لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

بافت مو

بافت مو

بافت مو یکی از روش های قدیمی آراستن مو خانم ها و حتی آقایان می باشد و آموزش بافت مو همچنان از دوره های محبوب در آموزش آرایشگری محسوب می شود. خیلی از ما برای آراستن موی خود در طول روز و همچنین برای شرکت در مجالس و دورهمی های رسمی یا دوستانه، از مدل های بافت موی ساده استفاده می کنیم و برای آراستگی بیشتر علاقمند به آموزش انواع بافت مو های جدید و به روز هستیم.

ابتدا تاریخچه بافت مو در فرهنگ های مختلف را به صورت اجمالی بیان خواهیم کرد. سپس ابزار و وسایل مورد نیاز برای بافت مو را معرفی خواهیم کرد. در نهایت مراحل ابتدایی و پیش نیاز ها و نکات مهم در این خصوص را نام خواهیم برد. با رعایت این نکات موی بافته شده از زیبایی و آراستگی و کیفیت مطلوبی برخوردار خواهد شد.

بافت مو

تاریخچه بافت مو

بافت مو یکی از شیوه های آراستن مو است که از زمان های گذشته و در فرهنگ های مختلف وجود داشته و تابه امروز محبوبیت خود را حفظ کرده است. با وجود افزایش و گسترش روش های آراستن مو اقبال عمومی خانم ها و حتی آقایان به بافت مو همچنان وجود داشته و آرایشگران و هنرمندان این عرصه با ترکیب انواع مدل های بافت مو قدیمی و جدید مدل های بیشتر و متنوع تری را در بافت مو خلق می کنند. قدمت بافت مو به هزاران سال پیش و فرهنگ های مختلفی باز می گردد.

در طول تاریخ بافت های تزیینی در بین جوامع آفریقایی رایج بوده است. زنان و مردان آفریقایی به علت ضخامت و فر شدید موهای خود رو به بافت مو در سبک های خاص خود آوردند. که اول از همه برای بهداشت و پس از آن برای زیبایی و حتی به عنوان نمادی از شخصیت و موقعیت اجتماعیشان کاربرد داشت.

بافت مو قدیمی آفریقا

 3000 سال قبل فرمانروایان مصر باستان که در آراستن خود در زمان حیات و سلطنتشان و آراستن اجساد در زمان پس از مرگشان مشهور بودند، از مدل های بافتن موی خاص خود استفاده می کردند و با پولک و مهره های شیشه ای یا طلایی آنها را تزیین می کردند.

تصاویر زنان در هندوستان نیز خانم هایی با موهای بلند و بافت های سنگین را نشان می دهند. خانم های هندوستان که به داشتن موهای زیبا و پرپشت مشهورند، آراستن موهایشان را مانند لباس های سنتی و زینت آلات خاص فرهنگشان با روشهای سنتی و زیبایی همچون بافت مو انجام می دهند.


در بعضی جوامع همچون کشورهای آسیای شرقی (چین و ژاپن و … ) مدل های مختلف آراستن و بافت مو موقعیت اجتماعی فرد را نشان می داد. هر چه مقام و رتبه آن فرد بالاتر بود بافت موی او نیز از پیچیدگی بیشتری برخوردار بود. در قصرهای سلطنتی هر فرد با توجه به رتبه شغلی و نوع وظایفش می بایست موی خود را به سبکی خاص می آراست که هرچه این مقام بالاتر می رفت، مدل موی او هم از سادگی به سمت پیچیدگی و بزرگتر بسته شدن بر روی سر می رفت.

ابزار و مواد مصرفی برای بافت مو

برای اینکه بتوانید یک بافت موی زیبا و آراسته داشته باشید و به هم ریختگی و بی نظمی در بافته ی شما به چشم نخورد و در نهایت از دوام زیادی برخوردار باشد بایستی به صورت حرفه ای با تجهیزات مناسب و دقت و حوصله این کار را انجام دهید. برای این منظور ابتدا به یک سری ابزار و مواد مصرفی نیاز دارید :

[ghaleb][img][textlink][/textlink] [/ghaleb]

