لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

فیبروز ابرو چیست؟ مزایا و معایب آن

اخیرا با پیشرفت تکنولوژی در عرصه زیبایی، اصطلاحات زیادی را درباره‌ی آن و زیبا شدن می‌شنویم که انجام هرکدام مزایا و معایب خاص خود را به همراه دارد. ابرو در زیبایی یک خانم تاثیر زیادی دارد و به همین دلیل روش‌های متنوعی برای زیباسازی آن وجود دارد. یکی از روش‌‌های زیباسازی و فرم ‌دهی ابرو‌ها که ممکن است نامش را شنیده باشید، فیبروز ابرو است. در مقاله “فیبروز ابرو چیست؟ مزایا و معایب آن” کارشناسان آموزشگاه آرایشگری زنانه هنرآموزان به طور کامل به آن پرداخته است.

فیبروز ابرو چیست ؟

فیبروز ابرو متدی جدید در صنعت زیبایی، برای پر کردن هرگونه جای خالی ابرو که ناشی از سال‌ها اشتباه برداشتن و رشد نکردن موهای آن است. این روش برای ابرو‌های تکه‌ای، نامتقارن، ابروهای بد شکل، ریخته شده یا برای افرادی که می‌خواهند ابروهای شان عالی به نظر برسد، ایده آل است.

به عبارت دیگر فیبروز ابرو یک نوع تکنیک دستی و نیمه دائمی از طراحی ابرو است که در آن شکل ابروها با توجه به مورفولوژی صورت توسط سوزن‌های یکبار مصرفی طراحی می‌شود. این تکنیک برای خانم‌های بالای 18 سال که می‌خواهند مشکلات زیبایی ابروهایشان را اصلاح کنند، بسیار کارآمد و مناسب است. برای انجام موفقیت آمیز روش فیبروز، پوست نباید در مراحل درمان باشد، یعنی نباید آسیب دیده باشد.

تقارن سازی فیبروز ابرو

در صورت وجود اگزما، درماتیت سبورئیک، آکنه، جوش یا هرگونه آسیب در ناحیه ابرو، هفت روز قبل از درمان باید از کرم PhiTopic استفاده کنید تا مشکلات را برطرف کند.

فیبروز ابرو چگونه موجب زیبایی و تقارن می‌شود؟

در حقیقت این کار نوعی تزریق رنگ سازگار با پوست به زیر پوست ابرو است تا حالت تار و مویی برای ابرو ایجاد کند. بدین صورت که ابتدا تزریق باید در بخش تاج ابرو انجام شود، هر خط تزریق اجرا شده ۲ بار تمدید شود، سپس نوبت شوک دادن با رنگ می‌‌رسد که پس از ۳ – ۴ دقیقه ابرو‌ها رنگ می‌گیرند.

توجه داشته باشید ۱۰ روز قبل از اجرای فیبروز باید ابرو‌‌ها را رنگ کنید و رنگ انتخاب شده نباید بیش از حد روشن باشد.

در مرحله بعدی آرک ابرو (قوس یا قله ابرو) و دم ابرو طراحی می‌‌‌شود، به منظورکمرنگ نبودن باید ضخامت استروک ‌(خط‌های هاشور) را دو برابر کرد. با توجه به نوع پوست افراد، اجرای روش فیبروز ابرو در چند مرحله انجام خواهد شد.

انواع مدل‌های هاشور ابرو با روش فیبروز

هاشور ابرو به روش فیبروز، دارای مدل‌های مختلفی است که شما می‌توانید با توجه به فرم صورت و ابروهای تان، هاشور ابرویی را که با صورت تان مطابقت و همخوانی بیشتری دارد، انتخاب کنید. این مدل‌ها عبارتند از:

مدل هاشور spine-3

این مدل هاشور ابرو به تیغ ماهی نیز معروف است. در این مدل، نقطه کانونی هاشور روی انتهای ابرو‌ها قرار دارد و همه قسمت‌های هاشور در جهت انتهایی ابرو‌ها زده می‌شوند. این مدل برای افرادی مناسب است که ابروهایی کم پشت دارند.

