لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

ریباندینگ مو چیست ؟ مضرات آن

 • ریباندینگ مو چیست ؟
 • عوارض ریباندینگ مو چیست ؟
 • چگونه ریباندینگ انجام دهیم ؟
 • برای انجام ریباندینگ مو به چه چیزهایی نیاز داریم ؟
 • چه کسانی نبایند ریباندینگ انجام دهند ؟
 • هزینه انجام ریباندینگ چقدر است ؟

در روش ریباندینگ، پیوند طبیعی مو از بین می رود. مو کاملاً شل، صاف و براق می شود. همچنین موسسه آموزش آرایشگری هنر آموزان در دوره های مختلف مراقب از مو به آموزش این تکنیک می پردازد. از دیگر دوره های آموزشی آموزشگاه می توان کوتاهی مو از مبتدی تا کوتاهی مو ژورنالی و رنگ و مش مو اشاره کرد.

ریباندینگ مو چیست ؟

ریباندینگ یک فرآیند شیمیایی است که بافت طبیعی مو شما را تغییر می دهد و موی شما را صاف و سبک می کند. نانو ریباندینگ یا ریباندینگ مو که به صاف کردن شیمیایی دائمی مو با استفاده از مواد شیمیایی و گرما گفته می شود. ریباندینگ مو به طور معمول توسط یک متخصص آرایش و زیبایی در آرایشگاه ها و سالن های تخصصی انجام می شود. در این روش طی چند مرحله پیوندهای طبیعی موجود در فولیکول مو از بین می رود، سپس این پیوندها را به شکل دیگری بازسازی می کند. این حالت ظاهر موهای شما را تغییر می دهد. ریباندینگ کردن مو چندین ساعت طول می کشد. ریباندینگ چگونه عمل می کند ؟ ریباندینگ مو در واقع آب پیوندهای هیدروژنی مولکول های کراتین موجود در موهای شما را می شکند. یک ماده شیمیایی مانند فرمالدئید را وارد پیوند های موی شما می کند. . و باعث می شود موهایتان صاف تر شوند.

ریباندینگ مو چیست

تفاوت ریباندینگ و کراتینه مو

کراتینه مو و ریباندینگ متفاوت هستند. تفاوت این دو روش عبارتند از:
• کراتینه مو علاوه بر صاف کردن، موها را ترمیم و تقویت می کند. اما ریباندینگ تنها باعث صافی مو می شود.
• کراتینه، به هیچ عنوان تغییری در ساختار مو ایجاد نمی کند. در نتیجه مو دچار آسیب دیدگی نمی شود. ریباندینگ برای صاف شدن مو، ساختار مو را از بین می برد و به مو آسیب می رساند.
• کراتینه برای هر نوع مویی از طبیعی تا دکلره قابل اجرا است. اما ریباندینگ برای موهای رنگ شده مناسب نیست.
• دوام کراتینه خالص 4 الی 6 ماه می باشد. اما ریباندینگ دائمی است.
• برعکس روش ریباندینگ، پس از کراتینه موها قابل رنگ یا دکلره کردن هستند.
• پس از ریباندینگ موها فقط حالت صافی دارند. پس از کراتینه موها را می شود شینیون یا فر کرد.

صاف کردن دائم مو با روش ریباندیگ

ریباندینگ مو یکی از چندها روش موجود برای صاف کردن موها می باشد. این روش طرفداران زیادی دارد. ریباندینگ کمترین آسیب را در بین روش های دیگر برای صاف کردن مو دارد. موهای ما از پیوندهای ریز اسیدآمینه تشکیل شده اند.
حال در روش ریباندینگ این پیوندها شکسته می شود و دوباره برای ساخت مجدد مو به هم می پیوندند. این صافی کاملا دائمی است و با شستن مو از بین نمی رود و نیازی به براشینگ و اتوی مو نیز ندارد.

[ghaleb][img][textlink][/textlink] [/ghaleb]

آموزش ریباندینگ مو

دوره های آموزشی ریباندینگ مو، هم در آرایشگاه ها به صورت خصوصی و هم در مراکز و مجتمع های فنی حرفه ای برگزار می-شوند. در مراکز آموزشی انواع ریباندینگ از جمله صافی و کراتین احیای مو، پروتئین تراپی، پلکس تراپی، خاویار تراپی و … به فرد آموزش داده می شود. کار آموزش ها نیز از صفر تا صد است، به طوری که اگر حتی اتو کردن مو را بلد نباشید، نباید هرگز نگران باشید، زیرا می توانید تمام صفر تا صد ریباندینگ را در مراکز آموزشی یاد بگیرید.

ریباندینگ مو چگونه انجام می شود؟

انجام ریباندینگ مستلزم مهارت و تجربه است. صاف کردن مو با روش ریباندینگ با توجه به حجم مو، 3 الی 8 ساعت طول می کشد.اما اگر می خواهید این کار را در خانه انجام دهید، باید ابزار و مهارت لازم را داشته باشید که ما در اینجا به آن پرداخته ایم. ریباندینگ مو یک روش دائمی برای صاف کردن مو است. اگر شکل ظاهری آن را دوست دارید ، مجبور نیستید این روند را تکرار کنید تا زمانی که موهای شما در ریشه رشد جدید داشته باشند.

مواد مصرفی ریباندینگ مو

خوشبختانه ریباندینگ مو نیاز به ابزار و تجهیزات و یا مواد خاصی ندارد که نتوانید آن ها را تهیه کنید. که در این قسمت به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

 • ماده خنثی کننده
 • شامپو و نرم کننده متناسب با نوع موی فرد
 • لوسیون مو
 • ماده تقویت کننده مو

ابزار و تجهیزات ریباندینگ مو

 • اتوی مو
 • سشوار
 • براش گرد مو
 • فرچه رنگ مو

روش انجام ریباندینگ

مراحل انجام ریباندینگ مو

 • ابتدا آرایشگر موهای شما را شسته و اجازه می دهد تا به صورت طبیعی در هوا خشک شود. این باعث پاک شدن آلودگی ها و روغن ها می شود و همچنین کمک می کند تا آرایشگر شما متوجه شود که بافت طبیعی موی شما چیست.
 • در مرحله بعد ، آرایشگر موهای شما را همانطور که برای خشک یا رنگ کردن جدا می کند، تقسیم بندی می کند ، سپس هر رشته از موهای شما در مواد ریباندینگ آغشته می کند.
 • مواد ریباندینگ 30 دقیقه یا بیشتر روی موهای شما می ماند. از آنجا که مواد ریباندینگ در حال شکستن کوتیکول موی شما در سطح سلولی است ، مرحله ریباندینگ کردن باید به دقت کنترل شود تا پوست سر و موهای شما آسیب نبیند.
 • سپس آرایشگر شما با استفاده از یک ابزار مخصوص بخار دادن مو، به موهای شما را بخار می دهد. در پایان این مرحله موهای شما کاملا صاف می شود ، اما هنوز کار شما تمام نشده است.
 • در مرحله بعدی ، آرایشگر موهای شما را دوباره شستشو داده و آن ها را خشک می کند تا برای قسمت بعدی فرآیند آماده شود.
 • لوسیون کراتین به موهای شما زده می شود. این لوسیون کراتینه به منظور کمک به پیوندهای موی جدید شما ایجاد می شود. سپس یک خنثی کننده را لایه لایه روی موهای شما زده می شود تا این پیوندهای تازه تشکیل شده را تثبیت کند. حدود 30 دقیقه، کراتینه روی موهای شما باید استراحت کنند.
 • موها را به وسیله دستگاه صاف کننده که دمای قابل تنظیمی دارد مانند اتوی مو، صاف کنید. استفاده از صاف کن حرارتی برای از بین بردن مجعدی مو است. لایه های کم حجم را جدا کرده و روی هر کدام از دسته ها، به صورت جداگانه اتو با دمای 180 تا 200 درجه بکشید.
 • در این مرحله موها را تقسیم بندی کنید. روی موها نیوترلایزر (خنثی کننده) بزنید. پس از 30 دقیقه موها را با آب سرد بشویید.
 • سپس بعد از یک ربع مو ها را شستشو داده و ماده تقویت کننده مخصوص بعد از صافی را به موهایتان بزنید تا به اصطلاح کمی جان بگیرند.
 • برای از بین بردن کراتین و خنثی کننده ، آخرین بار موهای شما شسته می شود. سپس آرایشگر شما موهایتان را با سشوار خشک می کند.

