انواع ژل ناخن و کاربرد های آن

انواع ژل ناخن و کاربرد های آن

 • انواع ژل ناخن کدامند ؟
 • برای طراحی ناخن ها از چه ژلی استفاده می کنند ؟
 • تفاوت هارد ژل و سافت ژل چیست ؟
 • فواید کاشت ناخن با ژل چیست ؟
 • معایب کاشت ناخن با ژل چیست ؟

در این مقاله از سایت مي خواهيم به معرفی انواع موادي كه در كاشت ناخن با ژل به كار مي رود، بپردازيم.

این گونه، شما با آگاهي كه از اين مطلب به دست مي آوريد، مي توانيد موادي كه به ناخن تان آسيب كمتري وارد مي كنند و مي توانند مدل دلخواه تان را ايجاد كنند را انتخاب كنيد.

معرفی انواع ژل ها

امروزه به دليل گسترش هنر كاشت ناخن، روش هاي گوناگوني ايجاد شده كه بتواند هر نوع سليقه اي را پوشش دهد. كاشت های ناخن در نحوه انجام كار يا نوع موادي كه به كار مي رود، با يكديگر تفاوت دارند. البته ناگفته نماند كه ژل ها نيز همانند دسته ديگر مواد يعني پودرها، داراي رنگ هاي گوناگوني مانند نود، هلويي، كلير و … هستند؛ اين تنوع رنگي به حدي است كه هر فرد بتواند رنگ دلخواه خود را جداگانه انتخاب كند.

هارد ژل

هارد ژل ها كه در زبان فارسي به ژل سخت معروفند، به دليل آن كه از گونه هاي نفوذ ناپذير رزين به شمار مي روند و سفت تر هستند، اينگونه نام گذاري شده اند. اين دسته از ژل ها داراي غلطت بالا و سختي زيادي هستند، به طوري كه تنها با سوهان كشي يا رشد طبيعي ناخن مي توان آن ها را ريموو كرد و استون تاثيري در جداسازي آن نخواهد داشت.

 • از ژل هاي سخت معمولاً در بلند كردن طول ناخن يا يك لايه محافظتي روي كاشت استفاده مي كنند.
 • اين نوع از ژل ها با اين كه استحكام بالايي دارند اما در مقايسه با ژل هاي اكريليك، داراي انعطاف پذيری نيز می باشند.

پلي ژل ها

پلي ژل ها يكي از انواع هارد ژل ها هستند اما با اين تفاوت كه انعطاف پذيرتر می باشند و كاشت طبيعي روي ناخن ايجاد مي كنند كه ماندگاري بالايي نيز دارد. اين دسته از ژل ها به صورت تيوپ در بازار يافت مي شوند و به همين دلیل، نام كاشت با اين ژل را كاشت تيوپي مي نامند.

زماني كه شما از پلي ژل ها در كاشت ناخن خود استفاده مي كنيد، نيازي به محلول ليكوئيد نداريد و مي توانيد از ليكوئيد پلي ژل (محلول لكينزر) كه بي بو است و آسيب كمتري به ريه ها وارد مي كند، استفاده كنيد. همچنين زمان اعمال آن بايد از قلم مخصوص پلي ژل استفاده کرد زيرا مانع چسبندگي ژل به قلم مي شود.

از پلي ژل ها در كاشت ناخن قالبي، كاشت ناخن با تيپ،كاشت ناخن با فيبر،كاشت ناخن با فرمر و كاشت گريم استفاده مي شود؛ اين نوع ژل همچنين در كاشت هاي ژورنالي و فانتزي هم مورد استفاده قرار مي گيرد.

 • اين نوع كاشت با استون و فويل به راحتي ريموو مي شود.

سافت ژل ها

سافت ژل ها نوع ديگري از ژل هستند كه نام ديگر آن ژل نرم است زيرا بسيار انحلال پذيرتر و نرم تر از هاردژل هستند و استحكام زيادي ندارند و رقيق تر می باشند. به طوري كه مي توان آن ها را با استون به راحتي ريموو كرد. به همين دليل آسيب كمتري به صدف ناخن وارد مي شود.

به عبارتي مي توان گفت سافت ژل ها نقطه مقابل هاردژل ها مي باشند.

