لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

هیدراته کردن مو خشک

 • آبرسانی مو یا هیدراته کردن مو چیست ؟
 • چگونه مو ها را آبرسانی یا هیدراته کنیم؟
 • فواید هیدراته مو چیست ؟
 • چرا موهایتان خشک می شود ؟
 • انواع ماسک های خانگی برای آبرسانی مو

حتما شما و اطرافیانتان هم تا به حال دچار مشکل خشکی مو شده اید. در چنین وضعیتی موها ظاهری نامناسب و نامطلوب دارند و فکرتان را حسابی درگیر خود می کنند و ناچارید برای حل این مشکل به دنبال راه حل آسان و مقرون به صرفه باشید. خشکی و شکنندگی مو به دلایل مختلفی پدید می آید. روش های مختلفی به منظور تقویت موها وجود دارد. آموزشگاه آرایشگری زنانه هنرآموزان در این مقاله به روش هیدراته کردن مو خشک” ، که روشی مناسب برای از بین بردن خشکی و آسیب دیدگی است، اشاره خواهیم کرد.

چگونه موها را آبرسانی یا هیدراته کنیم؟

موی خشک و شکننده به راحتی آسیب می بیند و تنها نگهداری سختی دارد. خوشبختانه آبرسانی کردن یا هیدراته کردن مو کار راحتی است و مجبور به استفاده از محصولات خاصی نیستید. اگر می خواهید موی شفاف و درخشانی داشته باشید، باید در روتین مراقبت از موی خود کمی تغییرات اعمال کنید. می توانید از ماسک مو های ساده و طبیعی که وسایل آن در خانه است، استفاده کنید. با کمی زمان، عشق و مراقبت، مو های شما سالم، قوی و آبرسانی می شوند.

مراقبت از مو در برابر خشکی

هیدراته-کردن-موی-خشک

از وسایل حرارتی برای مو استفاده نکنید.

سشوار، اتو مو و بابلیس اگر بیش از حد استفاده شوند، عاملی برای خشکی و شکنندگی مو هستند. استفاده از این لوازم در دمای بسیار بالا آسیب دیدگی مو را افزایش می دهد. اگر مجبور هستید که از این لوازم استفاده کنید، حتما اول از اسپری محافظت کننده مو در برابر گرما را استفاده کنید.

 • از سشوار های یونیک (دارای قابلیت تولید یون) استفاده کنید. این سشوار ها یون منفی را برانگیخته می‌ کند و به نگه داشتن رطوبت داخل مو کمک می کنند.
 • تنظیمات اتو مو، بابلیس یا سشوار را روی دمای پایین قرار دهید. شاید دیرتر به حالت مورد نظر روی مو های تان برسید اما قطعا آسیب کم تری به آن ها وارد می شود.
 • نباید هر روز از سشوار ، اتو مو و بابلیس استفاده کنید. حتی اگر اسپری محافظت از مو در برابر گرما را اعمال کرده اید، باز هم گرمای بیش از حد بالا، آسیب زننده است. استایل های مختلف مثل فر طبیعی، بافت مو، دم اسبی و غیره را امتحان کنید که نیاز به این لوازم ندارند.

از شامپو و نرم کننده مناسب استفاده کنید.

محصول هایی را که حاوی سیلیکون و سولفات است را کنار بگذارید زیرا باعث خشکی و زبری موهای شما می شوند. از شامپو و نرم کننده متناسب با نوع موی خود استفاده کنید. به دنبال محصولاتی باشید که حاوی آلوئه ورا یا روغن هسته زردآلو هستند تا رطوبت و آب رسانی بیشتری را برای مو های شما انجام دهند.

 • هرگز موهای تان را با آب داغ نشویید. زیرا چربی و رطوبت طبیعی مو را از بین می ‌برد و حس خشکی و زبری را در آن افزایش می دهد.
 • احتمالا شامپوها و نرم کننده های حاوی سیلیکون به لطافت و براقیت موی شما کمک کنند اما اگر با سولفات همراه باشند، اثرات خوبی به جای نخواهند گذاشت. اگر این شامپو ها را به خوبی از روی مو های تان تمیز نکنید، داخل مو نفوذ کرده و باعث زبری و شکنندگی مو می شوند. سولفات یک ماده خشن و پاک کننده است که معمولاً آن را در شوینده های خانگی به کار می برند. همچنین در زدودن سیلیکون بسیار عالی عمل می‌ کند و موی خشک و شکننده را به شما تحویل می دهد.

