لوگو آموزشگاه آرایشگری هنرآموزان

میکروپیگمنتیشن یا آرایش دائم چیست ؟

آیا شما از جمله افراد پرمشغله ای هستید که نمی توانید مداوم آرایش خود را تمدید کنید؟ یا از آن دسته افرادی هستید که استعدادی در انجام آرایش ندارید؟ پیشنهاد ما میکروپیگمنتیشن است . تا همیشه ظاهری آراسته داشته باشید. ما در مقاله آرایش دائم با میکروپیگمنتیشن چیست ؟” تمامی مسائل مربوط به این خدمات زیبایی را در اختیار شما قرارد داده‌ایم تا در صورت تصمیم به انجام آن از تمامی جوانب آگاهی داشته باشید.

میکروپیگمنتیشن چیست ؟

میکروپیگمنتیشن تزریق رنگ دانه‌های سازگار با بدن با حداقل آسیب به بافت پوستی به وسیله لوازم استاندارد و استریل است که بر اثر بازسازی پوست و لایه‌برداری پوست از بین نمی‌رود و ماندگاری دائمی یا طولانی دارد. میکروپیگمنتیشن برای خانم هایی که بدنبال ظاهری آراسته‌اند، ولی زمان کافی برای این کار را ندارند و یا به لوازم آرایشی حساسیت دارند، پیشنهاد می‌شود. لازم به ذکر است که بعد از میکروپیگمنتشن امکان اصلاح رنگ وجود دارد.

 میکروپیگمنتیشن

 

جالب است بدانید که این روش فقط برای ابرو نیست،‌ خانم ها و آقایان می‌توانند از میکروپیگمنتیشن برای زیبایی شکل ابرو، خط رویش مو، چشم، سر و قسمت‌ های دیگر استفاده کنند‌.

اهمیت تکنیک‌های جدید آرایش دائم نسبت به روش های گذشته، تمرکز آنها روی طبیعی جلوه دادن هرچه بیشتر در انتهای کار است، به طوری که در میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ به دلیل ایجاد خطوط منظم در جهت رویش ابرو، چون رنگ به صورت تار مو به زیر پوست تزریق می شود، تشخیص رنگ و مو را سخت می‌کند.

کاربردهای میکروپیگمنتیشن چیست؟

برطرف کردن نقایص چهره

پر کردن ابروها، افتادگی چشم، کج بودن لب و برطرف کردن لک های ماه گرفتگی صورت و اسکالپ سر، برای پر کردن فرق موی سر و محو کردن جای زخم و عمل در ناحیه سر و جبران ریزش سکه ای موی سر می توان از این روش استفاده کرد.

آرایش دائم صورت

با دستگاه میکروپیگمنتشن می توان تاتوی چشم، ابرو و لب را انجام داد.

میکروپیگمنتیشن ابرو

عکس قبل و بعد میکروپیگمنتیشن ابرو

آرایش ابرو با رنگدانه های کوچک را به عنوان آرایش نیمه دائمی می شناسند، میکروپیگمنتیشن ابرو یک روش نیمه دائمی که با استفاده از دستگاه میکروپگمنتیشن، رنگدانه رنگی بر روی پوست کشیده می شود و به شما ابروهایی طبیعی می بخشد. این روش راهکاری برای قرینه سازی و پرکردن ابروهای ریخته شده است، که به صورت ظریف و طبیعی مانند هاشور ابرو و سایه ابرو انجام می شود.

میکروپیگمنتشن چشم

عکس قبل و بعد میکروپیگمنتیشن چشم

تاتو خط چشم و بن مژه، یکی از پرکاربردترین تاتوی میکروپیگمنتشن است. تاتوی چشم برای کسانی که شاغل هستند و فرصت کافی برای آرایش ندارند، گزینه بسیار خوبی است. تاتوی چشم برای رفع نواقص افتادگی پلک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاتوی خط چشم برای زیبایی چشم ها و تاتوی بن مژه برای پرتر نشان دادن مژه‌ها تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد.

میکروپیگمنتیشن لب

عکس قبل و بعد میکروپیگمنتیشن لب

تاتو خط لب، رژ لب و رفع نواقص لب از جمله مشکل لب شکری و … از کاربردهای تاتو لب با دستگاه میکروپیگمنتشن است. توجه داشته باشید با انجام تاتوی لب، ته رنگی به لب ها داده می شود. برای زیبایی بیشتر می‌بایست از لوازم آرایشی استفاده کنید. این روش برای آراستگی دائمی و کسانی که مهارت آرایشی ندارند بهترین گزینه است.