هزینه ریباندینگ مو

ریباندینگ جزء روش های کم هزینه برای زیبایی موها می باشد. در عین حال که آسیب کمتری نیز به موها وارد می کند. هزینه ریباندینگ بستگی به طول موهای شما دارد، زیرا هرچقدر که موهای بلندتری داشته باشید، آرایشگر باید زمان بیشتری را صرف موهای شما کند.

هزینه ریباندینگ برای موهای کوتاه از 900 هزار تومان آغاز می شود و با هر ده سانت معمولا حدود 400 الی 500 هزار تومان به آن افزوده خواهد شد. به طور مثال؛ اگر موهای شما تا بالای باسن باشد، هزینه ریباندینگ حدود 2 میلیون و 300 هزار تومان تمام می شود. دقت کنید قیمت ریباندینگ مو در تهران ممکن است نسبت به سایر شهر ها گرانتر باشد، زیرا در شهر های بزرگ قیمت مواد ریباندینگ بیشتر، و کرایه سالن ها بیشتر است.

نگهداری از موهای ریباندینگ شده

نکات مهم در نگهداری موهای ریباندینگ شده

صاف کردن موها با روش ریباندینگ، دائمی است. برای تداوم و کیفیت صافی موها، می بایست نکات زیر را رعایت کنید.

 • موهای خود را با شامپوی مخصوص موهای صاف شده، بشویید.
 • بعد از شستشوی مو از نرم کننده، استفاده کنید.
 • بعد از خشک شدن مو، از سرم های مو استفاده کنید.
 • موهای خود را با روغن طبیعی سازگار، ماساژ دهید.
 • هفته ای یکبار از ماسک مو استفاده کنید.
 • در رژیم غذایی خود از پروتئین و ویتامین ها استفاده کنید.
 • از روغن داغ برای ماساژ کف سر استفاده کنید. این درمان را هر 15 روز تکرار کنید.

مزایا و معایب ریباندینگ کردن مو

مو یکی از راه های تعریف شخصیت شماست. و برای خانم ها ، مو اولین چیزی است که به زیبایی آن ها طراوت می بخشد، نه تنها برای زنان بلکه برای مردان. صاف شدن موها یا حالت دادن مجدد موها یکی از روش های شیکی است که ظاهری تازه به موهای شما می بخشد. این روش بسیار سریع در حال افزایش است و خانم ها از هر گروه سنی حداقل یک بار آن را امتحان می کنند. بسیاری از مزایا و معایب صاف کردن دائمی مو آگاهی ندارند. وقت آن است که مزایا و مضرات پنهان ریباندینگ مو را شرح دهیم تا به شما در درک خوب یا بد بودن آن کمک کرده باشیم.

مزایای ریباندینگ مو

زمانی که وقت و سرمایه خود را  برای این کار می گذارید، دوست دارید به نتیجه دلخواهتان برسید. در اینجا به شرح چند تا از مزایای آن می پردازیم:

صافی و درخشندگی دائمی موها‌

در صورتیکه هر مرحله از ریباندینگ مو با دقت انجام شود ، نتیجه مطلوبی به دست می آوررید که به طور دائم حتی با رشد ریشه ها از بین نمی رود. مگر اینکه تصمیم به کوتاه کردن موهایتان بگیرید.

بزرگترین مزیت آن از بین بردن آلودگی هاست

موهای شما هر چند وقت یک بار نیاز به یک تمیزکاری کامل دارد که ریباندینگ مو یکی از این مراحل است. در این روش به سادگی عوامل ناخواسته و آلودگی هایی را که هر روزه در موهای شما جمع می شوند یا در موهای شما گیر می کنند ، تخلیه می شود. حتی یک دقیقه پیاده روی در منطقه با گرد و غبار و بادی کافی است تا زنگ خطر را برای موهای خود به صدا درآورید. بنابراین ، اگر در چنین محلی سکونت دارید یا هر روز از آن عبور کنید ، تنها راه چاره صاف کردن و ریباندینگ مو است.