هر روز موهای خود را نشویید.

شاید برایتان عجیب به نظر برسد اما در هفته فقط ۲ الی ۳ بار موهای خود را بشویید. هر چقدر بیشتر مو ها را شستشو دهید، موهای تان خشک تر می شود. اگر مجبورید که هر روز مو های خود را شستشو دهید، می ‌توانید شستشوی موی خود را با یک نرم‌کننده همراه کنید. در نهایت بهترین راهکار این است که دو الی سه بار در هفته موهای خود را بشویید.

 • مراقب نوع شستشوی موهای تان باشید. از شامپو روی پوست سر استفاده کنید اما نرم کننده را فقط به ساقه و انتهای موی سر بزنید.
 • اگر موی ضخیم و زبر دارید، اول شستشوی طبیعی خود را انجام دهید و در مرحله بعد نرم کننده را روی مو های تان اعمال کنید.
 • اگر مو های بلندی دارید، اجازه دهید نرم کننده تمام شب روی موهایتان زیر کلاه حمام بماند. سپس صبح با شامپو و نرم کننده بشویید.
 • استفاده از شامپو و نرم کننده یک راه عالی برای مو های فر می باشد، زیرا فر، موهای شما را مرطوب نگه می دارد و از وزی زیاد جلوگیری می کند.

موهایتان را کمتر رنگ کنید.

انجام کارهایی مانند رنگ، هایلایت، صافی و فری دائمی را کاهش دهید و به مو های خود استراحت دهید تا تنفس کند . در موارد ذکر شده از مواد شیمیایی استفاده می شود که باعث خشکی و شکنندگی مو هستند. بهتر است تا جایی که می ‌توانید از انجام این کارها دوری کنید و سعی کنید مو های خود را ریلکس و آرام نگه دارید تا آسیب کم تری ببینند.

 • از رنگ موی فاقد آمونیاک استفاده کنید. بهتر است برای انجام این کار به سالن مراجعه کنید تا یک فرد متخصص اینکار را انجام دهد. اگر موی بلند دارید، حتماً از رنگ موی آبرسان و هیدراته استفاده کنید.
 • به جای این که به طور منظم هایلایت کنید، روش بالیاژ را انجام دهید. بالیاژ مو های شما را فقط از وسط به پایین هایلایت می کند. از آن جایی که ریشه مو کاملاً طبیعی باقی می ماند و مجبور نیستید که با آن ها کاری داشته باشید، در نتیجه موی شما سالم تر باقی می ماند.
 • از ریلکسر های فاقد مواد شیمیایی استفاده کنید. احتمالا این مواد به موهای شما آسیب برسانند، بنابراین نباید چند بار این کار را تکرار کنید.

از باد و خورشید دوری کنید.

مو های خود را در برابر عوامل مختلف مخصوصاً باد و خورشید محافظت کنید. این دو عاملی برای شکنندگی و خشکی مو شما هستند. اگر هوا گرم و آفتابی است، اسپری محافظت از مو در برابر اشعه فرابنفش را به مو های خود بزنید یا کلاه سر کنید. همچنین در فصل زمستان از کلاه های زمستانی استفاده کنید تا از خشکی موی شما جلوگیری شود.

 • از کرم نرم کننده قبل از شنا و کلاه شنا، هنگام آن استفاده کنید. تا موهایتان با کلر موجود در آب برخورد نکند و خشک نشود.
 • در فصل زمستان حتما از نرم کننده های آبرسان استفاده کنید. یک بار در هفته از یک نرم کننده برای آبرسانی بیشتر به مو های تان استفاده کنید.

با دقت موهای خود را شانه کنید.

همیشه موهایتان را از انتها شانه کنید و هرگز شانه کشیدن را از قسمت ریشه ها به سمت پایین، انجام ندهید. همچنین مو های خود را زمانی که خیس هستند، شانه نکنید زیرا باعث شکسته شدن و زبری موی شما می شود. به جای آن با استفاده از انگشت گره های مو خود را باز کنید. زمانی که مو هایتان خشک هستند، با استفاده از شانه دندانه پهن (برای مو های فر) و موهای معمولی ، شانه بزنید. که به توزیع روغن طبیعی مو کمک می کند.

 • همچنین می توانید از اسپری یا کرم باز کننده گره برای شانه زنی راحت تر روی مو ها استفاده کنید.

استفاده از ماسک های خانگی

ماسک مو برای درمان هیدراته شدن مو

 1. یک بار در هفته از درمان نرم کنندگی عمیق مو استفاده کنید. بعد از این که مو های خود را شستید، یک نرم کننده عمیق را انتخاب کنید و سپس آن را به موهای تان بزنید و موها را زیر کلاه حمام قرار دهید. ۱۵ الی ۳۰ دقیقه صبر کنید سپس موهایتان را بشویید.
 2. از یک اسپری ساده برای نرم کردن مو استفاده کنید. یک بطری اسپری را به اندازه دو سوم با آب و یک سوم نرم کننده پر کنید. سپس در بطری را ببندید، آن را تکان دهید تا مواد به طور کامل در یکدیگر ترکیب شوند و سپس این ترکیب را به مو های مرطوب خود اسپری کنید و از کرم نرم کننده استفاده کنید.
 3. درمان با روغن گرم را یک راه حل سریع و آسان است. ۱ الی ۲ قاشق غذا خوری از یک روغن ( روغن نارگیل یا روغن زیتون ) را گرم و با شانه کشیدن به موهای تان اعمال کنید. سپس موی خود را با کلاه حمام بپوشانید و ۲۰ الی ۳۰ دقیقه صبر کنید. بعد از گذشت این مدت زمان، روغن را از روی موهای تان شستشه و از شامپو و نرم کننده استفاده کنید.

– اگر موی خیلی ضخیم یا بلندی دارید، احتمالاً باید از روغن بیشتری استفاده کنید.

– برای این که ماسک تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد، زیر آفتاب بنشینید یا از سشوار استفاده کنید زیرا گرما باعث می شود که روغن بیشتری جذب موهای تان شود.

– به جای این روش همچنین می توانید روغن ها را به موهای تان اعمال کنید و کلاه پلاستیکی حمام را سر کنید و روی آن را سشوار بکشید.

 1. از ماسک روغن نارگیل و عسل استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری عسل و روغن نارگیل را در ماکروویو قرار دهید، تا جایی که روغن نارگیل ذوب شود. آن را هم زده و با یکدیگر ترکیب کنید. سپس ماسک را به مو ها اعمال کرده و آن را شانه بزنید و یک کلاه پلاستیکی حمام را به سر کنید. ۳۰ الی ۴۰ دقیقه صبر کنید و در نهایت با استفاده از آب گرم و شامپو مو های خود را شستشو دهید.

– می توانید به جای روغن نارگیل از روغن زیتون استفاده کنید.

– عسل برای مو معجزه می کند، زیرا رطوبت و آب را داخل مو نگه می دارد.

 1. برای تقویت و آبرسانی مو ها از عسل، روغن و ماست استفاده کنید. یک کاسه کوچک بردارید، یک قاشق چای خوری، روغن زیتون یک قاشق غذاخوری عسل و یک چهارم فنجان ماست یونانی را با یکدیگر ترکیب کنید. سپس این ماسک را به مو های مرطوب خود بزنید و کلاه پلاستیکی حمام را سر کنید. ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید و در نهایت موهای خود را با آب گرم و شامپو شستشو دهید.
 2. اگر موی شکننده و خشک دارید، از ماسک تقویتی آووکادو و روغن استفاده کنید. آووکادوی رسیده را همراه با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کنید. برای تقویت بیشتر یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید. این ماسک را به موی مرطوب بزنید و کلاه پلاستیکی حمام را به سر کنید. ۱۵ الی ۶۰ دقیقه صبر کنید و بعد از آن ماسک را بشویید.
 3. برای جلوگیری از شکنندگی و آبرسانی مو ها از ماسک عسل و موز استفاده کنید. یک عدد موز رسیده، یک قاشق غذاخوری عسل و روغن زیتون را با یکدیگر ترکیب کنید. صبر کنید تا اینکه ترکیب کمی نرم شود و هیچ اثری از سفتی موز باقی نماند. سپس این ترکیب را به مو هایتان بزنید و آن را روی پوست سر ماساژ دهید و بعد کلاه حمام را سر کنید. ۱۵ دقیقه صبر کنید. بعد از گذشت این مدت زمان ماسک را بشویید.

