لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

تاتو لب و عوارض تاتو لب

 • تاتو لب چیست ؟
 • مراحل انجام تاتو لب
 • چگونه تاتو آرتیست مناسب را انتخاب کنید ؟
 • مراقبت های قبل از انجام تاتو چیست ؟
 • مراقبت های بعد از انجام تاتو لب چیست ؟
 • عوارض تاتو خط لب چیست؟

تاتو لب یکی دیگر از تکنیک های زیبایی دائمی است. علاوه بر زیباتر و مرتب شدن چهره، یکسری عیوب را می توانید با این روش برطرف کنید. برای هاشور از یکسری رنگ های شیمیایی استفاده می شود که به وسیله قلم‌ موی فلزی، در بافت لب تزریق می شود. اگر می خواهید به طور حرفه ای آموزش تاتو لب را آموزش ببینید در دوره های آموزش میکروپیگمنتیشن، آموزش میکروبلیدنیگ و آموزش تاتو و دیگر دوره های تخصصی در آموزشگاه هنر آموزان برگزار می شود.

تاتوی لب چیست؟

تاتوی لب یک فرایند تخصصی است که از طریق سوزن های کوچک رنگدانه هایی را وارد لب می کنند. همچنین یکی از روش های آرایش دائم برای زیبایی چهره محسوب می شود که باعث می شود تا لب ها فرم و حجم مناسب بگیرند و با دیگر اعضای صورت هماهنگ شوند. به این فرآیند زیبایی، تاتوی لب گفته می شود.
فرقی ندارد که تاتو داخل یا خارج لب هایتان باشد، در هر صورت باید بدانید که هر دو مورد می تواند دردناک باشد و لب های شما را مستعد عفونت کند. بسیار مهم است که در مورد تاتو ها اطلاعات کافی داشته باشید و ببینید که آیا انجام آن ها ارزشش را دارد یا خیر.
تاتو لب

چگونه برای تاتوی لب آماده شویم؟

اولین مرحله این است که بدانید دقیقا به دنبال چه نوع تاتویی هستید و می خواهید آن را داخل یا بیرون از لب هایتان داشته باشید. به یاد داشته باشید قبل از انجام تاتو، دندان‌ های خود را مسواک نزنید و هیچ چیزی ننوشید، که این گونه فرآیند انجام تاتو دردناک خواهد شد. اغلب تاتو آرتیست ها از مواد بی حسی استفاده نمی‌ کنند، زیرا ممکن است در کارشان تداخل ایجاد کند.
مهم تر از همه این است که خودتان را برای مراقبت های بعد از تاتو که توسط تاتو آرتیست به شما توصیه می شود، آماده کنید. مثلا این که چگونه تاتو را روز اول خشک نگه دارید و آن را به شکل صحیح تمیز کنید که چنین مراقبت هایی از عفونت جلوگیری می کند.

مراحل انجام تاتو لب

در طول جلسه تاتوی لب، تاتو آرتیست طرحی را که می خواهید، می کشد. سپس آن را روی قسمت مورد نظر لب شما پیاده می کند. استفاده از سوزن های نو و ضدعفونی شده توسط تاتو آرتیست انجام می گردد. سپس رنگ مورد نظر را به صورت آرام و تدریجی روی پوست شما اعمال می‌ کنند‌.
زمانی که تاتو کامل می شود، آن ها را با باند استریل پوشش می‌ دهند تا عفونت نکند.
در طول این فرآیند باید منتظر درد و کمی خونریزی هم باشید.‌ تاتوی لب در مقایسه با تاتوی قسمت های دیگر بدن مثل بازو یا ساق پا احتمالاً درد بیشتری خواهد داشت.
برای این که تاتو بهبود پیدا کند، دو هفته زمان نیاز دارد. بنابراین باید تکنیک ها و مراقبت های بعد از آن را حتی در همان محل انجام تاتو و هر چه سریع تر انجام دهید. از آن جایی که نمی توانید داخل دهان خود را با صابون تمیز کنید، می‌ توانید از شوینده دهان ضد باکتریایی استفاده نمایید.
[ghaleb][img][textlink][/textlink] [/ghaleb]