مدل‌های فیبروز ابرو

مدل هاشور spine-5

این مدل هاشور به هاشور ابروی آسیایی نیز معروف است. در این مدل نقطه کانونی هاشور در قسمت پایینی ابرو‌‌ها و در جایی بین ابتدا و قوس ابرو‌‌ها طراحی می‌شوند. این مدل برای افرادی مناسب است که صورت شان، فرم صورت مردمان جنوب شرق آسیا می‌‌باشد.

مدل هاشور spine-6

این مدل به هاشور ابروی کلاسیک نیز معروف است. در این مدل نقطه کانونی هاشور در قسمت قوس پایینی ابرو‌‌ها قرار دارد و تمام هاشور‌‌ها در جهت این نقطه طراحی می‌‌شوند. این مدل برای افرادی مناسب است که به زیر خط منظم و صاف علاقه‌ای ندارند و یا افرادی که خواب ابروی آن‌ها رو به پایین است.

هاشور upper spine

در این مدل، نقطه کانونی هاشور در قسمت بالایی ابرو‌ها قرار می‌گیرد و همه خطوط هاشور در جهت بالای ابرو‌ها طراحی می‌‌شوند که نام دیگر آن مدل ابروی دخترانه است.

مزایای فیبروز ابرو

فیبروز ابرو باید توسط افراد ماهر و با تجربه انجام شود تا مو‌های طراحی شده روی صورت شخص، طبیعی و بسیار هنرمندانه نمایان شود. در روش فیبروز رنگدانه‌ها به عمق پوست نفوذ نمی‌کنند، به همین دلیل پاکسازی یا ریمو آن بسیار آسان خواهد بود و می‌توان در هر لحظه بدون هیچ گونه مشکلی مدل ابرو‌ها را تغییر داد و این موضوع از جمله بهترین و اصلی‌ ترین مزیت‌ فیبروز ابرو می‌‌باشد. از دیگر مزیت‌‌های روش فیبروز ابرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به وجود آمدن التهاب کمتر در مقایسه با دیگر روش‌‌‌های زیبایی ابرو
 • دقت بالا در طراحی و در نهایت داشتن ابرو ‌هایی طبیعی
 • ایجاد تراکم بالا در بین ابرو ها
 • تغییر آسان مدل ابرو
 • وجود مدل‌های مختلف برای اجرای این متد
 • روشی اقتصادی
 • بهترین گزینه برای قرینه سازی ابرو ‌ها
 • فرم دادن به تاج ابرو ‌ها
 • سوزش و درد کمتر
 • فرم دادن به قوس ابرو ‌ها

عوارض فیبروز ابرو

 • با توجه به اینکه فیبروز روشی دستی است و تیغ یا سوزن دستگاه مربوط به فیبروز با دست فرد متخصص جابه جا می‌شود، امکان آسیب رسیدن به دست بسیار بیشتر است و افرادی که این کار را انجام می‌دهند، باید خیلی مراقب باشند.
 • با توجه به تنوع رنگ‌ها و متاسفانه رنگ‌‌های نامرغوب موجود در بازار که به پوست آسیب می‌رسانند، باید در انتخاب مناسب محل خرید دقت کنید.
 • این روش کاملا دستی انجام می‌شود، به همین دلیل در انتهای کار مچ افراد خسته شود و کیفیت کار در انتها کاهش یابد.
 • اگر از قبل تاتو انجام داده اید، دیگر نمی توانید از روش فیبروز ابرو استفاده کنید.

