رنگ کردن موی سفید
آموزش رنگ مو
آموزش رنگ کردن موی سفید

همانطور که می‌دانید، بدن به مرور زمان و با افزیش سن؛ دچار تغییراتی می‌شود که بر روی ظاهر تاثیر گذاشته و به راحتی قابل رویت

اشتراک گذاری
Notify of
8 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments

فرق بالیاژ با های لایت مو چیست ؟

بالیاژ همان هایلایت مو است ، فقط در محیط آزاد است و لزوما از فویل و سویت مش برای دکلره کردن استفاده نمی شود. خروجی بالیاژ شبیه آمبره از تیره به روشن می رود.

آیا بالیاژ به موها آسیب می رساند؟

کلیه روش های رنگ مو چون از مواد شیمایی استفاده می کنند باعث رسیدن درصدی آسیب دیدگی به موها می گردند. در انواع روش های دکلره مو از جمله بالیاژ احتمال بروز آسیب دیدگی و سوختگی مو افزایش می یابد. لذا اول از همه توصیه میشود بالیاژ موهایتان را به یک آرایشگر با تجربه که آموزش رنگ مو را به صورت تخصصی گذرانده باشد بسپارید و بعد از انجام بالیاژ حتما از ماسک مو جهت ویتامینه و هیدراته کردن استفاده کنید.

برای ترمیم بالیاژ از چه تکنیکی استفاده می شود ؟

برای اینکه بالیاژ شما تیرگی و روشنی و های لایت خود را حفظ کند و رنگ تارهای موهای تیره و روشن کاملا همرنگ نشود و فقط نزدیک به هم باشد بهتر است از رنگ ریشه متناسب با پایه مو و رنگساژ و یا واریاسیون استفاده شود.

آیا روی موهای دکلره شده می توان بالیاژ کرد؟

برای کلیه روش های روشن کردن مو با دکلره مثل بالیاژ ، آمبره و سامبره ، انواع مش سوزنی ، مش کلاهی و …. نبایستی بیش از دو بار دکلره روی مو قرار گیرد. لذا درصورتی که قبل از این موهای خود را دکلره کرده اید با هر روشی ، بالیاژ مو به احتمال خیلی زیادی باعب آسیب دیدگی یا حتی سوختگی موهای شما می گردد. بهتر است برای تنوع از ترکیب رنگ موی جدیدی استفاده کنید.

نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.