لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

خواص وازلین برای پوست

یکی از راه‌های مراقبت از پوست، استفاده از محصولاتی همچون وازلین است؛ زیرا پوست را پاکسازی کرده و مانع از ایجاد عارضه بر روی پوست می‌شود. وازلین برای پوست همچون یک معجزه‌گر عمل می‌کند؛ زیرا از موادی ساخته شده که بر روی پوست تاثیر گذاشته و برای آن بسیار مفید است، به همین دلیل خواهان زیادی دارد؛ ما نیز در این مقاله تصمیم گرفتیم با بیان ویژگی‌های منحصربه ‌فرد وازلین برای پوست، شما را با خواص آن آشنا کنیم تا با استفاده از آن پوستی شفاف و زیبا داشته باشید.

وازلین چیست و چگونه تهیه می‌شود؟

وازلین چیست

وازلین یکی از فرآورده‌های نفتی قرمز رنگ است که به نام ژل نفتی نیز شناخته می‌شود؛ زیرا بخش عمده‌ای از ترکیبات آن را نفت تشکیل می‌دهد. این ماده روغنی که ظاهری نیمه جامد و ژله‌ای دارد، از تقطیر نفت‌های خام استخراج شده یا روغن‌های سنگین نفت که سرشار از مواد معدنی هستند، در شرکت‌های پتروشیمی تولید می‌شود. وازلین به دلیل آن که کاربرد زیادی دارد، در دو نوع صنعتی و بهداشتی تولید می‌شود، اما ما در این مقاله به معرفی خواص وازلین برای پوست پرداخته‌ایم؛ زیرا این هیدروکربن‌های تصفیه شده که فاقد بو و مزه هستند همانند یک لایه محافظتی بر روی پوست قرار می‌گیرد و به همین دلیل پایه اصلی فرمولاسیون انواع کرم‌ها و پمادهای بهداشتی است.

فواید و تاثیرات استفاده از وازلین برای پوست صورت

وازلین‌های بهداشتی برخلاف دیگر محصولات نفتی، عوارض و خطرات کمتری دارند زیرا تصفیه می‌شوند و مواد مضر از بین می‌روند، به همین دلیل نه تنها استفاده از آن مشکلی برای پوست به وجود نمی‌آورد بلکه دارای فوایدی است که بر روی سلامت پوست تاثیر گذاشته و باعث می‌شود تا پوست شفاف شده و زیباتر به نظر برسد. ما در ادامه مقاله تعدادی از مزایای وازلین را بیان می‌کنیم تا شما با استفاده از آن عارضه‌های پوستی خود را از بین ببرید.

جلوگیری از ایجاد آکنه

وازلین جز آن دسته از موادی است که اگر به درستی استفاده شود؛ همانند یک لایه ‌بردار بر روی پوست عمل کرده و باعث پاکسازی می‌شود، یعنی آلودگی‌‌ها را از بین برده و مانع از ایجاد آکنه خواهد شد.

دوره پیشنهادی: آموزش پاکسازی پوست با ارائه مدرک رسمی فنی حرفه ای

جوان سازی پوست

وازلین دارای خاصیت ضدباکتری و ضدچین‌ و چروک است و به همین دلیل به مرور زمان چروک ‌های سطح پوست را از بین برده و آن را جوان می‌کند.

درمان جوش‌های سرسیاه

این ماده خود تحریک‌کننده جوش است؛ یعنی با اعمال در قسمتی که جوش سرسیاه وجود دارد و گرم کردن آن؛ می‌توان به راحتی و بدون هیچ مشکلی جوش را تخلیه کرد.

مرطوب‌کننده پوست

وازلین خاصیت آبرسانی ندارد؛ اما از چربی برخوردار است که باعث می‌َشود رطوبت درون پوست حفظ شده و خشکی آن از بین برود.

درمان‌کننده خشکی لب، آرنج و پاشنه پا

وازلین به دلیل آن که از چربی زیادی تشکیل شده؛ می‌تواند خشکی‌های زیاد و عمیق پوست مانند خشکی آرنج یا پاشنه پا را از بین ببرد و به مرور باعث از بین رفتن ترک‌های موجود سطح پوست ‌شود؛ زیرا خاصیت انسدادی وازلین سبب جلوگیری از ورود باکتری و در نهایت بهبود زخم‌ها و ترک‌ها خواهد شد.