این تکنیک برای دسته افراد زیر نیز بسیار مفید و قابل توجه است:

 • افرادی که ابروهای کم پشتی دارند.
 • افرادی که ابروهای قرینه دوست دارند.
 • رفع نواقصی که از تاتو های قبل به جا مانده یا ترمیم
 • برخی افراد مانند ورزشکاران که در طول ورزش و تعرق امکان استفاده از مواد آرایشی را ندارند.
 • افرادی که دارای مشغله کاری بالایی هستند و زمان زیادی برای آرایش ندارند.
 • افرادی که لب های نازکی دارند.
 • افرادی که چشمان بی حالت دارند.
 • افرادی که دوست دارند در عین سادگی همیشه صورت آراسته داشته باشند.
 • همچنین میکروپیگمنتشن ابرو می تواند ابروهای نازک شده را تقویت کند.
 • ابروهای کم پشت را می توان توپر و پر کرد.
 • ابروهای کوتاه را می توان کشیده و بلند کرد.
 • ابروهای ناهماهنگ را می توان متقارن و هم شکل کرد.

میکروپیگمنتیشن سر

عکس قبل و بعد میکروپیگمنتیشن سر

میکروپیگمنتیشن سر یا همان اسکالپ سر که به اختصار SMP گفته می شود. در این روش با استفاده از سوزن‌های مخصوص که سایز‌های متنوعی دارند که برای نقاط مختلف سر با توجه به قطر رویش موها، به صورت نقطه‌ای یا تار تار رنگدانه را به پوست سر تزریق می کنند. در روش میکرواسکالپ سر حالتی در سر به وجود می آید که کف سر یا ریش مانند ریشه های مو نشان داده می شود.

قرینه سازی با میکروپیگمنتشن چیست؟

قرینه سازی با میکروپیگمنتشن چیست؟

یکی دیگر از مزیت های میکروپیگمنتشن قرینه سازی ابرو، لب و چشم است. نکات مهم انجام قرینه سازی با میکروپیگمنتشن، عبارتند از:

 • طرز نشستن مشتری باید به صورتی باشد که بدنش زاویه 90 درجه تشکیل دهد.
 • مشتری باید چشم هایش بسته باشد و آرام بنشیند.
 • در مرحله طراحی، پیگمنتر می بایست روبروی مشتری باشد نه کنار مشتری.
 • پس از اتمام طراحی، از فاصله 1 متری طرح را بررسی کنید.
 • پس از اتمام طراحی از مشتری بخواهید اخم کند و بخندد.

مزایای ميكروپيگمنتيشن چیست ؟

دائمی بودن

چه چیزی بهتر از این که شما یک آرایش دائمی روی صورت خود داشته باشید و از زیبایی آن لذت ببرید. یعنی بدانید که در مدت زمان طولانی نیاز به استفاده از لوازم آرایش نیست و مجبور نیستید که هر روز وقت خود را صرف انجام این کار کنید.

همیشه زیبایی روی صورت شما آماده است و می‌توانید هر روز صبح با ابروها، لب‌ها و چشم های زیبا از خواب بیدارشوید. در نتیجه می‌توانید از این وقت خود برای انجام اقدامات زیبایی و مراقبتی دیگر استفاده کنید.

زیبایی ظاهری

قطعاً زیبایی ظاهری جزء بزرگترین مزیت یک آرایش محسوب می‌شود، زیرا هدف اصلی انجام این روش، ایجاد زیبایی در ظاهر شماست. بعضی از افراد هستند که هیچ اشکال خاصی در صورتشان وجود ندارد اما زمانی که میکروپیگمنتیشن می‌کنند، باز هم تغییرات زیادی روی صورتشان ایجاد می‌شوند و چند درجه زیباتر از قبل جلوه می‌کنند.

این روش مخصوصاً برای افرادی که ابرو ندارند، بسیار عالی عمل کرده و تغییر  بسیار زیادی را در چهره آنها به وجود می‌آورد. افرادی هم که به دلیل سوختگی، جراحی، آسیب دیدگی یا تصادف بخشی از ابروی خود را از دست داده‌اند، می‌توانند با این روش دوباره زیبایی ابروهای خود را برگردانند.

معايب و عوارض ميكروپيگمنتيشن چیست ؟

میکروپیگمنتیشن هم مانند هر اقدام زیبایی دیگری معایب خودش را نیز دارد که در این قسمت آنها را به شما معرفی می‌کنیم:

آلرژی

بعضی از افراد به آرایش‌های نیمه دائمی یا موقت واکنش آلرژیک نشان می‌دهند که البته در این شرایط این اتفاق در موارد بسیار نادری رخ می‌‌دهد‌.

اما اگر هم نسبت به این مسئله نگران هستید؛ می‌‌توانید روی قسمتی از بدن که در معرض دید دیگران نیست، مقدار کمی تست را انجام دهید تا ببینید پوستتان به این مسئله حساسیت دارد یا خیر. البته وظیفه متخصص میکروپیگمنتیشن این است که حتماً تست حساسیت پوست را از شما بگیرد.

آلرژی در موارد کمی اتفاق می‌‌افتد اما از آنجایی که نمی‌‌توان همه رنگدانه‌های مصنوعی و پیگمنت‌ها را از بین برد، در نتیجه ممکن است فرد در طولانی مدت به آلرژی مبتلا باقی بماند‌.

از طرفی اگر هم پشیمان شوید و بخواهید میکروپیگمنتیشن را برای از بین بردن آلرژی پاکسازی کنید، باید از روش های سخت و زمانبری مثل لیزر استفاده کنید که شرایط دردناکی را ایجاد می‌‌کنند. همچنین باید هزینه زیادی را صرف کنید.

زخم و خونریزی

ابزار مخصوص میکروپیگمنتیشن سوزن‌های ریز هستند که همگی به یک قلم چسبیده‌‌اند، این قلم تقریباً به شکل عمیق وارد پوست می‌شود. به همین دلیل احتمال زخم، خونریزی، و پخش شدن رنگدانه‌ها و یا آسیب دیدگی هم وجود دارد.

البته این که پوست شما زخم شود و جای آن باقی بماند یا پوست شما دچار لک شود، در موارد بسیار نادری اتفاق می‌افتد اما در هر صورت ممکن است در صورت درست انجام نشدن میکروپیگمنتیشن این اتفاق بیفتد اما اگر این فرایند درست انجام شود، و وسایل مورد استفاده باکیفیت باشند، و از قبل خوب استریل و ضدعفونی شوند، این روش خطر عوارض جانبی حادی نخواهد داشت.

برای اینکه ابتلا به عفونت احتمال کمتری داشته باشد، بهتر است که بعد از انجام میکروپیگمنتیشن، هرگز این ناحیه را لمس نکنید.

احتمال عفونت

همانطور که گفتیم اگر وسایل و تجهیزات انجام کار میکروپیگمنتیشن کاملاً ضدعفونی، استریل و بهداشتی باشند، هیچ ترسی برای انتقال عفونت وجود ندارد، زیرا اکثر این لوازم یکبار مصرف هستند اما به طور کلی اگر سوزن‌ ها استریل نشده باشند، احتمال انتقال عفونت و بیماری هایی مثل هپاتیت وجود دارد.
از طرفی اگر افراد به فرد متخصص در کلینیک یا سالن‌های آرایشی معتبر، تمیز و بهداشتی مراجعه نکنند، خودشان هم مراقبت‌های قبل و بعد را به خوبی انجام ندهند، خطر عفونت وجود خواهد داشت.

البته نباید نگران باشید، زیرا اکثرا در روزهای اول بعد از انجام این کار سوزش و التهاب و ورم را احساس می‌کنند که کاملاً طبیعی است. اما اگر علائم شدیدتر بود یا احساس کردید ترشحات غیرطبیعی در این ناحیه وجود دارد، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

احتمال گرانولوم

ممکن است بعد از انجام میکروپیگمنتیشن جوانه‌های گوشتی روی پوست ایجاد شود. بعضی از آنها تومور ایجاد می‌‌کنند که به آن گرانولوم گفته می‌‌شود.

گرانولوم یک نوع التهاب است که به دلیل فعالیت سیستم ایمنی بدن در برابر رنگدانه‌ها یا پیگمنت‌ها ایجاد می‌گردد که البته احتمال آن در میکروپیگمنتیشن بسیار کم است.

ایجاد جای زخم

بعضی از افراد به دلایل سیستماتیکی و ژنتیکی، پوستی دارند که به راحتی جای زخم روی آنها باقی‌می‌‌ماند و خیلی دیر از بین می‌رود یا در صورت انجام درمان های تهاجمی مثل میکروپیگمنتیشن، احتمال ایجاد گوشت اضافه یا لک روی پوستشان وجود دارد.