جشنواره ویژه ماه رمضان هنرآموزان
فرصت استثنایی
دوره آموزش لایو لیفت و لمینت
1400.02.09 پنج شنبه
با 60 درصد تخفیف
500 هزار تومان 850 هزار تومان
دوره های تخفیفی

رابر بيس

رابر بيس ها همان ژل اول، لايه اول ژل پوليش (بيس ژل، بيس كت يؤوي) هستند اما چون غليظ شده اند، به آن ها پسوند رابر اضافه شده است و كمي با بيس ژل ها تفاوت دارند. اگر از رابر بيس در لايه های ضخيمي استفاده كنيد، به دليل چسبندگي زيادي كه دارد همانند يك كاور نسبتاً ضخيم عمل مي كند؛ افرادي كه علاقه اي به كاشت ناخن ندارند، مي توانند با استفاده از رابر بيس ناخن هاي خود را يكدست و زيبا كنند و در عين حال استحكام آن ها را نيز بالا ببرند، اين محصول به دليل پوشش دهي سطح ناخن، مانع از لب پر شدن و بلند شدن ژل رنگي شده و همچنين براي ايجاد قوس روي كاشت نيز استفاده مي شود.

 • شما با استفاده از اين ژل براي كاشت خود ديگر نيازي به بيس نداريد.
 • اين نوع از ژل ها نيز داراي تنوع رنگي مي باشند كه هر فرد متناسب با سليقه خود مي تواند آن را انتخاب كند.

بيلدر ژل

بليدرژل نوع ديگري از سافت ژل ها است كه به صورت كاسه اي در بازار يافت مي شوند، به همين دليل نام ديگر كاشت ناخن با بيلدرژل را كاشت ناخن كاسه اي مي نامند. اين ژل نه تنها در كاشت، بلكه در طراحي هاي برجسته ناخن و صدف سازي نيز مورد استفاده قرار مي گيرد. بيلدرژل به دليل استحكامي كه دارد، معمولاً براي كاشت فيبر مصرف مي شود و همچنين مي تواند ضخامت و قوس مورد نظر را در ديگر كاشت ها روي سطح ناخن ايجاد كند.

مقاله پیشنهادی : آموزش کاشت ناخن ژله ای

مونوژل

مونوژل ها همانند بيلدرژل، ژل هاي رقيق شده اي هستند كه معمولاً براي رفع شكستگي ها استفاده مي شوند و از آنجایی که در دسته سافت ژل ها قرار مي گيرند، براي بلند كردن طول ناخن به اندازه ٥ ميلي متر مناسب می باشند. اين نوع ژل ها نيز داراي طيف رنگي زيادي هستند. اين كاشت در مقايسه با كاشت پودري ظريف بوده و استحكام بيشتري نسبت به ژليش دارد و همچنين براي ترميم آن نيازي به ريموو كامل ناخن نيست و چون به صورت الكي وجود دارند، استفاده از آن ها بسيار آسان است.

 • از مونوژل ها جهت كاور كردن ناخن هايي كه ناهمواري زيادي دارند نيز استفاده مي شود.
 • نام ديگر كاشت ناخن با مونوژل ها لمينت است،كه به معناي قرارگيري لايه اي نازك روي سطح ناخن مي باشد.

لاك ژل ها

لاك ژل ها كه نام ديگرشان لاك ژليش است، در واقع همان لاك هاي معمولي هستند که دوام و کیفیت بیشتری دارند. اين لاك ها در سه مرحله زده مي شوند كه براي خشك شدن هر مرحله بايد ناخن ها را درون دستگاه UV قرار داد؛ علاوه بر اين ويژگي ها لاك ژل ها داراي درخشندگي بالايي نيز مي باشند، از لاك ژل ها مي توان هم روي ناخن طبيعي و هم روي كاشت استفاده كرد و چون غلظت بالايي دارند، به عنوان يك لايه محافظتي عمل مي كنند.

 • اين نوع لاك ها بسته به تعداد دفعاتي كه زده مي شوند، به دو دسته تك مرحله اي و سه مرحله اي تقسيم مي شوند.

ژل های طراحی یا ژل کاسه ای

ژل هاي طراحي

ژل هاي طراحي كه نام ديگرشان پينت ژل است، جايگزين مناسبي براي لاك ها مي باشند و براي كساني كه علاقمند به طراحي ناخن هستند، بسيار به صرفه تر است زيرا به دليل ماندگاري بالا كمتر مصرف مي شوند. اما نكته قابل توجه اين است كه از اين نوع ژل ها به عنوان لاك ژل استفاده مي كنند.

پينت ژل ها اين امكان را به ناخنكاران مي دهد تا با استفاده از خلاقيت خود هر ايده اي که براي طراحي دارند را اجرايي كنند. به همين دليل مي توان با استفاده از آنها طرح هاي متنوع و زيادي ايجاد كرد.