محافظت از پوست و حفظ رطوبت آن

چربی زیاد موجود در وازلین باعث می‌شود تا پوست نتواند آن را به راحتی جذب کند و به همین دلیل اکثر افراد معتقدند که وازلین خود باعث رطوبت پوست نمی‌شود؛ بلکه لایه‌ای که بر روی پوست ایجاد می‌کند باعث بسته شدن منافذ پوستی شده که در نهایت منجر به حفظ رطوبت در پوست خواهد شد؛ زیرا از تعریق بیش از اندازه جلوگیری کرده و مانع از هدر رفتن رطوبت پوست می‌شود.

مضرات وازلین برای پوست

مضرات وازلین برای پوست

ما در این قسمت از مقاله به معایب وازلین برای پوست پرداخته‌ایم؛ زیرا اکنون که با فواید و مزایای وازلین برای پوست آشنا شدید بهتر است مضرات آن را نیز بدانید تا مشکلی برای پوستتان به وجود نیاید؛ زیرا این ماده همانند دیگر مواد بهداشتی که به سلامت پوست کمک می‌کنند؛ دارای عوارضی هم است که باعث بروز عارضه‌هایی بر روی پوست می‌شوند.

بروز جوش و آکنه

همانطور که گفته شد وازلین به دلیل بافت چرب و سنگینی که دارد، بر روی پوست همانند یکی لایه محافظتی است که باعث بسته شدن منافذ پوستی می‌شود، همین ویژگی احتمال بروز جوش و آکنه را اقزایش می‌دهد زیرا مانع از خروج گرد و غبار سطح پوست شده و اگر روی پوست چرب یا پوستی آلوده استفاده شود، می‌تواند باعث ایجاد جوش شود.

تحریک پوست و ملتهب شدن آن یا واکنش‌های آلرژیک

وازلین‌ها اغلب از هیدروربن‌های تصفیه شده تولید می‌شوند و به همین دلیل فاقد ترکیبات حساسیت‌زا هستند، اما برخی اوقات پوست افراد پس از استفاده از آن دچار قرمزی، تورم، درد ، خارش و التهاب می‌شود که این نشان‌دهنده حساسیت فرد نسبت به این محصولات است.

تشدید آفتاب‌سوختگی

زمانی که وازلین بر روی پوست قرار می‌گیرد؛ همانند یک لایه محافظتی است که مانع از خروج گرما می‌شود، همین امر باعث افزایش سوختگی پوست شده و آسیب شدیدتری به آن وارد خواهد کرد.

نحوه استفاده از وازلین برای پوست صورت

نحوه استفاده از وازلین برای پوست

اغلب افراد از وازلین برای پوست خود، به این صورت استفاده می‌کنند که ابتدا صورت را با آب سرد شسته و آن را خشک می کنند، پس از آن مقداری از وازلین را به کمک گوش پاک‌کن برداشته و سپس روی سطح پوست خود می‌مالند، که این امر به مرور زمان باعث رفع خشکی، لک و چین ‌و چروک پوست می‌شود؛ اما گاهی افراد این ماده را با مواد دیگر همچون نمک دریایی، عسل و روغن‌های طبیعی مخلوط کرده و بعد؛ از آن استفاده می‌کنند تا هم پاکسازی پوست را انجام دهد و هم تاثیر بیشتری بر روی پوست داشته باشند.

هنگام استفاده از وازلین برای پوست تنها باید به میزان آن دقت کنید؛ زیرا اگر بیش از اندازه استفاده شود، پوست توانایی جذب آن را نداشته و همانند یک لایه بر روی پوست قرار می‌گیرد که باعث بروز عارضه‌هایی همچون جوش می‌شود.