داشتن موهای صاف و مرتب به طور دائم

با انجام این کار دیگر موهایتان در هم گره نخواهد خورد. حتی اگر فعالیت هایی نظیر دوچرخه سواری ، دوییدن ، شنا یا سونا انجام دهید . موهایتان بعد از انجام آن ها مانند اول صاف و مرتب است.

صرفه جویی در زمان برای پیرایش روزانه مو‌

ریباندینگ مو کاملاً گزینه مناسبی است برای موهایی است که اغلب بهم گره می خورند و شانه کردن آن ها سخت است. بعد از صاف کردن دائمی مو ، موهایتان دیگر در هم گره نمیخورد و شانه زدن آن باعث کنده شدن مو و ریزش مو نخواهد شد.

مضرات ریباندینگ

مضرات ریباندینگ مو چیست ؟

همانطور که گفته شد ، همیشه موارد خوب و بد با هم در ارتباط هستند . در اینجا برخی از نکاتی وجود دارد که باید در مورد ریباندبنگ مو برایتان شرح دهیم. بسیاری از سالن ها و مراکز آرایش مو در حالیکه از دانش کافی در مورد این کار برخوردار نیستند آن انجام می دهند. که مضراتی را در پی دارد که در زیر برایتان توضیح خواهیم داد.

انجام ریباندینگ مو زمان بر است

انجام ریباندینگ مو ، کار زمان بری است. این کار 3 الی 4 ساعت زمان می برد. که البته این کار بسته به ضخامت، بلندی و وز بودن مو متغییر بوده و می تواند بیشتر شود. این کار را بعد از رشد ریشه ها دوباره باید تکرار کنید.

هزینه بالا

هزینه بالا از دیگر معایب ریباندینگ مو است. ریباندینگ کردن مو به دلیل مراقبت های قبل و بعد؛ و خرید مواد اورجینال دارای هزینه بالایی است. پس قبل از اینکه این کار را انجام دهید. برآورد هزینه داشته باشید. تا مراقبت های بعد از آن را نیز بتوانید انجام دهید.

ممکن است نتیجه دلخواه تان را نگیرید

اگر نتوانید یک آدم حرفه ای برای انجام این کار پیدا کنید ممکن است نتیجه دلخواهتان را به دست نیاورید. زیرا اغلب سالن ها از افراد کم تجربه استفاده می کنند که ممکن است نتوانند ریباندینگ مو به خوبی انجام دهند.

مواد شیمیایی می توانند به موهای شما آسیب وارد کنند

در این فرآیند از مواد شیمیایی برای  صاف کردن دائمی موهایتان استفاده می شود و استفاده منظم از مواد شیمیایی می تواند بر ریشه و قدرت مو تأثیر بگذارد ، که ممکن است منجر به شکستگی مو شود. موهای بیش از حد صاف شده در یک زمان کوتاه ممکن است منجر به ریزش موهایتان شوند.

خطر سوختن مو

از آنجا که در روش ریباندینگ مو از اتو موی داغ استفاده می شود تا موهای شما صاف و مرتب شود ، در صورت گرم شدن بیش از حد ، موهای شما در معرض سوختگی قرار می گیرند. اگر با گرمای بیش از حد این کار انجام شود ، ممکن است پوست سر شما را نیز بسوزاند.

صاف کردن مو با روش ریباندینگ، به علت شیمیایی بودن و از بین بردن ساختار مو، معایبی دارد که در بخش زیر برای شما گرداوری کرده ایم. لازم به ذکر است این کار می بایست توسط افراد باتجربه و ماهر انجام شود.

مراقبت های بعد از ریباندینگ

مراقبت های پس از انجام ریباندینگ

پس از صاف کردن دائمی مو با روش مؤثر ریباندینگ، برای حفظ کیفیت حالت موها، نکات زیر را رعایت کنید.

