لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

تشخیص انواع رنگ پوست

انواع مختلف پوست بر اساس رنگ

پوست بر اساس رنگ به شش نوع و گروه تقسیم می­‌شود و شما می­‌توانید رنگ پوست خود را از میان آن­ها تشخیص دهید:

تشخیص-رنگ-پوست

نوع اول

رنگ پوست این افراد قبل از قرار گرفتن در نور خورشید کاملاً سفید و روشن است و معمولاً رنگ چشمان آبی، سبز یا خاکستری بسیار روشن دارند و رنگ موهای­شان قرمز یا بلوند روشن است و در مقابل نور خورشید دچار لک و سوختگی پوست می‌­شوند و هرگز در مقابل آفتاب برنزه نمی­‌شوند و احتمال پوسته پوسته شدن بسیار زیاد است.

نوع دوم

رنگ پوست این افراد قبل از قرار گرفتن در نور خورشید روشن است و رنگ چشمان آن­ها آبی، سبز یا خاکستری است و رنگ موهای­شان کاملا بلوند است و در مقابل نور خورشید دچار لک و سوختگی می­‌شوند و احتمالا برنزه شدن این نوع پوست­ها بسیار کم است.

نوع سوم

رنگ پوست این افراد قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب بژ است یا حتی به زردی می­زند و رنگ چشم­هایشان قهوه­ای روشن یا فندقی است. و رنگ موهای طبیعی آنها نیز قهوه­ای روشن یا بلوند تیره می‌­باشد و در مقابل نور آفتاب گاهی برنزه می­‌شوند اما برای پیشگیری از لک­های پوستی باید بسیار مراقبت کنند.

اگر می‌­خواهید پوستی صاف و بی ­نقص داشته باشید اما هزینه‌ها و استفاده از مواد ­شیمیایی شما را خسته کرده است؛ بهترین گزینه پیشنهادی برای شما لایه برداری با ماسک خانگی است زیرا این ماسک ­ها علاوه بر آن که لایه برداری پوست را بر عهده دارند، باعث می­ شوند تا با کمترین هزینه، پوستی با طراوت، شاداب و درخشان داشته باشید.

نوع چهارم

رنگ پوست این افراد قبل از قرارگیری در معرض نور آفتاب قهوه­ای روشن است و رنگ طبیعی موها و چشمانشان قهوه­ای تیره است و در مقابل نور خورشید به ندرت دچار لک و سوختگی پوستی می‌شوند و به راحتی نمی­‌سوزند.

نوع پنجم

رنگ پوست این افراد قبل از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب قهوه­ای تیره است و رنگ طبیعی مو و چشم­ها قهوه­ای تیره و گاهی مشکی می‌­باشد. این نوع پوست­ها خیلی کم دچار لک و سوختگی می‌شوند وبه راحتی برنز خواهند شد.

نوع ششم

رنگ پوست این افراد قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب قهوه­ای تیره است و رنگ طبیعی مو و چشم­ها قهوه­ای تیره و رو به مشکی می­‌باشد. این نوع پوست­ها هرگز در مقابل نورخورشید نمی‌سوزند و به راحتی برنز خواهند شد.

عوامل موثر روی ایجاد انواع رنگ پوست

رنگ پوست در اصل به ژنتیک و زمینه ارثی بستگی دارد اما عواملی که به طور طبیعی باعث تغییر رنگ پوست می­‌شوند، عبارتند از:

  • قرار گیری در معرض نور آفتاب
  • بی‌خوابی
  • برخی از بیماری‌ها (به طور مثال؛ افرادی که با کمبود آهن مواجه هستند، دارای رنگ پوستی پریده و زرد رنگ می­‌باشند)
  • مصرف سیگار و دخانیات که شفافیت پوست را از بین برده و رنگ پوست را زرد مایل به قهوه­ای می‌­کند.
  • مصرف برخی از داروها
  • سن (پوست اغلب نوزادان روشن تر و وقتی وارد دوران بلوغ می‌شوند رنگ پوست آنها تیره تر می‌­شود)
  • پراکندگی محیطی و اقلیمی

چگونه تناژ پوست و رنگ آن را تشخیص دهیم

انواع رنگ پوست دارای تناژهای مختلفی هستند. تناژ پوست بدون در نظر گرفتن اینکه چقدر در مقابل نور خورشید قرار گرفته است، همواره ثابت بوده و به سه دسته سرد، گرم و خنثی تقسیم می‌شوند:

تناژ سرد: افراد دارای تناژ سرد، پوستی به رنگ قرمز و صورتی با سایه های آبی دارند.

تناژ گرم: افراد دارای تناژ گرم، پوستی به رنگ زرد، هلویی و طلایی دارند.

تناژ خنثی: افراد دارای تناژ خنثی، سبزه هستند و در کل ترکیبی از تناژهای سرد و گرم دارند.

در ادامه چندین روش موثر برای تشخیص تناژ پوست معرفی خواهد شد:

روش اول (تشخیص رنگ پوست از روی رگ­ها)

دست­های خود را بشوید و ۱۵ دقیقه صبر کنید و زیر نور طبیعی خورشید بنشینید و به رنگ رگ‌های قسمت داخل مچ دستتان نگاه کنید؛ اگر رگ­های شما به رنگ سبز باشد، دارای پوستی با تناژ گرم هستید.

اگر رگ­ها بنفش یا آبی باشد، تناژ پوست شما سرد است و اگر نمی‌توانید رنگ رگ­هایتان را تشخیص دهید، دارای تناژ پوستی خنثی هستید.

روش دوم (استفاده از کاغذ سفید)

صورتتان را بشویید و بعد از ۱۵ دقیقه یک کاغذ سفید مقابل صورت قرار دهید و به آینه نگاه کنید. اگر پوست­تان سفید یا زرد شود؛ دارای تناژ پوستی گرم هستید.

اگر رنگ پوست­تان صورتی یا آبی و متمایل به قرمز یا سرخ باشد، تناژ پوستی سرد دارید. اگر نمی‌توانید هیچ یک از رنگ­های زرد، سبز و صورتی را تشخیص دهید پوست شما خنثی می­‌باشد.

روش سوم (واکنش در مقابل آفتاب)

برای انجام این روش در نظر بگیرید که پوست شما در مقابل آفتاب چه واکنشی دارد؟ اگر به راحتی برنزه می شوید، دارای پوست گرم یا خنثی هستید و اگر دچار آفتاب سوختگی می‌شوید، پوست شما سرد است.

روش چهارم (رنگ پشت گوش)

اگر پوست پشت گوش شما زرد است، تناژ پوست گرم دارید. اگر رنگ پوست پشت گوش شما صورتی یا قرمز باشد، دارای تناژ پوستی سرد هستید.

روش پنجم (تکنیک استفاده از زیورآلات)

اگر با زیورآلات نقره ­ای زیباتر و جذاب­تر به نظر می­‌رسید، دارای تناژ پوستی سرد هستید. اگر زیورالات زرد صورت شما را شاداب­تر نشان می‌­دهد، دارای زمینه و تناژ پوستی گرم هستید. اگر هر مدل جواهرات اعم از طلا و نقره به پوست­تان می‌­آید شما دارای پوستی خنثی یا طبیعی هستید.

روش ششم (تست رنگ طبیعی)

اگر رنگ موی سفید یا مشکی زیباتر به نظر می­‌رسید، دارای پوست سرد هستید و در صورتی که با رنگ موی کرم و قهوه­ای بهتر دیده می­‌شوید، پس دارای تناژ پوستی گرم هستید.

روش هفتم (رنگ مو و چشم­های شما)

اگر چشم­هایی به رنگ آبی، طوسی یا سبز دارید و رنگ طبیعی موهای­تان بلوند یا قهوه‌ای روشن باشد، دارای تناژ پوستی سرد هستید. اگر تناژ پوستی شما گرم باشد احتمالاً باید رنگ چشم ­هایتان قهوه­ای، عسلی و رنگ طبیعی موهایتان هم مشکی، قرمز با زمینه زرد یا نارنجی باشد.

چه لیرزی برای چه نوع پوستی مناسب است؟

انواع لیزر پوست با توجه به رنگ پوست

به طور کلی لیزر موهای زائد در ایران دارای سه مدل است:

  • لیزر ان دی یاگ
  • لیزر الکساندرایت
  • لیزر دایود

تنها تفاوت آن­ها در کاربردشان است زیرا برای هر نوع پوستی، لیزر متفاوتی پیشنهاد می‌شود.

اگر شما دارای رنگ پوست سفید هستید و در مقابل آفتاب می سوزید اما برنزه نمی­‌شوید، بهتر است از لیزر دستگاه الکساندرایت و دایود استفاده کنید.

اگر دارای پوست گندمی و متوسط هستید، انتخاب اول باید لیزر با دستگاه دایود باشد و در مرحله بعد لیزر با دستگاه الکساندرایت را در نظر بگیرید.

اگر دارای پوست سبزه و تیره هستید، باید از لیزر ان­دی­یاگ استفاده کنید. زیرا اشعه این دستگاه از سطح پوست رد شده و توسط رنگدانه‌­های سطح پوست جذب نمی‌­شود و سوختگی بر جای نمی­‌گذارد و مستقیماً فولیکول مو را هدف قرار می‌دهد.

انواع تناژ پوست

تناژ پوست در واقع در لایه اپیدرم پوست که سلول­های ملانین وجود دارد، مشخص می‌­شود. سلول­هایی که رنگدانه پوست را مشخص می­‌کنند، هنگامی که پوست در معرض اشعه نور خورشید قرار می‌­گیرد.

برای محافظت از اشعه­‌های خطرناک، شروع به ترشح مانوست می­‌کنند. پس در واقع تناژ پوستی بستگی به مدت زمان قرار گرفتن شما در معرض نور خورشید دارد.