  • سشوار یا اتوی مو یکی از ابزار آماده سازی مو باشد. موها بایستی برای بافته شدن یکدست و صاف باشند.
  • شانه ها و برس ها در بافتن مو اهمیت خاصی دارند. اول از همه در طول بافتن مو برای اینکه تقسیم بندی های منظمی داشته باشید، بایستی حتما قبل از بافتن در هر مرحله موها را برس کنید و بعد دسته بندی کنید. همچنین شانه ها در اندازه ها و طرح های مختلفی در بازار موجود هستند که با توجه به نوع مدل مویی که می خواهید ببافید، بایستی از از شانه های مخصوص برای هر نوع تقسیم بندی مو استفاده کنید.
  • کیلپس های تقسیم بندی مو در جنس های فلزی یا پلاستیکی در اندازه های مختلف نیز از دیگر ابزار بافت مو است که با توجه به مدلی که می خواهید کار کنید کاربردهای مختلف و مهمی خواهند داشت تا نتیجه کار شما منظم و زیبا باشد.
  • کش های سر کوچک در اندازه مختلف نیز با توجه به نوع بافت کاربرد بسیار مهمی دارند تا بافت موی شما از آراستگی و دوام بیشتری برخوردار باشد. در بعضی مدل های بافت مو ممکن است ده ها یا صدها کش کوچک استفاده شود.
  • در نهایت مواد نگه دارنده مو همچون کرم مو، تافت مو، ژل سر و … که با توجه به نوع بافت و جنس مو و خواست مشتری در برخی موارد کاربرد خواهند داشت.

بافت مو ابزار

مراحل آماده سازی مشتری برای بافت مو

برای داشتن یک بافت مو زیبا، آراسته و ماندگار، نیاز به انجام یک سری مراحل اولیه قبل از بافت داریم:

  • در مرحله اول موها بایستی شسته و تمیز باشد. اگر به عنوان آرایشگر برای شخصی بافت مو را انجام می دهید، پس لازم است اینکار را به صورت حرفه ای و با رعایت اصول بهداشتی انجام دهید. از شامپو و در صورت لزوم نرم کننده یا حجم دهنده استفاده کنید. با حوله یکبار مصرف موها را به آهستگی خشک کنید. از آب با حرارت ولرم استفاده کنید و درجه دمای آب خیلی سرد یا خیلی گرم نباشد.
  • مرحله دوم صاف و شانه کردن مو. موها را با برس و شانه مناسب و با کمک سشوار و اتوی مو خشک کنید. دقت داشته باشید شانه به پوست کف سر جوری کشیده نشود که باعث آسیب دیدگی پوست سر و ایجاد پوسته یا زخم شود. همچنین موها را با شدت نکشید تا تارهای مو کنده و خرد نشود.
  • مرحله سوم استفاده از مواد نگهدارنده و حالت دهنده مو هست. در این مرحله با توجه به نوع بافتی که مد نظر شماست و جنس مو و همچنین میزان دوامی که برای بافت مد نظر دارید، از اسپری مو حجم دهنده یا ژل موی سر استفاده کنید و همه نقاط مو را با حجم سبکی به آن آغشته کنید.
  • مرحله چهارم تقسیم بندی مو به وسیله شانه و گیره های نگهدارنده. قبل از شروع به بافت مو با توجه به نوع بافتی که مد نظر دارید و حجم موی مورد نظر بایستی به کمک شانه های مخصوص و گیره های نگه دارنده موها را با دقت تقسیم بندی کنید.

بافت مو آماده سازی

نکات قابل توجه آریشگران در خدمات بافت مو

قبل از بررسی و انتخاب نوع بافت این نکته حائز اهمیت است که چه پایه ای برای بافت مد نظر قرار می گیرد که باید به خوبی انتخاب شود. در طی مشاوره با مشتری شرایط مو و سر مشتری را آنالیز کنید و توجه خاص به بافت طبیعی مو داشته باشید. در آنالیز مو به قطر مو، جنس مو، طبیعت مو و حالت آن توجه نمایید. علاوه بر بافت مو باید موراد دیگری را هم مد نظر قرار بگیرد. این موارد تراکم، شرایط، بلندی مو و بهداشت سر است که حائز اهمیت می باشد.

بافت مو انواع

تراکم: به نواحی کم پشت توجه کنید و این قسمت ها را بیشتر در معرض دید قرار ندهید.

شرایط: اگر موها در اثر استفاده از مواد شیمیایی ضعیف و آسیب دیده است، از بافت های طولانی استفاده نکنید، زیرا موها آسیب دیده و در نزدیکی ریشه قطع می شود.

بلندی مو: برای انجام برخی از بافت ها ضروری است که موها بلند باشد. مطمئن شوید مو به قدر کافی بلند است که بتوان مدل بافت انتخابی را انجام داد.

بهداشت سر: شرایط سر را چک کنید تا مطمئن شوید پوست سر و مو از سلامت کافی جهت بافت انتخابی برخوردار است.

