لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

سایه چشم

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
سایه چشم
فهرست محتوی

سایه چشم

یکی از ابزارهای آرایش چشم در اصول و دوره های آموزش آرایشگری، سایه چشم است که بر روی پلک، زیر ابرو و پلک پائین بکار می رود، همچنین باعث درشت و کشیده تر شدن فرم چشم ها می شود. سایه در تناژ های رنگی مختلف موجود است که با توجه به رنگ پوست و سلیقه افراد انتخاب می شود. آشنایی با انواع سایه و اصول سایه زدن از همیت بالایی برخوردار است.
ما در این مقاله انواع سایه چشم و نکات مختلف در خصوص آرایش چشم با سایه را به صورت تئوری آموزش خواهیم داد. اما در صورت یادگیری به صورت عملی میتوانبد با مراجعه به آموزشگاه آرایشگری زنانه هنر آموزان ثبت نام کنید و از دورهای آن بهره مند شوید. لازم به ذکر است که این دوره آموزشی جزو دوره آموزش آرایش و پیرایش بوده و همچنین در سرفصل های دوره آموزش آرایش صورت مورد بحث قرار می گیرد.

سایه چشم

سایه چشم چیست؟

سایه چشم یکی از لوازم آرایشی مورد استفاده برای روی پلک ها و زیر است. چروک اطراف چشم ها در پیری چهره تأثیر زیادی دارند. با استفاده از سایه چروک ها و پیری چشم پوشش داده می شوند. سایه در جذابیت و زیبایی چشم ها تأثیر فوق العاده ای دارد. اگر طرز استفاده از سایه را بدانید، می توانید به چشم ها عمق و بعد خاصی بدهید. با رعایت اصول سایه زدن، چشم ها درشت تر و جذاب تر شده و عیوب چشم ها پوشش داده می شود.

سایه چشم

مواد تشکیل دهنده سایه های چشم

سایه یکی از لوازم آرایشی شیمیایی چشم است. مواد تشکیل دهنده سایه، برای چشم بی خطر است. بهتر است در صورت وجود بیماری های چشمی و حساسیت به مواد آرایشی قبل از استفاده از سایه با پزشک خود مشورت کنید. سایه های چشم، از سیلیکات منیزیم (talc)، خرده های سنگ طلق ، mica، sericite، magnesium stearate، رنگ‌دانه ها و مواد نگه‌دارنده تشکیل شده است.

انواع سایه چشم

سایه باتوجه به کاربری های مختلف بصورت پودری، کرمی و مایع، مات و شاین در بازار موجود می باشد. برای داشتن آرایش چشم حرفه ای، توجه به نوع سایه ای که استفاده می کنید حائز اهمیت است.

سایه مات

پایه و اساس یک آرایش زیبا و جذاب با انتخاب یک سایه مات شروع می شود. سایه مات درخششی ندارند و نور را منعکس نمی کنند و برای کانتورینگ مناسب هستند. سایه مات به دلیل اینکه بر روی رنگ سایه هایی که بعد از آن استفاده می .کنیم تاثیر نمی گذارد، به عنوان سایه پایه بسیار مناسب هستند.
سایه چشم

سایه شاین

در بین چین و چروک های پوست چشم جمع نشده و ظاهری زیبا و جذاب تری به چشم می دهد. همچنین از سایه های شاین برای برجسته کردن پلک چشم استفاده می شود و رنگ های تیره تر سایه شاین برای آرایش تیره بسیار مناسب هستند.

سایه چشم شاین

سایه نیمه مات

بین سایه مات و شاین قرار دارد. این سایه مناسب افرادی است که نمی خواهند سایه ای خیلی براق داشته باشند و از طرفی تمایلی به استفاده از سایه مات هم ندارند. سایه نیمه مات از نوع سایه کلاسیک بوده و نور را کمتر از سایه شاین منعکس می کند و مناسب تمام سنین و پوست های مختلف می باشد.

سایه چشم نیمه مات

سایه متالیک

برای داشتن ظاهری طبیعی، آرایشی موثر و دارای عمق استفاده از سایه متالیک پیشنهاد می شود. سایه های متالیک رنگ های نزدیک به فلز دارند و دارای رنگ هایی همچون نقره ای، مسی، طلایی و… می باشد.