این هم می‌ تواند یکی از معایب میکروپیگمنتیشن محسوب شود. پس اگر قبلا مشکلاتی مثل زخم، گوشت اضافه، لک و غیره را روی صورت خود مشاهده کرده بودید، بهتر است که دست نگه دارید و با پزشک متخصص در این باره مشورت کنید.

دائمی بودن

دائمی بودن یکی از مزایای میکروپیگمنتیشن محسوب می‌‌شود اما اگر بخواهید از زاویه دیگری به این موضوع نگاه کنید، شاید یکی از معایب آن هم باشد، زیرا اگر از نتیجه کار راضی نباشید، دیگر نمی‌‌توانید کاری انجام دهید؛ مگر اینکه به شرایط سخت لیزر راضی شوید و بخواهید آن را از بین ببرید. پس لازم است قبل از انجام آن خوب فکر کنید و یک فرد ماهر در یک آرایشگاه معتبر را پیدا کنید تا از نتیجه کار راضی باشید.

مراحل انجام میکروپیگمنتشن چیست؟

 • ابتدا برای انجام میکروپیگمنتشن، بررسی کنید که پوست مشتری عاری از کرم و آرایش باشد. سلامت و بیماری های مشتری را جویا شوید.
 • طراحی ابرو، لب و چشم با توجه به فرم صورت و سلیقه مشتری، به وسیله خط کش، دیوایدر و کولیس.
 • بی‌حس کردن ناحیه با بی‌حسی‌های استاندارد.
 • ترکیب و آماده سازی رنگ تاتو با توجه به رنگ و جنس پوست و سلیقه مشتری.
 • کشیدن طرح پایانی با ماژیک مخصوص جراحی یا قلموی آرایشی.
 • گذاشتن رنگ روی ناحیه مورد نظر و شروع به کار با دستگاه میکروپیگمنتیشن.
 • پس از پایان کار پوست مشتری را با ویتامین A یا پماد بتامتازون چرب کنید.

ميكروپيگمنتيشن چگونه انجام می‌شود؟

بنر میکروپیگمنتیشن

در این روش رنگ‌های معدنی ضد حساسیت را از طریق سوزن‌های ریز و باریک وارد پوست می‌کنند. این رنگ‌های معدنی وارد لایه دوم پوست شده و باعث می‌‌شوند که لب‌ها، چشم‌‌ها یا ابروهای شما با ظرافت تمام، ظاهر زیباتری پیدا کنند و جلوه‌‌ای خاص به خودشان بگیرند‌.

البته همه این‌ها در صورتی اتفاق می‌‌افتد که به فردی مراجعه کنید که به اندازه کافی تجربه و مهارت دارد و از دستگاه با کیفیتی استفاده کند. فردی که میکروپیگمنتیشن انجام می‌دهد، حتما باید دستکش به دست کرده باشد تا از احتمال انتقال هرگونه باکتری و میکروب جلوگیری شود.

شما می توانید بعد از میکروپیگمنتیشن خیلی راحت به منزل برگردید. انجام این کار برای چشم حدوداً ۲۰ الی ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

بعضی از افراد پس از انجام میکروپیگمنتیشن، درد بسیار کمی را تجربه می‌کنند اما به طور کلی قبل از انجام کار از کرم‌های بی‌حس کننده روی صورت استفاده می‌کنند تا میزان درد به حداقل برسد و فرد در طول انجام این کار اذیت نشود.

میکروپیگمنتیشن یا آرایش دائم کاربرد گسترده ای در آرایش صورت از جمله ابرو، خط مو ، لب و چشم دارد و به دلیل راحتی آن مورد توجه بانوان قرار گرفته است.با توجه به علاقه بانوان به داشتن ظاهری زیبا در تمام طول روز، میکروپیگمنتیشن طرفداران زیادی دارد. علاقه مندان برای یادگیری می توانند دوره آموزش میکروپیگمنتیشن را بگذرانند.

چه كسانی نبايد ميكروپيگمنتيشن انجام دهند؟

 • خانم های باردار و شیرده نباید این کار را انجام دهند و باید تا پایان بارداری و شیردهی صبر کنند.
 • افراد مبتلا به دیابت که انسولین تزریق می‌‌کنند.
 • افراد مبتلا به بیماری های قلبی
 • اگر شما هم در مورد شرایط فعلی بدن خود، و انواع بیماری‌ها در شک و تردید هستید، بهتر است که ریسک نکنید و تا چکاپ کامل پزشکی به سمت انجام این کار نروید.
 • افرادی هم که مستعد ایجاد کلوئید یا ایجاد گوشت اضافه بعد از زخم یا جراحت هستند، بهتر است که میکروپیگمنتیشن انجام ندهند، زیرا ممکن است ایجاد زخم بعد از میکروپیگمنتیشن باعث ایجاد گوشت اضافه در بدن آن‌ها شود.
 • پس حتما این موارد را از قبل به پزشک خود اطلاع رسانی کنید.