انتخاب تاتو آرتیست

پیدا کردن تاتو آرتیست مطمئن یا متخصص زیبایی برای میکاپ دائمی یک راه حل کلیدی برای کاهش عوارض جانبی می باشد. در حالت ایده‌ آل باید این فرآیند را توسط شخصی انجام دهید که مجوز انجام تاتو را داشته باشد.
مکان های مخصوص تاتو باید مجوز رسمی داشته باشند و مدرک معتبر خود را به شما نشان دهند. اگرچه ارائه مدرک برای هر جایی نیاز نیست اما در هر صورت برای اطمینان بیشتر و خیال رحتی خودتان می توانید این درخواست را از آن ها داشته باشید.
همچنین باید اطمینان حاصل کنید که تاتو آرتیست از رنگ های مناسب برای تاتو استفاده می کند، و این که ناحیه را کاملاً تمیز و ضدعفونی می کند. تاتو کار حتماً باید دستکش پوشیده باشد و از سوزن ها و رنگ نو و با برند معتبر استفاده کند .
بسیار مهم است به یاد داشته باشید که بعضی از تاتو کار ها بیش از بقیه با تاتوی ناحیه لب آشنایی دارند و تجربه آن ها در تاتوی لب بیشتر است. پس قبل از این که تصمیم به انجام این کار بگیرید، حتما در مورد تجربه تاتو کار از تاتوی لب سوال بپرسید.
تاتو آرتیست حتماً باید چند نمونه از کارهایش را به شما نشان دهد تا بتوانید تایید کنید که آیا تکنیک و هنر او را دوست دارید یا خیر.
انجام-تاتو

چگونه رنگ تاتوی لب را انتخاب کنیم؟

اگر رنگ رژ لب مورد علاقه تان در ذهنتان است، می توانید کل لب ها را به همان شکل تاتو کنید. انجام این مرحله کاملا سلیقه ای می باشد.
به گفته یکی از آرتیست های حرفه ای: “من همیشه از مشتری می­ خواهم که رنگ رژ لب مورد علاقه اش را به همراه بیاورد تا بتوانم از تناژ رنگی که در ذهنش است ایده بگیرم.” پس بهتر است به جای نشان دادن رنگ دلخواه از روی عکس ، رنگ مورد نظر خود را همراه داشته باشید تا رنگ دلخواه خود را به دست آورید.
عده ای دیگر می گویند: “معمولاً ایجاد رنگ خیلی نزدیک به رنگ طبیعی لب مشتری، ظاهر را به شدت طبیعی تر نشان می دهد. ”

تاتوی لب چه مدت دوام می آورد؟

حتی اگر از رنگ های خیلی جذاب و دائمی هم استفاده کنید، باز هم همه رنگ های تاتو در نهایت محو می‌ شوند. همین مورد ممکن است در مورد رنگ روی تاتو، اطراف تاتو یا داخل ناحیه لب اتفاق بیفتد.
همچنین در مورد طراحی های خاص یا پیشنهادات رنگ، از تاتو آرتیست سوال کنید که می تواند به شما کمک کند که رنگی را به کار بگیرد که در تاتو دوام بیشتری داشته باشد .

مقاله پیشنهادی : بن مژه بهتره یا خط چشم

عوامل مؤثر بر ماندگاری تاتو لب

 • مواد استفاده شده برای هاشور بسیار مهم است. مواد استفاده شده هر چقدر مرغوب تر باشد ماندگاری هاشور بیشتر می شود.
 • هاشور لب 6 ماه الی 1 سال ماندگاری دارد.
 • پس از گذشت زمان ذکر شده می‌بایست هاشور را ترمیم کنید.
 • اگر رنگ هاشور تیره باشد، ماندگاری آن بیشتر می شود.
 • رنگ انتخاب شده برای هاشور را طبق جنس و رنگ پوست انتخاب کنید.

آیا به ترمیم نیاز دارید؟

ممکن است در نهایت برای این که ظاهر تاتوی شما مانند گذشته شود، لازم باشد دوباره آن را تمدید و ترمیم کنید. احتمال محو شدن وجود دارد و در نتیجه چند ماه یکبار ممکن است نیاز به ترمیم وجود داشته باشد.
البته به این معنا نیست که کل زندگی در حال ترمیم تاتو باشید اما بستگی به اینکه تاتوی شما چقدر محو شده، ممکن است بعضی از رنگ‌ ها نیاز به تجدید داشته باشند.
همچنین اگر می خواهید قسمتی از رنگ را به طور کلی عوض کنید، باید دوباره روی آن تست انجام دهید. معمولاً این اتفاق برای کسانی که میکاپ دائم انجام داده‌ اند، صدق می کند.

تفاوت تاتوی لب با میکروبلیدینگ ابرو

میکروبلیدینگ یک روش رایج برای هاشور ابرو است اما تاتو‌ی لب کاملاً با آن متفاوت است.
ماری یک تاتو کار لب در این باره می گوید: ” میکاپ با تاتو به صورت نیمه دائم با سوزن و دستگاه انجام می‌ شود؛ در حالی که میکروبلیدینگ یک روش دستی است که برش هایی روی پوست از طریق یک ابزار حاوی تیغ ایجاد می کند. معمولاً در موارد نادری در کشور هایی مثل انگلستان، عمل میکروبلیدینگ را برای لب انجام می دهند.”

 تفاوت-میکروبلیدینگ-ابرو-با-تاتو-لب

مراقبت های قبل از انجام تاتو لب

 • قبل از انجام هاشور، در معرض اشعه ماورا بنفش و اشعه uv که برای برنزه کردن پوست استفاده می شود، قرار نگیرید.
 • از خوردن مواد غذائی که حاوی کافئین هستند، 1 ساعت قبل از انجام هاشور خود داری کنید.
 • قبل از انجام هاشور داروهایی که موجب تحریک پوستی می شوند استفاده نکنید.
 • برای جلوگیری از تبخال از قرص آسیکلوویر هر 8 ساعت استفاده کنید.
 • اگر حساسیت دارید حتما از قرص ضد حساسیت cetirizine استفاده کنید.

عوارض تاتو لب

با وجود محبوبیت زیاد تاتو در بین افراد دنیا، اما تاتو ها هنوز هم دارای خطرات و عوارض جانبی هستند که باید در نظر بگیرید؛ مخصوصاً در ناحیه لب بسیار حساس است. پس باید با خطرات و عوارض جانبی که بعد از تاتو ایجاد می‌ شوند، آشنا شوید، در اینجا به چندین مورد از عوارض تاتو خط لب اشاره می کنیم:

 • ورم

سوزن های تاتو باعث ایجاد جراحت های ریز روی پوست می شوند و کاملاً طبیعی است که پوست شما در واکنش به این جراحت ها ورم کند اما معمولا بعد از دو روز بهبود پیدا می‌ کند که اعمال کمپرس یخ هم می تواند به تسکین ورم کمک کند.

 • عفونت

عفونت بعد از تاتوی لب می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. مطمئن شوید که تاتو آرتیست شما از تجهیزات استرلیزه شده و سوزن کاملا ضدعفونی شده استفاده کند. همچنین باید دستورالعمل های مراقبتی بعد از انجام تاتو مثل شستشوی داخل دهان را انجام دهید. از آن جایی که لب ها با بزاق دهان، غذا و نوشیدنی ارتباط دارند ، در نتیجه خطر عفونت نیز افزایش پیدا می‌ کند.

تاتوی داخلی لب معمولاً بیشتر مستعد عفونت است، زیرا میکروب و زخم داخل دهان باقی می‌ مانند.