استفاده از وازلین برای انواع پوست

بنر دوره پاکسازی پوست

استفاده از وازلین برای پوست خشک

پوست خشک به دلیل کمبود رطوبتی که دارد، هیچ نوع محدودیتی را هنگام استفاده از وازلین ایجاد نمی‌کند و افرادی که دارای پوست خشک هستند می‌توانند به راحتی و بدون نگرانی از آن استفاده کنند؛ زیرا با قرار گرفتن بر روی پوست مانع از هدر رفتن رطوبت آن می‌شود که این خشکی، پوسته‌پوسته شدن و کدری پوست را از بین می‌برد؛ به همین دلیل می‌توان گفت وازلین برای بهبود پوست خشک بهترین گزینه است.

استفاده از وازلین برای پوست حساس

وازلین برای پوست حساس، عوارضی ندارد اما با این حال باید هنگام استفاده از آن احتیاط کرد و به میزان درست از آن استفاده کرد؛ زیرا اگر اندازه آن زیاد شود باعث ایجاد حساسیت و جوش بر روی پوست شده، که چندان خوشایند نیست و ظاهر نامناسبی را برای پوست افراد ایجاد می‌کند.

آیا استفاده از وازلین برای پوست چرب مفید است

در جواب این سوال باید گفت خیر؛ زیرا پوست چرب مستعد جوش است و وازلین نیز با بستن منافذ پوست و جلوگیری از خروج آلودگی‌های پوستی، باعث افزایش بروز جوش و آکنه می‌شود؛ به همین دلیل افرادی که پوست چربی دارند؛ تنها در برخی مواقع، آن هم به میزان کم می‌توانند از این محصول استفاده کنند.

مطلب پیشنهادی: 7 آبرسان خانگی موثر برای داشتن پوستی شاداب

آیا وازلین برای پوست نوزاد مفید است؟

از دیگر فواید وازلین می‌توان به مفید بودن آن برای پوست نوزادان اشاره کرد؛ زیرا این ماده دارای چربی اشباع شده‌ای است که نه تنها خشکی پوست کودک را از بین می‌برد بلکه لایه‌ای بر روی پوست ایجاد می‌کند که باعث می‌شود کودک دیگر نتواند خراشی روی پوست خود ایجاد کند و سبب التهاب و خراش روی پوستش شود.

فقط هنگام استفاده از وازلین برای پوست نوزاد باید به این نکته توجه کنید؛ وازلینی بخرید که مخصوص نوزادان است زیرا چندین بار تصفیه شده و مواد مضر آن به صفر رسیده است.

آیا وازلین پوست را سفید می‌کند

وازلین یکی از محصولاتی است که با حفظ رطوبت پوست؛ باعث از بین رفتن رنگدانه‌ها شده و لک‌های پوست را از بین می‌برد، اما این به آن معنا نیست که وازلین یک نوع سفیدکننده پوست به حساب می‌آید. وازلین نه تنها رنگ پوست را روشن‌تر نمی‌کند بلکه حتی باعث تیره‌تر شدن آن نیز خواهد شد.

بنر اینستاگرام پاکسازی پوست

کلام آخر

حال که با خواندن این مقاله دانستید وازلین چیست و چه فواید و معایبی دارد؛ بهتر است هر چه سریع‌تر متناسب با پوستی که دارید یک وازلین بهداشتی تهیه کنید تا از ویژگی‌های منحصر به ‌فرد آن بهره‌مند شوید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
ماسک ورقه ای چیست
آموزش مراقبت و زیبایی پوست
مزایا و معایب ماسک ورقه‌ای

پوست اولین و بزرگ‌ترین سد دفاعی بدن است که توسط دیگران قابل مشاهده است و به همین دلیل از گذشته تا کنون داشتن پوستی سالم

میلیا چیست
آموزش پاکسازی پوست
میلیا چیست؟

بدون شک مراقبت از پوست اهمیت بسیار زیادی در زیبایی شما دارد، از طرفی پوست بیشتر در معرض خطر عوامل محیطی قرار دارد و آسیب‌های

انواع لک پوستی
آموزش پاکسازی پوست
انواع لک پوستی و نحوه درمان آن‌ها

این روزها جذابیت ظاهری یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی روابط اجتماعی محسوب می‌شود که به المان‌های گوناگونی مانند نوع پوشش، آراستگی، پوست و مو

اشتراک گذاری
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.