رنگ‌های مورد استفاده در فیبروز ابرو

رنگ ‌هایی که برای فیبروز ابرو مورد استفاده قرار می‌گیرند، از انواع مواد معدنی ساخته شده و فاقد فلزات سنگین می‌باشند. به همین دلیل به راحتی جذب پوست شده و ظاهر و رنگی طبیعی را به ابرو‌‌های شما می‌‌بخشند. علاوه براین، این رنگ‌‌ها بعد از پاک شدن و ریمو، باقی مانده رنگ قرمز را از خود به جای نمی‌گذارند و به صورت کامل از روی پوست پاک می‌شوند.

رنگ‌های فیبروز ابرو

ماندگاری فیبروز ابرو چه مدت است؟

بدون شک، افرادی که خواهان انجام هاشور فیبروز ابرو هستند برایشان سوال پیش می‌آید که ماندگاری آن چقدر است و نسبت به این موضوع حساسیت بسیاری نشان می‌‌دهند. به طور کلی می‌‌توان گفت ماندگاری هاشور ابرو‌ به روش فیبروز به علل زیادی بستگی دارد اما در حالت عادی ماندگاری این روش بین ۶ ماه تا ۱ سال خواهد بود زیرا خط هاشور‌های انجام شده نسبت به روش‌های دیگر عمق کمتری داشته و در نتیجه ماندگاری کمتری خواهد داشت.

لازم به ذکر است که اگر هاشور‌های این روش عمیق ‌تر انجام شوند و از رنگ‌های به روز فیبروز تهیه و استفاده شود، در نهایت ماندگاری هاشور فیبروز نیز افزایش خواهد یافت.

تفاوت فیبروز ابرو و تاتو در چیست؟

در تاتو، جوهر رنگ به طور غیر طبیعی، یک دست و به هم پیوسته به زیر پوست اعمال می‌‌شود و به دلیل عمقی بودن، پاک‌کردن آن بسیار دشوار خواهد بود و در آخر هم مقداری از جوهر روی پوست باقی خواهد ماند اما در فیبروز ابرو، قضیه برعکس تاتو خواهد بود و به دلیل سطحی بودن، پاک کردن آن بسیار راحت خواهد بود و اثری از آن بعد از پاک کردن به جا نخواهد ماند. از این رو، می‌توانید مدل ابرو خود را به راحتی تغییر داده و آن را پهن یا باریک کنید و دیگر نگران به جا مانده جای تاتوی قبلی نباشید.

قلمی که در هاشور فیبروز به کار می‌رود بسیار باریک است و متخصص، این کار را با ظرافت کامل انجام می‌دهد و به راحتی تار مو‌‌ها را طراحی می‌کند، به گونه‌ای که بعد از انجام این کار کسی متوجه تاتو کردن ابرو‌های شما نخواهد شد اما در تاتو، شکل ابرو‌‌ها طبیعی نیست و حتی از فاصله دور نیز مشخص است.

آیا فیبروز ابرو نیاز به ترمیم دارد؟

معمولا 4-6 هفته بعد از جلسه اول فیبروز ابرو، باید برای ترمیم به سالنی که فیبروز را انجام داده‌اید، مراجعه کنید تا اگر ایرادی وجود داشت، آن را برطرف کنید.

مراقبت‌های قبل و بعد از فیبروز ابرو

مراقبت‌های بعد از فیبروز ابرو

پس از انجام فیبروز، قسمتی از ابرو که سوزن خورده است همانند یک زخم باز شده و به مراقبت‌های خاصی نیاز است. شما نیز باید این نکات را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را از فیبروز بگیرید:

 • هرگز تا سه روز پس از فیبروز، ابروهای خود را نشویید و اگر لازم به شستشو بود، بهتر است از آب ولرم یا سرد استفاده کنید و درصورت نیاز به شوینده، از شامپو بچه یا صابونی ملایم استفاده کنید.
 • از روزی که فیبروز انجام دادید تا حدود یک هفته بعد، از پماد ویتامین آ استفاده کنید و روزی سه بار با گوش پاک کن مقداری از پماد را روی ابروهای خود بمالید.
 • چند روز پس از فیبروز در ابروهای تان احساس خارش خواهید داشت، توجه کنید که هرگز ابروی خود را نخارانید و درصورت وجود پوسته، آن را جدا نکنید زیرا کندن آن باعث می‌شود که رنگ فیبروز خیلی زود کمرنگ شود.
 • از رفتن به استخر و سونا تا یک هفته پس از هاشور فیبروز خودداری کنید. همچنین در این مدت از قرارگیری در معرض نور خورشید اجتناب کنید.
 • از روزی که فیبروز را انجام دادید، تا یک هفته از پماد هیدروکورتیزون چشمی استفاده کنید تا جاهای زخم شده بهبودی سریعی داشته باشند.
 • بلافاصله پس از فیبروز بهبودی زخم آغاز می‌‌شود و ممکن است با تورم، قرمزی و حساسیت پوستی یا کبودی مواجه شوید. نگران نباشید زیرا اتفاقی طبیعی است اما اگر کبودی و تورم بیش از2 -3 روز طول کشید، نشانه عفونی شدن زخم است که باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • در دوره بهبودی ناحیه فیبروز شدیدا مراقب فعالیت‌های بدنی خود باشید و از انجام ورزش‌های سنگین و فعالیت شدید بدنی خودداری کنید. معمولا دوره بهبودی فیبروز تا 2 هفته طول می‌کشد و البته این در افراد مختلف متفاوت خواهد بود اما به طور میانگین بین 3-10 روز به طول می‌انجامد.
 • در طول هفته‌ی اول ریکاوری، توصیه می‌شود که روی زخم فیبروز هر صبح و عصر کمپرس آب یخ بگذارید و به مدت 10-15 دقیقه صبر کنید.
 • پس از تکمیل دوره بهبودی فیبروز هنگام بیرون رفتن از منزل حتما از ضد آفتاب استفاده کنید تا ابرو‌ها محو و کمرنگ نشوند.
 • همچنین برای پاک کردن آرایش ابرو‌ها از تکه‌ای پنبه آرایشی استفاده کنید و از مالش و فشار ابرو‌ها خودداری کنید.
 • به هیچ عنوان برای بهبودی، از وازلین و پماد ویتامین آد استفاده نکنید.
 • تا زمانی که پوسته‌های فیبروز وجود دارند، از کرم جوان ساز، اسکراب و … استفاده نکنید.

مراقبت‌های قبل از فیبروز ابرو

 • قبل از انجام فیبروز، از یک کرم اسکراب استفاده کنید و قسمت پیشانی و ابروی خود را مالش دهید تا سلول‌های مرده روی پوست از بین رفته و ماندگاری بیشتری داشته باشد.
 • تا یک هفته قبل از فیبروز، از خوردن امگا-3 خودداری کنید.
 • روزی که قرار است فیبروز انجام دهید؛ از خوردن قهوه و نوشیدنی‌های انرژی زا خودداری کنید.
 • 24 ساعت قبل از انجام فیبروز؛ از مصرف آسپرین، نیاسین، ویتامین E و ایبوپروفن خودداری کنید.
 • تا دو هفته قبل از فیبروز از انجام لیزر موهای زائد پرهیز کنید.

چه کسانی نباید فیبروز انجام دهند؟

متاسفانه برخی از افراد نمی ‌توانند از این روش بهره ببرند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد:

 • افرادی که قبلا از روش تاتوی ابرو استفاده کرده باشند. به طور کلی هاشور فیبروز ابرو فقط برای افرادی جواب می‌‌دهد که برای زیباسازی ابروی خود به عنوان اولین روش، فیبروز را انتخاب کنند.
 • خانم‌‌های باردار، خانم‌‌های که در دوره شیردهی هستند و خانم ‌هایی که دوران قائدگی را سپری می‌کنند، نباید فیبروز را انجام دهند. به دلیل تغییراتی که در هورمون‌‌ها به وجود می‌آید پیشنهاد می‌‌شود تا اتمام این دوره صبوری کنند.
 • بیماران سرطانی، صرع، اختلالات خود ایمنی
 • افراد دارای مشکلات گردش خون و اختلالات خونی
 • افراد دارای بیماری‌های پوستی
 • افراد با شکستگی ابرو
 • افراد با آفتاب سوختگی شدید
 • افراد پس از اپیلاسیون تا 3 روز و پس از لایه برداری شیمیایی تا دو هفته

دوره پیشنهادی: آموزش میکروبلیدنیگ

چه افرادی می‌توانند فیبروز را انجام دهند؟

 • افرادی که نیاز به قرینه سازی ابروی خود دارند.
 • افرادی که ابرو‌های نازک دارند.
 • افرادی که دارای ابروهای کم پشت هستند.
 • افرادی که ابرو هایی با تاج‌ نا متقارن دارند.
 • افرادی که از فرم ابروی خود راضی نیستند.
 • افرادی که به دنبال روش غیر دائمی برای زیباسازی ابروی خود هستند.
 • افرادی که قسمت قوس ابروهای شان فرم مناسبی ندارد.

دستگاه فیبروز ابرو

با توجه به اینکه فیبروز ابرو تکنیک جدیدی برای اصلاح فرم ابرو هاست که ظرافت بالایی دارد و از این جهت برای انجام آن نیار به قلم فیبروز مناسب دارید. قلم بلید تک سر برند فیبروز مناسب این کار است زیرا سبک و خوش دست با عملکرد عالی برای هر نوع سوزن، کیفیت عالی، سرعت کار بسیار بالا می‌‌باشد. برای اینکار می‌توان از قلم میکروبلیدینگ استفاده کرد، و باقی کار به مهارت تاتو کار بستگی دارد. دقت کنید سوزن هایی که در این روش استفاده می‌شوند باید یکبار مصرف بوده، زیرا اینکار بسیار حساس بوده است و باید در آن تمام نکات بهداشتی را در آن رعایت کنیم. در صورتیکه به این عمل حساسیت و یا واکنش نشان دادید در کمترین زمان به پزشک متخصص مراجعه کنید.

شما به عنوان یک شخص کار بلد، می‌‌توانید انواع سوزن تاتو بلید یو، مورب و ساینینگ را روی این قلم بکار ببرید و با هر زاویه دلخواه ابرو را طراحی کنید.

قیمت فیبروز ابرو

در واقع، عوامل بسیار زیادی در قیمت و هزینه فیبروز موثر است که از جمله این عوامل عبارتند از:

 • تخصص و مهارت تکنسین
 • میزان، نوع و برند رنگ
 • تعداد سوزن‌ مصرفی
 • سالن و موقعیت جغرافیایی مرکزی که به آن مراجعه کرده اید

با همه این تفاسیر هزینه آن معمولا از 500 هزار تومان شروع می‌شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
عوارض تاتو لب
آموزش آرایش دائم
انواع تاتو لب و عوارض آن ها

صورت انسان از اجزای گوناگونی تشکیل شده که هر کدام در زیبایی آن نقش بسزایی دارند، اما یکی از شاخصه‌های تاثیرگذار، لب‌ها هستند که با

تاتو مینیمال
آموزش تاتو بدن
80 مدل طرح تاتو مینیمال و ساده

انجام تاتوی بدن، احتمالاً یکی از بهترین راه‌ها برای ابراز وجود است – خواه این طرح تاتو به یاد باورهای گذشته شما باشد یا شیطنت‌ها،

طرح تاتو گل
آموزش تاتو بدن
50 طرح تاتو گل شیک و جذاب

اگر  شما طرفدار تاتوهای نمادین و با معنی هستید، طرح تاتوهای گل می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. این طرح ها می‌توانند در اندازه های

اشتراک گذاری
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.