سایه چشم متالیک

سایه پودری

این نوع سایه برای اشخاصی که تجربه کافی آرایشی ندارند، مناسب است. سایه های پودری یکی از رایج ترین انواع سایه های چشم است. این نوع سایه ها به شکل پالت های فشرده 2 یا 4 تایی و به شکل تک پیگمنت ساخته می شوند. سایه های پودر دارای انواع مات، اکلیلی و براق هستند. سایه های پودری مات برای آرایش روز، سایه ی اکلیلی برای آرایش های نمایشی، مهمانی و جشن ها مناسب است. سایه براق برای آرایش های شبانه مناسب است.

سایه چشم پودری

سایه کرمی

این نوع سایه ی چشم برای پوست های چرب مناسب نیست. این نوع سایه ها نسبت به سایه های دیگر براق تر می باشند. سایه های کرمی در ظرف های کاسه ای کوچک بسته بندی می شوند. می توانید چند رنگ سایه کرمی را باهم ترکیب کرده و یک رنگ سایه جذاب به وجود آورید. برای جلوگیری از ریخته شدن سایه هنگام آرایش، از قلموای که سر بزرگ دارد استفاده کنید.

سایه چشم کرمی

سایه مایع

بسته بندی این نوع سایه های چشم، مانند بسته بندی برق لب و رژهای مایع است. این نوع سایه ها برای اشخاصی که تجربه ی کافی در آرایش چشم ندارند، مناسب است. سایه های چشم مایع به صورت تکی و در رنگ های متنوع عرضه می شوند. برای آرایش چشم با این نوع سایه ها باید از براش مخصوص استفاده کرد. به علت سریع خشک شدن این نوع سایه ها، برای کنترل بیشتر آرایش چشم بهتر است سرعت عمل داشته باشید.

سایه چشم مایع

 

سایه شل

این نوع سایه برای آرایش گران و اشخاص حرفه ای مناسب است. به علت از هم جدا بودن پودر سایه شل، استفاده از این نوع سایه سخت است. این نوع سایه برای پوست های خشک مناسب نیست. سایه شل چین و چروک بر روی پوست چشم ایجاد می کند. قبل از استفاده از سایه شل، ابتدا روی پلک چشم پرایمر بزنید. سپس سایه شل را با براش مخصوص به صورت ضربه ای روی پلک چشم بمالید. ابتدا می بایست براش را با آب یا اسپری آرایشی، قطره چشم یا میکسینگ مدیوم مرطوب کنید.

سایه چشم شل

سایه چشم مدادی

این نوع سایه برای آرایش های ساده مناسب است. سایه مدادی تنوع رنگی زیادی دارد. مدت ماندگاری سایه مدادی زیاد است.

سایه چشم مدادییی

سایه پخته شده

سایه ی چشم پخته شده، یکی از پرطرفدارترین سایه های چشم است. به علت ترکیب شدن راحت سایه های چشمی پخته شده، این نوع سایه ها برای آرایش های ترکیبی چشم مناسب می باشند. برای سایه های پررنگ می بایست قلمو را مرطوب و برای سایه های کم رنگ می بایست قلمو را خشک استفاده کنید.

سایه چشم پخته

اصول سایه زدن

سایه زدن اصولی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که در فرم چشمه ( بزرگتر، کوچکتر و فاصله چشم ها) تاثیر به سزایی دارد.

سایه چشم نکات

اصول سایه زدن به صورت زیر می باشد:

 1. ابتدا از کرم بر روی پلک ها استفاده می شود تا روی پلک کاملا صاف و مرتب شود، از سایه تیره برای گوشه های خارجی پلک و از سایه های روشن برای گوشه های داخلی پلک استفاده می شود.
 2. اگر سایه را از گوشه خارجی چشم به سمت بالا و بیرون امتداد دهیم، چشم ها درشت و کشیده تر می شوند.
 3. پائین ابرو می توان از سایه سفید برای خوش فرم شدن ابرو و چشم استفاده نمود.
 4. همچنین در پلک پائینی می توان برای جذابیت بیشتر چشم ها از سایه استفاده نمود.
 5. رنگ های تیره مانند مشکی، سورمه ای و قهوه ای باعث بزرگ شدن عنبیه می شوند.
 6. رنگ های سبز، آبی، خاکستری و بنفش تیره برای چشم های قهوه ای بسیار جذاب هستند.
 7. رنگ های روشن مانند گلبهی، قهوه ای روشن و صورتی بهترین گزینه برایآموزش آرایش چشم لایت روزانه هستند.
 8. بهترین انتخاب برای چشم های سبز، سایه های قهوه ای، سبز تیره و یاسی هستند.
 9. برای چشم های آبی نیز رنگ مشتقات سایه نارنجی بسیار زیبا خواهند بود.