 • زخم

زمانی که تاتوی لب به خوبی بهبود پیدا نکند، باعث ایجاد زخم می شود. واکنش های آلرژیک و عفونت های بعد از تاتو هم ممکن است خطر زخم شدن در این ناحیه را افزایش دهد.

 • واکنش های آلرژیک

اگر سابقه آلرژی یا حساسیت دارید، حتماً به تاتو آرتیست خود در مورد استفاده از رنگ های آلرژی زا اطلاع‌ رسانی کنید. علائم واکنش آلرژیک بعد از تاتو شامل خارش، قرمزی و کهیر است.

 • آنافیلاکسی

آنافیلاکسی یک نوع واکنش آلرژیک شدید می باشد که در بعضی از افراد بعد از استفاده از رنگ تاتو ایجاد می گردد. ورم لب ها بعد از تاتو یک اتفاق طبیعی است اما اگر این ورم در اطراف گردن یا گونه ها ایجاد شد و شما نیز با مشکلاتی مثل تنگی نفس مواجه شدید، حتما به اورژانس مراجعه کنید. اگر آنافیلاکسی درمان نشود، می تواند عامل تهدید کننده ای برای زندگی باشد.

 • بیماری خونی

استفاده کردن از سوزن های ضدعفونی نشده می تواند عاملی برای انتقال بیماری های خونی مثل هپاتیت B، هپاتیت C و HIV باشد.
در کنار همه عوارض جانبی که از تاتو ایجاد می‌ شود، تخمین زده شده است که فقط برای 0.02 درصد از انسان ها اتفاق می‌ افتد اما در حال بسیار مهم است که از قبل خطر ها را پیش بینی کنید تا بتوانید سلامت بدن خود را تضمین نمایید.

تاتو لب

مراقبت های بعد از تاتو لب

 • یک بالم لب بهبود دهنده معمولاً در جلسات بعد از تاتو استفاده می‌ شود که باید دو الی سه بار در روز از آن استفاده کنید تا محل مورد نظر بهبود پیدا کند.
 • زمانی که لب شما در پروسه شفابخشی و ترمیم است، نباید از رژ لب استفاده کنید، زیرا خطر عفونت را افزایش می‌ دهد.
 • همچنین بهتر است که به مدت یک هفته به باشگاه نروید و مقابل نور خورشید هم ننشینید.
 • هنگام خوردن غذا و نوشیدنی مراقب باشید زیرا هر چیزی که بعد از تاتوی لب می خورید یا می نوشید، ممکن است عاملی برای حساسیت باشد؛ مخصوصاً در اوایل کار که باید از نوشیدن مواد اسیدی که باعث از هم پاشیدن رنگ تاتو می‌ شود و آن را محو می‌ کند، خودداری کنید.
 • شوینده دهان می تواند به خنثی کردن ph یا محیط قلیایی دهان کمک کند و هرگونه اسید موجود به مواد غذایی و نوشیدنی ها را از بین ببرد.
 • همچنین باید از غذاهای فلفلی و نمکی یا مصرف نوشیدنی های خیلی داغ خودداری کنید که عاملی برای حساسیت هستند.
 • تا ۷ روز هم نباید هیچ کس را ببوسید.
 • دهان خود را بشویید. بسیار مهم است که از دهانشویه فاقد الکل چند بار در روز استفاده کنید تا باکتری های مضر که عامل ایجاد عفونت هستند را از بین ببرید. هر زمان که غذا می خورید و یا سیگار می کشید، حتما دهان خود را بشویید.