دستگاه ميكروپيگمنتيشن چیست؟

دستگاه میکروپیگمنتیشن

همانطور که گفتیم کیفیت دستگاه در میکروپیگمنتیشن مانند هر کار دیگری که با دستگاه انجام می‌شود، اهمیت زیادی دارد. ارگونومیک دستگاه و راحتی کار با آن، همچنین طراحی مناسب، وزن کم و لرزش بسیار کم و حداقلی باعث می‌شود که نتیجه کار بهتری را تجربه کنید.

دستگاه‌های میکروپیگمنتیشن برای میزان سرعت و عمق نفوذ سوزن داخل پوست را می‌توان تنظیم کرد تا کار شما با ظرافت کامل و حداکثری انجام شود. البته بیشتر این دستگاه ها قابلیت تنظیم دقیق سرعت را ندارند. اگر هم داشته باشند، تاثیر زیادی روی نتیجه کار ندارند.
تنظیم عمق نفوذ این دستگاه ها هم خیلی با کیفیت نیست و ممکن است عملکرد نهایی را تحت تأثیر قرار دهد.

نكات قبل از انجام ميكروپيگمنتيشن

میکروپیگمنتیشن معمولاً نتایج خوبی را به جا می‌گذارد اگر چه این نکات کوچک به نظر می‌‌رسند اما اهمیت زیادی در نتیجه کار شما دارند که در این قسمت نکات قبل از انجام میکروپیگمنتیشن را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • اول از همه باید اطمینان حاصل کنید که هیچ نوع بیماری ندارید و کاملاً سالم هستید تا بعد از انجام کار مشکل خاصی برای بدنتان ایجاد نشود.
 • دوم اینکه باید ذهنیت خود را آماده کنید و به دنبال یک زیبایی غیر معقول نباشید، زیرا فقط قرار است یک قسمت از صورت خود را زیباتر کنید. پس بیش از حد توقع خود را بالا نبرید.
 • اگر در گذشته نسبت به بعضی از مواد بی حسی؛ آلرژی و واکنش نشان داده اید، حتما به متخصص این موضوع را اطلاع رسانی کنید.
 • اگر هر گونه دارو یا مکملی مصرف می کنید که چه با تجویز پزشکی و چه بدون تجویز پزشکی است؛ حتماً باید این موضوع را به فرد مورد نظر و پزشک خود اطلاع رسانی کنید.

عوامل موثر در ماندگاری میکروپیگمنتشن چیست ؟

میکروپیگمنتیشن چشم

مدت زمان ماندگاری رنگ مطلوب میکروپیگمنتشن 6 ماه الی 1 سال است. پس از تغییر رنگ، می بایست رنگ تاتو را تمدید کنید. عوامل مؤثر بر ماندگاری میکروپیگمنتشن عبارتند از:

 • مهارت و تخصص پیگمنتر
 • دستگاه میکروپیگمنتشن
 • کیفیت و ترکیب رنگ ها
 • جنس و رنگ پوست
 • استرس مشتری
 • رعایت مراقبت های پس از میکروپیگمنتشن
 • دوران شیردهی بارداری و قاعدگی
 • عمق تزریق رنگ دانه ها
 • استعمال دخانیات و مصرف الکل
 • مصرف قرص های ضد بارداری و اعصاب

مراقبت کردن پس از انجام میکروپیگمنتشن

 • از مصرف کرم های لایه بردار تا بهبود کامل اجتناب کنید.
 • در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرید.
 • از استخر، سونا و جکوزی استفاده نکنید.
 • از شستن قبل از روز مشخص شده، که سه روز میباشد اجتناب کنید.
 • چرب کردن ابرو با پماد طبی که پیگمنتر معرفی کرده است.
 • توجه به خشک ماندن و زیاد چرب کردن محل تاتو شده.

زمان ترميم ميكروپيگمنتيشن چه موقع است؟

این دوره ها خیلی طولانی نیستند. در روزهای اول ممکن است ابروها یا ناحیه ای که میکروپیگمنتیشن روی آنها انجام شده است، تیره تر از حالت طبیعی به نظر برسد اما همان‌طور که گفتیم به مرور زمان، با لایه برداری های مختلف، رنگ این ناحیه ملایم، روشن و طبیعی می‌شود.