به طور کلی 4 نوع تناژ پوستی داریم که عبارتند از:

نوع اول: پوست خیلی روشن

این نوع پوست مختص افرادی است که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند و این افراد کمتر در معرض نور خورشید قرار دارند و سلول‌های پوستی آن­ها نیازی به ترشح ملانین ندارد.

این دسته از پوست‌ها صورتی رنگ و دارای کک و مک هستند. این افراد در مقابل نور خورشید به راحتی دچار آفتاب سوختگی می­‌شوند. مراقبت از پوست خیلی روشن در برابر آفتاب شرایط خاصی دارد.

تفاوت پوست خیلی روشن و بور در این است؛ افرادی که پوست خیلی روشن دارند دارای تناژ صورتی هستند اما افراد با پوست بور تناژ پوستی سردی دارند.

نوع دوم: پوست سفید

این نوع پوست هیچ گونه ماده رنگی ندارد و بسیار سفید و شیری رنگ است و رگ­ها از زیر پوست کاملا قابل رویت است. این افراد معمولاً دارای عنبیه صورتی یا آبی هستند و حدقه چشمان­شان قرمز رنگ است.

رگ­های آبی زیر چشم نشان می‌­دهد که پوست شما سفید است. برای برنزه کردن پوست در مقابل نور خورشید به آسانی دچار آفتاب‌سوختگی می شوند و پوست قرمز خواهد شد و برنزه نخواهند شد.

رنگ کردن موها یک کار بسیار جذاب برای خانم هایی است، که به فکر زیبایی و تغییر هستند، اما این انتخاب باید درست باشد و با تناژ رنگ پوست هم خوانی داشته باشد؛ تا جذاب به نظر برسد. برای حل این مشکل بهتر است مقاله رنگ موی مناسب رنگ پوست را مطالعه کنید.

نوع سوم: پوست گندمی

یکی دیگر از انواع رنگ پوست گندمی است که این پوست ها قهوه­ای روشن یا تیره با ته رنگ زرد یا قرمز هستند و در برابر نور آفتاب به ندرت دچار سوختگی می‌­شوند و به راحتی می‌توانند در مقابل آفتاب برنزه شوند.

“اگر پوست گندمی دارید رنگ موی قرمز نسکافه‌­ای و دودی برای شما مناسب است.”

نوع چهارم: پوست سبزه

این رنگ پوست شبیه رنگ زیتون است. افرادی که دارای این رنگ پوست هستند، معمولا موهای تیره دارند و این نوع پوست ترکیبی از رنگ­های زرد، سبز و کمی هم قهوه­ای است.

“اگر پوست سبزه دارید رنگ موی قهوه ای، طلایی و عسلی را انتخاب کنید.”

نوع پنجم: پوست تیره

رنگ پوست تیره به طور کلی مربوط به افرادی است که به شدت در معرض نور خورشید و اشعه فرابنفش قرار دارند که این افراد بیشتر در خاورمیانه، آفریقا و هند ساکن هستند.

این­گونه افراد هم از اشعه خطرناک خورشید مصون نیستند، پس باید از پوست خود مراقبت کنند. برای جلوگیری از سرطان پوست استفاده از کرم ضدآفتاب ضروری است.

به ندرت پیش می‌­آید که این رنگ پوست در مقابل تابش نور خورشید بسوزد و اغلب به راحتی برنزه می­‌شوند.

“اگر پوست تیره دارید، طیف رنگ­های قرمز و شرابی برای شما بسیار مناسب است.”

نوع ششم: پوست سیاه

بیشتر آفریقایی­ها دارای رنگ پوست سیاه هستند. و تیره ترین رنگ پوست در بین انواع پوست­ها می‌­باشد. این نوع رنگ پوست به هیچ عنوان نمی­‌تواند برنزه شود.

سخن پایانی

همانطور که می­‌دانید هر شخصی دارای رنگ پوست مختلفی است، که برای خرید محصولات مناسب، رسیدگی و روتین و مراقبت­های پوستی نیاز به تشخیص و شناخت آن دارد. پس بهتر است برای انتخاب درست رنگ مو و دیگر روتین های مناسب با رنگ پوستتان به نکات گفته شده در این مقاله دقت کنید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
هایلایت مو
مطالب عمومی
تکنیک‌های هایلایت مو

اگر تازه با روش هایلایت مو آشنا شده‌اید، باید بدانید که تکنیک‌های هایلایت بسیاری وجود دارد که آرایشگران امروزی برای رسیدن به رنگ موهای متفاوت

زیباترین زنان جهان
مطالب عمومی
25 زیباترین زن جهان در سال 2023

استانداردهای زیبایی در هر نقطه از جهان با یکدیگر متفاوت است. همچنین زیبایی، یک مفهوم بسیار ذهنی است به این معنا که ممکن است شخصی

آموزش کوتاهی مو
50 ایده مدل موی مصری

مدل موی مصری، یکی از مدل‌های کوتاهی مو مخصوص خانم ها است که در تمام دنیا مورد استقبال قرار گرفته است. این مدل مو برگرفته

اشتراک گذاری
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.