انتخاب رنگ سایه متناسب با رنگ پوست

رنگ سایه بهتر است متناسب با رنگ پوست افراد انتخاب شود تا به چشم ها جذابیت و جلوه خاصی بدهد. در این بخش رنگ هایی که متناسب با رنگ پوست افراد می باشد، پیشنهاد می شود.

پوست تیره: افرادی که پوست تیره ای دارند از سایه با تناژ روشن تری نسبت به رنگ پوست خود استفاده کنند، همچنین استفاده از سایه طلایی و نقره ای نیز به این افراد پیشنهاد می شود.

پوست گندمی: برای افرادی که رنگ پوست گندمی دارند هیچ گونه محدودیتی در استفاده از رنگ ها ندارند و می توانند با توجه رنگ مو و یا سلیقه خود از تناژ های رنگی مختلف استفاده کنند.

پوست روشن: برای افرادی که رنگ پوست روشنی دارند پیشنهاد می شود که از رنگ های تیره در گوشه خارجی پلک و از رنگ های روشن روی پلک و گوشه داخلی پلک استفاده نمایند.

انتخاب سایه چشم

آموزش آرایش سایه چشم ساده

برای داشتن چشم های زیبا و جذاب می بایست آرایش چشم تان را اصولی انجام دهید . در ادامه نکات ضروری از ابتدا تا انتهای آرایش چشم با سایه چشم را شرح خواهیم داد :

آموزش سایه چشم

 1. ابتدا صورت خود را با شوینده مناسب و سازگار با پوست خود خوب بشویید. پوست باید عاری از چربی و آرایش های قبلی باشد. برای داشتن آرایش زیبا بهتر است ابروهای خود را اصلاح کنید.
 2. با استفاده از براش تخت روی پلک پرایمر بزنید. استفاده از پرایمر ماندگاری سایه را بیشتر و آرایش را جذاب تر می کند.
 3. کل پلک را ابتدا یک سایه ساده و هم رنگ پوست خود بزنید. این مرحله زیرسازی نام دارد.
 4. سایه را از گوشه خارجی چشم شروع و تا قسمت داخلی چشم ادامه دهید.
 5. گوشه خارجی چشم ها را سایه تیره بزنید. گوشه داخلی چشم ها بهتر است از سایه روشن استفاده کنید.
 6. سایه گوشه خارجی چشم می بایست از رنگ تیره شروع و تا رسیدن به گوشه داخلی چشم سایه روشن استفاده شود.
 7. پس از اتمام کار، سایه را فید کنید. فید کردن سایه ی چشم به معنی از بین بردن مرز دو رنگ سایه است. برای فید کردن سایه ها بهتر است از براش سر گرد استفاده کنید. فید سایه را به صورت رفت و برگشت انجام دهید. با فید کردن سایه یکنواخت و یکدست می شود.
 8. برای زیر چشم ها از سایه ی هم رنگ گوشه ی چشم استفاده کرده و با براش سر گرد فید کنید.
 9. برای داخل چشم های درشت، از مداد مشکی و برای چشم های ریز از مداد سفید استفاده کنید.
 10. پس از اتمام سایه زدن چشم ها، از خط چشم و ریمل استفاده کنید.

حالا که اصول زدن سایه به چشم را یاد گرفتین میتوانید آموزش آرایش صورت هم به راحتی فرابگیرید.

نکات مهم درباره استفاده از سایه چشم

برای داشتن آرایش چشم به وسیله سایه، زیبا به نکات زیر توجه داشته باشید.
سایه چشم
برای استفاده از سایه نکات آرایشی بی شماری وجود دارد.در مورد انتخاب رنگ دقت بیشتری کنید شاید اغلب خانم ها تصور کنند که سایه آبی باعث می شود که چشمانشانرنگ آبیخود را بیشتر نشان دهد، اما بعضی از تم های آبی دقیقا نتیجه عکسی بر روی چشم ها می گذارند. به خاطر داشته باشید که رنگ های درهم نیز حالت پریشانی به چشمان شما می دهند و باعث می شوند تاچهرهشما انقدرها هم که فکر می کردید زیبا به نظر نرسد.