کلام آخر
تاتوی لب می تواند یک کار دردناک و کمی حساس تر نسبت به تاتوی دیگر قسمت های بدن باشد اما زمانی که توسط یک تاتو آرتیست ماهر انجام شود و تحمل کنید تا به خوبی بهبود پیدا کند، می تواند ظاهر شما را بهبود ببخشد و زیبایی تان را چندین برابر کند.
اگر در جلسات بعد از تاتو دچار مشکل شدید، حتماً هر چه سریع تر با پزشک صحبت کنید. آن ها می‌ توانند راهکارهایی را برای برطرف کردن عفونت در اختیار شما قرار دهند و این کار را قبل از زخمی شدن لب ها به انجام برسانند‌.
هر گونه واکنش شدید به رنگ تاتو را به پزشک اطلاع رسانی کنید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
عوارض تاتو لب
آموزش آرایش دائم
انواع تاتو لب و عوارض آن ها

صورت انسان از اجزای گوناگونی تشکیل شده که هر کدام در زیبایی آن نقش بسزایی دارند، اما یکی از شاخصه‌های تاثیرگذار، لب‌ها هستند که با

تاتو مینیمال
آموزش تاتو بدن
80 مدل طرح تاتو مینیمال و ساده

انجام تاتوی بدن، احتمالاً یکی از بهترین راه‌ها برای ابراز وجود است – خواه این طرح تاتو به یاد باورهای گذشته شما باشد یا شیطنت‌ها،

طرح تاتو گل
آموزش تاتو بدن
50 طرح تاتو گل شیک و جذاب

اگر  شما طرفدار تاتوهای نمادین و با معنی هستید، طرح تاتوهای گل می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. این طرح ها می‌توانند در اندازه های

اشتراک گذاری
Notify of
10 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments

جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان

خوشحالیم که براتون مفید بوده است.

سلام آیا فقط میشه خط لب را تاتو کرد؟

بله. خیلی از خانوم ها هستند که رنگ لب کمرنگی ندارند اما خطوط دور لبشان منظم نیست یا کمرنگ هست و در آرایش ساده روزانه مجبور هستند از خط لب استفاده کنند و دوام خط لب برایشان تبدیل به یک دغدغه روزمره شده. تاتوی خط لب یک راه حل ساده و دائمی برای حل این مشکل است.

رایج ترین روش تاتو لب چیست ؟

تاتو روش های بسیار متفاوتی دارد ولی جدیدترین متود آرایش دائم برای خانوم ها میکروپیگمنتیشن است است که نسبت به روش های سنتی تاتو خون ریزی کمتری دارد ، درد کمتری دارد ، ظرافت بیشتری دارد و در نهایت جلوه زیباتر و طبیعی تری خواهد داشت که این روش برعکس روشهای سنتی تاتو مورد تایید وزارت بهداشت می باشد و سازمان فنی حرفه ای ایران این دوره ها را با ارائه مدرک معتبر بین المللی برگذار می کند

آیا درسته که میگن تاتو لب باعث ایجاد تبخال میشهه؟

خیلی رایج است که دوستان بعد از انجام خدمات تاتو لب یا تزریق ژل در لب دچار تبخال می شوند. ویروس تبخال ممکن از کودکی در بدن شما وجود داشته باشد و در این شرایط بروز کند. همچنین یکی از علت های تب خال زدن استرس ، عصبی شدن و ترس است . هرچند که استفاده از تجهیزات آلوده و غیر بهداشتی در هنگام تاتو و تزریق ژل ممکن است باعث ایجاد آلودگی میکروبی و تبخال شود. اما لزوما تب خال هنگام تاتو و تزریق ژل نشان دهنده آلوده بودن تجهیزات استفاده شده نیست و ممکنه از ویروس قبل از… مطالعه کنید »

از چه طریق میشه تاتو لب را یاد گرفت؟

تاتو لب روش های مختلفی داره ولی جدیدترین متود تتو لب میکروپیگمنتیشن است که در آموزشگاه های زیر نظر فنی حرفه ایی ایران از جمله آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان دوره آموزش میکروپیگمنتیشن به صورت تخصصی تدریس می شود و پس از پایان دوره می توانید با شرکت در آزمون نهایی دوره دارای مدرک معتبر فنی حرفه ایی شوید.

نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.