 • پس از ریباندینگ برای نفوذ مواد شیمیایی در ساختار مو، 5 روز موهای خود را نشورید.
 • پس از ریباندینگ، برای جلوگیری از حالت گرفتن، موها را صاف بریزید. با پشت گوش زدن مو، حالت صافی مو از بین رفته و مو شکل دیگری می گیرد.
 • پس از ریباندینگ مو اگر موها را با کش یا گیره ببندید، ریشه مو آسیب می بیند. پس از ریباندینگ، مو می بایست همیشه باز بدون کش و گیره بماند.
 • موهای صاف شده با روش ریباندینگ، می بایست با شامپوی مخصوص موی صاف و نرم کننده شستشو شوند.
 • تا یک هفته پس از انجام ریباندینگ مو، از سشوار و حالت دهند های حرارتی استفاده نکنید.
 • رنگ کردن موی صاف شده قبل از 6 ماه، به ریشه و ساقه مو آسیب می رساند.
 • برای جلوگیری از دوشاخه شدن ریشه مو، موها را مرتب کوتاه کنید و از نرم کننده های مرغوب استفاده کنید.
 • برای شستشوی موهای صاف شده از آب داغ استفاده نکنید.
 • پس از ریباندینگ، کف سر نباید شوره ببندد.
 • پس از صاف کردن، موها را همیشه با شانه دندانه درشت شانه بزنید.
 • پس از حمام از سرم مو استفاده کنید.
 • برای حفظ رطوبت و سلامت مو، از آب کافی و رژیم غذایی سالم استفاده کنید.

صافی ژاپنی با ریباندینگ مو

صافی ژاپنی یکی از روش های رایج در ریباندینگ و صافی مو است. در این روش بعد از شامپو و نرم کننده زدن، لوسیون ویژه ای حاوی آمونیوم تیوگلیکولات را به سر می زنند تا به اصطلاح گره خوردگی های باقیمانده از بین برود.
سپس با استفاده از اتوهای پهن از جنس سرامیک روی سر او می کشند تا ساختار مو کاملا صاف شود. دمای اتو در این حالت حدود 170 تا 230 درجه سانتی گراد می باشد. سپس یک لوسیون را با مواد خنثی کننده به سر اعمال خواهند کرد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
آموزش کوتاهی مو
50 ایده مدل موی مصری

مدل موی مصری، یکی از مدل‌های کوتاهی مو مخصوص خانم ها است که در تمام دنیا مورد استقبال قرار گرفته است. این مدل مو برگرفته

رنگ کردن موی سفید
آموزش رنگ مو
آموزش رنگ کردن موی سفید

همانطور که می‌دانید، بدن به مرور زمان و با افزیش سن؛ دچار تغییراتی می‌شود که بر روی ظاهر تاثیر گذاشته و به راحتی قابل رویت

اشتراک گذاری
Notify of
16 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments

ببخشید درسته که میگن ریباندینگ بیشتر از کراتین به مو آسیب میزنه؟

سلام، وقت بخیر
یه سوال داشتم، آیا ریباندینگ فقط برای موهای خیلی فر هست؟

سلام روز بخیر
ببخشید با وجود ریباندینگ میشه موهارو دکلره کرد؟؟؟

سلام عصرتون بخیر
آیا موهای کوتاه یعنی مثلا بالاتر از سرشانه رو هم میشه کراتینه کرد ؟
یعنی لخت شلاقی میشه؟؟؟

سلام موهای من بعد از ریباندینگ مجعد شده ایا ۵ روز دیگه مستونم کراتین کنم که موهام صاف شه؟؟

سلام.وقت بخیر.یعنی دوباره به حالت قبلی خودش برگشته؟؟

نخیر موهام موج داشته ارایشگرم حرفه ایی نبوده موهام مجعد شده به من گفتن که بعد از ۵ روز میتونم دوباره کراتین کنم و موهام صاف شه و شلاقی

هر کدام از مراحل صافی و احیا اگر به درستی انجام نشه بعد چندبار شست و شو موها موها به حالت قبلی خودش بر میگیرده، شما هم بعد مکث ده روزه اگه به موهاتون در اثر ریباندیگ آسیب نرسیده باشه میتونید کار احیا و صافی را انجام بدید.

سلام مواد صافی باید رو موی بکر باشه یا حنا داره اشکال نداره

سلام . می تونید روی موی رنگ شده ؛ حنا دار و یا سالم انجام دهید. فقط باید این عمل و پیش یک متخصص مو انجام دهید.

سلام برای ریباندینگ مو چند مرحله اتو کشی داره روی موی طبیعی

بستگی به جنس موهاتون داره که توسط متخصص تشخیص داده میشه

نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.