به همین دلیل است که تاکید می‌‌کنند جلسه دوم یا جلسه ترمیمی را حتما انجام دهید که برای اصلاح رنگ و ظاهر زیباتر کار بسیار اهمیت دارد. افرادی که پوست حساس دارند، ممکن است بعد از انجام میکروپیگمنتیشن ورم یا التهاب و مقداری هم کبودی را در این ناحیه احساس کنند؛ البته این اتفاق اصلاً نگران کننده نیست و پس از مدتی برطرف خواهد شد.

تفاوت و تشابه میکروبلیدینگ و میکروپیگمنتیشن چیست؟

 میکروپیگمنتیشن لب

تفاوت این دو تکنیک در نحوه انجام آنهاست. در تکنیک میکروپیگمنتیشن برای ایجاد خطوط از دستگاه استفاده می‌شود، در واقع قدرت کاشت و میزان عمق تزریق رنگ به وسیله دستگاه کنترل می‌شود. این رنگ از طریق سوزنی بسیار ظریف که به سر دستگاه متصل است به زیر پوست تزریق می‌شود.

هرچه قدرت موتور دستگاه قوی‌تر باشد میزان کاشت هم عمیق‌تر می‌شود، و همینطور هرچه لرزش دستگاه کمتر باشد میزان تمرکز روی کار خیلی بالاتر است.ماندگاری میکروپیگمنتیشن بین ۱ تا ۲ سال است که در صورت ماندگاری بیشتر نیاز به ترمیم دارد.

در تکنیک میکروبلیدینگ برای ایجاد خطوط از قلم استفاده می شود. این قلم به ظاهر شبیه به خودنویس است با این تفاوت که در پایین آن حلقه ای پیچی وجود دارد مانند یک پیچ گوشتی چارسو که جای قرار دادن تیغ بلید است، با چرخاندن حلقه می‌توان جای تیغ را سفت یا شل کرد.

در میکروبلیدینگ از سوزن استفاده نمی شود، بلکه از تیغی که شامل سوزن های خیلی ریز و چسبیده به هم هستند استفاده می شود. به دلیل اینکه رنگ از طریق تیغ به زیر پوست تزریق می شود ظرافت کار خیلی بالاست، خطوط ایجاد شده بسیار نازک تر از تکنیک میکروپیگمنتیشن هستند و واقعا شبیه به تار موی ابرو می شود.

تکنیک میکروپیگمنتیشن نه تنها برای هاشور ابرو بلکه برای تاتو خط چشم، بن مژه، سایه چشم، سایه ابرو، خط لب، سایه لب و رژ لب استفاده می شود در حالیکه میکروبلیدینگ فقط برای ابرو است.

هر دو تکنیک روش های جدید هاشور ابرو در آرایش دائمی هستند، با این تفاوت که خطوط ایجاد شده در میکروپیگمنتیشن به صورت مساوی و منظم در جهت رویش ابرو ایجاد می شوند و مقداری ضخیم تر هستند.اما در میکروبلید خطوط ایجاد شده به صورت نامساوی با طول های نامنظم در جهت رویش ابرو ایجاد می شود.

همین کار باعث می شود خطوط ریزتر مانند ریزه موها یا موهای کوتاه تر ابرو به نظر برسد. البته چون رنگ از طریق تیغ به زیر پوست تزریق می شود ظرافت کار بی نهایت بالاست و بسیار طبیعی دیده می شود.

به منظور مطالعه بیشتر پیشنهاد میکنیم حتما مقاله تقاوت میکروپیگمنتیشن و میکروبلیدینگ را مطالعه کنید.

تفاوت میکروپیگمنتیشن با تاتو

هاشور ابرو، تاتوی خط چشم و دور لب نیز از تکنیک‌های پیشرفته تاتو هستند. تفاوت عمده تاتو سنتی و میکروپیگمنتشن در روش انجام کار است.

 • عمق تزریق رنگ دانه ها به بافت پوست با دستگاه میکروپیگمنتشن کمتر از تاتو است. پاک کردن و تغییر مدل در روش میکروپیگمنتشن راحت تر است. آسیب دیدگی بافت پوستی در روش میکروپیگمنتشن کمتر است.
 • ظرافت کار دستگاه میکروپیگمنتشن بیشتر از تاتوی سنتی است. کار دستگاه میکروپیگمنتشن بسیار زیبا، ظریف و طبیعی‌تر است.
 • از تکنیک میکروپیگمنتیشن بر خلاف تاتو، می‌شود برای بازسازی و متعادل سازی نواقص صورت نیز استفاده کرد.
 • رنگ استفاده شده در روش میکروپیگمنتشن بر خلاف تاتو تیره نیست و کاملاً رنگ ملائم و طبیعی است. رنگ تاتوی سنتی تیره و غیرطبیعی است.
 • بهداشت و ایمنی کار میکروپیگمنتشن بسیار بیشتر از روش سنتی تاتو است. در تاتوی سنتی احتمال انتقال بیماری‌های پوستی و خونی وجود دارد.

قیمت میکروپیگمنتیشن ابرو

قیمت میکروپیگمنتیشن ابرو به عوامل مختلفی از جمله رنگ تاتو، دستگاه پیگمنتیشن، محل کلینیک یا سالن، تجربه و مهارت پیگمنتر بستگی دارد.

رنگ تاتو

رنگ تاتو یکی از موارد مهم در قیمت میکروپیگمنتیشن ابرو است. رنگ تاتو با توجه به نوع و کیفیت آن قیمت های مختلفی دارد. با اینکه رنگ تاتو از تنوع برندی بالایی برخوردار است اما تعداد برندهای معتبر در این زمینه بسیار کم هستند، که از قیمت بالایی برخوردار هستند پس تاثیر بالایی روی قیمت هاشور ابرو دارند. شاید در ابتدا کار این هزینه برایتان زیاد باشد و تفاوت آن را در طولانی مدت که رنگ تاتو تان تغییر رنگ نمی دهد و از مدت طولانی تری می ماند متوجه خواهید شد.

دستگاه پیگمنتیشن ابرو

آمیا یکی از بهترین برندهای دستگاه میکروپیگمنتیشن در دنیا است که دارای کیفیت، سلامت، ایمنی و کاربری آسان بالایی است. این دستگاه ها با کمترین میزان لرزش طراحی شده تا منافذی بسیار ظریف و منظم را در عمق مورد نظر پوست ایجاد کنند. چنانچه پیگمنت کار از دستگاه های باکیفیت برای هاشور زدن استفاده کند، با توجه به بالا رفتن کیفیت کار و قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد.

محل انجام میکروپیگمنتیشن ابرو

پیشنهاد ما این است که میکروپیگمنتیشن ابرو را در مراکز آرایشی و کلینیک‌های مجاز که دستگاه‌های مجهز و حرفه‌ای دارند، انجام دهید. حتما از پیگمنت کار خود بخواهید گواهی آموزشی خود را به شما نشان دهد تا از مجاز بودن رنگ و دستگاه‌های مورد استفاده، مطمئن شوید.
همچنین محل قرارگیری کلینیک نیز در تعیین قیمت میکروپیگمنتیشن ابرو موثر است. معمولا هزینه هاشور ابرو در مناطق شمالی تهران با مناطق دیگر متفاوت است. و نیز هزینه میکروپیگمنتیشن در شهرهای دیگر از تهران کمتر خواهد بود.
به طور کلی، هر جلسه از میکروپیگمنتیشن ابرو بین 300 تا 800 هزار تومان متغییر است.

 میکروپیگمنتیشن لب و ابرو

نکاتی بسیار مهم در مورد میکروپیگمنتیشن

رنگ هایی که غالباً برای میکروپیگمنتیشن ابرو استفاده می شود لایت براون، هانی براون و چاکلت براون هستند که در مارک های مختلف این اسم ها ممکن است متفاوت باشد.

بهترین سوزن برای میکروپیگمنتیشن ابرو سوزن فلت است و در صورت مهارت انجام سوزن تک سر مناسب است. عمق سوزن باید یک سوم آن بیرون باشد و مقدار کمی از سوزن را به پوست فشار دهید.

خط و حرکت سوزن باید کاملا دیده شود. هرچه عمق سوزن کمتر باشد بهتر است از این جهت که عمق زیاد باعث پارگی و خونریزی پوست می شود که در نهایت رنگ پذیری را کمتر میکند و همینطور ممکن است باعث گود شدن گوشت شود.

برای سایه زدن در میکروپیگمنتشن ابرو بهتر است سایه ها درون کادر و قابی که از قبل مشخص شده زده شود، ابتدا با درجه روشن تر از رنگ کادر را کشیده و سپس با رنگ انتخابی به صورت دورانی و سپس زیگزاگ روی دورانی ها را پر کرده تا کاملا فضای درون کادر ابرو پر شود.