انتخاب مدل مناسب با فرم چهره: برای صورت های ظریف بافت را به عقب کشیده و از صورت خارج کنید و برای صورت های گرد بافت را روی صورت ببرید.

توجه :

یکی از نکات مهم در خصوص بافت مو کشیده شدن بیش از حد مو است، که باعث ایجاد شرایطی موسوم به کشش آلوپیس می شود. از بروز این شرایط باید جلوگیری کرد، زیرا باعث زخم سر و پوسته شدن پوست سر و حتی ریزش مو به خصوص در اطراف خط رویش مو می شود. محکم بستن بیش از حد مو در طولانی مدت منجر به از دست دادن بخش های قابل توجهی از مو می شود. به خاطر داشته باشید این بافت ها زیبا هستند اما باید بدون کشش زیاد انجام شوند تا از آسیب طولانی مدت به فولیکول های مو جلوگیری شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
آموزش کوتاهی مو
50 ایده مدل موی مصری

مدل موی مصری، یکی از مدل‌های کوتاهی مو مخصوص خانم ها است که در تمام دنیا مورد استقبال قرار گرفته است. این مدل مو برگرفته

رنگ کردن موی سفید
آموزش رنگ مو
آموزش رنگ کردن موی سفید

همانطور که می‌دانید، بدن به مرور زمان و با افزیش سن؛ دچار تغییراتی می‌شود که بر روی ظاهر تاثیر گذاشته و به راحتی قابل رویت

اشتراک گذاری
Notify of
13 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments

سلام وقت بخیر
ببخشید شما آموزش بافت با حلقه هم دارید؟؟

با سلام بله آموزش بافت با مهره و حلقه و با اکستنشن مو نیز آموزش داده می شود.

با سلام و خسته نباشید
ممنون میشم اگر سر فصل هایی که برای آزمون بافت ما باید یاد بگیریم رو برامون بفرمایید.
کل بافت ها چند تا هستن ؟؟؟؟
پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون

با سلام سرفصل های دوره آموزش بافت مو به شرح زیر می باشد :
آشنایی با انواع مو
آماده سازی مو قبل از بافت مو
معرفی ابزار و مواد مصرفی برای بافت
آموزش مشاوره با مشتری
آموزش بافت های پایه شامل بافت ساده، کف سری، گیس باف و …
آموزش بافت های فانتزی شامل فرانسوی زیر و رو، آفریقایی،تیغ ماهی، حصیری و…
آموزش بافت های ترکیبی شامل بافت مارپیچ،فرانسوی مارپیچ کل سر و…
آموزش بافت با موی اضافه
آموزش بافت با مهره و حلقه

سلام
ببخشید ممکنه راجعه به دردلاگ توضیح بدید؟؟
درد رو خودمون هم میتونیم درست کنیم یا اونا آماده هستن؟؟

دردلاک نوعی روش بافت جدید است که بیشتر مشابه بافت های آفریقایی و جامائیکایی است. این بافت مو از طریق پوش دادن و دست کردن دسته های موی کرک شده و نهایتا مخروطی کردن و فیکس کردن با وکس مو انجام میشود. این روش هم میتواند با موی پوش داده شده و کاملا شسته شده خود فرد انجام شود هم می تواند از اکستنشن موهای دردلاک شده اماده استفاده کرد. دردلاک های اکستنشن آماده در بازار وجود دارد و شما هم می توانید در منزل با کاموا و فیلم های آموزشی نیز دردلاک را تولید کنید

ببخشید شما در دوره آموزش بافت مو بافت های جدید مثل بافت طنابی و دردلاک هم آموزش می دهید؟

در دوره آموزش بافت مو فنی و حرفه ایی سرفصل های بافت های فانتزی مثل دردلاک وجود ندارد اما به صورت خصوصی این مباحث تدریس می شود

سلام وقتتون بخیر میخواستم ببینم بافت افریقایی و خوده این کشور از چه ابزاری استفاده میکند

سلام وقتتون بخیر. برای انجام بافت آفریقایی به ابزار خاصی نیاز ندارید.

سلام. اول باید لکه های نارنجی رو بگیرید یعنی با دکلره به پایه برسونید بعد رنگ یکدست مورد نظرتون رو بذارید

سلام وقت بخیر
من موهام کم پشت هستند و حجم کمی دارن.
ممکنه با بافت کویین موهام اسیب ببینن و بِریزن؟

سلام وقت بخیر.
کلا بافت یک مقدار موها رو میکشه.ولی بافت کویین فشار زیادی رو موها وارد نمیکنه.نباید بذارید مدت زیادی رو موهاتون بمونه

نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.