– موز داخل ماسک به بازیابی انعطاف پذیری مو ها و جلوگیری از شکنندگی مو کمک می کند.

مراقبت از سلامت مو با مواد غذایی

مراقبت از سلامت مو با مواد غذایی

 1. می توانید استحکام و درخشندگی مو را از طریق خوردن مواد غذایی حاوی سیلیکا بازیابی کنید که یک ماده معدنی است و در مواد غذایی از جمله مارچوبه، فلفل دلمه ای، خیار، سیب زمینی و دیگر سبزیجات وجود دارد.
 2. به اندازه کافی به بدن خود پروتئین و ویتامین برسانید. گوشت قرمز ، تخم مرغ، ماست و لوبیا هم حاوی پروتئین هستند. ویتامین A, B, C, E و K هم برای سلامت مو بسیار مهم می باشند و در مواردی از جمله میوه، حبوبات، سبزیجات برگ دار و سبز یافت می شوند.

– علاوه بر ویتامین ها باید اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی بتاکاروتن، فولیک اسید، منیزیم و سولفور نیز در رژیم غذایی شما وجود دارد.

 1. غذاهایی بخورید که حاوی اسید های چرب ضروری برای مبارزه با خشکی و شکنندگی مو می باشند. اسید های چرب ضروری در مواد غذایی از جمله ماهی هایی مثل ماهی سالمون، ساردین، تن ماهی، ماکرل و هرینگ یافت می شوند. همچنین این مواد غذایی در آووکادو، روغن زیتون، آجیل و بذر کتان نیز وجود دارند.

4. تقریبا ۶ الی ۸ لیوان روزانه آب بنوشید. آب نه تنها برای سلامت بدن اهمیت دارد، بلکه برای سلامت مو هم بسیار مهم است. اگر به اندازه کافی آب ننوشید، پوست و موی شما خشک خواهد شد.

توصیه متخصص

 • ماسک های نرم کننده را بر اساس نیاز موی خودتان انتخاب کنید. انواع مختلفی از ماسک‌ ها وجود دارند که می ‌توانید دقیقاً برای برآورده کردن نیاز مو های تان از آن ها استفاده کنید. مثلاً اگر به تازگی موی خود را رنگ کرده اید، می توانید از ماسکی استفاده کنید که موی شما را آبرسانی کنند و باعث شوند رنگ موهایتان ثابت شوند.
 • از موی خود مانند پوست تان مراقبت کنید. با انتخاب پاک کننده، نرم کننده و ماسک های آبرسان متناسب با نیاز های مخصوص موهایتان استفاده کنید.
 • یک درمان تخصصی برای آبرسانی عمیق مو امتحان کنید. اکثر سالن های آرایشی درمان های آبرسانی مو را پیشنهاد می ‌کنند که، یک ماسک روی مو قرار می گیرد و به آن گرما می دهند تا محصول بتواند به موی شما جذب شود. همچنین می توانید از همان سالن محصول را خریداری کنید و هر زمان که خواستید این درمان را در خانه انجام دهید.

دوره کراتینه مو

هیدراته کردن مو در تمام فصل ها

آیا احساس می کنید که موهای تان در فصل تابستان شبیه به پوشال و در فصل زمستان وز می شود؟ احتمالا موی شما خیلی خشک و کم آب شده است. اگر می خواهید مشکلات مو را برطرف کنید آبرسانی مو برای سالم نگه داشتن پوست سر حیاتی است.

فواید نوشیدن آب برای مو

نوشیدن آب به تنهایی نمی تواند موهای شما را آبرسانی کند. آبرسانی مو نیازمند نوشیدن آب، رساندن آب به اندازه کافی به ریشه مو از طریق پروتئین، هومکتانت و رطوبت طبیعی در هوا است. نگه داشتن محتوای کافی آب داخل مو، از خشکی و وزی و آسیب دیدگی آن جلوگیری می کند که انجام آن فقط از طریق آبرسان و مرطوب کننده ممکن نخواهد بود.

فواید آبرسانی مو

چرا مو نیاز به آبرسانی دارد؟

هر نوع مویی که داشته باشید؛ اعم از موی نازک، ضخیم، زبر یا نرم؛ نیاز به آبرسانی دارید. موی خشک مشکلات دیگر از جمله شکنندگی ، مو خوره، ریزش و از بین رفتن رنگ را ایجاد می‌ کند، زیرا ساقه مو تقریباً مرده است و نیاز به تقویت خارجی دارد.

در بعضی از موارد پوست سر شما هنگام دریافت نکردن روغن طبیعی به اندازه کافی و نگه نداشتن رطوبت داخل مو، خشک می شود. سن، ژنتیک و دیگر وضعیت ها عاملی برای کاهش تولید چربی و خشکی مو هستند. برای مبارزه با این اتفاق موی شما نیاز به هیدراته ماندن و آبرسانی دارد.

گاهی اوقات ساختار مو به گونه ای است که رطوبت در ساقه مو به راحتی تبخیر و آن را خشک می کند. هر ساقه مو در مرکز خود یک مغز دارد که داخلی ترین لایه محسوب می شود. لایه میانی را کورتکس می نامند که در اطراف مغز مو قرار گرفته است.

کورتکس قسمتی است که بافت، میزان فری ، انعطاف پذیری و شکل مو را تعیین می کند.  اگر کوتیکول یا همان لایه خارجی کمی شل شود، رطوبت به راحتی از مو فرار می کند و در نتیجه مو های خشک، ضعیف و شکننده را به شما تحویل خواهد داد.

هر چه قدر که بیشتر مو ها را آبرسانی کنید، سالم تر می‌ مانند. زمانی که مو هیدراته و آبرسانی شده نگه داشته شود، ریزش مو کم تر می ‌شود و در نتیجه موی شما براق و شفاف می‌ گردد و موی قوی، ضخیم و سالمی خواهید داشت.

مقالات پیشنهادی : هیدرودرمی مو

چگونه موها را آبرسانی کنیم؟

از محصولات صحیح استفاده کنید

می توانید از محصولاتی استفاده کنید که حاوی موادی برای آبرسانی و رطوبت دهی به مو ها هستند. روغن آووکادو، بادام، نارگیل و زیتون، آلوورا، شی باتر و گلیسیرین می ‌توانند به آبرسانی و رطوبت دهی مو ها کمک کنند. حتما اطمینان حاصل کنید که نرم کننده های شما حاوی این مواد هستند تا بتوانند محتوای آب را داخل مو ها حفظ کنند.‌

از شامپویی استفاده کنید که آبرسانی می کند

یک راه مناسب برای آبرسانی مو، استفاده از شامپوی آبرسان است که بدون از بین بردن روغن طبیعی مو ها، آن ها را تمیز می کند. فقط باید کمی آن را روی ساقه مو نگه دارید تا رطوبت از نرم کننده وارد مو شود.

آبرسانی مو در خانه

روغن آرگان

روغن ها حاوی موادی هستند که به نرمی ساقه مو و جذب بیشتر روغن، برای آبرسانی و تقویت آن کمک می کنند. این روغن اعجاب انگیز و سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که از آسیب دیدگی مو جلوگیری می کنند. همچنین ماده تشکیل دهنده بسیاری از شامپو ها، سرم های مو و نرم کننده ها می باشد. برای افزایش فواید آن می توانید چند قطره روغن آرگان را به مو های خود بزنید و رطوبت و لطافت را دوباره به مو ها برگردانید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل سرشار از لیپید هایی است که لایه خارجی کوتیکول مو را نرم می کند.  این روغن از طریق کورتکس و مغز ساقه مو جذب می شود و در نتیجه لطافت و رطوبت را به مو های شما هدیه می دهد. همچنین به کاهش وزی، خشکی و فری مو کمک می کند.

روغن بادام

روغن بادام حاوی ویتامین و پروتئین هایی است که ساقه مو را از طریق نزدیک ‌تر کردن سلول های کوتیکول به یکدیگر، تقویت می‌ کند. همچنین به جلوگیری از شکنندگی مو کمک می کند. چند قطره روغن بادام را کف دست بریزید و آن را به مو ها بمالید یا اینکه آن را با دیگر ماسک های نرم کننده ترکیب کنید.

از اسپری استفاده کنید

می ‌توانید اسپری مخصوص به موی خود را بسازید که ترکیبی از گلاب و آلوورا است. سپس هر روز آن را برای آبرسانی منظم روی مو های تمیز خود اسپری کنید. همچنین می توانید آن را روی پوست سر استفاده کنید تا رشد سالم موی شما را افزایش دهد و ساقه های مو را در برابر آفتاب سوختگی محافظت کند.

در استفاده از شامپو زیاده روی نکنید.

اگر مکرراً مو های خود را شستشو دهید، احتمالاً بیشتر در معرض خشکی مو قرار بگیرید. شامپوی مخصوص موی خشک را استفاده کنید. این شامپو ها حاوی هومکتانت مانند آلوورا یا روغن زردآلو هستند که رطوبت و آب را داخل مو ها نگه می دارند. از شامپو هایی که مخصوص موی خشک هستند، استفاده نکنید. شامپو های کرمی هم معمولاً برای موی خشک طراحی شده اند.

نرم کننده را به شکل صحیح استفاده کنید.

هنگام استفاده از نرم کننده خسیس نباشید. زیرا قرار است مو های شما را آبرسانی کند. مو های خود را خیس کنید و سپس نرم کننده آبرسان را بدون هیچ شامپویی به موهای تان بزنید. یعنی حتماً نباید نرم کننده را بعد از شامپو استفاده کنید. با انجام چنین کاری مو های شما نرم می شود و پوست سر تان بعد از شستشو با آب تمیز تر می گردد.

 • با تغییر آب و هوا نرم کننده را نیز تغییر دهید. همچنین می توانید از انواع کرمی با مواد نرم کننده عمیق در فصل زمستان و مواد نرم کننده ملایم تر در فصل تابستان استفاده کنید.

از ضد آفتاب استفاده کنید

حتماً باید اسپری یا سرم مویی را که مخصوص محافظت از مو در برابر اشعه فرابنفش خورشید هستند، استفاده کنید. همچنین می توانید کمی روغن ویتامین E (ضد آفتاب طبیعی)  را به موهای تان بزنید یا اگر قرار است شنا کنید، یا کلاه شنا به سر کنید، یا حتماً از آن استفاده کنید. اگر قرار است مدت زمان طولانی زیر نور آفتاب بمانید، حتما از کلاه و روسری استفاده کنید.

مو های خود را با ماسک تقویت کنید

درمان های عمیق نرم کننده مو برای آبرسانی بسیار اثرگذار هستند. از تخم مرغ گرفته تا عسل، آووکادو، روغن زیتون و شیر دلمه شده که می توانید همه این ها را در آشپزخانه خود پیدا کنید و برای آبرسانی به مو های تان بزنید. این مواد را به شکل خمیر در بیاورید و سپس به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی مو ها نگه دارید.

استفاده از نشاسته آب برنج

زمانی که آب برنج را بعد از پختن می گیرید، می توانید مو های خود را با آن شستشو دهید تا ساقه های مو را تقویت کنید. آب برنج دارای یک ماده به نام اینوزیتول است که مو های شما را در قسمت مرکزی آبرسانی می ‌کند و آسیب ‌های آن را بازسازی می‌ کند. آب برنج را کل شب داخل یخچال قرار دهید و به صورت روزانه برای مو های آسیب دیده از آن استفاده کنید.

از سرم مو و نرم کننده استفاده کنید

این دو روش آسیب دیدگی های ایجاد شده بر اساس درمان با مواد شیمیایی را بازیابی می کنند. نرم کننده ها را نیز می توانید روی مو های خیس و نیمه خشک بزنید.

باید و نیاید آبرسانی مو

باید ها و نباید های آبرسانی مو

 بیشتر آب بنوشید.

نوشیدن آب نه تنها برای پوست مناسب است، بلکه کل بدن شما از فایده آن بهره مند می شود. در هوای گرم با نوشیدن آب بدن خود را از افزایش دمای بیش از حد محافظت کنید که اگر این دما به شدت بالا برود، خشکی مو های شما را در پی خواهد داشت.

مو های خود را به شکل طبیعی خشک کنید

سشوار را فراموش کنید. فرقی ندارد که هوا چگونه است. فقط در شرایطی از سشوار استفاده کنید که قرار است به یک مراسم خاص بروید. بعد از شستن مو ها آب اضافی آن را بگیرید و اجازه دهید که موی شما در معرض هوای آزاد خشک شود. همچنین می توانید از مدل مو های مخصوص موی نیمه خشک هم استفاده کنید و فر طبیعی مو های تان را نگه دارید.

مو های خود را به شکل صحیح شانه بزنید.

مو های خود را هرگز هنگام خیس بودن شانه نزنید. بعد از این که نیمی از آن خشک شد، می ‌توانید سرم را به مو های تان اعمال کنید و بعد به آرامی از یک شانه بزرگ و دندانه پهن استفاده کنید تا گره خوردگی های مو را باز کنید.

چند وقت یکبار موی خود را آبرسانی کنم؟

در حالت ایده آل باید از ماسک یا درمان عمیق نرم کردن مو، حداقل یک بار در هفته استفاده کنید اما هر زمان که به مو های تان شامپو می زنید، حتماً سرم آبرسان یا نرم کننده آبرسان را برای رطوبت رسانی بیشتر روی مو هایتان به مدت چند دقیقه نگه دارید .

از استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی خودداری کنید.

فرقی ندارد که این ماده شیمیایی، اسپری مو یا رنگ مو، صاف کننده یا حالت دهنده مو باشد . در هر صورت استفاده زیاد از این مواد شیمیایی موی شما را خشک و دهیدراته می کند. از رنگ موی فاقد آمونیاک و محصولات فاقد مواد شیمیایی برای صاف کردن وزی مو استفاده کنید.

مو های خود را از گرمای بیش از حد حفظ کنید.

اتو مو ، بابلیس و رول های گرمایشی و همچنین سشوار برای حالت دادن مو عامل اصلی خشکی و کم آبی هستند. می ‌توانید از محافظت کننده مو در برابر گرمای بالا استفاده کنید و از از بین رفتن آب طبیعی مو های تان جلوگیری کنید. همچنین می توانید از محصولی استفاده کنید که از ساقه مو های شما در برابر گرمای زیاد محافظت کند و آن را قبل از استفاده از اتو مو و بابلیس ، به مو های تان بزنید.

تفاوت رطوبت دهنده مو با هیدراته مو

رطوبت دنده مو  

هیدراته مو  

رطوبت دهی مو لزوماً عاملی برای لطافت بیشتر لایه خارجی مو می‌ شود و آن را نرم می کند.

برای افزایش رطوبت در ساقه مو انجام می شود.

رطوبت دهنده های مو معمولاً حاوی مواد نرم کننده و روغن های حاوی آب هستند که رطوبت را داخل مو نگه میدارند.

محصولات هیدراته یا آبرسان مو، حاوی هومکتانت هایی مانند گلیسیرین هستند که می ‌توانند آب بیشتری را به مغز ساقه مو جذب کنند.

استفاده از رطوبت دهنده ها بعد از مواد هیدراته، راهی برای تضمین این است که آبرسانی موی شما مدت زمان بیشتری دوام بیاورد.

هیدراته آب و دیگر مواد مغذی را به لایه های داخلی اضافه می کنند.

رطوبت دهی، مو ها را تقویت می کند.

موی فر نیاز به آبرسانی بیشتری نسبت به موی صاف دارد.

رطوبت دهنده های مو می توانند بر پایه آب یا روغن باشند.

دیگر هومکتانت های طبیعی که مو را آبرسانی می‌ کنند، شامل آب نارگیل، آلوورا و نارون کوهی هستند.

زمانی که از رطوبت دهنده مو استفاده می کنید، سطح شکنندگی آن کاسته می شود و رشد بهتری خواهد داشت. محصولات هیدراته یا آبرسان ‌مو محتوای آب بیشتری دارند.

 

نکته تکمیلی : عوامل زیادی هستند که موی شما را خشک می کنند. چیزی که مهم است، استفاده از محصولات صحیح آبرسان برای تقویت لایه های داخلی مو و هیدراته نگه داشتن آن است.

از اقداماتی که موی شما را خشک می کند، دوری کنید که یک نکته بسیار بسیار مهم و حائز اهمیت است.

منابع : SELF | LEAF

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
آموزش کوتاهی مو
50 ایده مدل موی مصری

مدل موی مصری، یکی از مدل‌های کوتاهی مو مخصوص خانم ها است که در تمام دنیا مورد استقبال قرار گرفته است. این مدل مو برگرفته

رنگ کردن موی سفید
آموزش رنگ مو
آموزش رنگ کردن موی سفید

همانطور که می‌دانید، بدن به مرور زمان و با افزیش سن؛ دچار تغییراتی می‌شود که بر روی ظاهر تاثیر گذاشته و به راحتی قابل رویت

اشتراک گذاری
Notify of
10 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments

آیا هیدارته کردن مو باعث صاف و لخت شدن مو هم می شود؟

خیر ، هیدراته کردن مو مانند ویتامینه مو باعث از بین رفتن خشکی و آسیب دیدگی مو می شود و فرم مو چه صاف باشد چه مجعد چه فر را تغییر نمی دهد. اما کراتینه مو و ریباندینگ مو جهت صافی و لختی ژاپنی مو استفاده می شوند هرچند این روش ها هم باعث بهبود خشکی و آسیب دیدگی موها نیز می گردند

آیا هیدراته کردن مو روش خاصی دارد؟؟ شما آموزش هم می دهید؟

با سلام روش های خانگی هیدراته کردن مو در این مقاله نام برده شد. هیدراته کردن مو در آرایشگاه توسط ماسک های مخصوص انجام میشود و متود های متفاوتی دارد که در دوره آموزش رنگ مو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان آموزش داده می شود.

آیا ماسک مو مثل ماسک صورت است ؟

خیر . ماسک مو به صورت شامپو های نرم کننده یا ویتامینه می باشد که بر روی مو ماساژ داده می شود اما ماسک صورت که برای آبرسانی و پاکسازی پوست استفاده می شود در انواع پیل آپ و گچی بر روی پوست صورت کشیده می شوند و پس از خشک شدن باز روی پوست برداشته می شود

خسته نباشید من موهامو تازه دکلره کردم . هنوز به حالت آسیب دیده و خشک نرسیده است. به نظرتون هیدارته کنم پیشگیری میکنه که خشک و وز شدن؟

بله . هیدارته کردن مو موجب می شود که از آسیب دیدگی مو جلوگیری شود و اتفاقا استفاده از ماسک های ویتامینه مو و هیدراته مو برای جلوگیری خشکی و اسیب دیدگی استفاده می شود.

سلام من موهام خیلی موخوره داره آیا هیدراته کردن موخوره رو رفع میکنه ؟

سلام.درمان موخره، کوتاه کردن هست، هیدراته کردن از خشکی مو جلوگیری میکنه، پس یکی از راه حل های جلوگیری از موخره میتونه هیدراته کردن باشه ولی اگه موخره داشته باشید دیگه نمیتونید با هیدراته رفعش کنه تنها راه حلش کوتاهی بعد میتونید به موهاتون رسیدگی کنید.

نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.