سایه های کمرنگ بهترین انتخاب در تمام مدت سال هستند. آنها به طور طبیعی با رنگ پوست واقعی شما مخلوط می شوند و به راحتی چهره شما را آنطور که انتظار دارید زیبا می کنند.رنگ های ملایمی که در پوست پیدا می شود مثل قهوه ای، وانیلی، و ارغوانی کمرنگ از جمله رنگ هایی هستند که حالت طبیعی بسیار جذابی را به چشمان شما هدیه می دهند.برای اینکه چهره شما اندکی جذاب تر و محرک تر شود می توانید از رنگهایی با پیش زمینه تند تر استفاده کنید مثل: طلایی، زیتونی، بنفش کمرنگ، آبی وخاکستری.کار کردن با انواع رنگ های طبیعی سایه کار ساده ای است
سایه چشم

نکات مهم برای خرید سایه چشم

آرایش چشم ها در زیبایی و جذابیت چهره تأثیر فوق العاده ای دارند. برای داشتن یک آرایش چشم زیبا و متناسب با چهره ی خود، بهتر است از سایه های چشمی که متناسب با جنس پوست، رنگ چشم و رنگ پوست تان هستند استفاده کنید. اکثر فروشگاه های لوازم آرایشی با ارائه مشاوره خرید محصولات آرایشی، مشتری ها را برای خرید مناسب راهنمایی می کنند. در غیر اینصورت نکات مطلب زیر را رعایت کنید:

سایه چشم

سایه را می بایست متناسب با رنگ لباس و پوست، رنگ چشم و حالت چشم ها انتخاب کنید. رنگ سایه بهتر است با رنگ چشم ها تضاد ملایمی داشته باشد.
همیشه سایه های گران قیمت با کیفیت تر نیستند اما در اغلب موارد چنین فکری درست نیست زیرا در سایه های گران قیمت تر که عموما پودر مانند هستند رنگدانه هایی با کیفیت بهتر وجود دارند و اصولا این سایه ها بادوام تر و ماندگارتر می باشند.
قبل از خرید از تستر های سایه های چشمی استفاده کنید.

امتیاز به این مقاله

سپاسگزاریم که با ارسال نظر ما را در ارائه خدمات بهتر یاری می کنید.
راهنما:

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبخیلی خوب (5 میانگین آراء: 4٫20 از میان 5)
Loading…
سایر مقالات مشابه
خط چشم
آموزش خط چشم

آموزش خط چشم خط چشم یکی از محصولات آرایشی چشم است. خط چشم ها از آب، ماده ژل کننده و مواد خیس کننده تشکیل شده

مطالعه کنید »
آرایش کامل
آموزش آرایش کامل

آموزش آرایش کامل در این مقاله مراحل آرایش کامل ، بی نقص و زیبا آموزش داده شده است. این آموزش بخصوص برای افراد مبتدی که

مطالعه کنید »
  اشتراک گذاری  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
Notify of
نودی

خوشمان امد

هنگامه شهیدی

با عرض سلام خدمت شما عزیزان
اگر امکان دارد نام چند برند سایه چشم با کیفیت را اعلام بفرمایید.
ممنون

با سلام برای سایه چشم با کیفیت و ماندگاری بالا می توانید به سراغ برند های “آناستازیا” “مک” “هدی بیوتی” بروید.

فرزانه توکلی

روزتان بخیر
سلام
من معمولا چند ساعت بعذ از سایه زدن سوزش چشم پیدا میکنم و چشمام سرخ میشه
بنظر شما مشکل از نوع سایه پودری هست ؟؟؟؟
ممنون
خسته نباشید

با سلام احتمالا شما به این نوع مواد آرایشی حساسیت دارید . حتما در این خصوص به پزشک مراجعه کنید.

یلدا

سایه چشم رو باید بعد از اینکه کرم و کانتور رو زدیم بزنیم یا بعدش؟

با سلام بله . برای داشتن یک آرایش سایه چشم با دوام بایستی قبلی شروع کانتورینگ و هایلایت را استفاده کنید.

نیلوفر

سایه استفاده میکنم پوسته پوسته میشه باید چیکار کنم تا این مشکل پیش نیاد

پوسته پوسته شدن پشت پلک نشان دهنده خشکی پوست است. اول از همه برای درمان این موضوع از پماد ویتامین آ چشمی و کرم دور چشم استفاده کنید. و قبل از آرایش چشم از پرایمر و کانسیلر مخصوص چشم استفاده کنید.

جدیدترین مقالات
شانه چوبی
شانه چوبی

فواید استفاده از شانه چوبی در این قسمت از سایت هنرآموزان دلایلی را به شما معرفی می کنیم که چرا باید شانه پلاستیکی یا

مطالعه کنید »