آیا میکروپیگمنتیشن یا آرایش دائمی همراه با درد است؟

میکروپیگمنتیشن لب نسبت به ابرو همراه درد بیشتری است. علت این است که بافت لب عضله ای است. در نتیجه هم ریزش بیشتری داشته و هم مقداری درد بیشتر دارد. اما استفاده از بی حسی های قوی مشکل درد را برطرف کرده است. حتی می توان از بی حسی های در حین کار نیز استفاه کرد که در این صورت درد را از بین می برد یا به کمترین حد امکان می رساند.

واکنش بعد از انجام این تکنیک در آرایش دائمی چگونه است؟

بسته به تفاوت و نوع پوست افراد مختلف ۳ الی ۴ مرتبه بعد از انجام آن نیاز به ترمیم است. معمولا در هفته اول بعد از کار ریزش رنگ شدید است که بعد از ترمیم اولیه دوباره به حالت اول باز می گردد و به مراتب این ریز کمتر و کمتر می شود. برخی از افراد بر این باورند که این ریزش نباید باشد یا انتظار چنین ریزشی را ندارند، در نتیجه از میکروپیگمنتیشن خود ناراضی و عصبانی می شوند.

باید بدانید این ریزش کاملا وجود دارد و عکس العمل طبیعی پوست بعد از پذیرش رنگ به خود است. در این دوره

 • از خاراندن و کندن پوست یا زخم ها جدا خودداری کنید.
 • تا ۳ روز حد الامکان حمام نروید
 • با پماد دائما آن را چرب نگه دارید.

بهتر ماندن میکروپیگمنتیشن تا حدی هم به خود شما بستگی دارد که چگونه مراقبت های بعد از آن را انجام دهید.

میکروپیگمنتیشن ابرو

ماندگاری آرایش دائمی چقدر است

علی رغم این واقعیت که چند سالی است پیگمنتیشن نوین و تاتوی آرایشی در اروپا و آمریکا صورت می گیرد، اما واقعیت این است که نمی توان زمان مشخصی را جهت از بین رفتن تاتو بیان کرد. ماندگاری تقریبی آرایش دائمی بستگی به هنر پیگمنتر و تکنیک او، دستگاه پیگمنتیشن، رنگ و ترکیب آن دارد. علاوه بر این نباید ساختار پوست ، سبک زندگی ، و تقسیم سلولی مشتری فراموش شود.
محو شدن آرایش دائمی همچنین به عمق کاشت بستگی دارد. در بعضی از کشورها ، از جمله آمریکا ، رنگدانه ها در عمق بیشتری نسبت به اتریش کاشته می شود. این امر به ماندگاری بیشتر می انجامد. در ایران نیز برابر دستورالعمل های کمپانی های تولید کننده دستگاه های میکروپیگمنتیشن، کاشت رنگ در لایه های بالاتر پوست توصیه می شود.

آرایش دائمی روی صورت هر روز در معرض هوا قرار دارد. از صورت مراقبت زیادی می شود و پوست در معرض اشعه ماورا بنفش(UV) قرار دارد. بنابراین ، می توان فرض کرد با استفاده از مواد با کیفیت و تکنیک خوب حدود یک تا پنج سال ماندگاری وجود داشته باشد. به این شرط که برای هر فرد تکنیک و رنگی که با طبیعت پوست او سازگار است انتخاب شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
مقالات مرتبط.
عوارض تاتو لب
آموزش آرایش دائم
انواع تاتو لب و عوارض آن ها

صورت انسان از اجزای گوناگونی تشکیل شده که هر کدام در زیبایی آن نقش بسزایی دارند، اما یکی از شاخصه‌های تاثیرگذار، لب‌ها هستند که با

تاتو مینیمال
آموزش تاتو بدن
80 مدل طرح تاتو مینیمال و ساده

انجام تاتوی بدن، احتمالاً یکی از بهترین راه‌ها برای ابراز وجود است – خواه این طرح تاتو به یاد باورهای گذشته شما باشد یا شیطنت‌ها،

طرح تاتو گل
آموزش تاتو بدن
50 طرح تاتو گل شیک و جذاب

اگر  شما طرفدار تاتوهای نمادین و با معنی هستید، طرح تاتوهای گل می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. این طرح ها می‌توانند در اندازه های

اشتراک گذاری
Notify of
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments

بن مژه
مژه رو نمیریزه؟

نه عزیزم بن مژه به مژه ها اسیب نمیزنه چون با فاصله از مژه انجام میشه

نام و شماره تماس خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.