ژل كاسه اي

ژل هاي كاسه اي نوع ديگري از ژل ها هستند که به صورت كاسه اي در بازار يافت مي شوند و اين دسته از ژل ها هم در دسته هاردژل ها و هم در دسته سافت ژل ها قرار مي گيرند. از اين ژل نه تنها در كاشت بلكه در صدف سازي ناخن و طراحي هم می توان استفاده کرد. از آن جا که ژل كاسه اي در دسته لاك ژل ها قرار دارند، براي خشك شدن به دستگاه UV نياز است.

مقاله پیشنهادی : شاید بعد از خواندن این مقاله تصمیم به فرنچ ناخن در خانه تان بگیرید.

بلومينگ ژل

بلومينگ ژل نيز در دسته لاك ژل ها قرار مي گيرد كه داراي غلظت كم و فاقد رنگ است. به همين دليل مي تواند رنگ ژل هاي رنگي را در خود پخش كند كه براي طراحي آبرنگي، ماربل يا سنگ مرمر و ابر و بادي و … به كار مي رود. به طراحي با بلومينگ ژل ها ديزاين خيس در خيس نيز گفته می شود.

بيس ژل

از بيس ژل در زمان بيس كار يا همان شروع كاشت استفاده مي شود، يعني پس از انجام مانيكور مورد استفاده قرار مي گيرد، زيرا از ورود مواد مضر ژل و لاك جلوگيري مي كند،اين ژل به دليل آن كه باعث اتصال بهتر لاك ژل و لاك معمولي به سطح ناخن مي شود و باعث ماندگاري آن ها است جز ژل هاي اصلي به حساب مي آيد. يكي ديگر از دلايل استفاده از بيس ژل در شروع كار مانع شدن از تغيير رنگ و لك شدن ناخن طبيعي است.

تاپ شاين

تاپ شاين در مرحله آخر كاشت استفاده مي شود و به صورت لايه اي روي لاك ناخن زده مي شود، اين نوع كاشت در عين حال كه زيبا است، استحكام بالايي نيز دارد كه كمي گران تر از بقيه كاشت ها است.

از اين ژل در كاشت ميكس استفاده مي شود و باعث براقيت ناخن خواهد شد. اگر تمايل به استفاده از تاپ شاين داريد، بايد حتما سطح ناخن را توسط سوهان صاف و صيقلي كنيد  زيرا اگر داراي ناهمواري باشد، باعث ترك خوردگي آن مي شود.

از تاپ شاين معمولا پس از كاشت پودري استفاده مي كنند و نحوه استفاده از آن همانند لاك است.

تفاوت هارد ژل با سافت ژل

تفاوت هاردژل ها با سافت ژل ها

هاردژل ها در مقايسه با سافت ژل ها سفت تر هستند و كشساني كمتري نيز دارند، به همين دليل به راحتي قابل استفاده می باشند. در حالي كه هنگام استفاده از سافت ژل ها به قلم چسبيده و كاشت را دچار مشكل مي كنند.

سافت ژل ها را مي توان با استون از بين برد، در صورتي كه هاردژل ها توسط سوهان كشي ريموو مي شوند.

مزايای كاشت ناخن با ژل

 1. از كاشت ناخن با ژل براي كاور كردن ناخن هاي طبيعي نيز استفاده مي شود.
 2. كاشت ناخن با ژل در مقايسه با كاشت ناخن با پودر به ترميم كمتري نياز دارد.
 3. مواد ژل به دليل بي بو بودن غير سمي هستند.
 4. كاشت ناخن با ژل ظريف تر است و حالت طبيعي تري نسبت به كاشت ناخن با پودر دارد.
 5. كاشت هايي كه با ژل انجام مي شوند به دليل انعطاف پذير بودن، ديرتر مي شكنند.

معايب كاشت ناخن با ژل:

 1. براي ريموو كاشت ناخن با ژل بايد حتما به آرایشگاه و مراکز ناخن مراجعه كرد و نبايد در خانه آن ها را جدا كرد.
 2. دستگاهي كه براي خشك شدن ژل به كار مي رود، داراي اشعه فرا بنفش است كه به مرور زمان باعث ايجاد لك روي پوست مي شود.
 3. تعداد كمي از آرايشگران اين روش را انجام مي دهند به همين دليل در هر آرايشگاهي نمي توان اين كاشت را انجام داد.
 4. كاشت ناخن با ژل معمولا گران تر از سایر كاشت ها است.
 5. به دليل آن كه در كاشت ناخن با ژل بايد كاشت هر ناخن به طوري جداگانه انجام شود و زماني كه به پايان رسيد، سراغ ناخن ديگري رفت، به همين دليل كمي زمان بر از بقيه كاشت ها است.
به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!
اشتراک گذاری
Notify of
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments